Zimní lidé

Zimní lidé https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/353125/bmid_zimni-lide-6ol-353125.jpg 4 1120 389

West Hall ve Vermontu bylo vždy město podivných zmizení a starých legend. Nejzáhadnější z nich je smrt Sary Harrison Shey, která byla v roce 1908 nalezena mrtvá na poli za jejím domem, jen několik měsíců po tragické smrti své dcery. Nyní, v současnosti, žije devatenáctiletá Ruthie na tomtéž statku se svou matkou Alicí a mladší sestrou. Jednoho rána Ruthie zjistí, že její matka zmizela. Ve snaze najít nějakou stopu prohledává matčinu ložnici a pod podlahou nalézá starý deník Sary Harrison Shey. Ruthie je náhle vtažena do prastarého tajemství a zjistí, že není zdaleka jediná, kdo na tomto statku hledá někoho zmizelého. Ale může být jediná, která tuto stále se opakující historii zastaví...... celý text

Literatura světová Horory Thrillery
Vydáno: , Omega

The Winter People , 2016

kristie
23.10.2023 4 z 5

Příjemné překvapení. Knihu mám už nějaký pátek ve čtečce a teprve nyní na ni přišla řada. Očekávala jsem něco ve stylu Darcy Coates (strašidelná "pohádka" u které vypnu), místo toho jsem ale dostala poměrně kvalitní hororovou jednohubku. Pravda, není to úplně o tom, že by se člověk klepal celou knihu strachy, ale nepříjemná atmosféra prochází celou knihou a není lehké se od příběhu odtrhnout.

Motivace onoho "padoucha" mi ale nepřišla úplně dostatečná. Možná je to tím, že se v knize tato linka tolik nerozvíjela a tím pádem na mě působila trochu přitažená za vlasy...

LuckaLO
19.10.2023 4 z 5

Kdybyste znali způsob, jak strávit ještě 7 dní se svým zemřelým nejmilovanějším člověkem, využili byste toho? Toť otázka. A jaké tajemsví se ukrývá ve starém domě a v lese u Ďáblova pařátu? Kniha je psaná z pohledu více postav, střídají se časové linky. Postupně se tak rozpletá smutný příběh pár nešťastných lidí, který do sebe postupně zapadá. Konec není úplně uzavřený, takže zůstává prostor pro vlastní fantazii, ale zaroveň příběhu nic nechybí. Námětem mi to lehce připomělo Řbitov zvířátek. Žádný děsivý horor to ale není, pár nepříjemných momentů tam ale je. Knížka je napsaná čtivě a bavila mě, takže účel splnila.

wendulka321
10.10.2023 5 z 5

Poslouchala jsem ve formě audioknihy
Za mě pecka,mám moc ráda tyhle příběhy starých domů a tajemných lesů...sice jsem malinko ztrácela v těch časových linkách, ale nakonec to do sebe krásně zapadlo. Chvilkama jsem se bála. Pár dní se nebudu moct v klidu podívat na jistý kus nábytku....
Bylo to moc hezky načtené Jitka Ježková prostě umí.
Mohu jen doporučit všem milovníkům napětí.

m2056
13.09.2023 5 z 5

Hodně dobrá kniha stojí za to číst úsudek si udělat může každý nebudete litovat hodiny co čtěte.

chamyl
25.08.2023 3 z 5

Náměsíčníci nejsou výsledkem nekonečné lásky, pro kterou udělám vše, ale nebetyčného sobectví, v jehož zájmu udělám cokoliv pro sebe.
Občasné okamžiky s mrazivou atmosférou jsou prokládány nepravděpodobným chováním postav, a to i v rámci daného žánru. I přes svoji lehkou komplikovanost utíká příběh celkově docela příjemně a některé (zejména historické) zvraty působí zajímavě. Přesto se pro mne jedná o průměrnou jednohubku, která úplně neláká k dalším autorčiným dílům.

AndreaOn
22.08.2023 4 z 5

Nebylo to špatné, ale určitě se mi kniha hned vykouří z hlavy.

Kate3003
18.07.2023 3 z 5

Z téhle knihy mám trochu rozporuplné pocity a ani nějakou dobu po přečtení nevím jestli se mi líbila nebo až tak úplně ne. Celkově nejsem moc fanoušek knih psaných z pohledu více postav a navíc ještě poskakování v čase sem a tam. I když tady to ve výsledku prostě do sebe celé zapadlo a všechny ty skoky ke konci dávali smysl. Na začátku jsem se ale v jednotlivých dějových linkách dost ztrácela.
V knize se kromě jednotlivých pohledů, střídali i nudnější a zajímavější pasáže. V některých chvílích jsem si říkala, že tohle snad ani nemůžu dočíst jaká je to nuda a jindy stránky mizely jak nic.
Námět celkově byl zajímavě podaný a celková zápletka se mi líbila. Trošku méně už mě zaujalo její rozuzlení, kdyby autorka jako viníka označila jinou osobu asi by mi to k příběhu sedělo více. Jednotlivé charaktery si byly dost podobné a autorka si s nimi celkově moc nevyhrála a nesnažila se je výrazněji odlišit což přidávalo k počáteční zmatenosti příběhu.
Nejzajímavější byl asi konec, kde je sice hlavní zápletka uzavřena, ale přesto ho autorka nechala otevřený pro čtenářovi další teorie o tom jak by to celé mohlo dopadnou.

mskamila
21.06.2023 5 z 5

Jako horor na me kniha rozhodne nepusobila byla urcite chvilema strasidelna ale ne hororova. Zapletka se mi moc libila byla poutava a to ze byla slozetejsi ( tim ze se stridali ruzne casy v minulosti a soucasnosti a zaroven i ruzne postavy ) o to zajimavejsi mi pribeh prisel. Libi se mi i otevreny konec u jedne postavy a zapisku ctenar muze jen hadat jestli pribeh teto vedlejsi postavy dopadne dobre nebo spatne ale tik ze to neni uplne dulezita postava to neubira na uzavrenem konci cele knihy.

Mybooks
10.06.2023 5 z 5

Další kniha, která mě od téhle autorky velmi nadchla. Strašidelný, smutný, ale zároveň zajímavý příběh. Tuhle autorku moc obdivuji za to, jakým stylem píše tyto krásné a strašidelné příběhy. V tomto příběhu není všechno zlato, co se třpytí.
Určitě si tuto knihu přečtěte.

Redra
12.05.2023 5 z 5

Úžasná kniha od skvělé autorky, kterou jsem velmi rychle zařadila mezi své oblíbené. Ani jedna z jejich knih zatím nezklamala. Co mě u jejich příběhů naprosto dostává je, že nejsou jenom děsivé a tajemné, ale skoro všechny jsou i nějak zvláštně smutné. Ty postavy jsou popsané tak reálně, že jejich motivace je pochopitelná, čtenář (nebo alespoň já :-) )jejich trápení prožívá s nimi a ještě nějakou dobu po přečtení na děj vždycky myslím. Vřele doporučuji všem, kdo mají rádi tajemné, mysteriózní příběhy s dávkou smutku. A obdivuji, že i přes větší množství postav a různé časové roviny do sebe všechno nakonec zapadá a nejsou žádná hluchá místa.

marky2558
03.05.2023 4 z 5

Líbila se mi moc! Zajímavý neotřelý nápad a celá zápletka. Hororové nebo strašidelné mi to přišlo jen na začátku, pak mi to spíše připomínalo nějakou detektivku ale vlastně proč ne.

KatkaK13
28.04.2023 5 z 5

Tak této knize tleskám! Sáhla jsem po ní v domnění, že to je detektivka a tento druh literatury si vůbec nevybírám. Ale kniha mě úplně dostala. Neskutečné nepětí od začátku až do konce, neskutečná zvědavost a nutkání číst dál. Námět zajímavý, prolínání přítomnosti a minulosti je srozumitelné a nápadité. Pustěte se do čtení.

knihomolka27
21.03.2023 5 z 5

(SPOILER) Zimní lidé mi potvrdili, že CHCI číst knížky od této autorky. Její Tajemství pramenů se mi líbilo přeci jen o něco víc, ale jinak si autorku nemůžu vynachválit. Vlastně musím bez mučení přiznat, že autorčin styl a příběhy mi tak moc sedí, že se jí nebojím označit za jednu z mých nejoblíbenějších spisovatelek tohoto žánru.

Zimní lidé je extrémně návyková, elektrizující a v podstatě neodložitelná záležitost stejně je tomu bylo i u Pramenů . Autorka tu zase naprosto bravurně rozehrává hned několik příběhových linek, které na první pohled nemají zas tak moc společného, ale následně se ukáže, že jsou všechny vzájemně propletené a utváří opět ucelené a komplexní obraz. Když autorka o něčem píše, tak máte skutečně pocit, že tam jste s postavami, že cítíte ty vůně a jiné pachy, jste v té konkrétní vesnici nebo hrůzu nahánějícím lese. Navíc se autorce vždy podaří rozehrát všechny linky tak, že vás opravdu všechny zajímají, a né jako v jiných knihách, kde už nedočkavě vyhlížíte tu linku, která vás jako jediná baví.

Příběh jako takový mi tím zaměřením připomínal Hřbitov zvířátek. Byl hodně děsivý, ale spíš tím jak moc byl vlastně smutný. Už více než 100x omílané téma je tu zpracováno zase jinak a dostatečně kreativně a hlavně dostatečně silně, dokonce tak, že litujete i ty špatné.

A ted už co se mi zas tolik nelíbilo...
Kniha mi přeci jen přišla zpočátku trochu zmatenější, těch vedlejších linek se všemi rodinými příslušníky a generacemi tu bylo opravdu hodně, a nějaké by tam být asi ani nemusely, ale nakonec už jsem se chytala. To, že byla vražedkyní tetička pro mě osobně bylo vlastně celkem zklamání...moc jsem u ní necítila sílu toho motivu se mstít, autorka nám sice naznačuje, že je to celkem děsivá žena s výbušnými sklony, ale asi to tam pro mě nebylo podáno dostatečně přesvědčivě, abych potom uvěřila tomu, kolik špatností ta žena byla ochotná udělat. Takže v tomhle bych byla určitě radši, kdyby tam tahle část nebyla a ona prostě shořela v té chatě. Občas jsem si říkala, že by bylo fajn ty postavy udělat různorodější, přeci jen mi pak jejich chování trochu splývalo a žádná z těch postav neměla nějaké zajímavější odlišitelné vlastnosti, krom možná Kate, která stavěla ty zvláštní skřínky. To s Gertie mi na konci přišlo vlastně hodně fajn a líbilo se mi to, i to, že z ní neudělala autorka automaticky jen vraždící nepřemýšlející monstrum.

Podtrženo sečteno - pro mě je tam víc chybek než v Pramenech...ale i tak mě to bavilo číst stránku po stránce od úplného začátku do konce. Je to opravdu PARÁDNÍ duchařina, kterou by mi vůbec nevadilo mít u sebe v knihovně...a s autorkou určitě nekončím.

Eivie
27.02.2023

(SPOILER) Fuuu. Vůbec nechápu proč má tato kniha tolik procent. Vždyť to byla prakticky pohádka a to ještě ne moc dobře napsaná. Postavy úplně ploché a třeba taková Katherine tam vystupovala vysloveně jenom kvůli tomu aby se zaplnilo víc stran, jinak s příběhem nic neměla. Jediná strašidelná část byla, když se Martin vydal na lišku, tam mne kniha hrozně namlsala a je škoda, že její zbytek je prakticky úplně jiný žánr.

Jarmila97
15.02.2023 4 z 5

i kdyz mi byla tato kniha hrozně doporučována že je lepší než knihy od Darcy Coates,tak musím říct že lepší není a ani jsem se u ní úplně nebála,proto mi to prijde spíš jako takový thriller, fantazi ale přesto musím říct že kniha byla pěkná a přečetla jsem jí celkem rychle

Niu
09.02.2023 4 z 5

Celkem povedená duchařinka, dokonce bych řekla, že propracovanější než duchařinky od Darcy Coates. Docela mě i mrazilo.

Dáma s hrnstjm
20.01.2023 4 z 5

Pěkné, svižné, napínavé čtení, na první dojem jsem byla po přečtení spokojená. Po hlubším zamyšlení ale musím vytknout zbytečnou přemíru postav. Na začátku bylo "přetetičkováno" - pořád jsem vracela stránky zpět, abych si připomněla jména a nespletla si, o čí tetičce je zrovna řeč. Postavy děje v současnosti mi přišly zbytné skoro všechny, protože by mi ke štěstí stačilo to, co se odehrálo v minulosti. Z té současné části je nejdůležitější hlavní děsivé zjištění a vše kolem je omáčka nových a nových ženských postav. A pak mě překvapilo, že v závěru najednou bylo všechno rychle hotovo na pár stránkách. Ale námět se mi moc líbil.

Anavi8912
31.12.2022 5 z 5

Velmi čtivý tajemný příběh, který se odehrává v minulosti i současnosti. Zpočátku jsem se neorientovala ve všech postavách, ale postupně to do sebe zapadlo a já se od knížky nemohla odtrhnout . Určitě stojí za přečtení.

tetanurae
22.12.2022 5 z 5

Náměsíčníci jsou lidé, kteří umřeli, ale následně byli oživeni. Připomíná vám to zombie? Tak mně taky. S tím rozdílem, že pravý náměsíčník může být vytvořen jen na určitých místech a jen až určitých okolností.

Sarah žijící na přelomu 19. a 20. století měla tetičku, ktera znala všemožná kouzla a čáry. Některá z nich patřila k natolik nebezpečným, že vskutku nepatří do rukou každému. Když však ztratíte milovanou dceru, i děsuplný Ďáblův pařát, hora, kde se má nacházet vstup do světa mrtvých, je najednou přátelským místem.

Co v současnosti spojuje Katherine, jíž zahynul manžel, se dvěma sestrami, které hledají v okolí Ďáblova pařátu ztracenou matku? A co s tím má společného dávná minulost a kostěný prsten po tetičce? Mrazivá jízda plná duchů a krve může začít.

Jennifer McMahon vytvořila opravdu působivý román, který se sice ve styčných bodech až zoufale opírá o profláklou konstrukci Stephena Kinga, již použil ve Řbitovu zviřátek (ztráta dítěte, snaha jej oživit na speciálním místě), nicméně působivost celému vyprávění nemůžeme upřít. Postavy nejsou vylíčeny úplně dokonale, ale přesto mnohem lépe než v dílech Darcy Coates. Co bych rád vyzdvihl, je stavba napětí, pozvolná gradace a neuvěřitelná kompozice lidských osudů. V tomto ohledu lze odpustit i přemrštěnou inspiraci Kingovou knihou.
Vytýkám korektorce, paní Kubanové, že si nepohlídala slovíčko ,,poté" , které pravidelně zaměňuje za ,,po té", a pár dalších jazykových lapsů, které se ovšem dají odpustit.
Jde o jednoznačně dobré dílo, jaké mohu vřele doporučit. Celkové hodnocení 90% -hluback-

NikiGrouse
27.11.2022 3 z 5

Nebylo to tolik děsivé, ale příběh zajímavý. Docela si ho dokážu představit jako film. V knize mi vadilo přeskakování z postavy na postavu v rámci kapitol. Děj pak byl ve stylu tam-zpázky-tam-zpátky..