Zimní lidé

Zimní lidé https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/353125/bmid_zimni-lide-6ol-353125.jpg 4 1125 1125

West Hall ve Vermontu bylo vždy město podivných zmizení a starých legend. Nejzáhadnější z nich je smrt Sary Harrison Shey, která byla v roce 1908 nalezena mrtvá na poli za jejím domem, jen několik měsíců po tragické smrti své dcery. Nyní, v současnosti, žije devatenáctiletá Ruthie na tomtéž statku se svou matkou Alicí a mladší sestrou. Jednoho rána Ruthie zjistí, že její matka zmizela. Ve snaze najít nějakou stopu prohledává matčinu ložnici a pod podlahou nalézá starý deník Sary Harrison Shey. Ruthie je náhle vtažena do prastarého tajemství a zjistí, že není zdaleka jediná, kdo na tomto statku hledá někoho zmizelého. Ale může být jediná, která tuto stále se opakující historii zastaví...... celý text

Literatura světová Horory Thrillery
Vydáno: , Omega

The Winter People , 2016

Pett
14.03.2018 5 z 5

Ano, ano, ano a ještě jednou ano! Konečně jsem se dočkala svého nářezu, po kterém jsem tolik dychtila u Hexu... tak božácky odvyprávěno, že jsem do poslední tečky lezla bez dechu po zdi a vůbec neměla tucha, na čem jsem... abych nakonec zjistila, že jsem z nich všech úplně totálně na větvi... Gertie si na mě dokonce i jednou počíhala ve snu... takže jistě pochopíte, že "pětka" je jasně zaslouženou volbou ;)

hana2111
13.03.2018 5 z 5

Obsahuje (mírné) spoilery:
Po dlouhé době knížka, u které mě při čtení všední povinnosti zdržovaly. :)
Zpočátku jsem sice byla trochu zmatená způsobem vyprávění, ale jakmile jsem se dostala do příběhu, už to byla pohodička. Tedy vlastně zdánlivá, těšila jsem se na každou další stránku, místy mi běhal mráz po zádech a přiznám se, že bydlení v našem starém domě s dřevěnou skříní v ložnici tomu moc nepřidalo. Když v noci přítel ze spaní otevřel a zavřel dveře, málem jsem si ucvrnkla... :)
Každopádně zpět k příběhu. Vyprávění z pohledu několika postav je sice trošku zvláštní, ale nakonec všechna kolečka zapadnou na své místo a všechno to dává smysl. Úplně všechno to, co na začátku vypadá zvláštně či bizardně, se nakonec ukáže jako nezbytná součást příběhu.
Jediná chybka - úplně mi nesedl konec. Čekala jsem barvitější vylíčení, čekala jsem něco "divočejšího". Čekala jsem prostě skutečnou bombu, která se ale (pro mě) bohužel nekonala. Skutečně jsem se cítila po výborném vyprávění ošizená. A taky je pravda, ale za to si asi můžu sama, že jsem si chvílemi představovala Gertie kapičku jako Samaru z filmového hororu Kruh a chvílemi jako miloučké děvčátko s plyšovým medvídkem v náručí, v tomto směru na mě příběh působil velmi rozporuplně. Ale to je skutečně jen problém mé podivné obrazotvornosti... :)
Shrnutí? Výborná knížka, kterou jsem ráda, že vlastním, a velmi ráda ji každému doporučím.

P.S.: Zkuste se skutečně zamyslet nad tím, co všechno byste byli ochotní obětovat na místě Sáry...

Juici
13.03.2018 5 z 5

.. To já ji porodila a já ji přivedla zpátky mezi živé ..

Jedna z mála knih, kdy mi to dějové prolínání nevadilo a bavily mě všechny postavy. Žádná se mi nechtěla nuceně číst, všechno na klid. Mrazení se sice moc nekonalo, každopádně knihu jsem přelouskala během chvilky - je velmi čtivá. A konec nám značí možné pokračování?

hopen
13.03.2018 2 z 5

Kniha je dobrá, ale už jsem četla lepší..

michal999
12.03.2018 5 z 5

Za mě výborné. Zajímavý příběh, dobře vymyšlené prolínání a lehké mrazení. Na knihu jsem narazil náhodou ale rozhodně bych bral hned další z podobného soudku. Děkuji za ní.

spackova.p
07.03.2018 5 z 5

Po delší době příběh, u kterého mi běhal mráz po zádech. Poutavý děj a krátké kapitoly, které nutí číst "ještě jednu" :-)

efka.saf
06.03.2018 5 z 5

Hm... jo :). Tohle se fakt povedlo! Bezesporu velmi zajímavý a nevšední knižní zážitek, ale že bych knihu řadila mezi to nejlepší, co jsem doposud četla, to asi ne. Ale příběh byl velmi dobře promyšlený a autorka nám odkrývala informace pomalu a plánovaně.

Obě linie, z minulosti i ze současnosti, se mi líbily úplně stejně a necítila jsem potřebu rychle přečíst kapitolu z jedné, abych se už už dostala k druhé linii. Pohled 4 různých vypravěčů pro mě byl ze začátku obtížnější, ale jakmile jsem se ukotvila ve jménech postav, už mi to nevadilo, právě naopak. Bylo to velmi nevšední a mě opravdu zajímalo, kdy a za jakých okolností se všechny tyto osudy protnou. Celkově mi rozjezd knihy přišel pozvolnější a začetla jsem se až cca od poloviny, ale i v první půlce se děla řada podstatných věcí. Rozhodně nemohu říct, že bych se u knihy bůhví jak bála, to určitě ne, ale několikrát jsem zažívala pocit té krásné zvláštní tísně (kterou zažívám pouze a jen při čtení knih!) a nemohla jsem se dočkat, až zase poodhalím další a další souvislosti. V závěru si pro nás autorka připravila nějaké to překvapení, což nejenže miluju, ale u podobných knížek to vyloženě očekávám. Přesto, že určité drobnosti zůstaly nedořešeny, osobně mě závěr knihy uspokojil a potřebu stránek navíc jsem necítila. Akorát teď, po dočtení knihy, stále přemýšlím, jaký je to vlastně žánr. Nepůsobila na mě jako klasický horor ani thriller, mysteriózní byla určitě, ale co konkrétně? :) A přiznám se, že chvílemi na mě příběh působil i jako YA literatura, ale to mohlo být tím, že jedna z hlavních vypravěček byla devatenáctiletá dívka.

Celkově jsem přesvědčena, že si kniha plné hodnocení zaslouží. Je velmi napínavá a v mnoha ohledech i překvapivá, na druhé straně je to kniha o nehynoucí lásce sahající doslova až za hrob a o následcích lidských činů. A mnozí z nás si jistě po dočtení položí otázku, jak bychom se asi zachovali my, kdybychom měli takovou moc? Kdo ví...

Allla9
03.03.2018 5 z 5

Z knihy:"Kdybyste vy přišla o někoho, koho nadevše milujete, co byste byla schopná obětovat, abyste jej mohla znovu vidět?".... Na to asi neexistuje jednoduchá odpověď.

danielrusnok
28.02.2018 5 z 5

Je to skvělý příběh. Ovšem, není to mrazivý horror. Ale jinak se mi příběh hrozně líbil a číst knihu ve vlacích do práce v tomhle mrazivém počasí byla dokonalá atmosféra.

Globodecristal
28.02.2018 5 z 5

Pokud hledáte něco jiného, pak určitě sáhněte po téhle knize. Je skvělá, čte se výborně a především v ní není nouze o pár dost napínavých momentů. Někdo se bude možná bát, někdo možná ne, ale myslím, že dobrý zážitek si z této knihy odnese prostě každý. Více dějových linií bylo fajn, krásně se doplňovaly a čtenář nakonec nabude dojmu, že autorka měla všechno opravdu dobře promyšlené.

Calibra
23.02.2018 4 z 5

Napsáno velmi uctivě. Kniha se mi líbila, prolínání minulosti a současnosti mám moc ráda. Nápad s náměsíčníkem taky super, ale na to, že to měl být thriller s hororovými prvky, tak bohužel jsem necítila strach ani napětí. Díky tomu dávám 4 hvězdičky.

Joges
23.02.2018 5 z 5

Magické a poutavé. Námět mě hned vtáhl do děje. Od chvíle, kdy jsem se na první stránce zaháčkoval (samým napětím začetl), jsem už jenom četl a četl. Nevadilo mi časté střídání dějů, různá časová období, postavy, námět, prostě nic. Nechyběly mi ani hororové scény (které tu jiní postrádají). Především magický styl vyprávění mě donutil zhltnout knihu během krátké doby. Snad až samotné finále příběhu a málo uvěřitelný pohádkový konec zklamal, ale je to jen nějakých deset stránek z celé knihy. Když toto mínus pominu, musím uznat, že mi kniha poskytla souvislé napětí i zábavu, proto nad nedokonalou částí přivírám oko a těším se na další knihy autorky.

Dceradábla
21.02.2018 5 z 5

Nevím co dodat, kniha měla opravdu hodně zvratů, které jsem nečekala. Určitě doporučuji!

Trustty
21.02.2018 5 z 5

Moje první duchařinka. Příběh byl celkem slušný. Přeskakování v časové ose mi nijak nevadilo. Čtivý a napínavý příběh. Kniha má místo v mé knihovně :) Doporučuji

Alizon
19.02.2018 4 z 5

Dějová linka z roku 1908 se mi líbila hodně. Příběh má slušnou atmosféru a i když se čtenář vyloženě nebojí (alespoň u mě se tento efekt nedostavil), mrazení se dostaví. Naopak linka ze současnosti mě příliš nepřesvědčila. Když pominu nelogické jednání některých postav, tak některé věci mi přišly jaksi nedotažené a zápletku ohledně původu Ruthie jsem asi čekala jinou (takto mi trochu nebylo jasné proč se vlastně rodina "schovávala", což je tak zdůrazněno na přebalu). Úplně na konci knihy mě opět nadchla závěrečná kapitola se Sárou a třešnickou na dortu byl čin Katrine, který vede k dalšímu možnému.... nelze prozradit. Slušná "young adult"...
EDIT Po upozornění jsem si našla definici "young adult literatury" a musím tak vzít toto svoje prohlášení zpět. "Young adult" to není. Takže - slušná knížka - ve 20 bych asi byla nadšená. Takto dávám 4 hvězdičky.

Fallen
17.02.2018 3 z 5

Dobře sestavený příběh, i když mu místy chybí dovysvětlení. I tak se ale čte velice dobře, je poutavý a určitě si ho zase někdy ráda přečtu znovu :)

Jane417
15.02.2018 3 z 5

"Zimní lidé" je duchařský příběh, který je chvílemi thrillerem, chvílemi hororem, ale chvílemi také pohádkou. Prolínají se zde dvě dějové linky. Jedna z počátku 19. století, která vypráví o Sáře, která miluje svoji dceru Gertie až za hrob a pomocí své tety si zahrává se smrtí a se záhrobím. Druhá dějová linka, ze současnosti, vlastně ukazuje tragické následky Sářina počínání. Ačkoliv je děj děsivý a strašidelný, nebála jsem se a ani jsem při čtení nezažila takové to mrazení a stísněný pocit... Je to zvláštní, kniha má dobrý a originální námět, četla se sama, nenudila mě, ale nebylo to ono. Něco tomu scházelo. Vadily mi nedořešené věci, které plynuly celým dějem a pak nic... napočítala jsem tři části děje, které nebyly ukončeny, vysvětleny... Milovníkům duchařských příběhů přesto doporučuji.

Pauvka
13.02.2018 5 z 5

Moje první kniha s touto tématikou a musím říct, že se k tomu budu vracet a ráda. Knížka byla děsivá, napínavá a v mých bujných představách až hororová :). Jsem ráda, že díky výzvě mě do rukou padla tato kniha a že jsem si ji koupila. Vážně jsem neprohloupila :) Všem DOPORUČUJI!

normita12
12.02.2018 4 z 5

Musím říci, že je to povedený skoro horor. Je to spíše hodně napínavé a čtenář se snaží spíše odhalit to tajemství rodiny. Mě se kniha hezky četla a jako dospělé se mi také moc líbila.

Ainslee
02.02.2018 5 z 5

Kdyby to šlo dám hvězdiček klidně 10. Tato kniha mě naprosto uchvátila. Děsivý, smutný, ale nádherný a dojemný příběh. Prolínání historie a současnosti bylo nesmírně poutavé a nebylo jediné místo v knize kde by jsem se nudila. Nejednou jsem měla husí kůži a přiznám se, že než jsem šla večer spát, musela jsem se podívat do skříně ☺️