Ve stínu popela

Ve stínu popela https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/509644/bmid_ve-stinu-popela-63ea521e54845.jpg 5 437 105

Dráždivý příběh první Panny ze světa bestsellerové série Z krve a popela. Smysl existence Serafeny Mierelové byl dávno určen jejími předky: musí se obětovat prvotnímu bohu smrti. Tak zní oficiální verze, o které ví každý obyvatel království Lasanie. Jenže Serin skutečný osud je jiný – není pouze před světem izolovanou Pannou, ale i vražedkyní s posláním prvotního boha smrti Nykta zabít. Jeho svůdný dotek v ní zažehne zakázanou vášeň. Sera ale nemá na výběr, její život je odsouzen k zániku. Ledaže by se stalo něco naprosto nepředvídatelného... celý text

Literatura světová Pro ženy Fantasy
Vydáno: , Fragment (ČR)

A Shadow in the Ember , 2021

Prokrastinuji
01.05.2023 5 z 5

Hlavní hrdinka, utajená princezna Sera, je celý život připravovaná k tomu, že se stane chotí boha Smrti. Je cvičena k tomu, aby si získala jeho lásku, která se stane jeho slabinou, a ona ho díky ni bude moci zabít, a zachránit své království před Hnilobou. Vše, ale nejde tak úplně podle plánu, protože Prvotní ji odmítne.

O tři roky později pak Sera narazí na skupinu bohů, kteří bez zcela očividného důvodu zabíjejí nevinné lidi. Před tím, aby udělala nějakou hloupost, jako třeba čelit jim sama coby obyčejná smrtelnice, ji zachrání pohledný cizinec, který se později představí jako Šed. Asi nemusím mluvit o tom, že je mezi nimi skvělá chemie, ale abych nespoilerovala, tady asi přestanu vyprávět

Pokud jste četli Z krve a popela, a milujete to, tahle série je zaručeně pro vás. Autorčin podpis je nesmazatelně otisknutý do stylu vyprávění, a všechno se odehrává ve stejném univerzu, jen v jiných časových rovinách. Sera je vlastně první Panna, kterou byla i Poppy, jen jsou tady jiné okolnosti a příběh.

Já jsem si to totálně zamilovala! Sera je ten typ hrdinky, které řeknete, ať něco nedělá, a ona to stejně přesně udělá Šed byl pro mě skvělý už od první chvíle, kdy přišel na scénu.

Pokud jste třeba u série Z krve a popela váhali, ale Ve stínu popela Vás láká, myslím, že není úplně problém si to pořadí vyměnit. Tohle je skvělý příběh pro fanoušky fantasy, kteří si potrpí na romanci a erotiku.

Jestli je to lepší než Z krve a popela? V něčem rozhodně ano ale miluju to oboje!

PetraKysova
01.05.2023 4 z 5

Nikdy by som nepovedala že sa mi kniha od tejto autorky, zvlášť z tohoto sveta bude tak páčiť. Po sérii z krve a popela čo je podľa mňa odpad, psychopati jeden za druhým, som úprimne od tejto sérii čakala to isté. A ono hľa! Mne sa to páčilo!!
Hneď na začiatku som teda taký mierny zvrat nečakala, čo hodnotím veľmi kladne. A potom to malo aj relatívne grády. Záhada okolo úmrtí ma bavila, škoda že to autorka tak nejako rýchlo ukončila lebo to mohla byť dobrá dejová línia. Hlavná hrdinka nebola naivná ufňukaná chudinka ako jedna nemenovaná Poppy. Hlavný hrdina nebol až taký veľký psychopat ako nemenovaný Casteel. Áno mal tam zase rysi autorkyných hrdninov (neviem čo má stále s tým bodaním) ale bolo to také zábavné a milé. Pripomínalo mi to trošku dvory. Osobné mňa trošku sklamalo ako sa dostali do ríše bohov a tam sa akosi stratil dej. Už to bolo zase celé iba o vzťahu a za to odoberám tú jednu hviezdičku, pretože keby sa ďalej držala toho vyšetrovania mohlo to byť omnoho lepšie.
Záver knihy,no autorka to zo záverom vie, aby navnadila na ďalší diel. Ale na moje veľké prekvapenie sa ho nemôžem dočkať. Takže áno hurá konečne aj táto autorka napísala podľa mňa dobrú knihu.

knizni.taurus
30.04.2023 5 z 5

Romantikou napěchovaná fantasy. Takhle by se dal popsat 1. díl série Žár těla a ohně. Pokud tedy hledáte hodně čtivou a návykovou fantasy, ve které je alfa a omega romantická linka, tak tady je jeden boží tip. A co mě teda na knize tak uchvátilo?

1. Dokonalá romantická linka
Díky tomu, že nám ji tady autorka naservírovala hned během prvních pár stran, tak se stala největším tahounem zejména v první části knihy, kde nebylo tolik akce. Chemie mezi hlavními postavami byla setsakramentsky dobrá. Bavili mě přestřelky mezi Serou a Nyktosem, které byly vtipné, trefné a k postavám perfektně sedly. Díky tomu, že hlavním hrdinům je tady kolem dvacítky, tak taky není nouze o spicy scény, které byl dost detailně popsány.

2. Se skvělou romantikou jdou ruku v ruce zajímavé hlavní postavy
Sera byla všechno možné, ale nudná nebyla. Bavila mě svou drzou povahou, to že si nenechala nic líbit a to že to nebyla žádná křehká slečinka, která potřebuje zachránit. Její bojovnost, přímočarost, upřímnost a přemýšlivost byly osvěžující. Jako fakt, hrdinka, která nad důsledky přemýšlela (i když byla častokrát zbrklá), mi imponovala. Nyktos byl dost sexy, tajemný, hodně laskavý, sarkastický a i dost majetnický. Nebudu lhát, tyhle mužské protagonisty si umím lehce zamilovat. :D

3. Výborné vedlejší postavy
Charakterově mi sedly i vedlejší postavy. To jak každý byl něčím jiný, tak vás žádný nenudil. Pokud to byl záporák, tak vás fakt dokázal vytočit a ty hodné jste si lehce oblíbili. Skvěle napsané charaktery.

4. Propracovaný fantasy svět
Svět ve kterém se příběh odehrává byl zajímavý a hlavně promyšlený. Dopodrobna popsána každá oblast, ve které jsme se zrovna nacházeli tak lehce podnítila vaši představivost. Skvěle vymyšlená zápletka, která nebyla vytvořená na sílu a dávala smysl.

5. Prvně představení, potom akce
Do poloviny knihy vás autorka bude seznamovat se světem, který vymyslela. Od druhé poloviny knihy se ve čtení ani nezastavíte, protože se tam toho děje tolik, že nestíháte skoro držet krok. Za mě hodně dobrý :D

6. Drakeni
Tahle stvoření byla skvělá, na ty se těšte.

Knihu jsem četla v rámci spolupráce :) @humbook

TerryDee
29.04.2023 5 z 5

(+ SPOILER)
Od autorky mám doma serii Z krve a popela, ale zatím jsem ji nečetla. Já ví ostuda. Nicméně po dočtení této knížky, už váhat nebudu a vrhnu se na ni co nejdříve.

Musím říct, že mě to hodně chytlo, jako že fakt hodně. Do příběhu jsem se jednoduše zamilovala.

Oblíbila jsem si i oba dva protagonisty. Sera je velmi silná a odvážná hrdinka. Líbí se mi, jak se s ničím a s nikým nemazlí. I když jí osud nerozdal zrovna nejlepší karty, tak ona se s tím snažím nějak poprat. A pak tu je Nyktos. Prvotní bůh smrti. A můj miláček. Do něho jsem se zamilovala na první dobrou.

Vůbec se nedivím tomu sexuálnímu napětí, které měli mezi sebou Sera a Nykos. Ty dva mají tak úžasnou chemii, že cítíte a víte, že patří k sobě.

Má to zajímavý svět a vše v něm by mělo mít svůj řád. Nicméně není vše jak se na první pohled zdá. Takže člověka zajímá, jak to je a co se stane.

Moc se mi líbili Drakeni. Zajímavá to stvoření. Zbožňuji Jadis a Plenitele. Jsou ňuňu.

Ach ten konec! Nutně potřebuji další díl. Už bude?

Hodnocení: 5 / 5

andreamrs
27.04.2023 5 z 5

Panečku, tahle kniha je neskutečná jízda. I když má lehce přes 600 stran, ale zhltla jsem ji za dva dny, protože byla neskutečná. Ačkoliv se autorka hooodně rozkecává a popisuje opravdu úplně všechno, vůbec mi to nevadilo, naopak bych uvítala knihu ještě o maličko delší. Pořád se tam něco dělo a ani na vteřinku jsem se nenudila. Netrpělivě jsem obracela stránku za stránkou a čekala, kdy se objeví další zvrat. Dokonce jsem vytáhla lepíky a zaznačila jsem si v knize zajímavé scény a myšlenky, co teda nedělám vůbec nikdy.

Sera je úžasnou hlavní hrdinkou, statečná, drzá, to já ráda, ani vteřinku s ní se nenudíte. Naproti tomu Nyktos... Panebože, ještě teď je mi horko. Ty pikantnější scény byly naprosto neskutečné, ale líbilo se mi, že to není to, o co primárně v knize jde. Ten příběh je tak promyšlený, dotažený do konce, že tohle je opravdu jen takovou třešničkou. Ta chemie mezi nima byla ale neskutečná. Miluju tu kombinaci drsných scén, místy erotiky, přátelského kočkování (jako ti bohové tam? Okamžitě chci mezi ně!), vtipných i brutálních momentů. Neskutečná jízda a já si užila každou vteřinu. Potřebuju hned i pokračování.

Tímto znovu moc, moc děkuji @albatrosmedia a @humbook @humbookblogeri za tuhle neuvěritelnou knihu a za příležitost si ji v rámci #spolupráce přečíst! #humbookblogeri

Literarytwins
25.04.2023 5 z 5

Ještě nikdy jsem od Jennifer L. Armentroutové nepřečetla tak rychle její knihu a všech 616 stran jsem si totálně užila. Jsem fanynka série Z Krve a popela (nebudeme si nic nalhávat zejména díky Casteelovi) a po třetím díle z této série jsem se celkem bála toho, co přijde. Velký hype, který kniha všude získala celkem vystřelila má očekávání a já děkuji všem, že jsem nakonec nebyla zklamaná. Ano je tu celkem dost podobností v příbězích, ale nevadilo mi to. Naopak čtení Ve stínu popela jsem si užila mnohem více i proto, že pro mě bylo už mnohem jednodušší zorientovat se v nádherném, ale trochu složitém prostředí, které tato autorka vytvořila. Z první poloviny jsem byla totálně odpálená, pak pro mě nastal chvilkový útlum, kdy mi lezla na nervy trochu Sera a bála jsem se, aby nebyla stejně na pěst jako Poppy. Chovala se místy trochu jako vzpurný fracek. A přichází mé oblíbené ALE! Naštěstí si to sedlo a rychle to zachránila. Její divokost a vzpurnost zavdaly spoustě dějovým zvratům, které jsou pro tento příběh klíčové. Totálně jsem propadla Nyktosovi (to jsem bohužel čekala :D) a jejich vzájemná chemie se Serou a jejich interakce byly skvělé. Moc se mi líbilo to, jak Nyktos hbitě reagoval na děj a v momentě, kdy všechno prasklo, nedal nic Sere zadarmo a hezky ji v tom vymáchal. Jsem velmi zvědavá na další vývoj jejich vztahu a moc jim fandím. Byť byly některé zápletky předvídatelné, knize nechyběly ani okamžiky, které nejednoho čtenáře překvapí a navnadí na další díly. Pokud milujete borce typu "sáhni na to, co je mé a zemři", Nyktos bude rozhodně váš muž! Já jen doufám, že tato série nebude mít sestupnou tendenci v kvalitě a Jennifer udrží laťku vysoko. Pokud milujete fantasy romantiku, Ve stínu popela je rozhodně kousek, který si musíte přečíst.

one_more_book_
25.04.2023 5 z 5

Od knihy jsem měla velké očekávání, a tak jsem měla strach, jestli se mé očekávání naplní. Z krve a popela nebyla špatná, ale za mě to jsou zbytečné bichle, které mě chvílema dost nudili. Bála jsem se, aby to nebylo stejné. Naštěstí autorka nezklamala a mě Ve stínu popela naprosto pohltilo a já hltala jednu stránku za druhou.

Za mě autorka pojala příběh o první panně úplně jinak a možná i proto se mi to tak líbilo. Hlavní hrdinku Seru jsem si moc oblíbila. Nebyla tak naivní a hloupá jako Poppy (i když pár scén, kdy se zachovala opravdu hloupě, by se v knize našlo). Byla odvážná a hrozně se mi líbil její sarkasmus.

Nyktos byl naprosto boží. Sexy, odvážný ale i krutý, prostě všechno co chcete.

Milovala jsem tu chemii a jiskření mezi Serou a Nyktem. V knize nechybí humor a dočkáme se i erotiky.

Já musím říct, že se mi příběh Sery a Nykta líbil o hodně víc než příběh Poppy a Casteela. Bylo to skvělé čtení a já se už nemůžu dočkat dalšího dílu.

Moc děkuji @humbook a @humbookblogeri za poskytnutí knihy k recenzi.

nada3314
25.04.2023 5 z 5

Trošku bichlička, ale nádherná. Celá je úžasná - od překrásné obálky až po obsah. Toto je první kniha - říká se tomu: PREQUEL a bylo to naprosto fantastické. Děj se odehrává mnoho let před sérií Z KRVE A POPELA - tahle na mě sice ještě čeká, ale věřím, že do konce roku ji zhltnu.

Od autorky je to moje premiéra a nemohla mě překvapit více. Moc jsem si čtení užila a čtení fantasy zařazuji na své TBR a chtěla bych aspoň jednu každý měsíc přečíst... Takhle jsem si už dlouho u čtení neodpočinula.

Odešla jsem se Serafenou a Šedem do jejich království a nejraději bych tam zůstala už napořád. Princezna Serafena je poslední z mierelského rodu a jejím velkým úkolem je zajistit, aby hniloba která sužuje jejich království vymizela. Co vše pro to bude muset udělat, čím vším si projde a zda se jí to povede se dozvíme, na konci příběhu. Serafena není žádná uplakaná holka, je vycvičená k boji a nebojí se dýku použít... Právě naopak.

Nechybí tady parádně propracovaný svět a taky trochu té erotiky, ale moc fajn, vše se k sobě krásně hodilo a nic nebylo navíc. Romantika je zde nadávkována dokonale není ji moc ani málo. Hlavní hrdinové jsou božani a moc se těším, až se s nimi zase setkám. Tohle bylo pro mě velké překvapení a ještě teď jsem z toho paf. Určitě moc doporučuji i fantasy začátečníkům jako jsem já. Budete to milovat :)

jitka_dankova
24.04.2023 5 z 5

První díl fascinující trilogie z magického světa bohů, "svatých" bytostí a smrtelníků. Tahle kniha je silně propojena se sérií "Z krve a popela", jedná se o prequel stovky let předtím a jako trilogie bude mít nejspíš zásadní výhodu - děj bude lépe odsýpat. Minimálně v prvním díle se toho děje hodně a ano, erotika, explicitní sexuální scény, násilí a boje, časté zvraty, nenávist versus láska - to všechno, co je typické pro sérii "Z krve a popela", je i tady, ale ve zhuštěné podobě. Spolu s úchvatnými draky, magickým éterem a bytostmi nepodobnými zombie atd. Ano, kniha sdílí některé prvky s druhou sérií, jakby ne, vždyť tak jako tam jde o dívku určenou bohům. Viděla jsem ve společných prvcích záměr a vlastně se mi ta podobnost líbila a o to víc vynikly odlišnosti. Za mne jde o fascinující erotické čtení. Troufám si tvrdit, že možná nezáleží na tom, kterou sérii člověk začne číst jako první, ale těžko říct. Kdo má autorku rád, rozhodně by tuhle knihu neměl opomenout.

dam.si.knihu
24.04.2023 5 z 5

Četla jsem spoustu názorů čtenářů, kteří si tuto knihu zamilovali více než zmiňovanou sérii Z krve a popela. Já Vám povím, že za mě asi bude stejně topka právě ona, nicméně tohle byla opět velká jízda.

Příběh nám vypráví o první Panně a jejím úkolu. Dostáváme se do prostředí, kde žijí bohové a za mě je super, že to člověk začne více chápat a dávat si to trochu do spojitosti s posledním dílem, který u nás vyšel, a to díl Koruna z kostí a zlata.

Tento díl měl opět neuvěřitelnou šťávu a byla to jízda od začátku dokonce. Říkám si, jak je opět možné, že autorka 600 stránkový příběh napíše tak, že ho přečtěte jedním dechem. Baví mě neuvěřitelná propracovanost světa, který stvořila. Příběh má skvělý drive, chemie a jiskření mezi hlavními hrdiny je fantastické a zápletka na výbornou.
Baví mě, že u příběhu se nenudíte a humor a břitký jazyk hlavní hrdinky tomu dodává šmrnc. A to samé můžeme říct o sexuálním napětí mezi hlavními hrdiny, které autorka prostě umí psát a dá mu tu správnou šťávu.

Opět vynikající díl a já se nemůžu dočkat pokračování jak této knihy, tak série Z krve a popela!

Mockrát děkuji humbook za poskytnutí knihy k recenzi :)

Mamka_cte
23.04.2023 5 z 5

Sérii Z krve a popela mám dočtenou, takže jsem se trochu bála, aby se mi to nekřížilo mezi sebou, ale mé obavy byly zbytečné.

Sera a Šed byla super dvojka a jejich příběh mě moc bavil. To popichování a chemie bylo úžasný. Dokonce se mi Serafena líbila více než Poppy ze série Z krve a popela, která se odehráva v době dlouho po příběhu této knihy.

Serafena byla chudák a dost jsem ji litovala, ale ona se vůbec nedala a bojovala jako drak. Bolest ze strany rodiny byla neskutečná, já bych tohle asi nedala. Byla neviditelná, i když byla velice důležitý člověk.

Moc se mi líbil popis Iliseea a hlavně Drakenů. Malá Jadis byla dokonalá a sladká.

Příběh obsahuje překvapení, nějakou tu akci, dost erotiky a samozřejmě otevřený konec.

Kniha se opět dobře četla a příběh, ale i stránky ubíhaly neskutečně rychle a další díl je v nedohlednu. Snad bude co nejdříve! Autorka prostě umí psát, ale to už víme z jiných sérií. A vůbec nechápu, jak to všechno stíhá psát, frajerka.

Takže, další kniha kterou můžu doporučit a teším se na pokračování!

Toffec
18.04.2023 4 z 5

Četla jsem Z krve a popela a postavy mi tedy podobné nepřijdou. Naopak, hlavní hrdinka tolik není ukňouraná nána.
Klišé zde bylo dost, ale v závěru mně kniha bavila a mile překvapila.

Jane2016
18.04.2023 5 z 5

Wau, no tedy, tohle jsem nečekala. Nedá se říct, že bych byla milovnicí fantasy, kdyby přede mnou stál thriller a fantasy, tak jednoznačně sáhnu po thrilleru. Každopádně, poslední dobou se kolem mne stále objevovala kniha, na kterou ostatní pěli jen samou chválu. Tudíž jsem si na knihu Ve stínu popela udělala zál

Od autorky jsem ještě nic nečetla, tudíž jsem neměla absolutně tušení, co mám čekat.

A víte co? Já se zamilovala. Zamilovala jsem se do stylu autorčina psaní. Zamilovala jsem se do hlavních postav Sery a Šeda. Zamilovala jsem si i světy ve kterých žili. To, jakým způsobem k sobě hledali cestu. Jak se popichovali, to všechno mi přišlo tak strašně milé, že jsem knihu přečetla rekordně rychle.

A víte, co mě teď nejvíc štve? Že kniha nemá pokračování, protože ho opravdu nutně potřebuju. Konec celé knihy ve mně totiž zanechal spoustu otázek! A já potřebuju znát odpovědi! Jestli jsem si něčím jistá, tak tím, že jakmile vyjde pokračování, budu mezi prvními, kdo si pro něj dojde do knihkupectví!

Po mém nadšení jsem se samozřejmě vrhla i na ostatní autorčiny knihy a už mi v mé e-knihovně leží Z krve a popela!

Viky27
18.04.2023 3 z 5

Za mě tedy také celkem zklamání. Čekala jsem trochu víc a ne že se jen vymění jména postav. Je to škoda.

lucie8854
17.04.2023 3 z 5

Za mě tedy celkem zklamání. Po tolika nadšených recenzích jsem čekala mnohem víc. Postavy jsou strašně podobné hrdinům Z krve a popela. Nic nového.

AnnaNes
16.04.2023 5 z 5

Jsem nadšená! Mohlo to být tím, že jsem šla do knihy bez očekávání, protože z Krve a popela mě až tak nenadchlo a víc jsem byla spokojená až s dílem druhým. Tohle bylo super, stránky rychle ubíhaly.
Jen mi od půlky knihy trochu vadila Sera, nemohla aspoň jednou jedinkrát v něčem poslechnout, až mockrát se opakovalo to stejné. Nyktos mi sedl.

Jen jsem si nezvykla na Šeda, nepřekládala bych.

Snad bude, co nevidět přeložen druhý díl.

blanka5960
16.04.2023 5 z 5

Jak popsat něco co je skvělé a dokonalé, snad jen....
Prostě si to musíte přečíst

Příběh je zasazen do světa Z krve a popela, pokud jste četli tuto sérii budete v malinké výhodě. Knihu lze číst i samostatně, jen je možné, že si lehce vyspoilerujete některé věci. Sama autorka doporučuje číst Z krve a popela 1-3 a jako 4 díl zařadit Ve stínu popela.

Tento příběh se odehrává v minulosti před příběhem Poppy. Hlavní hrdinka Serafena je první vyvolenou Pannou pro boha smrti. Svůj život zasvětila tomu, aby se obětovala a zachránila tím své království od všudypřítomné hniloby, která ničí vše. Serafenu připravovali a cvičili, aby splnila své poslání. Jejím úkolem je se zaslíbit prvotnímu bohu Nyktovi, kterého musí zabít. Obyvatelé Lasanie na ni spoléhají a ona nesmí selhat. Sera je bojovnice, odhodlaná uspět za každou cenu, má jasný cíl, on musí zemřít.

Jenže nepočítá s tím, že v ní Nyktos zažehne zakázanou vášeň.....

Je to strašně moc čtivé, chemie mezi hlavními hrdiny je perfektní. Po celou dobu má děj dynamiku, postavy se vyvíjí, není tam žádné hluché místo, hltáte stránku za stránkou. Nyktos, dovolím si jej přirovnat trochu k Rhysandovi, šlape mu malinko na paty.
No a na koneci ten cliffihanger jako hrom, potřebuji další dil. Jo a taky Drakeni byli boží. Já jsem nadšená, bylo to skvělé čtení, moc jsem si jej užila a všem jej doporučuji. Tohle bylo o level výš než Z krve a popela.
Za mě je to první adept v seznamu TOP 2023.

Veju007
16.04.2023 5 z 5

Další meta pokořena - první přečtená Armentroutová, a bylo to boží!

První panna Serafeny je zaslíbená prvotnímu bohu smrti Nyktovi a celý život je připravována a trénována k tomu, aby ho zabila a tím taky ochránila říši smrtelníků.
Nic ovšem nepůjde v 600stránkové knížce jednoduše a čtenáře čeká spousta překvapení.

Nová série Žár těla a ohně je velmi zajímavé fantasy vyprávění a Seře, která je úžasně sarkastická, nenechá si nic líbit, s bohem smrti mluví jako se sobě rovným a nebojí se mu odsekávat. Vztah Sery a Nykta je skvěle napsaný, celkově mi přišlo, že všechny postavy měly hloubku a já chápala, Cl a proč dělají.
Spicy scén tam je na můj vkus požehnaně, ale předpokládám, že to bude podobné i v původní sérii, případně čtenáři Maasové překvapeni taky úplně nebudou.
Magický svět bohů a jejich hierarchie je skvělá a knížka schovává mnoho neočekávaných zvratů, které příběhu dodávají šťávu a nutí vás číst dál a dál. Finále je pak jen skvělou třešničkou na dortu.

Nejhorší na tom všem ale je, že než bude další díl, tak já úplně všechno zapomenu, nebo tak 80 % určitě.
Zároveň mě teď velmi lákají další autorčiny knížky a celá původní série s Poppy, protože autorka píše fakt skvěle čtivě.

Za objevení nové skvělé autorky a série děkuji v rámci spolupráce @albatrosmedia a @my_l.m.v.e

Kate3003
16.04.2023 4 z 5

Téhle knihy jsem se hodně bála, protože Z krve a popela mě moc nenadchlo a nebyla jsem si jistá jestli se tento prequel neponese ve stejném duchu. Naštěstí je tato kniha za mě velmi příjemné překvapení.
Autorka se tentokrát vyvarovala otravnému prohlašování hlavní hrdinky o tom, že je vyvolená Panna v podstatě na každé stránce jako u Z krve a popela, což je za mě obrovský plus. I když i tady se určitému opakování nevyhneme a to ve většině interakcí hlavních postav. Sera a Nyktos se spolu velmi často pošťuchují, ale z části dost neoriginálním způsobem, protože se opakuje stále ta stejná narážka. V tomhle ohledu si s tím mohla autorka trochu vyhrát a najít více podmětů k vzájemnému škádlení.
Celkově se mi, ale chemie mezi jednotlivými postavami líbila i proto že já prostě mám ráda hrdinky s prořízlou pusou. A Sera dost často dřív mluvila než myslela, což ji dostávalo do né úplně příjemných situací.
Oceňuji i zpracování světa a celkové propracování prostředí i historie použité v příběhu. Akce v ději je příjemně rozložená do celé knihy i když občas má tendenci přecházet do zbytečně rozsáhlého popisu myšlenek, které se opakují. V průběhu knihy se dočkáme i několika dost nečekaných zvratů a jsem velmi zvědavá jak budou v dalším dílu dořešeny.
Trochu mě překvapil překlad přezdívky Nyktose jelikož ostatní jména jsou zachována v originále, ale na druhou stranu při tom z čeho tako přezdívka vychází asi chápu proč se to stalo.
Přesto že má kniha přes 600 stran tak se čte velmi lehce, čemuž dopomáhá i čtivý styl autorky.
Takže za mě doporučení a velmi se těším na další díl. Děkuji Albatrosmedia za poskytnutí knihy v rámci spolupráce.

Tesset
16.04.2023 4 z 5

Nová série, nové postavy, ale - svým chováním mi přišly dost podobné jako hrdinové ze série Z krve a popela. Opět opakující se hašteření, které má působit hravě, ale tím, že se to opakuje neustále dokola, už je to akorát trapné. Je fajn, že se zase dozvíme další informace z tohoto světa a jsem zvědavá, jak to bude celé propojené.