Paní jezera

Paní jezera https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/122254/bmid_zaklinac-zaklinac-vii-pani-jezera-CWh-122254.jpg 4 3426 367

Zaklínač: sága série

< 5. díl

Zaklínač série

7. díl

Konečně je tady závěrečný díl Zaklínače v nové podobě. * Had Uroboros se zakousl do vlastního ocasu. Něco končí, něco začíná. * Také příběh zaklínačova hledání dospěl k závěru, Ciri, Geralt i Yennefer se na pozadí krvavého válečného konfliktu konečně setkají, ovšem podobně jako v předchozích dílech ságy nelze očekávat, že věci půjdou tak snadno, jak byly naplánovány. * Příběh Dítěte Překvapení, zlověstné věštby, lásky, krutosti a událostí, měnících tvář světa, se uzavírá v mohutném finále, v gejzíru imaginace, aby jednou provždy změnil fantastickou literaturu. Had Uroboros drží v zubech vlastní ocas, něco skončilo a cosi začíná. 4. vyd.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Leonardo

Pani Jeziora , 1999

tesar_dali
12.06.2018 3 z 5

Viem, že by som nemal hodnotiť podľa záveru, ktorý nebol podľa mojich predstáv, ale celý príbeh namiesto vyvrcholenia iba vyšumel do prázdna.

Petass
03.06.2018 3 z 5

Zaklínač je a bude moje nová srdcovka, poslední kniha se ale z mého pohledu moc nepodařila a celý skvělý příběh vyšuměl do prázdna. Skákání do různých časů k různým postavám mi nevadilo, naopak bylo to zajímavé a doplňovalo, naznačovalo nenásilně osudy jednotlivých postav. Závěr mi ale přišel překombinovaný a celkově jsem na konci už měla pocit, že autor to s tím poučováním o xenofobii, rasismu, válkách a pogromech přehání. Opravdu po těch všech zvěrstvech musela přijít ještě další kapitola v Rivii, abych pochopila, jak jsou to hrozné věci? Za mě zbytečné, nudné, opakující se zakončení jen aby se autor dostal k zamýšlenému konci. Zklamání. Fanoušci to autorovi určitě odpustí. Pro mě zůstane nejlepší knihou Meč osudu a v závěsu Křest Ohněm.

Dále spoilery!
Nedá mi to.
Souhlasím s ostatními, že likvidace všech postav na konci byla nesmyslná a rychlá. Smrt všech byla zbytečná a řekla bych i proti logice jinak skvěle vystavěných postav.

Geralt, Yennefer a Ciri nakonec vůbec nic nedokázali, nenáviděný imperátor musel sám změnit názor... To jako fakt? Takže nemá cenu bojovat se zlem? Jedině ono samo svou vůli nás může ušetřit? Nebo co tím autor myslel? Sorry ale na tuhle ve vteřině probuzenou otcovskou lásku tady nevěřím.

Část s Elfy byla zajímavá, cestování světy také, dokud se nestalo zdlouhavým a nudným.

Líčení bitvy jsem místy přeskakovala a následné mírové rozhovory četla zcela nepozorně. Zdlouhavé, nudné, zbytečné.

No a konec to završil. Autor předestřel, že Geralt zemře snad na zástavu srdce a Yenn záhy po něm žalem a pak tohle?! To jako opravdu? Geralt, který se probil z podzemí sám přes šest nestvůr, probil se pro Ciri, sešel s ní schody... Je probodnut vidlemi!? Pan Sapkowski už to chtěl mít za sebou a naprosto tímhle koncem celou sérii zabil. Nevadi mi, že zemřeli, jsou spolu, někde jinde a Ciri přechází do legendy o Artušovi. Super závěr, ale to jak ho autor začlenil do příběhu je velké zklamání.

Pořád jsem čekala, že Ciri získá zpět moc, které se vzdala, pošle všechny do háje, ne zabíjením, jen prokázáním moci, že vytře zrak i těm arogantním slepicím z lóže a bude prostě jen dál žít jako obyčejná zaklínačka. Nebo proč se z lóže s Yen nepřesunula jinam? Vždyť ji nikdo nemůže věznit a ona může vše... Jako naděje, že zlo nemůže zvítězit... No tak nic... Budu si muset sama pro sebe vytvořit nějakou fanfikci :)

Shimon
22.05.2018 3 z 5

Spoilery !
Tenhle díl mě zklamal. Celé mi to přišlo nedodělané. Hrdinové (Regis, Milwa, Cahir a Angouelme) umírali moc rychle a jejich smrti mi připadaly zbytečné a i když jsem si je oblíbil tak nevyvolaly žádnou citovou odezvu. Sapkowki si s tím určitě mohl více vyhrát.
Nepříjde mi to jako důstojné zakončení sedmidílné.
Zaklínačskou ságu mám rád, ale tahle kniha byla zklamáním.

špulo
19.05.2018 5 z 5

Ale, áno. Kedysi som celú sériu zvládol za 6 dní. Počas PN. Síce, krvavé oko, ale stálo to za to. Nepravidelne sa k týmto knihám vraciam...

Janadvorackova
25.03.2018 5 z 5

Fantastická sága a poslední díl slibuje výborné zakončení všech těch příběhů :).

Opět musím pochválit Martina Fingera, který knihu načetl. Poslouchala jsem audio a jeho výkon nemá chybu.

PeterPeterka
18.03.2018 3 z 5

V prvé řadě bych pochválil barvitý a originální způsob psaní, jakého jsme u Andrzeje zvyklí. Avšak pokud bylo toto v předchozích dílech významným plusem a pro kvalitní středový děj absolutní nutností, tak v závěrečné knize ságy doplatil na neschopnost krátkého emočního vystupňování celé zápletky a toto balancování na hraně orgasmu vedlo až k jejímu naprostému vyprchání a útlumu.

POZOR SPOILERY:

Samotná smrt hlavních postav se jevila více než zbytečná, i přes snahu autora o emociální odezvu, kterou se pokoušel vzbudit ve čtenářích, a to konkrétně v odstavci malé Milwy. Jsem autorovi reálnost děje nevěřil. Postavy se zdály býti jako mouchy rozpláclé na předním skle zrovna projíždějícího vozu patřícímu Sapkowskimu. A po jeho úvaze následně odstraněny prostým zapnutím stěračů, čímž se těchto postav nadobro zbavil.
Dalšími mínusy bych ohodnotil celkový utahaný závěr, jež se u mně projevil, jak jsem již výše napsal, naprostou ztrátou charakteristického vzrušení z koncí dlouhých serií, či ság. K dalšímu čtení jsem se musel nutit a s myšlenkou "ono se to vyvrbí" jsem přečkal až do konce, kdy jsem knihu zaklapl, pokrčil rameny a šel psát tenhle ne příliš pozitivní komentář.
Abych nebyl pouze skeptický. Mezi nejlepší kapitoly bych zařadil bitvu u Brenny u které jsem hltal každé slovo a s božsky strukturovanou linkou této kapitoly se jedná o jeho mistrovský kousek.
Nebudu dále zabíhat do detailů, aby nebyla recenze příliš dlouhá a tak závěrem napíšu jen to, že jsem chtěl dát konečné dvě hvězdy... z toho důvodu, že se jedná o vyvrcholení sedmi dílné ságy, ale poté když jsem si zpětně vzpomněl na několik dobrých kapitol, zde obsažených, zvolil jsem optimální průměr i přes to, že jsem byl tímto dílem poměrně zklamán.

Lie
13.03.2018 5 z 5

Z knihy jsem úplně unešená. Lepší zakončení série si nedovedu představit. To neustálé přeskakování od jednoho k druhému, které mnozí kritizují, mi přišlo úchvatné. Je to jako mozaika. Jednotlivé kousky samy o sobě nedávaly smysl ale jak se postupně spojovaly, vytvořily dokonalý obraz. Bylo mnohem zajímavější si to takhle skládat a domýšlet než prostě přečíst jak to bylo. Sapkowski je geniální spisovatel. Každý z těch zdánlivě zbytečných kousků měl svůj smysl. A konec se k celé knize dokonale hodil. Tak trochu záhadný a nejasný, možná trochu smutný, ani dobrý ani špatný. A to spojení s Artušovskou legendou mě úplně dostalo. Jediné, s čím si lámu hlavu je, jak konec souvisí s poslední povídkou, Něco končí, něco začíná a jestli to s ní vůbec souvisí. Ale myslím že je jen správné že to skončilo tak záhadně. Kdyby to mělo jasný konec, byla bych asi trochu zklamaná, jelikož tohle se k atmosféře příběhu hodí mnohem víc. Za mě dokonalá kniha, která převyšuje většinu knih svého žánru a svou hloubkou předčí mnohé klasiky.

kaca3606
10.03.2018 4 z 5

za mně, bylo to až moc dlouhé, protažené a byly tam zbytečné části

sarka45
08.03.2018 3 z 5

Tak nevím. Asi nejsem ten správný čtenář rozsáhlých románů na pokračování. Celou dobu se mi to líbilo, ale poslední díl mě totálně přestal bavit. Patrně ne chybou autora. Prostě už jsem asi měla dost Zaklínače. Z toho pak vyplývaly i všechny mé další pocity. Hlavní postavy mi lezly čím dál tím víc na nervy, ti, které jsem měla ráda, buď umřeli nebo se vyskytovali pouze velice okrajově (trpaslíci). Bloudění v místech a časech mě vůbec nebavilo zrovna tak jako mírové rokování po bitvě. Prostě jsem už jen čekala, kdy už to konečně skončí. I když musím přiznat, že autor má neuvěřitelně krásný jazyk a způsob vyprávění. Také velice oceňuji nadčasovost témat - rasismus, pogromy. Ale už toho prostě na mě bylo moc. Dva - max tři díly by mi bohatě stačily. Stejně už jsem začala zapomínat, co se dělo v těch předcházejících. Ale jak říkám - nedávám to za vinu autorovi, ale vlastní osobě. Ságám se budu napříště vyhýbat :-)

DarthSoren
04.03.2018 5 z 5

Ty dlouhé komentáře tady... nechce se mi psát tolik :D Ale dobře shrnu to tak, aby to bylo k věci a zrozumitelně. Paní jezera je skvělé zakončení série. Můžete říkat, že Sapkowski je arogantní kretén... ano je, ale to nic nemění na tom, že je taky vynikajícím spisovatelem. A myslím, že jsme zde kvůli knihám, jestli chcete rozebírat soukromí, tak doporučuju pokec, blesk.cz a bůh ví co ještě. Ale co se týče knihy, ta byla skvělá, zakončení série par excellence, ani ten Artušovský motiv, kterým se mnozí ohánějí, mi tam nevadil. Líto mi bylo jenom dvou věcí: Regise a toho, že série skončila. Díky bohu Sapko v roku 2013 napsal Bouřkovou sezonu, ale já chci ještě další povídky :)

Widow Embalmer
01.03.2018 3 z 5

"Sapkowski je arogantní kretén." Prohlásil o autorovi Zaklínače Dmitry Glukhovsky. A já s ním bohužel musím souhlasit. Protože stejně jako má Sapkowski složitý vztah ke studiu CD Project Red, tak já mám složitý vztah ke spisovateli samotnému.

Začněme u něho. Sapkowski již při své původní a kriticky zásadní první smlouvě na prodej práv pro vytvoření PC hry ve své aroganci požadoval pevnou jednorázovou sumu, protože si myslel, že hry jsou nesmysl a nemají šanci na pořádný úspěch, takže nechtěl riskovat. A teď samozřejmě, když jsou zisky z her v řádech miliard dolarů, tak v Sapkowskim vaří krev, jaký byl idiot, že si řekl jen o několik desítek (!!!) tisíc. A z této zášti se pak rodí veškerá jeho averze k PC hrám a především tedy hernímu Zaklínači. Pak z něj v zoufalství padají takové nesymsy, jako například jeho stěžování si, že mu hry ubírají čtenáře a nebo že hry parazitují na jeho slávě. Vše jen ze zahořklosti, že si nechal takto naprosto fatálně proklouznout mezi prsty kšeft svého života. Přesto o kvalitách ani herního ani knižního Zaklínače nikdo nepochybuje. A bezpochyby se Zaklínač celkově stal celosvětovým fenoménem a senzací až po vydání her, především tedy 3. dílu.

A stejně složité to mám já se Sapkowskim. Přestože ho mám ve veliké oblibě za to, že Zaklínače stvořil, štve mě svou arogancí a kopáním okolo sebe jen proto, že není ochoten veřejně uznat svou chybu a místo aby hloupě plácal, tak by raději měl tvůrcům her vzdát hold a uznat jejich dobrou práci, stejně jako vzdali hold oni jemu tím, jak dobrou (a věrnou předloze !) práci odvedli.

NETFLIX chystá film. Jsem si jistý, že Sapkowski se poučil a nebude už debil a nechá si pořádně zaplatit. A já se vsadím, že v takovém případě nebude mít s ničím problém a bude spokojený. Uvidíme.

Teď k samotné knize. Zde se opět vrátím k aroganci spisovatele. Pět knih velkého příběhu, pět knih napětí a očekávání a pět knih byť rozvláčné, přesto určité gradace. A ve mě zbyl po posledním díle jen pocit, že to Sapkowski při samém závěru dost odflákl a že jsme si my, věrní čtenáři, zasloužili trochu víc, než jen takové vyšumění.

Vrchol pokrytectví Sapkowskiho je pro mě Bouřková sezóna, tedy poměrně nový díl o Zaklínači, přestože kdysi autor tvrdil, ze ságou o Ciri vše končí. Ale právě po úspěchu Zaklínače v poslední době zřejmě ucítil potřebu se také ještě sklouznout. A na té knize je to znát. Fanoušky sice bude bavit stále, ale ta kvalita šla rapidně dolu a je vidět, že kniha vznikla samoúčelně. A to je mi dost líto, především proto, že Glukhovsky má prostě pravdu. Sapkowski je arogantní kretén.

EDITACE 6.10.2018 - Sapkowski žaluje studio CD Projekt o 360 milionů korun. What a greedy bastard

Alee
16.02.2018 4 z 5

Pozor na lehké spoilery ;)
Velké plus celé této série je její atmosféra. Sapkowski vytvořil svět, který je tak neuvěřitelně reálný, až z toho čtenáře možná zamrazí, protože se dostane do temného středověku bez jakýchkoliv příkras. Se všemi jeho útrapami, špínou, nemocemi, všudypřítomnou smrtí, strachem a negramotným zabedněným obyvatelstvem, stejně jako s mocichtivými arogantními politiky. Líbí se mi zpracování elfů, trpaslíků a dalších nelidí, protože máte pocit, že nečtete fantasy, že čtete něco zatraceně reálného a některé můžete klidně potkat jen tak na ulici. Na to, jak byla poslední kniha série oproti ostatním obsáhlá, se tu zas tak moc podstatných věcí nedělo. Jedna bitva, jedna menší bitka s čarodějem a co dál? Několik epizod, které ani nevím, proč tam vlastně autor dával. Musím ovšem velmi ocenit originální pojetí popisu bitvy, protože to bylo vážně špičkové a velmi živé. Ze sentimentality dávám 4 hvězdičky, i když jsem nejprve myslela, že dám jen tři. Proč? Protože mi přijde, že i přes skvělý a reálný svět, Sapkowski nedokázal plně využít potenciál postav. Máme tu Ciri a Geralta, kteří jsou hlavní aktéři. Ale pak tu máme spoustu dalších postav, které hlavní hrdiny doprovázejí - mám na mysli především Milwu, Cahira, Regise a Angouléme. Na to, že tyto postavy doprovází Geralta třemi nejobsáhlejšími knihami celé série, se od nich ničeho tak zásadního nedočkáme. Přitom jejich scény jsou pro mě rozhodně nejoblíbenější a nejzábavnější, ale místo toho, aby jim bylo dáno víc prostoru, jsou jen jakýmsi užvaněným Geratlovým doprovodem, který se občas stará, aby zaklínač na své cestě nezemřel při první přesilovce. Tohle mě na celé sérii nejvíce mrzí, protože tu bylo dáno tolik prostoru jiným vedlejším postavám, které pro čtenáře nejsou nějak důležité. A pak se stává, že v nejvypjatější finální scéně, kde hrdinové nasazují životy aby zachránili Ciri, se jejich oběť prostě přejde jako by se nechumelilo a jede se dál, protože koho by zajímaly postavy, které dělají hlavnímu hrdinovi jen doprovod. Také se v posledním díle stala spousta zvláštních zvratů a nelogičností, počínaje Emhyrovým odhalením a probuzením svědomí a konče tím zvláštním "a žili spolu šťastně až do smrti/až po smrti" (kdo ví, je to trochu, jako by si Sapkowski ze čtenářů utahoval, protože já ten konec četla dvakrát a stále to nedokážu úplně pochopit, co se tam teda stalo, jak to souvisí s příběhy povídkách atd.)
Zdá se, že jsem se trochu rozparádila, ale celkem je Zaklínač skvělá série, která stojí za přečtení, u které se pobavíte, zvláště pokud máte rádi svižné a úderné dialogy a suchý až černý humor ;)
P.S.: v knize by měla být mapa a přehled alespoň nejvyšších politických aktérů s jejich příslušností, protože tohle normální člověk nemůže stíhat, aniž by si to nakreslil :D

Hakem
17.01.2018 4 z 5

Poprve budu na databazi spoilerovat az se ze me bude kourit, jinak to nejde :)
Hmm, cela saga prectena behem asi 2 mesicu, tak mam v hlave trochu gulas co bylo v ktere knize.
Z Pani jezera jsem byla celkove asi zklamana. Cteni to bylo napinave jako vzdy, ale neco mi tam chybelo a neco nadbyvalo.
Spoilery:
Co se mi libilo bylo jak autor behem cele sagy 3x zminil Koral (jedno ze jmen na pahorku, popis jeji smrti a jeji ruce pomahajici na posledni ceste Geraltovi) a pritom byl jeji pribeh popsan az v Bourkove sezone. Na slavne svatbe se o 5 knih drive dozvime, ze Jarre bude mit jednu ruku. Sice tou dobou uz mel byt zamilovany do sve budouci manzelky, ale porad obskakoval Ciri..
Libily se mi Ciriny skoky v case a mistech. I tak kratky zasah do te ktere soucasnosti a vzdycky s velkym dopadem (nekdy tragickym - blechy). Nejhur jsem nesla skok k tomu dedkovi, z neho me jeste po precteni mrazilo. Moc jsem nepochopila jak bojovnici Lidi Olsi hrozne pronasledovali Ciri a najednou konec a zadna dalsi zminka.
Potom mi nedavalo smysl jak Emhyr tak rychle nasel Vilgefortzuv hrad. Moje teorie je, ze lozi zradila Fringilla Vigo, ktere Geralt rekl spravny nazev (ale zase ten neni tak blby, ne?) Proto potom pouzivala ten krem, aby se neprozradila – chystala si ho prece nekolik tydnu..
Ta slavna loze byla taky takova nelogicka, nejdriv spousta reci, jak budou slouzit jen magii a ze momentalni situace je nemusi zajimat – nezapojily se do valky. A po valce by najednou chtely zase vsude strkat cumak - kdo dostane kolik ktere zeme. Konec Filippy Eilhart byl zaslouzeny a k tomu uz vime ze Cirina skoku ze zaplaly hranice s (nevinnymi) zenami jak si pral jeden z kralu po valce..
Velke finale me taky celkem nastavalo. “Tetka” Milwa zemrela jako bojovnice, ale Cahirova smrt me vazne nastvala. Mel sve vize ve snech, Ciri si vzpomnela na jeho krasne oci a pak sup, za minutu bylo po nem :/ Chapu, ze se to autorovi nehodilo v nasledujici situaci s Emhyrem, byl by asi zajat, ale mohl se treba nekde schovat.. Regis byl muj dalsi oblibenec, ale aspon rozhodl souboj s Vilgefortzem. Nasledujici lazen Yennefer a Geralta – pochopila jsem to tak, ze konecne prijali svuj osud a hlavne byli unaveni, ale i tak by to byl divny dobrovolny konec dvou hrdinu takoveho kalibru. Ale jako, ze by Emhyr 10 let planoval velkou valku, zajeti Ciri a nasledne dite (fuj) a pak jen tak z niceho nic otocil? Probudil se v nem najednou otcovsky cit?
Yennefer a jeji prsty – premyslela, ze uz mozna nikdy nebude carovat.. a pritom se vylecila ze ztraty oci, Vilgefortzovi dorostl cely zbytek obliceje a hrudniku (a pritom nechal Lidii leta s rozbitou celisti)
Zajimalo by me kde vzal Bonhart Geraltuv vlci zaklinacsky amulet. Nemyslim, ze bylo casove proveditelne, ze by se dostal na uzemi druidu, ktere chranili “stromecky”, vzal si amulet a sel zpatky. Kdyz ani nevedeli jak a kde zemrel Schirru.
Boj u Brenny me jako holku prekvapive hodne bavil, pohled ala M.A.S.H. v polni nemocnici byl paradni. Jsem vzdycky rada, kdyz autor napise co bylo dal s vedlejsimi postavami, jak dlouho zili a jak zemreli. Smrt doktora byla smutna a te sestricky taky.. ach ta Ciri a jeji skoky.. Jsem rada, ze prezil Dijkstra.
A konec Geralta a Yennefer. Podle me, je jednorozec ozivil, protoze jednorozci se meli vyznat uplne ve vsem. A pak je presunul na nejake misto v alternativnim svete, kde si hezky zili. Jak vime z Bourkove sezony, tak se Geralt taky svym novym znamenim naucil skakat v casech (hledal ty mutanty carodejneho vynalezce). Jenom nechapu jak se dostali navstevnici na svatbu – i nezvani se tam dostali ?? A schvalne jsem si to cetla znovu a nebyl mezi nimi zadny z mrtvych, takze nas par urcite prezil.

B-artX
30.12.2017 4 z 5

Spoilery :).

Nikdy jsem nečetl knihu, která by kvalitativně tak skákala. Linka Nimue a tý snílky byla otřesná, část Ciri u těch elfů byla nudná a část v Toussaintu nezáživná, za to osmá kapitola (bitva u Brenny) a devátá (na tom Vilgefortzově hradu) byly dokonalý.. pak už to bylo zase slabší. Po Křestu ohněm nejhorší knížka série (Bouřkovou sezónu jsem tedy nečetl..). Hodně negativně hodnotím smrt Milwy, Cahira a Regise, to že zemřeli by mi zase tak nevadilo, ale z mého úhlu pohledu to vypadá, že se jich Sapkowski prostě chtěl zbavit.. Smrt Geralta mohla být více emotivní, na to, že zemřela postava, která nás provázela sedm knih jsem z toho moc smutný nebyl. Smrt Milwy mě zasáhla více. Spokojený moc nejsem, na poměry Zaklínače dost slabé. 80%.

KlariN
28.12.2017 5 z 5

Krásné zakončení strhující ságy. Sapkowski na vrcholu tvůrčích sil.

jarda108
07.12.2017

Zajímavé knihy, občas jsem to nemohl odložit, jak to bylo dobré, ale některé další pasáže zas naopak, obrovská, natahovaná nuda. Pak to divné skákání časem a konec nic moc.

A235711
01.10.2017 4 z 5

Neuvěřitelně obdivuji tohoto autora, protože vymyslet něco tak skvělého, jako je tahle knižní série, muselo dát zabrat. Jediný důvod proč jsem většinu knih musela hodnotit pouze 4* byl ten, že jsem se občas ztrácela, obzvláště v politických pasáží. Prostě na tohle má hlava nemá.
Po dočtení této série se už ale asi nikdy nebudu na svět dívat stejnýma očima.

kralika
01.10.2017 5 z 5

Po tom Sapkowského "vyprávění oklikou" se mi bude stýskat. Mám rád, když si čtenář musí/může domyslet co a jak bylo a jak to třeba bude.
Finále plné strhujících pasáží, jsem si trochu ke konci šetřil abych ho neshltl naráz. A kdybych měl vyzvednout jednu věc, tak to bude jednoznačně Cirino bloudění časy a dimenzemi. Tam se odehraje tolik věcí majících vliv na budoucnost i minulost až se tají dech.

MajklN.
31.08.2017 4 z 5

Supeer kniha, zde je vidět jak se autor vyvinul o kus dál. :D Jen jedna pasáž mě celkem nudila, jedná se o válečný střet. Popis bitvy moc dobrý, ale neustálí zabíhání do detailů v polní nemocnici mě celkem nudil. Ano trochu i toho nemocničního adrenalinu v polní bitvě bomba myšlenka, jen to příště nenatahovat. A to jak pak přesně umřeli i ti hrdinové z té nemocnice, to asi bych taky vynechal.

Rawen616
26.08.2017 5 z 5

Chápu rozporuplné hodnocení jednotlivých dílů ságy. Ale po přečtení všech částí nelze jinak než dát plný počet. Ono by totiž bylo uplně ideální kdyby celá sága vyšla v jedné jediné knize, nanejvýš tak ve dvou. Tím dělením a ještě tím Sapkowského stylem, kdy píše v krátkých epizodách se totiž hodně tříští celkový dojem. Ale ten dojem, pokud si přečtete všechny díly hned za sebou, je zkrátka skvělý.