Čas opovržení

Čas opovržení https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30491/bmid_cas-opovrzeni-3FG-30491.jpg 5 4186 314

Zaklínač série

Zaklínač: sága série

2. díl

Druhá část ságy o Zaklínači. Příběh běží dál paralelně v několika liniích – Nejdůležitější je samozřejmě Ciri a to, co znamená pro osud světa. Nezanedbatelnou částí je také politická situace a události okolo války s Nilfgaardem, která se chystá každou chvíli vypuknout…

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Leonardo

Czas pogardy , 1995

Mystifica
01.02.2020 2 z 5

Sága o Zaklínačovi se urodila přesně do toho typu fantasy, který moc nemusím - válka několika království mezi sebou a jedním úhlavním nepřítelem, spousta spojenců, kteří přebíhají mezi oběma stranami a kupa jmen, která si nestačím zapamatovat, takže v podstatě většina politické situace jde kolem mě. Na tomto pozadí je ale pořád příběh několika hlavních postav, který se posouvá pomalým, ale (snad) jistým pohybem kupředu. Některé pasáže se mi četly dobře, jiné méně dobře, v podstatě je knížka složená z epizod, kdy některé situace popisují až moc obšírně (třeba banket), a některé jen tak přeletí. Tenhle díl nebyl úplně o Zaklínačovi, ale spíš o zbylých hlavních postavách. Opět jednoduše napsané dílo, s narážkami na různé kulturní objekty. Takže pokračuji dál.

YenMaja
28.01.2020 5 z 5

Velice emotivní díl.

Zuzaček22
26.01.2020 5 z 5

Úžasné.je teda pravda že ten rozjezd je takový pomali,některé pasáže co se politiky týká mě moc nebaví.ale pak to najednou vezme obrátky a prīběh se otočí doslova o 180 stupňů a to nejde nic jiného než číst se zatajeným dechem .

Ailee
24.01.2020 3 z 5

Pořád nevím, proč je kvůli Zaklínači takové haló. Ano, je to důkladně promyšlené, obsáhlé a originální, ale co ten děj? Co se tam vlastně za celou tu dobu stalo? Jako kdyby autor popisoval spíš jen ten svět a jeho politiku než události. Ne že by tam nebyly, jsou, jen prostě tak nějak v tom všem zanikají. Mnoho postav, mnoho osudů.

Nikiny
23.01.2020 4 z 5

Původně jsem čekala, že celá sága bude buď o zaklínači, anebo o zaklínači a Yennefer. Nakonec vypráví o zaklínači a Ciri. Vím, že jde namítnout, že je tahle skutečnost napsaná i na obalu knihy, ale já si zásadně před čtením knihy nečtu obsah na zadní straně. Tento díl už byl chytlavější, zajímavější děj, ale pořád není její potenciál využity naplno, aspoň mám ten pocit. Třeba další díl...

vlkodlaq
19.01.2020 3 z 5

První knihy o zaklínači jsem si užíval, akce i spád. Ale tahle už mi silně začíná připomínat hry o trůny, kde v pozdějších knihách už bylo až příliš politiky, intrik, plánování v plánech cizích plánů, spojenectví a zrad. To už mě baví o poznání méně. Závěr, který byl věnován Ciri, byl zase skvělý a akční, takže dám šanci dalšímu kousku že série.

pavlina6482
18.01.2020 5 z 5

Super :)

veronica 01
17.01.2020 3 z 5

Pro mě osobně byl tohle nejslabší díl. Mnoho politikaření a intrik mezi čaroději. Přesně tyhle pasáže jsem měla chuť přeskakovat, ale protrpěla jsem si to. Je zde také obrovské množství nových postav, ve kterých se ztrácím (asi je to i díky jejich krkolomným jménům). Občas jsem si uvědomovala, že ani nevím co daná postava v příběhu vůbec dělá a zda se dá považovat za postavu kladnou či nikoliv. I když je děj okolo Ciri zajímavý, tak mi zde neskutečně chyběl Geralt! U Yennefer ani nevím zda mi chybí. Občas ji mám ráda a někdy ji zase nemůžu vystát. Před další knihou Křest ohněm si asi chvilku odpočinu u Bouřkové sezony.

pazdy15
07.01.2020 4 z 5

4 hvězdy jen proto, že předešlé díly měly větší spád a akci... ale je logické, že v půli ságy se děj tříbí a utváří ve spletitosti důležitých detailů. A sir Sapkowski to umí, o tom žádná :)

Alex.Barunka
04.01.2020 5 z 5

Čas opovržení je křižovatkou skrz na skrz, je to kniha, kde všechno dostává pořádné grády, a kde už jsou kostky nenávratně vrženy. Čas opovržení je základem pro všechno. Pro budoucnost Ciri, pro vztah Geralta s Yennou, pro Marigolda a pro všechny ostatní.

Utváří se tu pohyblivá spojenectví, taková, do kterých vůbec není problém se zamotat, protože těch jmen, aliancí a loajálnosti je zde zkrátka moc. Všechny postavy se nahrnou na jednou a čtenář se s tím zkrátka musí nějak popasovat. Už to nejsou krátké povídky, ale plnohodnotný příběh plný vysoké politiky, taktiky a pletichaření. Je tužší, méně dynamický a více přemýšlivý. O akci tu sice nouze není, ale jsou to dialogy, jež se stávají srdcem všeho. A že jsou neskutečně sarkastické, trefné, upřímně syrové a nechutně přímé.

Svět se vyvíjí za pochodu, stejně tak jako se za pochodu vyvíjí postavy. Opět se jedná o svět, jehož základy jsou stanoveny tak pevně, že s nimi nic nehne a dá se na něm stavět. Je to svět, který se vám dostane pod kůži, a vy se ho nebudete chtít zbavit.

Laféeverte
03.01.2020 4 z 5

Řekla bych, že se příběh celkově posouvá do temnější roviny. Nahlížíme více do fungování společnosti čarodějů se všemi krásami i neřestmi. Geralt je trochu upozaděn, zato příběh Ciri se překotně vyvíjí. Její postava je čím dál víc propracovaná, včetně světa kolem, intrik, politiky...celé to nabírá na zajímavosti. Rozvrat společnosti ve válce s Nilfgaardem je také zachycen více něž přesvědčivě. Jen vztah Geralta s Jennefer je tak trochu zvláštní, má to být ta pravá osudová láska a přitom oba neustále řeší "prkotiny" typu, kdo se kam podíval, kdo se kolem koho točí, kdo se cpe, špatně obléká a já nevím, co ještě....I přesto, že se mi tento díl líbí mnohem víc než Krev elfů, i tady se nějak nemohu zbavit pocitu, že láska a vztahy mezi muži a ženami prostě nefungují tak dobře jako jiné aspekty příběhu.

Alex.rrr
29.12.2019 5 z 5

Příběh Zaklínače mě baví stále víc a víc. Přiznám se, že v názvech některých míst a králů plavu, ale postavy tonejsou nosné. Příběh Ciri je zde víc probírán než v předchozích dílecha chybí mi zde víc Geralta. I tak ale zase víc poznáme z jejich příběhu. Co mě na knize překvapuje, tak nemám ráda vulgazismy, ale tady mi to k tomu prostě pasuje a připadám si, jako bych v krčně seděla u stolu s nimi. Super kniha, co vtáhne do děje.

DarthElle
01.12.2019 4 z 5

Od začátku se to tak krásně četlo, hlavně část s čaroději mě neskutečně bavila, konečně jsem se mohla setkat s mojí oblíbenkyní Keirou, která rozhodně není žádné ořezávátko. Bohužel, Marigold měl opět mališkou roli oproti povídkovým knihám a to dost zamrzí, jeho humor a padání do problémů mi schází, ač ta část, kdy jede podle svých průvodců na jistou smrt, byla k popukání. A pak přišla ta část, která mi přišla jako celá věčnost. Ciri, poušť, jednorožec, banda retardů a Potkani. U těch potkanů se mi to čtení už zrychlilo, přesto jsem to chtěla mít už za sebou. Na to jak hezky to začalo, tak opovržlivě to skončilo.

msjadepaton
29.11.2019 3 z 5

Nic vyloženě špatného na tom nebylo, ale bylo tam dost hluchých míst, ve kterých jsem se musela vyloženě nutit do čtení. Naopak tam byly části, které mě hodně bavily a nemohla jsem se od nich odtrhnout. Takže průměr.
Yennefer, kterou jsem v předchozím díle vzala docela na milost, protože je sama o sobě zajímavá, mě opět střídavě štvala a střídavě zoufale nudila. Jakmile se ocitne v jedné místnosti s Geraltem, je zle. Oběma klesne IQ na bod mrazu a vše se začne točit jen kolem jejich vztahu a všechno ostatní ustoupí do pozadí. Vlastně pořád nevím, jestli je ten vztah takhle hrozně napsaný schválně nebo jestli to má být hrozně romantické a já bych jim měla přát, aby spolu zůstali. Ať je to jak chce, celou knihu jsem si urputně přála, aby byli každý úplně na jiném konci světa.
A na slova "čas opovržení" jsem začala být dost alergická. Ke konci už jsem protáčela oči pokaždé, když byla v knize použita.
Na druhou stranu, svět a politické intrikaření, akční scény a pak závěr s Ciri opravdu stály za to. Marigold to taky zachraňoval, jak se dalo. Upřímně, z celého zástupu postav v téhle knize byl Geralt asi nejméně zajímavý. Je to sice největší drama queen ze všech, ale jinak toho tady zase tolik neudělal.
Budu v sérii pokračovat, ale nejspíš si dám menší pauzu.

Jessybelle
17.11.2019 5 z 5

Jo, tak tohle můžu. Pěkně vykreslený příběh, těším se na pokračování, Ciri jsem si oblíbila, tak uvidíme jak se to vyvine dál...

burg
14.11.2019 4 z 5

Ach jo, nebýt banketu na Thanedu, bylo by to tutově za plný počet. Ale když já ty pikle, kejkle, kecy o politické situaci a rejdění špionů (pardon, tady spíš čarodějů) xmrti nesnáším, nudí mě a nikdy si nedovedu představit, co se pod tím vším ve skutečnosti skrývá.

Jacinda
13.11.2019 3 z 5

(Audiokniha) Oproti "prvnímu" dílu se mi příběh lépe poslouchal, ve jménech jsem byla ztracená v pouhých 80 % a ne 98 %. Svět je bezesporu epický, pro mě však až někdy příliš. Z celé knihy mi v hlavě utkvěl nejvíc Banket, boj mezi čaroději a pak Potkani. Souhlasím, že scéna z pouště je skvěle popsaná, za mě bohužel ale i příliš rozvleklá. Myslím, že ještě před deseti lety bych to přijala lépe. Nebo možná očekávám příliš kvůli fanatickému šílenství kolem tohoto autora. //Hodnocení audioknihy // perfektně načteno, líbil se mi přednes, dobrá práce se zvuky.

Masoterian
12.11.2019 5 z 5

Wow. Po skvělý Krvi Elfů další upgrade. Ciri a její křehká naivita v kontrastu s nelítostností okolního světa je dokonalá, a prostě jí musíte fandit. Úžasná pasáž na sněmu čarodějů, plná intrik a dvojsmyslných narážek, zatímco hrozba ve vzduchu je úplně hmatatelná. A finální část kde jsem několikrát kontroloval jestli nekape ze stropu, protože nevim, jak jinak by se mi dostala voda do očí :)) Brilantní, Sapkowski to má konečně pevně v ruce.
P.S. souhlasim, že ty sex a erotický scény jsou někdy až moc prvoplánový i mě jakožto třicetiletýho zastydlýho puberťáka to někdy bilo do očí, a to je co říct :)

Aleen
08.11.2019 4 z 5

Och, jak ráda bych dala pět hvězd...Příběh by si je rozhodně zasloužil, ale já měla takový problém se jmény! Že by se mi postavy nějak zásadně pletly to ne, nicméně používat tak často úúúplně celá jména, některá přes celý řádek dlouhá, bylo přitažené za kořínky. Musím přiznat, že mě to rušilo v soustředění na zápletku. Geralta a Ciri mám fakt ráda a fandím jim. O ostatních ještě pořád nevím, co si myslet, jsou záludní. Celkově pozitivní zážitek :-)

antonin0999
07.11.2019 4 z 5

Sapkowského svět opět není černobílý a nabízí nám novou porci zajímavých, plastických postav, které mají nejrůznější pochopitelné motivy. V tomto díle je trochu více politiky, postavy samotné se v tom lehce ztrácí, což je pěkně realistické. Nejpropracovanější částí tohoto dílu je cestování Ciri pouští. Je zde ovšem méně Geralta, a to je vždycky škoda. Plus přidávám za zajímavou skupinku Potkanů a hlavně za všechny dialogy, které se vedou v hospodě. Jsou tak živé, že má člověk pocit, že člověk sedí hned vedle postav z knížky a žadoní o svůj příděl piva.