Zaklínač: Stříbrný meč

Zaklínač: Stříbrný meč https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13876/bmid_zaklinac-povidky-1-vyd-zaklinac-str-bJu-13876.jpg 5 608 30

Povídková sbírka. Hlavním hrdinou tvorby A. Sapkowského je zaklínač Geralt z Rivie. Jako nájemný hubitel upírů, vlkodlaků a všemožných nebezpečných netvorů pochopitelně ovládá bojové a magické techniky nezbytné pro jeho zaměstnání, nicméně není pouze chladnokrevným profesionálem a už vůbec ne jedním ze superhrdinů, jimiž se žánr fantasy jen hemží. Postupně vychází najevo, že neměl možnost si svůj osud svobodně zvolit, ale naopak je nucen draze platit za schopnosti a dovednosti nedosažitelné a vesměs též nepochopitelné běžným smrtelníkům. Proto vyvolává strach a zároveň nevraživost a odpor těch, jejichž životy vlastně chrání. Přes své pozitivní působení jsou zaklínači odsouzeni k vyhnanství na samém okraji společnosti, která sice působí vnějškově středověkým dojmem, avšak s mnoha atributy převzatými ze současnosti. -- zdroj: legie.info --... celý text

Loubooker
10.02.2016 5 z 5

Zaklínač je jedna z mála fantasy, jež jsem kdy četl. Spolu s Conanem je to asi TOP, poetické ve své drsnosti...
Oba autoři uměli stvořit celé fungující světy.
Viděl jsem i polský serial, možná před čteníma si 3 knih o Zaklínači a obojí je vynikajici.

darthvader77
23.08.2015 5 z 5

Příběhy v téhle sbírce nejsou tak dobře vypointované jako tomu bylo u Věčného ohně. Přesto je děj natolik šokujicí a drsný, že člověk musí dát pět hvězdiček. Některé pasáže jako třeba, že ta láska musí být skutečná se mi v hlavě promítají doteď. Velice dobrý prolog k sáze o záklinačovi. a poslední povídka s Kostějem neméně dobrá.

Terry11
17.06.2015 3 z 5

Někdy před deseti lety by se mi to asi líbilo víc. Už jsem ale velká holka.

Kapis
03.10.2014 5 z 5

Úplně si vzpomínám na tu chvíli, jako by to bylo včera, kdy jsem v Geraltovi (RIP), ještě starém, když býval na Stodolní a Stodolní bývala obyčejná cygánská ulice, kde ještě nebyl ani Černý pavouk, koupil druhý díl povídek od Sapkowského. Kamarádi měli zbylé dva díly a ty jsme četli dokola, půjčovali je a byli jsme z nich odvařeni. Knihy se za ty roky rozutíkaly, stejně jako se Geralt přestěhoval a se smrtí majitele zanikl. Nová vydání mě nezajímala, povedlo se mi po čase sehnat celou trilogii zpátky a s nostalgií jsem si opět přečetl o Strize, Bruxe i Kostějovi a neztratilo to nic na svém kouzle. Kdysi jsem někde četl, že se Sapkowského ptali proč začal psát o Zaklínači a on, že prostě nebylo na světě žádné pořádné Polské fantasy, tak ho napsal. Ten slovanský rit v tom je prostě skvělý, člověk má pocit, že se to odehrává za rohem, Chotěbuz, Dragomir, atd. Slupl jsem to jedním dechem, opět a znova mě to moc bavilo. Protože to není žádná tupá sekačka, ale odráží se to i do současnosti. Sice ještě ne tak moc jako v románu, ale už tam jde cítit, jak bude celá sága o Zaklínači aplikovatelná na dnešní nebo spíš kteroukoli dobu a místo. Těmito povídkami Sapkowski vystavěl první schody k tomuto cíli. Netrpělive a hltavě jsem už otevřel další díl, ke kterému mám obzvlášť citový vztah, občas ho i musím nosit v trenkách;) Nejen proto, že jsem ho vlastnil jako první a jediný z celé trilogie, v těch dobách, hlavně kvůli obálce. Obálka Stříbrného meče moc vyvedená není, taková zbytečně zpatlaná z kdečeho, náš bělovlásek nikde a vzadu rytíř s drakem....OMG

zipporah
05.03.2014 5 z 5

Ale veľmi dobré čítanie fantasy! Fantasy ma už nebaví čítať, ani som toho z nej v živote neprečítala veľa, Zaklínač je fakt pecka, dobre to graduje ako vo filme, Zrno pravdy a Menší zlo totéž, zvyšok ma až tak nebavil, ja však osobne doporučuji aj ako Vežu bláznov. PS: neviem sa dočkať ďalších diel!

Finskej
07.02.2014 5 z 5

První soubor Sapkowského povídek, který u nás kdy vyšel - jeho prostřednictvím se český čtenář setkal s tehdy pro něj novým subžánrem, slovanskou fantasy. A byla to tenkrát pecka a zůstává jí až doposud. Sapkowski uchopil tradiční fantasy po svém, pojetí (i potvory) přizpůsobil mytologii slovanských národů a zrodil se důstojný konkurent jinak dominantnímu anglosaskému typu. Často o dost přímočařejší a brutálnější, nutno říci, ale ku prospěchu věci. Osobně preferuji rané Sapkowského povídky (protože jsou elegantně stručné a mají spád) před pozdější a snad příliš upovídanou a rozvleklou románovou pentalogií (která z oněch původních povídek o zaklínačovi, de facto profesionálním fantasy deratizátorovi, vznikla).

Niraj
23.04.2013 5 z 5

Před několika lety, když tento seriál dávali v televizi, jsem si Geralta oblíbil a hltal všechny díly. Postupem času jsem ale na Zaklínače zcela zapomněl. Teď se mi náhodou (?) dostala jedna z knížek do ruky a já kouzlu těchto příběhů znovu propadl a postupně se chystám přečíst všechny knihy od A.S. Příběhy jsou velmi poutavé, napínavé, správná dávka fantasy, společenský oursider s morální převahou a nadpřirozenými schopnostmi ... jo, to je moje parketa. Vřele doporučuji všem obdivovatelům Fantasy

steppen-wolf
09.04.2013 5 z 5

První sbírka povídek o Zaklínači, jejichž příběhy mají ještě nejblíže ke klasické hrdinské fantasy. Většina povídek se soustřeďuje na jednoduchý dobrodružný děj a akci, ale najdeme zde už i autorův typický nepatetický, "současný" styl psaní, košaté dialogy a velmi živou imaginaci. Proto se povídky výborně čtou a v rámci klasické sword and sorcery jsou mimořádné. Kromě toho sbírka obsahuje také povídku Otázka ceny, obsahující prazáklad budoucí mohutné Ságy, začínající románem Krev elfů. Jedna se o ten úplně nejprvnější prolog, vyprávění o událostech, jež vedly k narození Ciri a jejímu osudovému zaslíbení Geraltovi z Rivie. Nenápadné semínko, ze kterého vyrostl mohutný, rozkošatělý strom.
Kniha je výborná - a přitom to pořád ještě není Sapkowski v nejlepší formě.

kingmaker
10.05.2012 4 z 5

První ze série knih o Geraltovi z Rivie, v níž se hrdina teprve vyvíjí, dorůstá do své pozdější humanistické velikosti. Tady je, alespoň v některých povídkách, jako třeba Menší zlo, nebo Zaklínač, ještě sem tam mašinou na smrt, i když pořád zabíjí spíš z nutnosti. Jinak mají povídky všechno, co k Sapkowskemu patří-promyšlený děj, hojně využívané citace starých pohádek a legend, upravené do realistické podoby a nade vše stojící humanismus. Ten povyšuje dílo na mnohem vyšší úroveň, než by obyčejným fantasy povídkám příslušelo. A navíc se Sapkowski skvělý spisovatel, který píše z nadhledem a čtivě.

Tomatoman
30.06.2011 5 z 5

Dost dobrá kniha hrozně mě baví!!! :)