Zakázané ovoce

Zakázané ovoce https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/376193/bmid_zakazane-ovoce-bzH-376193.jpg 4 814 224

Poklidné přímořské městečko Merham se ještě vzpamatovává z následků druhé světové války, když poklidné místní vody rozčeří příchod bohémské skupinky s nejasnými vzájemnými vztahy, která se nastěhuje do moderního, na tu dobu architektonicky výstředního domu na pobřeží. Konzervativní obyvatelé Merhamu jsou pobouřeni, mladou Lottie a její přítelkyni Celii však dům i jeho osazenstvo neodolatelně přitahuje. A do pohybu se dává lavina událostí, jejíž tragické následky přetrvávají i po padesáti letech…... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

Foreign Fruit , 2004

Clairess
17.01.2022 4 z 5

Měla jsem problém se do knížky začíst. Když už jsem se začetla, knížka mě hrozně chytla. Jenomže najednou se příběh přerušil, to mě strašně štvalo, byla jsem z toho otrávená a na nové postavy jsem vůbec nebyla zvědavá. Nakonec se mi podařilo se začíst znovu. Knížka se mi nakonec vlastně líbila. Jenom mě trochu mrzelo, že jsme o příběhu Lottie, Guye a Celie na konci knihy nezjistili víc, chtěla jsem si o nich ještě trochu počíst.

Pepina01
30.11.2021 3 z 5

Velké množství jmen na začátku a promíchaný děj způsobil, že jsem se hodně ztrácela a upřímně mě kniha moc nebavila. Od poloviny knihy už to bylo lepší a knihu jsem dočetla.

verkazd
14.10.2021 3 z 5

Chvilku mi dalo, než jsem se začetla. Přiznám se, uvažovala jsem, že odložím nedočtenou. Ale nakonec to bylo docela dobré. Rozhodně má tato autorka lepší kniny.

allfonsa
29.09.2021 3 z 5

Nevím přesně jak zhodnotit.....to že tam bylo dost postav ani tak nevadilo, ale spíš mě zklamalo množství milostných linií. 3 páry, z toho dva dle mého trošku příběhově odbyté a třetí, který měl být spíše okrajovým byl rozebrán detailně. Vcelku pro mě asi zklamání.

zdenaR
26.09.2021 3 z 5

Trochu slabší Moyesová.
Poklidné čtení, dějově žádné velké zvraty. Změna dějové a časové linie trochu příběh nabourá.
Prostě oddechovka.

eva3992
05.09.2021 3 z 5

Příběh poklidného přímořského anglického městečka, které naruší jeho nové osazenstvo. Do jedné vily se nastěhují umělci a bohémové, kteří jsou trnem v oku původním obyvatelům. Dvě přítelkyně – Lottie a Celii, však ono osazenstvo velice přitahuje a láká k návštěvě. Co se zde odehraje, bude mít důsledky i po padesáti letech.

Když jsem se po pár stránkách začetla, knížka mě velmi chytla. Moc mě bavilo porovnání tehdejší společnosti (kolem roku 1950). Upjaté paničky versus bohémové. Ve vile, kde žili umělci, bych se hned ráda ocitla a užívala si jejich nevázaného a svobodného života. Dalším plusovým bodem bylo moře, které nás provází celou knížkou.

Od začátku to bylo dost zdlouhavé, ale v první polovině mi to až tak nevadilo. Pak jsme se ale dostali do druhé části knihy, a to byl pro mě kámen úrazu. Autorka nás hodila do současnosti s novými postavami, takže čtenář chvíli tápe. Když si začne dávat vše dohromady, tak v podstatě vše pochopí dřív a je mu jasné, kam autorka spěje. Navíc se zde objevila moje neoblíbená hate-to-love pasáž, kterou já prostě v knížkách nemám ráda.

Druhou částí jsem se opravdu náročně prokousávala a měla jsem sto chutí to i vzdát. Kdyby autorka pokračovala v plynulém vyprávění první části, myslím, že by to bylo více čtivé. Kniha se mnou navíc vůbec nic neudělala, ač tu bylo hodně emotivních pasáží, nechalo mě to chladnou a s postavami jsem se nedokázala sžít.

Kacatko86
08.07.2021 4 z 5

Chvilku trvalo, než jsem se začetla, ale ve finále to byl moc pěkný příběh. Příběh o složitých vztazích, hluboké a zároveň mnohdy nenaplněné lásce lásce, kompromisech, hledání sama sebe....

akdar72
07.07.2021 5 z 5

Příběh se mi moc líbil, jako vše od autorky. Letní pohodové čtení.

Sagisia
24.06.2021 3 z 5

Mám ráda umění a architekturu, a tak mě hodně fascinovala část o domu Arcadia a jeho bohémských obyvatelích. I ta retro nálada anglického přímořského městečka byla příjemná. A celou dobu jsem jim záviděla to popíjení černýho čaje s mlíkem, takže jsem si ho samozřejmě musela taky několik dní po sobě vařit :) Nicméně už trochu míň mě bavily některé postavy. Hlavně Daisy, která se většinou chovala jako ufňukaná neracionální husa, takže jsem se s ní jako s hlavní hrdinkou horko těžko ztotožňovala, nebyla mi moc sympatická. Děj byl taky docela nenápaditý a předvídatelný. Ale ve finále se to četlo docela dobře, to jako jó. Kdyby to bylo zfilmované, představuju si výsledek jako něco z kategorie "německý romantický". Toš tak...

petra4080
23.06.2021 3 z 5

Chvili trva se zacist, nakonec to ale neni vubec spatne cteni. Mozna bych to ani nenazvala cervenou knihovnou, proste takovy pribeh ze zivota.
PS: Prala jsem si jiny konec...

Sumatrae
16.05.2021 4 z 5

Kniha patri spis ke slabsim pribehum autorky, ale i tak se mi moc libila Dum byl tak uzasne popsany, ze jsem hlavni hrdince strasne zavidela :) Sympaticke postavy i prostredi, oddechovka ke kave jak delana

Vivetkav
18.04.2021 3 z 5

Začátek mě moc nechytl, ale potom se to začalo proplétat a brát na obrátkách a musela jsem číst a číst..

SmisekIvuska
06.04.2021 4 z 5

První část byla super. U druhé jsem ze začátku nechápala, jestli má navazovat, nebo je to další příběh... Pak se to naštěstí vše propojilo. Styl autorky mám ráda, takže nemůžu než pochválit, protože knížka je čtivá :-)

aljoska83
23.03.2021 3 z 5

První část knihy se mi líbila, část s architektkou pro mě bylo těžké dočíst.

Mr.Pajek
12.03.2021 4 z 5

Pohodička,slaďárnička..která nezklame.

TamaraKrejčí
07.03.2021 4 z 5

Autorka je má oblíbená a proto jí mnohé odpouštím. Například, než jsem se začetla, tak skok a hop do jiné doby s novými lidmi. Tušila jsem, že se to vše proplete a spojí. A za mě to dopadlo fajn, bála jsem se ohraného klišé.

Audrina
20.02.2021 5 z 5

Přiznám se, že jsem moc netušila, co od knihy očekávat vzhledem k jejím průměrnému hodnocení zde. Já jsem byla ale knihou opět nadšená. Netuším, čím to je, ale knihy od Jojo mi prostě sedí a zatím jsem nebyla nikdy zklamaná.
Líbí, jak autorka pracuje s vážnějšími tématy a křivdami, které si sebou neseme. Příběh rychle plynul a postupné rozplétal osudy všech zúčastněných. Jen si nejsem úplně jistá, zda jsem pochopila Celiin osud. Budu ráda, když mi i někdo napíše, jak to pochopil on

roman9276
19.02.2021 3 z 5

Ze začátku jsem si říkal, že je ta knížka hodně, ale fakt hodně pitomá. Dlouho jsem se do tohoto díla od Jojo nemohl začíst. Když už se mi to podařilo, tak ejhle jaký bylo překvapení, když po 200 stranách se tam najednou zjevily nový postavy a já už si říkal, že to je fakt v prdeli, protože jsem opravdu neměl náladu se zase seznamovat s dalšíma lidma. Jako nechci říkat, že to bylo úplně špatný, jen to podle mě autorka vzala za špatnej konec. Od autorky jsem přečetl všechno a ve více svých knihách se snaží kombinovat různé časové linie a tady se to bohužel opět neosvědčilo. Bylo to celý zmatečný, chvílema jsem nevěděl, ve který lince vlastně jsem. Postavy byly velice nesympatický, otravný a ufňukaný. Ty vole, ale jako takový omáčky, co okolo toho všeho bylo, velice zbytečný. Zbývalo mi 30 stran a já byl teda zvědavej, jak to dopadne, ale už jsem tušil, že to bude moc urychlený. Bohužel se moje očekávání potvrdilo, protože ty vole, chcete mi jako říct, že rozuzlení bylo na posledních asi třech stranách a pak konec?! Potenciál to mělo velkej, ale těmahle několika linkama si autorka dost ublížila a hodně to uškodilo celkovýmu dojmu z knihy, a to z toho dělá další průměrnou knihu, která zapadne mezi ostatní.

Sova15
14.01.2021 4 z 5

Jojo Moysesovou mám ráda, knížka se mi líbila. Příběh byl zajímavý, i když na začátku jsem se musela soustředit, kdo je kdo. Za chvíli to vzalo spád a kniha mě pohltila.

Danca196
03.01.2021 3 z 5

Ze začátku jsem se hůře orientovala v postavách a trvalo mi než jsem se do příběhu začetla, ale nakonec mě příběh bavil. Skok v dějí mě v příběhu nijak neruší, naopak kniha mi tím přišla zajímavější. Každopádně autorka má rozhodně lepší knihy.