Záhada Modrého vlaku

Záhada Modrého vlaku https://www.databazeknih.cz/img/books/97_/9747/bmid_zahada-modreho-vlaku-WkR-9747.jpeg 4 499 73

Hercule Poirot série

Každý může zažít svou vlastní detektivku, tvrdí Hercule Poirot své náhodné spolucestující Katherine. Ani velký detektiv netuší, jak blízko je pravdě. V Modrém vlaku dojde k vraždě, jejímž motivem může být loupež, láska, nenávist… Zprvu široký okruh podezřelých se postupně zužuje, i když dlouho nemá jasno ani policie. Jen Hercule Poirot postupuje v případu a odhaluje falešné existence, falešné city i pokřivené vztahy. Ví, na koho se obrátit, kde získat důležité informace – díky své mezinárodní pověsti má také mezinárodní kontakty. Katherine prožívá nejdůležitější chvíle svého života. Nečekané zbohatnutí ji přivede do nejvyšší společnosti, v níž nejen zažije svou vlastní detektivku, ale také pozná lásku. A protože je to žena chytrá a vnímavá, zaujme samotného Poirota, jenž její lásku ochrání od všeho zlého, dokonce i od podezření z vraždy.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Knižní klub

The Mystery of the Blue Train , 1928

slawa.cap
13.05.2022 4 z 5

Poslouchal jsem jako audio.
Trochu slabší než ostatní Poirotova dobrodružství. Sám detektiv nastupuje na scénu poměrně pozdě a začátek vypadá jako podobná špionážní záležitost jako Velká čtyřka.
Na Agathu trochu moc rozlehlé prostředí a velký rádius vyšetřování, pořád se cestuje mezi několika místy a vlastně by tento případ Poirot ani sám nevyřešil nebýt velké pomoci dvou zúčastněných dam. A stejně jako Kathrine i já jsem začal pachatele tušit někde v půlce příběhu a podobně jako Lennox jsem viděl několik děr v celkovém řešení případu. A to se mi nikdy nestává, přes veškeré přemýšlení bývám rozřešením zaskočen, ale tady jsem byl napřed i před samotným velkým detektivem.

85098211
08.05.2022 5 z 5

Moje nejoblíbenější autorka mě ani tentokrát nezklamala! ;-) Na setkání s Herculem Poirotem jsem se jako obvykle moc těšila a případ, který vyšetřoval, se mi opravdu líbil. Kniha jako taková má trochu pomalejší rozjezd, protože se čtenář nejdříve seznamuje s jednotlivými postavami, aby později pochopil, proč vůbec k činu došlo. A také, jaké byly okolnosti celého případu. Ruth je dcera milionáře a pozdější oběť. Že by ale byla nějak zvlášť sympatická, to se tedy opravdu říct nedá ;-). Má v plánu se rozvést s manželem, kterého si vzala víceméně proti své vůli. A potom dojde k její vraždě právě ve vlaku, který pod názvem "Train Bleu" skutečně až do roku 2007 pendloval mezi Paříží a francouzskou Riviérou... Podezřelých není sice zrovna celá řada, ale i přesto se dlouho dokonce ani Poirotovi nedaří pachatele odhalit. Naštěstí však ve finále dá svým šedým buňkám mozkovým pořádně zabrat a případ zdárně vyřeší! :-)))

Babouš
01.05.2022 4 z 5

I téměř po sto letech pořád neuvěřitelně čtivá detektivka z krásného prostředí pohodlných vlaků a francouzské Riviéry. Rozuzlení jsem neodhadl, Agatha mě hezky tahala za nos :) Vytkl bych snad jenom příliš mnoho postav a to, že Poirotovi k odhalení vraha kromě šedých buněk pomohlo i několik náhod.

Hani77
23.04.2022 5 z 5

Viděla jsem nejdřív filmové zpracování, ale vzhledem k tomu, že jsem si nepamatovala pointu, tak to bylo napínavé i napodruhé.

kuruteku
12.04.2022 4 z 5

Klasika. A přitom můj první Hercule Poirot v knižní podobě. Televizního Davida Souchetta jsem si oblíbil. A v knižním jsem neviděl nikoho jiného. Bohužel jako detektivka to bylo slabší. Dorothy Sayersová má lepší psychologii postav, A. C. Doyle lepší zápletku. Ale oproti Wallaceovi má Poirot své kouzlo lidské. Takže nakonec vlastně spokojen.

Le Chat
31.12.2021 5 z 5

Rozhodně si nemyslím, že by se tato detektivka autorce nepovedla, právě naopak. Knihu jsem si užila, takže za mne jasných 5 hvězdiček.

milary
28.11.2021 3 z 5

Nesedělo mi to nějak.
Zprvu, jak jsem myslela, kvůli tomu, že jsem se musela nezvykle často vracet, abych si připomněla situaci, za které padlo to nebo ono tvrzení, místo, či identitu osoby. Moje nepozornost, říkám si. Ale ztrácela jsem nit i v Poirotově konání, přesunech a úvahách.
Uměle na mě působila míra jeho zaujetí pro "parťáctví" s Katherine. Jakkoliv to byla žena sympatická; zejména v závěru už pro mne jisté okamžiky jejich totožného vlnového naladění (občas neupřesněného verbálně) postrádaly logiku. A na tu já jsem u Poirota pes. A tady ten pes neskákal přes oves, ale - ztrativ pachovou stopu, proskákal se spletitou dějovou intrikou ku konci a...

Bezradně jsem nakoukla na komentáře a hned u marlowa našla odpověď.
Psychická autorčina nepohoda... Nikdy ten román (dle vlastních slov) neměla ráda...
Nechci si hrát na médium, já ale přesně tohle z textu cítila. Chlad, pres, mus, nelad...
Čímž vůbec nechci tvrdit, že by ten titul byl špatný (to bych si nedovolila).
Já mám ale ráda jinou Agathu - a asi i Poirota.

terimila
19.07.2021 3 z 5

Pohodová dovolenková oddychovka na pár odpolední či večerů. Pěkné a pohodové čtení, laskavý Poirot, prostě klasika. Ale přiznám se, že ani ne týden po dočtení jsem si nemohla vzpomenout, cože jsem to vlastně četla za knížku. Takže... ne, co tak rychle vyprchá z hlavy, nemůžu ohodnotit nadprůměrem.

LahoferRose
30.03.2021 4 z 5

Předem děkuji uživateli Marlowe za zajímavé objasnění situace, za které tuto knihu Agatha psala.

Co se týče příběhu, přišel mi až zbytečně překombinovaný. Hercule je však skvělý jako vždy a ani toto ho nezastaví. Nehodnotil bych Záhadu Modreho vlaku tak kriticky jako někteří, ale uznavam, že jiné knihy se mi libily více.

Velice smutné mi přišlo, že jediný, kdo po zavražděné osobě truchlil byl otec.

Feliska764
27.02.2021 3 z 5

Moje oblíbená detektivka ze zajímavého prostředí společenské smetánky, která jezdí luxusními vlaky na Riviéru. Sympatická hlavní hrdinka a vševědoucí Poirot, který se ale chová velmi laskavě.

Elka252
11.02.2021 4 z 5

Kniha byla trošku slabší než jsem od Agathy Christie čekala ale možná to bylo proto že jsem ji neustále srovnávala s Vraždou v Orient-Expressu. V první třetině jsem se ke čtení doslova nutila ale ve chvíli kdy přišel na scénu Hercule Poirot začne vše šlapat jako hodinky. Na knihách od této autorky se mi líbí jedna věc - nikdy netuším kdo je vrah. Ale tak to má asi být.

Starmoon
21.12.2020 3 z 5

Modrý vlak nie je Orion Expres. Príliš prekombinované a na Agathu Christie aj pomerne nudné čítanie. Pointa prekvapivá, ale keďže príbeh bol koncipovaný tak, že ma vlastne ani nezaujímalo, kto je vrahom, ostáva to pre mňa jedno zo slabších diel autorky.

Po prečítaní komentáru od užívateľa marlowe už chápem, prečo to pre mňa nebola stará dobrá poirotovka.

marlowe
18.11.2020 4 z 5

Celkově devátá autorčina kniha, šestá ze série "Hercule Poirot".

Přestože Agatha psala Modrý vlak v psychické nepohodě (v časovém presu nakladatelských termínů a bezprostředně po nervovém zhroucení, které ji postihlo, když se jí manžel přiznal k nevěře) a nikdy tenhle román neměla ráda, na textu to znát rozhodně není. Ve skutečnosti jsem byl mile překvapen, protože některé autorčiny předchozí knihy mě popravdě zaskočily svojí (až se to bojím vyslovit) béčkovostí. Ale tady do sebe všechno zapadá, ve vyprávění se objevují i náznaky humoru (…byla velice úhledně oblečena v černém, jen špičku nosu měla červenou), mile chvástavý Poirot je zase tím Poirotem, jakého nám Agatha představila hned ve svém prvním románu a jakého máme rádi – a nikoli akčním supermanem z Velké čtyřky. Upřímně mi úplně nesedl jen ten závěr (včetně výsledného resumé) – proto ta jedna hvězda dolů.

Jinak v románu se poprvé objevuje zmínka o fiktivní vesnici St. Mary Mead (bydlí v ní Katherine Greyová) – ale je otázkou, jestli je to tatáž víska, ve které později bydlela slečna Marplová.

A nacházíme zde i jednu zmínku o v tomto díle neviditelném Poirotovu příteli:

Když odešel, pravil Poirot: „Slyšela jste mě mluvit o mém příteli Hastingsovi? – To je ten, který řekl, že jsem lidská ústřice. Eh bien, mademoiselle, ve vás jsem potkal sobě rovného soupeře…"

80%

MilanCFC
25.07.2020 3 z 5

Musím přiznat, že po první třetině knihy, tedy do okamžiku vraždy (což byla bohužel poměrně dlouhá třetina...), bych musel souhlasit s autorčiným názorem, že jde snad o její nejhorší knihu. Četl jsem dál, protože jsem věřil, že se to prostě zlomí a že se vlastně dočkáme hlavního hrdiny. A jakmile se začalo vyšetřovat a bylo na scéně více samotného Poirota, Agatha byla zase ve svém živlu a celé se to rozjelo. V tom je autorka přebornice. Zakončení a rozuzlení mě pak ale zase trochu zklamalo. Nějak toho bylo moc, měl jsem pocit. Celkově tedy bych se podepsal pod několik komentářů níže, že jde o takový autorčin průměr.

Greenfingers
07.07.2020 4 z 5

Sama Agatha Christie se o Modrém vlaku nevyjádřila nikterak pozitivně, ale myslím si, že autorka tady odvedla svůj standard.
Pokud se mi většina jejích detektivek líbila mnohem více, neznamená to, že bych tuto knihu navždy zatratil. Možná se k ní ještěněkdy vrátím. Mám doma kompletní sbírku s H.P. a průběžně si "osvěžuji paměť".

Ferry9
30.04.2020 5 z 5

Za mě super :)

Margherita_N
13.02.2020 4 z 5

Pořád mi přicházelo na mysl srovnávání s Vraždou v Orient-Expresu, ale to není úplně namístě. I tady se stane promyšlená vražda v luxusním vlaku, kterou brilantně vyřeší Hercule Poirot, neudělá to ale na první dobrou, dokonce na nějakou chvíli skončí ve vězení nesprávný člověk. A navíc tady jde o vraždu loupežnou, detektiv se tedy nemůže spokojit s vyslechutím cestujících, ale musí sledovat stopu slavných rubínů ve světě. Více než v Orient-Expresu se tady ke slovu dostanou další postavy a jejich pohled, pokud si to správně pamatuju. A je jich několik - přiznávám, že jak jsem to nepřečetla na jeden zátah, tak jsem průběžně zapomněla, kdo je to slečna Lenox a slečna Zia, ale hlavně že jim slavný detektiv na konci poděkoval :)

petgona
07.02.2020 5 z 5

Ja mam voci A. Christie absolutne zaslepeny postoj a nie je kniha, ktora by sa mi od nej nepacila. Ci uz je slabsia alebo lepsia, docitam ju dokonca so zatajenym dychom. Nie nadarmo sa jej hovori aj kralovna detektivok, lebo to skutocne je.

nikikostadinova
19.11.2019 3 z 5

Děsně jsem se ztrácela. Možná to je mým zběsilým tempem, kterým teď procházím. Ale jinak je to kvalitní četba.

jprst
29.10.2019 4 z 5

Autorka napsala i lepší věci, to ovšem neznamená, že by tato detektivka nestála za přečtení. Chce to jen vhodný čas a správnou náladu, pak se spokojenost bezpečně dostaví. Takže za mě hvězdy s tím, že kdyby to bylo možné, tak bych ještě půlku hvězdy přihodil.