Záhada hlavolamu

Záhada hlavolamu https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/402109/bmid_zahada-hlavolamu-7jN-402109.jpg 5 2805 277

Stínadelská trilogie série

Klub Rychlých šípů je zpět! První díl stínadelské trilogie s ilustracemi Jiřího Gruse. V temných Stínadlech se cosi dalo do pohybu! Klub Rychlých šípů – Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka – u toho nesmí chybět! Když chlapci poznají příběh zámečnického učně Jana Tleskače, podniknou nebezpečnou výpravu na nepřátelské území, kde je ukryt plán létajícího kola. Ten má být schovaný v kovovém hlavolamu ježek v kleci. Rychlé šípy to však nebudou mít jednoduché. Stínadlům totiž vládce drsná parta Vontů...... celý text

jprst
24.07.2019 5 z 5

Jedna z knížek, které se v naší rodině předávaly z generace na generaci. Není jich moc, ale "foglarovky" mezi ně patří. Jen trochu pozor na věk jejich čtenářů, v dětství a pubertě spíše nadšení, pak více či méně jiné zájmy a hodnoty, a pak přijde období nostalgie a vzpomínek. A v této fázi jsem se mrkl na Foglara znovu a výsledek? Opět za pět*.

Mateo67
18.07.2019 5 z 5

Nostalgický návrat do dětství. Každoroční prázdniny strávené u tety s komiksy o Rychlých šípech, s Gabrou a Málinkou a samozřejmé s Kájou Maříkem. Ale Rychlé šípy vedly a po tolika letech knižní zpracování, no to byla “mňamka”. Napínavé od začátku do konce, knihu jsem v podstatě nepustila z ruky. A psáno tak, že je schopna zaujmout i současnou mládež. A nejen kluky. Klobouk dolů.

FilDaV
15.06.2019 5 z 5

Jedna z nejlepších klukovských knih, kterou Foglar nejen, že vede děti k lepšímu, ale také si zamával (a zamává) s našim napětím. Mirek, Červenáček, Jarka, Rychlonožka, a Jindra to je a vždy bude správná parta!

DennisMoore
14.06.2019 5 z 5

Nejsem si jistý, jestli dovedu napsat dostatečně nadšený komentář, který by přiblížil alespoň zlomek mých pocitů ze Záhady hlavolamu. Že mě četba jedné z nejoblíbenějších knih mého klukovského já vrátila znovu do dětských let? Ano, to je určitě pravda (a jsem dost rád, že se mi to pořád daří), ale není to zdaleka to, o čem chci psát. Dospělýma očima totiž především - zase - musím nesmírně obdivovat talent Jaroslava Foglara. Krásy přírody a melancholii měnících se ročních období vyměnil za stísněné uličky, ztemnělé večery a ponurou atmosféru, no a v těch kulisách rozehrál tak zajímavý a napínavý příběh, že ho prostě hltám, ať mi je deset nebo přes třicet let. Jenom osud Jana Tleskače, tak skvěle postupně odkrývaný, by vystačil na samostatnou knihu, ale Foglar si řekl, že by to bylo málo, že žádné dobrodružství není tak dobrodružné, aby nemohlo být ještě dobrodružnější, a tak rozehrál mnohem větší partii s propracovaným světem zápolících klukovských part a s mytologií Vontů, s pěticí hlavních postav vymyšlených tak, že po pár stránkách víte, kdo je kdo, a nesplynou vám, a s mnoha vedlejšími postavami, které rozhodně nejsou do počtu. Výpravy do Stínadel jsou nezapomenutelné a závěrečná volba Velkého Vonta, konfrontace a vypjatý souboj, který končí velmi překvapivě... Nejen, že to je po letech zase zážitek. On je po letech snad ještě větší._____P.S. Dostatečně nemůžu pochválit ani Albatros a Nadaci Jaroslava Foglara, kteří i tuhle knihu vydali v naprosto fantastické podobě, tentokrát s ilustracemi Jiřího Gruse - Stínadla si vyloženě vychutnává.

1amu
26.05.2019 5 z 5

Pana Foglara považuji za úžasného autora své doby pro kluky a holky. Budoucí kniha vycházela nejdříve na pokračování v časopise Mladý hlasatel . Díky tomuto prozřetelnému nápadu vystoupil náklad časopisu na 210.000 výtisků !
Opakovat zde obsah knihy je zbytečné, učinilo tak přede mnou mnoho čtenářů. Je zajímavé, že Mladého hlasatele zlikvidovali v r.1941 poskoci nacistů a jeho pokračovatele časopis Vpřed ani ne o 10 let později komunisté. Je to symbolické. Do pubertální mládeže začali soudruzi ládovat Pavlíka Morozova či Vasku Trubačova a jiné slátaniny.
Pokud by tomu nebylo a klub Rychlých šípů by pokračoval, nedovedu si představit Rychlonožku s pionýrským šátkem a třeba o chvilku později Jarku Metelku ve svazácké košili !
Jde o krásnou klasiku, na kterou nostalgicky vzpomínám.

Gaudericus
14.05.2019 5 z 5

Tak po 26 letech už to není taková pecka a k hodnocení přidávám i kopec nostalgie, ale co už :-).

hnatlubo
13.05.2019 4 z 5

Výborná, i ve svých 46 letech jsem si jí s chutí přečetl.

PavelCallta
02.05.2019 5 z 5

Velmi napínavá kniha až do jejího vyvrcholení. Jen doporučuji. :)

soupik2012
14.04.2019 5 z 5

I s odstupem 30 let mě tento příběh dokázal zcela pohltit a dobrodružství party kluků jsem si opravdu užívala. Něco se mi zdálo po těch letech dost naivní, ale to je v pořádku, již nejsem dítě. Přesto jednu velkou výtku mám. Audiokniha se tentokráte moc nepovedla, protože knihu čte pan David Matásek. Nečte jí vůbec špatně, ale ke knize by se daleko víc hodil mladý hlas, tak jako tomu bylo u předchozích dvou knih od pana Foglara. Doufám, že bude pokračování a především třetí část, kterou vůbec neznám a moc ráda bych si jí poslechla.

Darinka.Makova
09.04.2019 5 z 5

Foglarovka mě nikdy nezklame. Mám pana Foglara ráda už od dětství!

boxas
09.04.2019 5 z 5

Přiznávám se, že moje životní postoje se utvářely ze tří zdrojů: Vinnetou, Angelika, markýza andělů a Rychlé šípy. Od dětských let jsem díky tomu beznadějně romantická, toužící po dobrodružství a odhodlaná žít čestně v souladu s přírodou a konat jen dobro.
Záhada hlavolamu je pro mne prostě knihou naprosto zásadní, která mě ovlivnila celoživotně. Dodnes si pamatuji, jak jsem trnula strachem kvůli Janu Tleskačovi, jak jsem si přála, aby byl záhadný M potrestán, jak mě nadchlo vydávání Tamtamu atd. atd. Myslím, že tato kniha patří trvale ke zlatému fondu české literatury, protože hodnoty, které Jaroslav Foglar nenásilnou formou oslavuje, jsou zásadní v každé době a pro každou generaci nových kluků a holek, kteří budou Záhadu hlavolamu číst.

Banny_L
03.04.2019 3 z 5

Plantážník byl úžasný, ale..pro tyto knížky u mne platí jednou a dost..bohužel :(

gaspoda
13.03.2019 4 z 5

návrat do jinošských let. už to sice není takové žrádlo jako za mlada ale jako audiokniha to určitě stoji za to. a doporučuji přečíst zahadu hlavolamu pro pokročilé. Mění to nahled na celou situaci.

Omnis
17.02.2019 5 z 5

Pravý horor pro děti, rozhodně doporučuji!

HenryOsmý
15.02.2019 5 z 5

Kultovní záležitost. Poprvé jsem ji četl jako malý kluk a podruhé už jako dospělý. A vychutnal jsem si ji možná ještě víc ...

Ajushka
13.02.2019 5 z 5

Jako milovnice Rychlých šípů jsem samozřejmě tuto knihu přečetla. Kniha mě velice bavila a určitě mohu doporučit. Dobrodružství Rychlých šípů musí uchvátit snad každého. Hlavně, když se vydají do tajemných Stínadel. Foglar v Rychlých šípech vytvořil jedinečné dílo, které by měl ocenit každý čtenář. Celkově Stínadelská trilogie od Jaroslava Foglara nemá chybu a zařazuji jí do knižního pokladu naší země.

kara
07.02.2019 5 z 5

Ač nejsem kluk, přesto jsem Záhadu hlavolamu opakovaně a s nadšením četla, když mě bylo tak 12 let. Teď jsem se k ní po letech vrátila, když jsem doma ležela nemocná a neměla jsem po ruce nic jiného vhodného na čtení a pořád má v sobě veliké kouzlo krásného svobodného dětství, velkých dobrodružství a tajemství.

2mig1
05.02.2019 5 z 5

Jako kluk jsem Foglara nečetl. Ani nevím proč. Jediným zářezem bylo nepříliš profláknuté Když duben přichází. Ale musím říct, že i teď v dospělosti mají Stínadla skutečně něco do sebe. U některých pasáží, především při čtení Tleskačova deníku, jsem měl husinu až na zadku. Sice nevím, do jaké míry to má na svědomí kniha samotná a na kolik pocity ovlivňovaly mlhavé vzpomínky na scény ze seriálu ze 60. let, který jsem jako malej kluk viděl, ale nehodlám se v tom nijak rejpat. :)

frantisek0724
02.02.2019 5 z 5

Klasika od Pana spisovatele Foglara. Četl jsem před téměř třiceti lety. O čtvrt století později jsem pak dobrodružství Rychlých šípů předčítal svému synovi. Opět jsem se ocitl ve Stínadlech,můj syn byl dějem uchvácen stejně jako kdysi já. Tudíž můžu knihu označit za nadčasovou,dokáže čtenáře oslovit i v dnešní době. My jsme jako kluci zažívali podobná dobrodružství,což je pro dnešní generaci těžko představitelné. Škoda..

shmaic
01.01.2019 5 z 5

klasika, ke ktere jsem se po dvaceti letech rad vratil a ktera me znovu absolutne vtahla do deje