Začátek

Začátek https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/421041/bmid_zacatek-oFB-421041.jpg 5 157 50

Psycholožka Vanda Berková slyšela za dobu své praxe stovky příběhů – smutných, veselých, zdánlivě nemožných, ale i tragických. Představuje nám šest lidí, kteří jí odkryli svůj osud… a nejde jim jen pod kůži, ale až do morku kostí, doslova na krev. Vrací je ve vyprávění na ZAČÁTEK jejich životního příběhu, a tím se dostává k jádru problému, který je zavedl do její ordinace. Příběhy čtyř žen a dvou mužů jsou sondou do každodenního chodu zdánlivě běžných rodin – a Vanda pomalu obnažuje rány, aby se mohla podílet na jejich zacelení. Hlavní postavy knihy ZAČÁTEK nechávají čtenáře nahlédnout do svých duší, emocí a pocitů. Inka byla coby novorozeně odložena v krabici od margarínu u dveří přerovské porodnice… a u nožičky měla jen lístek s telefonem na biologického otce. Halinu poznamenal příběh samotářské mámy, jež se s ní uzavřela ve svém světě – na samotě nad Děčínem. Na Borise dopadlo břímě prarodičů, kteří nedokázali přijmout ruského zetě, a on tak nese následky tragédie, kterou mu na smrtelné posteli prozradí dědeček. Jolana, milenka ženatého muže, se na sklonku života dozvídá o podvodu, což ji srazí na kolena… a navíc se musí vyrovnat se svým „hříchem“ z dětství. Frederika nezvládla svou dávnou touhu ovládat lidi jako loutky – jako ty, jež ji v dětství naučili vodit v přerovském loutkovém divadle. A Matouš žije bezproblémový život; tedy až do jistého jara, kdy mu dcera představí svou novou kamarádku, která navždy zasáhne do života rodiny.... celý text

Lka
18.11.2021 5 z 5

Taky jsem dostala inspiraci k této knize tady. Díky petula22.
Povídky taky moc nevyhledávám. Tyhle povídky se mi fakt líbily. Všechny byly zajímavé, hezky se to četlo. Některé drsné. Opravdu za drsnou považuji Loutkoherečku.
Knihu určitě doporučuji.

petula22
04.10.2021 5 z 5

Na knížku jsem narazila zde na Databázi a musím říct....pecka...soubor skvěle napsaných povídek, každá z nich silný příběh...

i.stefany
01.10.2021 5 z 5

Skvělá práce. Povídky moc nevyhledávám, mám raději knihy s jedním silným příběhem. Tady jich bylo rovnou šest a jeden děsivější než druhý. Drsná realita nebo bujná fantazie autorky, svalená na klienty psycholožky Vandy? Doporučuji. Originální a čtivé povídky.

LéňaM
05.08.2021 4 z 5

Povidky velice povedené, drsné a potave.
Klidne bych brala každou povidku jako samostatnou knihu- delší.

Moje druha kniha od této autorky a určitě ne poslední

Hakl54
01.08.2021 5 z 5

Povídky napínavé, zajímavé a nevšední od začátku až do konce.

ErikaJ
31.05.2021 5 z 5

Lenka Chalupová zraje jako víno. Všechny povídky jsou nevšední, poutavé, dlouhé tak akorát, prostě dokonalé. Kéž by jich bylo v knížce ještě víc! Povídky úplně nevyhledávám, ale Začátek si časem znovu ráda přečtu.

Knihomura
02.04.2021 5 z 5

Připomínalo mi to knihy od Viktorie Hanišové. Drsné příběhy - i takový může mít někdo život.

skalek
04.02.2021 5 z 5

Všechny povídky byly šokující....Ale co ve mě zanechalo nejsilnější stopu, tak to byla hned první povídka....Nikdy bych své dítě nemohla dát do babyboxu z důvodů pomsty k manželovi...Fakt mazec

Kakho-Oto
31.12.2020 4 z 5

(SPOILER) Celkem síla, jak až na dřeň jdou drsné povídky z tohoto souboru. Nejvíce se mi líbila úplně první (Holka z krabice), která není tak depresivní jako následující příběhy. Loutkoherečka - chvílemi jsem postavu litoval, většinou zcela nenáviděl. Houbař - bylo mi líto Rusa Vasila, protože takový osud si nezasloužil. Malá prolhaná bestie - bestie byly její matka a její matka, svým způsobem i její milenec. Vánoční baňka - nejslabší povídka, Agnes jsem moc nelitoval, to byla hodně divná postava. Vtipálek - na této povídce nebylo vůbec nic vtipného, hodně drsné (vůbec si to nezadá s drsností Loutkoherečky a Houbaře), zároveň pro mě asi druhá nejlepší povídka souboru. Chalupová zraje - spolu s Kyselými třešněmi její nejlepší kniha (k 31. 12. 2020), co jsem zatím četl (7 z 10). Zároveň jsou to její zatím poslední literární výtvory. Holka z krabice 90 %, Vánoční baňka 65 %, Houbař 80 %, Malá prolhaná bestie 80 %, Loutkoherečka 85 %, Vtipálek 85-90 %, CELKOVĚ 85 % a velmi silné čtyři hvězdičky.

Annannas
29.11.2020 4 z 5

Bylo to pro mě první setkání s touto autorkou a určitě nebylo poslední. Každý příběh by vydal na knihu, ale takto to má zase úžasný spád, kde opravdu není nic navíc. Rozhodně stojí za přečtení. Jen Vtipálek mě moc nebavil.

ladyka
25.11.2020 4 z 5

Klobouk dolů před fantazií autorky, co příběh v této knížce, to originál. Všechny se četly velmi dobře a mají společný prvek v jakési předurčenosti, které jednotliví protagonisté nedokáží uniknout. Stylem mi autorka přijde taková propracovanější Monyová. Hvězdu ubírám za pro mě trochu "rychlopojetí po povrchu", ale je to tím, že díky ostatním autorům (Hanišová, Katalpa...) mám laťku pro podobné příběhy poměrně vysoko, za to autorka nemůže, má prostě svůj sty. Mně osobně u ní chybí nějaká ta přidaná hodnota či cosi, co by ji povýšilo na plný počet. Začátek ale rozhodně stojí za přečtení.

Miretti
01.11.2020 5 z 5

Krásné povídky, až se mi tajil dech. Paní autorka je má oblíbená a tato kniha neměla chybu. Každá z povídek byla jedinečná , nejvíce mě bavila ta s Malinou- Halinou. Loutkoherečka byla vskutku drsná...

jiri77
17.08.2020 5 z 5

Tak tohle bylo naprosto silné čtení. Šest příběhů ,které jsou někdy až k neuvěření ,a co vše umí život pro člověka přichystat. Nejvíce mě zasáhla povídka Houbař a povídka Loutkoherečka byla asi z celé knihy nejdrsnější.
Hodně dobrá kniha, za sebe ji mohu jen doporučit !

2711
14.08.2020 5 z 5

Napínavé povídky, neuvěřitelně vymyšlené. Nebo??? - pokud jsou to skutečné příběhy, děkuji za svůj "obyčejný" život.

martina1148
26.06.2020 5 z 5

Jako první mě strhl samotný popis knížky. Příběhy, které si vyslechla psycholožka za svou kariéru a pamatovala si je tak důvěrně, že o nich začala psát knihu? Lepší popis jsem nečetla dlouho.
Pro každého se tu najde něco… Rodinné, pracovní i vztahové intriky jsou zde zasazeny do příběhů, na jejichž konci vám zůstává hlava stát. Vždycky jsem cenila, když mě kniha uměla oslovit tak nějak vnitřně. Když mě dokázala rozplakat, rozněžnit nebo třeba znechutit. Zde jsem byla nadšená z toho napětí a nadšení, co jsem cítila před každým otočením na novou stránku.
Knihy, jako Začátek, by se měly rozhodně skládat z příběhů, které na sebe nenavazují. Vidíme pak, kolik zvratů se může na světě stát, aniž by byl jejich iniciátor společný. Autorka dokázala skvěle vystihnout, že každý je tak trochu blázen, ať už k tomu má důvody nebo ne. Často se ten, který se nám zdá být jako záporák, nakonec ukáže jako nevinný člověk, jehož okolnosti donutily zajít až do krajních mezí a sáhnout si na vlastní dno.
Je zde popisován právě ten začátek, který postavy dohnal až ke konci. Do fáze, kde samy nevěděly kudy kam, a jedinou možnou pomocí se jim zdála psycholožka Vanda Berková, která je zavedla tam, kde se věci teprve začínaly sypat a vše se zdálo skoro v pořádku. Možná je ale právě ta fáze, kde se věci nenápadně sypou, předzvěstí našeho konce.

Miro67
26.06.2020 5 z 5

Lidé svěří svá nejhlubší tajemství knězi či psychologovi. Oběma profesím závidím sílu a vyrovnanost tato tajemství sdílet a k tomu dotyčným pomoci a poradit.

fruitbueno
27.05.2020 4 z 5

Musím se přiznat, že z některých povídek mi bude mrazivo ještě hodně dlouho - myslím zejména povídku Loutkoherečka. Přijde mi, že právě tahle povídka krásně určila celý leitmotiv všech příběhů - postavy jsou vedeny ne svou vůlí či přáním, ale cizími vlivy, okolnostmi, jsou do děje vrženy bez možnosti cokoli ovlivnit a jen se "plácají" jak ryba na suchu. Bylo mi z toho čtení dost úzko, zejména proto, že mi je jasné, že podobné příběhy se dějí všude kolem nás dnes a denně...

Kočičáci
15.03.2020 5 z 5

Začátek je další velmi povedený kousek z pera přerovské autorky. Tentokrát se jedná o povídky, jejichž spojovacím prvkem je psycholožka Vanda. Ta vypráví příběhy svých klientů, kteří u ní hledali rady i pochopení. Každá povídka je jiná, ovšem všechny jsou velmi silné a uvěřitelné a ani u jedné se nebudete nudit. Mně se tajil dech a každou jsem po dočtení musela zpracovat a rozdýchat. Prostě perfektní, ráda doporučuji!

JakubiRa
27.02.2020 5 z 5

Trochu jsem se bála, protože příliš nemám ráda povídky (než se rozečtu, je konec :-) ). Ale Lenka Chalupová nezklamala. Svižné, uvěřitelné, někdy drsné, ale perfektní čtení. Více v recenzi.

Dalexa
12.02.2020 5 z 5

Chce se mi říct, že se kniha čte jedním dechem,ale spíš bych správně řekla, že s přerušovaným dechem. Po každé kapitole jsem si musela říct uffff, to ale bylo. A vzala jsem si čas na oddech i když ne moc dlouhý, neboť jsem byla zvědavá na další příběh. A nakonec mi bylo líto, že kniha už končí, četla bych dál a dál. Za mně opravdu dobré čtení !