Začátek

Začátek https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/421041/bmid_zacatek-oFB-421041.jpg 5 157 50

Psycholožka Vanda Berková slyšela za dobu své praxe stovky příběhů – smutných, veselých, zdánlivě nemožných, ale i tragických. Představuje nám šest lidí, kteří jí odkryli svůj osud… a nejde jim jen pod kůži, ale až do morku kostí, doslova na krev. Vrací je ve vyprávění na ZAČÁTEK jejich životního příběhu, a tím se dostává k jádru problému, který je zavedl do její ordinace. Příběhy čtyř žen a dvou mužů jsou sondou do každodenního chodu zdánlivě běžných rodin – a Vanda pomalu obnažuje rány, aby se mohla podílet na jejich zacelení. Hlavní postavy knihy ZAČÁTEK nechávají čtenáře nahlédnout do svých duší, emocí a pocitů. Inka byla coby novorozeně odložena v krabici od margarínu u dveří přerovské porodnice… a u nožičky měla jen lístek s telefonem na biologického otce. Halinu poznamenal příběh samotářské mámy, jež se s ní uzavřela ve svém světě – na samotě nad Děčínem. Na Borise dopadlo břímě prarodičů, kteří nedokázali přijmout ruského zetě, a on tak nese následky tragédie, kterou mu na smrtelné posteli prozradí dědeček. Jolana, milenka ženatého muže, se na sklonku života dozvídá o podvodu, což ji srazí na kolena… a navíc se musí vyrovnat se svým „hříchem“ z dětství. Frederika nezvládla svou dávnou touhu ovládat lidi jako loutky – jako ty, jež ji v dětství naučili vodit v přerovském loutkovém divadle. A Matouš žije bezproblémový život; tedy až do jistého jara, kdy mu dcera představí svou novou kamarádku, která navždy zasáhne do života rodiny.... celý text

bruntal
23.01.2020 4 z 5

Pohnuté lidské osudy v zvláštních těžko uvěřitelných příbězích lidí, které pravděpodobně potkáváme každý den.

1alena1
30.12.2019 5 z 5

Velice mě knížka bavila, příběhy od psychologů bych mohla číst nepřetržitě - velice mě baví sledovat jak často událost, kterou hlavní postava nemohla nijak ovlivnit, naprosto převrátila celý další život. Je strašně těžké zažít něco velmi velmi silného a nenechat si tím zbourat dosavadní život, obzvlášť když se jedná o dítě nebo mladého člověka. Mám knížky Lenky Chalupové velmi ráda, je to další česká spisovatelka, která stojí za pozornost.

Beruska18
19.12.2019 4 z 5

Velmi dobré čtení, příběhy neotřelé, lidské, někdy až mrazivé ... Určitě sáhnu i po další knize od této autorky.

vikaa
12.12.2019 3 z 5

Již na začátku musím zmínit, že velmi nerada čtu povídky, ani když jsou propojené hlavní postavou. Mám ale ráda knihy od Lenky Chalupové a tuto knihu jsem dostala na vánoce, tak jsem si ji přečetla. Musím konstatovat, že dál nemám ráda povídky a dál mám ráda knihy od Lenky Chalupové. Kniha se četla sama, některé povídky byly pro mně neuvěřitelné (třeba ta s loutkoherečkou), některé se mi líbily více (Vánoční baňka, Houbař, Dívka z krabice), jiné o něco méně (Loutkoherečka, Vtipálek). Celkově hodnotím 3,5 hvězdy a garantuji všem, že se v předvánočním shonu u této knihy zcela jistě odreagují a přijdou na jiné myšlenky:-)

Janča089
06.12.2019 5 z 5

Moje první kniha od této autorky a hned jsem si běžela do knihovny pro další. Příběhy se mi výborně četly, byly promyšlené, napínavé (i přesto, že někdy trochu předvídatelné) a námět neotřepaný. Za mě skvělé, doporučuji!

Květi62
04.12.2019 5 z 5

Lenka Chalupová umí psát. Tyto povídky opravdu nutí k zamyšlení. Hlavní hrdinové, nešťastní, kteří potřebují pomoc vyrovnat se s okolím, ale hlavně sami se sebou, přicházejí za Vandou a ta se dovídá jejich příběhy a hledá příčinu. Rozuzlení je někdy překvapivé a nečekané. Jen jedna postava byla šílená a opravdu jsem se o Vandu bála.
Všem doporučuji nejen tuto knížku od Lenky Chalupové

qwerb
03.12.2019 5 z 5

Barvité, krásné, mrazivé, hluboce lidské. Napsáno s citem a nevšední fantazií, autorka má dar o boha. Tato kniha člověka přiměje, aby se v životě zastavil a zamyslel. Nevím, který příběh mě dojal nejvíce, ale asi Malá, prolhaná bestie. Dávám pět hvězdiček a doporučení.

pavčape
17.11.2019 4 z 5

Trochu jinak napsaná knížka Lenky Chalupové. Níže možný SPOILER

Pokud zhodnotím celkově, knížka se mi líbila, pokud budu hodnotit jednotlivé příběhy vyprávěné psycholožkou Vandou, budu hodnotit takto:
Holka z krabice ****. Bylo mi trochu líto Inky, kterou matka zneužila, aby dosáhla toho, čeho chtěla dosáhnout.
Vánoční baňka***. Hlavní hrdinka trochu divná, moc sympatií u mě nevzbudila a moc jsem jí nerozuměla.
Houbař*****. Nevěděla jsem na čí straně je pravda a ke kterému protagonistovi cítit sympatie. Hodně smutný příběh, který sahal hodně daleko do minulosti.
Malá prolhaná bestie*****. Tak tohle mě dostalo. Jolana, která byla obětí svých nejbližších měla mé sympatie od začátku do konce.
Loutkoherečka*****. Tu zrůdičku jsem nesnášela od prvních řádků
Vtipálek***. Ten se mi zdál nejméně pravděpodobný, i když proč ne? Pohnutka Miriam způsobila celou tuhle nešťastnou nit "náhodných" setkání a událostí.

L.Helena
15.11.2019 5 z 5

Hodně dobré čtení. Skoro by si každý příběh zasloužil rozpracovat do samostatné knihy.

lenka666
16.10.2019 5 z 5

Lenka Chalupová umí psát. Moc hezká kniha.