Z Buicku 8

Z Buicku 8 https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/125472/bmid_z-buicku-8-Xs3-125472.jpg 4 585 76

Pensylvánští státní policisté z fiktivního města Statler si přivezou na stanici starý Buick Roadmaster, jehož majitel zmizel u čerpací stanice. Vůz vzbuzuje zvědavost policistů, kteří záhy zjistí, že jeho dveře a kufr se občas otvírají do jiné dimenze zabydlené podivnými tvory. Navíc není jisté, jestli vůz nemůže za zmizení několika lidí. Příběhy policistů z návštěv jiných dimenzí a občasné podivné chování automobilového veterána upoutají Neda Wilcoxe, syna zemřelého policisty. Jeho okouzlení vozem však brzy přerůstá v nebezpečnou posedlost... Brzy po dokončení první verze románu měl Stephen King těžkou automobilovou nehodu, která se podivně podobala nehodě policisty Curta Wilcoxe. Ten ji však - narozdíl od autora - nepřežil.... celý text

Literatura světová Horory
Vydáno: , Beta-Dobrovský

From a Buick 8 , 2002

VikJones
27.12.2017 5 z 5

Prestoze King patri do petky mych nejmilovanejsich autoru, nemohu rict ze i vsechny jeho knihy jsou me oblibene.
Co se ale tyce Z Buicku 8, ten se rozhodne usadi na mem The Best of King zebricku velmi vysoko.
Jedna se o vyvazenou a citlivou knihu, ktera ma vse, pro co milujete Kinga a zaroven
ma i neco noveho. Struktura Z Buicku 8 ve forme kapitol vypravejici mysteriozni a makabrozni pribeh minulosti pretlumoceny ruznymi cleny policejni jednotky se strida s kratkymi useky pritomnosti, v nichz sledujeme sotva odrostleho chlapce vyrovnavat se se smrti jeho taty a kolegy policejni jednotky. Clenove jednotky, pomalu mu odvijejici pribeh, ktery pro jeho otce tolik znamenal a stal se jeho posedlosti, zaclenuji timto chlapce do kolektivu a davaji mu najevo ze je jim partnerem a kolegou.

Z Buicku 8 je skvely horor a mysterium ale take Kinguv osobity nahled do fungovani male Pennsylvanske policejni stanice a nebezpecneho tajemstvi, ktere musi strezit.

čef
05.10.2017 5 z 5

Zatímco venku se střídali prezidenti, vinylové desky nahradily cédéčka, akciový trh vzrostl a dva mrakodrapy spadly, filmové hvězdy žily a umíraly a do jednotky D noví policisté přicházeli a zase z ní odcházeli, Deus ex machina jinak Buick 8 stále zůstával. Na rozdíl od svého antického předchůdce však žádná řešení do tohoto příběhu nepřinášel, pouze hádanky a tajemství. Chcete příběh vytržený z kontextu a z historie, příběh nespojitý a sterilní? Tak to se zde nedočkáte. Napodobeniny životů, které vídáme v TV a kině, nám našeptávají, že se lidská existence skládá ze samých objevů a náhlých duševních pohnutí - nejen tato kniha nás přesvědčuje, že skutečnost je jiná, změny jsou pozvolné, mnohdy bez uchopitelného konce, který bychom chtěli znát. Kingovi horory jsou jistě třída sama o sobě, plné hlubokých myšlenek a pokud jde o mne, budu je číst, co budu živ.

ViktorieMars
10.07.2017 1 z 5

Tak tomuhle se říká zklamání. Vlastně ani nevím, co jsem od knihy čekala, ale s takovou nudou jsem tedy nepočítala. Ze začátku jsem si myslela, že mě kniha bude bavit, ale děj byl tááák nezajímavý a konec nijaký. Ztráta času :/ Mých 20%

Micifuza
14.06.2017 1 z 5

Kinga mám strašně ráda ale bohužel tato kniha mi přišla slabší a chvílemi až nudná..škoda

nai.ivka
13.06.2017 5 z 5

K tomu co napsala Salonka ještě přidám poznámku, která se netýká pana Kinga. Doufám, že jeho nové knihy budou mít vždy dobrého překladatele, protože obdivuju nejen fantazii autora, ale i překlad.

Štěpán92
28.04.2017 2 z 5

Tato kniha se mi četla docela dobře, ale čekal jsem od ní mnohem víc.

Yarwen
27.12.2016 1 z 5

Zatím nejslabší Kingova kniha, která se mi dostala do rukou. Jako kdyby autor vytvořil kostru triviálního, téměř prostoduchého příběhu, na ni nabalil nastavenou kaši, a když zjistil, že to má stále díry, začal vyprávět příběh retrospektivně, čímž mohl díry přeskákat. Čte se to dobře, je to stále kvalitní vyprávění, lze pochválit i překlad doplněný vysvětlujícími poznámkami k americkým reáliím, ale ten příběh je prostě slabý, nudný, napětí téměř žádné a o nějaké strašidelnosti si lze jen nechat zdát.

moore.allonsy
12.11.2016 1 z 5

Tuhle knížku jsem četla od Kinga jako první a možná jsem udělala chybu, protože mě to docela odrazuje od dalších jeho knih. Celé to nemělo nic moc do sebe a já se poměrně často nad dějem nudila. Nevtáhlo mě to do sebe a přišlo mi to o ničem. Dávám jednu hvězdičku a nedoporučuji. Snad budou jiné knihy od něj lepší.

Posi
26.10.2016 4 z 5

Dlouho jsem odolával tuto knihu koupit. Auto - King..... znělo mi to jako povídky ze záhrobí. (Pěkné, ale povrchní). Jenže je to skvělá kniha. To auto je taková blbina a on z toho udělá tak napínavý příběh, že mě opravdu někdy štve. .......Nechat na stole špinavou ponožku, tak King z toho udělá román o nejdéle trvající paměti - tedy paměť čichu. .......No tak takto mohu jen doporučit.

Salonka
19.08.2016 5 z 5

„Je to dost divný, to jo,“ přisvědčil jsem. Opřel jsem se čelem o sklo (jako už tolikrát předtím) a odstínil si pohled rukama, abych se zbavil odlesků toho pošmourného dne. Ano, vypadalo to jako starý buick, ale skoro jako nový, jak řekl ten kluk. Mělo to výraznou masku buicků z padesátých let, která vypadala jako chromovaná tlama krokodýla. Gumy s bílými bočnicemi. Ozdobné kryty kol – ´jo, chlapče´, říkávali jsme, ´má to voko´. Při pohledu do příšeří haly B byste nejspíš řekli, že je černý. Ve skutečnosti byl tmavomodrý.

Pche, čo už len môže byť čudné na jednom starom nepojazdnom aute, ktoré stojí v nejakej stodole? V bežnom svete našťastie nič, v románe majstra Kinga našťastie úplne všetko. Napríklad to, že Buick 8 žije vlastným životom a občas poslúži ako obojsmerná (ale nie spiatočná) brána do iného sveta.

Doma založený, ešte neprečítaný paperback s parádnym americkým autom na obálke sa mi náhodou dostal do rúk a náhle a silné volanie divočiny ma priam uhranulo. ;-) Kingofilovia hádam rozumejú. :-)

Môj prvý problém je, že tomuto chlapovi bezvýhradne zbaštím čokoľvek – absolútne milujem jeho nápady, nenapodobiteľný štýl (najprv tušenie veľkých a zlých vecí servírované v náznakoch, potom nástup veľkých a zlých vecí naplno!), humor, spôsob myslenia i písania, nikdy nemám čo vytknúť. Môj druhý problém – všetko zbaštím mimoriadne rýchlo. :-( Jednoducho sa na vlastnú škodu neviem od jeho diel odtrhnúť, kým ich neprečítam celé. Toto u mňa zatiaľ nedokázal nijaký iný autor. Nad Kingovými príbehmi sa chúlim so zatajeným dychom a tlčúcim srdcom; hovorím si „je to len kniha“, ale aj tak sa takmer bojím obrátiť stránku; zároveň dychtím dozvedieť sa, čo bude ďalej. Inak tomu nebolo ani teraz. :-)

Stál tam a zíral svými buičími světly a šklebil se svou buičí maskou. Stál tam na svých silných luxusních pneumatikách s bílými bočnicemi a uvnitř měl palubní desku plnou nefunkčních falešných kontrolek a volant velký jako kormidelní kolo korzárské lodi. Uvnitř měl něco, co nutilo policejního psa výt strachy a současně drát se k vozu, jako by se ocitl v silovém poli nějakého extatického magnetu. Jestliže tam předtím bylo chladno, tak teď už ne; Sandy viděl pot na tvářích obou kolegů a cítil svůj vlastní.
...
„Pozoruje nás,“ řekl Curt. „Cítíte to?“
Sandy se podíval na skleněné světelné oči a pak sklouzl pohledem na rozšklebenou tlamu plnou chromových zubů. Ozdobné vlnovky po stranách téměř připomínaly ulízané vlnky vlasů. Skutečně něco cítil. Třeba to byla pouhá dětinská bázeň z neznáma, hrůza dítěte stojícího před domem, o němž mu jeho srdíčko říká, že je strašidelný. Nebo to bylo skutečně tak, jak říkal Curt. Třeba je ten vůz pozoroval. Třeba odhadoval vzdálenost.
...
Stál tam skutečný jako kámen nebo růže. A všichni do jisté míry cítili to, co předtím cítil Pan Dillon: jeho přitažlivost.

Zase raz paráda za plný počet a vďaka za kráľovské vzrúšo. :-)

Philoun
08.08.2016 3 z 5

Myslím, že tato kniha měla větší potenciál než co z ní King vytěžil, a nebo se možná nechtěl tolik opakovat co se týká jeho cestování mezi jinými světy.

Jarvis
23.06.2016 5 z 5

Dost slušné, narozdí od většiny Kingových sraček :-)

Ben Nevis
26.04.2016 4 z 5

Když jsem ji četla poprvé, považovala jsem ji za slabšího Kinga. Jenže pan spisovatel do té doby stihl napsat slabší věci, takže se Buickovi omlouvám za dřívější zatracení.
Příběh je komorní, všechno zajímavé se vlastně odehrává v jedné garáži. Přesto je tam emocionální náboj, který chybí slavnějším knížkám. Jak to u Kinga bývá, strašidla jsou podružná, protože hlavním tématem je ztráta blízkého člověka.
"A to je vše?" ptá se mladý Ned spolu se čtenáři. Ano, to je vše a stačilo. Vše vysvětleno není, ale je toho vysvětleno dost.

evickakyticka
04.04.2016 3 z 5

Nevím, nevím, jestli ty tři hvězdy byly zaloužené nebo jestli jsem neměla jednu hvězdu ubrat. Kniha nebyla špatná, to ne, ale! Ale taky nepatřila k těm, které by se mi opravdu líbily. A co mi vadilo? Vadily mi přehnané popisy "věcí" které lezly z Buicku, vadila mi policejní stanice, na které se děj odehrával (nemám averzi k policajtům, jen se mi prostě prostředí nelíbilo), nelíbil se mi závěr. Jo a taky postavy, žádná z nich neměla moje sympatie. A jeje, to je kritiky, ovšem to nic nemění na tom, že kniha byla většinou nudná nebo přehnaná.

marek6463
23.03.2016 5 z 5

Začetl jsem se od začátku do konce a nebyl jsem vůbec zklamán.

Viky007
02.03.2016 3 z 5

Tak jo, tak jo. Pěkně popořadě.
Mám z toho trochu rozpačité pocity, tak snad napíšu všechno srozumitelně.
Kniha jako taková nebyla špatná. Policejní prostředí bylo parádní, postavy taktéž. Hrozně se mi líbily ty "skryté" myšlenky o životě, smrti a náhodě. Nápad s Buickem také nebyl špatný, ale...

Něco tomu prostě chybělo. Příšery z "jiné dimenze" nebyly vůbec děsivé, naopak, občas působily tak trochu groteskně. Navíc se děj místy táhl jako žvýkačka, což je další mínus. King to umí rozhodně líp.

Anet1994
03.09.2015 5 z 5

Pan King opět potěšil :-) můžu jen doporučit

Terva
28.04.2015 4 z 5

Pan King prostě umí. Vemte si své nejoblíbenější auto a udělejte z něho skříň plnou bubáků. Pak už jen čekejte, co příště vyleze.

Nunee
18.04.2015 5 z 5

Ano, jsou lepší knihy od Kinga, ale jen když se to vezme celkově. Téhle knize dávám plný počet, protože ty části, ve kterých opravdu o něco šlo, ty byly strhující! O osudu pana D jsem četla zrovna v metru a nejen, že jsem málem přejela, ale dalo mi strašnou práci se nerozbrečet. Bylo to ve mně celý den. A když mě něco takhle sebere, musím tomu dát sto procent a zařadit to ve svém žebříčku hodně vysoko :-)

mailo-s
14.09.2014 4 z 5

Včera vlastně dneska ráno ve 03:00 jsem dočetl tuhle knihu.
Nemůžu si pomoct ale pan King i kdyby se na stránky vys..al tak mě se to bude líbit.Jasně , není to mistrovo nejlepší dílo má rozhodně lepší knihy ale byla to zábava od začátku do skvělého konce.Tajemné ,opuštěné Auto ,coby brána do jiné dimenze? pěkný nápad a myslím že pan king se z tím popral vskutku originálně.
To, že jsem nemohl knihu odložit až do přečtení ve tři ráno mluví za vše.