Karlík a továrna na čokoládu

Karlík a továrna na čokoládu https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/33975/bmid_karlik-a-tovarna-na-cokoladu-2MA-33975.png 4 1195 211

Willy Wonka série

Moderní pohádkový příběh je plný fantazie, hravosti a jemného humoru o chudém chlapci, kterému se splní jeho velký sen. Vhodné pro děti mladšího školního věku. Karlík žije ve městě, kde stojí slavná Wonkova továrna na čokoládu. Chlapec si však čokolády moc neužije, protože jeho rodina je velice chudá. Jednoho dne se na něj ale usměje štěstí a on má možnost, spolu s dalšími čtyřmi dětmi a jejich doprovodem a svým dědečkem, navštívit proslulou továrnu na sladkosti. Sám pan Willy Wonka je provede mnoha zajímavými sály, v nichž se vyrábí ty nejúžasnější, nejsladší, nejoriginálnější dobroty. Ukáže jim, jak se mísí čokoláda vodopádem, předvede jim žvýkačkový automat, televizní čokoládu i cvičené veverky, které louskají ořechy tak, jak to nikdo jiný neumí. Největší překvapení však na Karlíka čeká na závěr celé exkurze. Doplněno fotografiemi z filmu Tima Burtona. Dotisk v r. 2007 (ISBN 978-80-200-1436-8)... celý text

Literatura světová Romány Pro děti a mládež
Vydáno: , Academia

Charlie and the Chocolate Factory , 1964

GaleW
09.05.2022 5 z 5

Tak tohle se opravdu povedlo, příběh o chudém, ale hodném a spravedlivém Karlíku Buckettovi nás upoutal, místy dojímal a především bavil. Ihned po dočtení knížky jsme shlédli film a i ten se velmi povedl. Plný počet zaslouženě.

Pítrs85
05.05.2022 3 z 5

Knížka přeci jen cílí především na dětského čtenáře, a tak mně už přijde v několika pasážích poněkud infantilní, ale být dítkem sotva školou povinným, přečetl bych jí asi tak rychle, jako bych zblajzl tabulku čokolády (a ani by nemusela být od pana Wonky). Mnohem lepší než Burtonova filmová verze (i když ten se, pro mě až překvapivě, držel předlohy vskutku věrně). Každopádně nejlepší chvíle přicházejí s Wonkovým popichováním na nezdárné děti a na jejich ještě nezdárnější rodiče. Milá knížka, při jejímž čtení na tu čokoládu chuť prostě dostanete, i kdyby jste nechtěli ;-)

JulianaH.
23.04.2022

Osobně vidím hlavní přínos knížky v tom, že jsem díky ní docenila genialitu Tima Burtona a jeho filmové adaptace. Já vím, je to strašně nefér (vždyť bez knihy by film nevznikl), ale opravdu jsem v předloze postrádala všechno to, oč ji Burtonův snímek obohatil/prohloubil. Pár konkrétních výhrad:

* Knižní Willy Wonka je postava nesrovnatelně jednodušší: prostě potrhlý stařík. (Čili ne ten subtilní, zádumčivý, lehce cynický, egomanický génius v podání Johnnyho Deppa.) Taky mě mrzí, že na Mikyho věcné námitky, že to či ono v čokoládovně nedává smysl nebo nemůže fungovat, odpovídá předstíráním hluchoty.
* Co se stalo s těmi drobnými, které měl Karlík dostat nazpátek za svou poslední čokoládu? Mohl je zapomenout na pultě, ačkoli jeho rodina skomírala hlady? Neupozornil by ho na ně laskavý prodavač?
* V knize si každé dítě smí vzít do továrny dva členy rodiny namísto jednoho. Proč se tedy u Karlíka doma emotivně řeší otázka, zda ho doprovodí dědeček, anebo tatínek? Navíc se spisovatel zříká možnosti tak početné „stádo“ rodičů nějak individualizovat (věty u něj často pronáší „jeden z tatínků“ atp.).
* Některé momenty v knize mi přišly izolované, protože jsem zvyklá, že je film zasazuje do hlubších souvislostí s příběhem (např. proč toho dědeček Pepa o čokoládovně tolik ví, jak se Willy Wonka ocitl v zemi Umpa-Lumpů, kvůli čemu Karlíkův tatínek ztratil práci). Ale budiž, tohle není Dahlova chyba, nýbrž spíš Burtonovo mistrovství.

Popravdě nevím, jestli by se mi kniha líbila, kdybych film nikdy neviděla. Příběh je rozhodně originální, plný fantazie a slovních hříček.

Kory98
17.04.2022 5 z 5

Mě se kniha líbila i jako dospělé. Je pravda, že děti z ní musejí být nadšené, svět čokolády - kdo z nás by o něm jako dítě nesnil? Pravda trochu mi trvalo než jsem si přivykla na modernější výrazy a jména v knize, ale chápu, že právě to je jeden z faktorů, které se dnešním dětem musejí líbit. Pro mě jako dospělého bylo důležité, že tam najdu poučení, jako v každém pohádkovém příběhu. Ale, co se mi hodně líbilo, také v něm je vypíchnuta jakási úcta ke stáří, o které dnešní děti už málokdy vědí, co vůbec znamená. Nebo láska a semknutost Karlíkovy rodiny i v těch nejkrušnějších časech, to mě fakt zasáhlo. Knihu jsem si půjčila, abych se odreagovala od vážných témat, ale vlastně v ní, krásně zabaleno v obalech pro ty nejlahodnější čokolády a cukrovinky, bylo spoustu krásných a místy i vážných myšlenek. Těším se, že si pustím i film, abych zjistila, jak se s tím poprali filmaři :-)

JaLenka
02.04.2022 3 z 5

Hezký nápad a začátek, samotná továrna už mě (dospělou) tolik nebavila, “vytrestání” dětí mi taky nepřišlo nejlepší. Vlastně se mi výjimečně líbil víc film (shlédla jsem až po přečtení), kde byla navíc linie s otcem Willyho Wonky.

evismaior
28.02.2022 4 z 5

80% - příběh pana Wonky, majitele zázračné čokoládovny, v níž mu pomáhají roztomilí Umpa lumpové, který se rozhodne továrnu předat jednomu z dětí, jež našly v balení čokolády zlatý kupon, je dobře známý ze stejnojmenného filmu s Johnnym Deppem v roli geniálního a lehce roztržitého Willyho Wonky. Film knížku zpočátku v podstatě věrně kopíruje, takže se setkáváme jak s chudým Karlíkem Bucketem a jeho doprovodem dědečkem Pepou, tak i s ostatními značně protivnými dětmi. A také s čokoládovým vodopádem a dalšími atrakcemi, které Tim Burton dokázal mistrně převést na plátno. Samozřejmě ale klasika - viděla jsem dřív film, než četla knížku, takže se mi víc líbí film, protože mi v předloze dost chyběla ta dějová linka s otcem pana Wonky přísným zubařem, která krásně zaobaluje příběh uzavřeného podivínského mistra čokolády včetně toho, jak si musel v životě proti vůli otce čokoládu prosadit.

Dela90
21.02.2022 5 z 5

U tohodle vyprávění je úplně jedno kolik je Vám let. Příběh si užije každý, který ať je dítě, nebo je ve skrytu duše pořád dítětem. Nádherné čtení o dobrodružství v čokoládovně. Ty popisky jednotlivých sálů, pořád mě díky tomu honila mlsná. Boží písničky pro neposlušné dětičky. Krásně poukázané na všechny možné špatné vlastnosti, ze kterých plyne ponaučení. Takže knížka dětem kromě krásného příběhu dá i něco víc. Boží, oddechové čtení. Prostě Umpa-Lumpové, Karlík a Wonka top.

Pert
29.01.2022 5 z 5

Kniha i film výborné.

Rafaela.0
01.01.2022 5 z 5

Moje oblíbená kniha z dětství, která potěšila i teď.

MaxíkD.
01.01.2022 5 z 5

Super kniha. Při čtení se mi dělaly chutě.

Vknihách
29.12.2021 5 z 5

Však nie som jediná,kto nevidel\ nečítal nič od Dahla? Nooo,ja až doteraz nie… a aj k Willymu Wonkovi som sa dostala len vďaka úžasnej Katke, ktorá mi v rámci požičanie kníh ako prekvapko poslala aj túto! Takže veľké ĎAKUJEME-za mňa,aj za Pauli, pretože obe nás príbeh veľmi bavil. A to až tak, že v polovici príbehu tu bolo natoľko zaujímavé, že som musela zapnúť TV a hľadať,kde by sme si príbeh najmladšieho Bucketa mohli pozrieť. Pauli najviac zaujímalo, či staručký deduško Joseph naozaj vyskočí z postele a začne tancovať XD a predstavte si, začal! Ja za seba musím priznať, že ma filmové spracovanie nenadchlo, ale dieťaťu sa páčilo a to je hlavné . Okrem dokonalého mechanizmu a fungovania najlepšej a najväčšej továrne na čokoládu na svete, nás fascinovali Umpalumpovia. A tie ich pesničky... Detské postavy, ktoré sa so svojimi rodičmi v príbehu objavili(samozrejme okrem skromného, tichého a inteligentného Charlieho),by som roztrhala ako hady. Dahl ale vedel čo robí! Poukázal nie len na správanie detí dnešnej doby,ale najmä, aký vplyv má na dieťa (ne)výchova! Dostali príučku ako deti,tak rodičia,aj keď si myslím, že zakorenené zlozvyky len tak nevymiznú... Čo sa týka porovnania filmu a knihy, záver rozhodne knižný! Ten filmový mal akože zahrať na city alebo…?No neviem...za mňa film priemer…za to kniha 5*

Adellll
25.10.2021

Skvělá klasika, která mě i po tolikáté dokáže perfektně uvolnit a vtáhnout do tak známého příběhu:).

Abukšákul
05.10.2021 4 z 5

Mladší syn konstatoval, že to byla nuda a dává 2,5 * staršímu se líbila na 4,5*. Výraz umpalump se u nás drží nadále =) Mě jakožto zástupci dospělých Dahlovy knihy moc neoslovují. Musím ale uznat, že z těch, které jsme četli byla tahle zatím nejlepší.

Monnyska
03.10.2021 5 z 5

Skvělé, návrat do dětských let. Příběh krásný, tolik čokolády na pár stránkách. Pustila bych se do ní hned znovu :)

maris123
20.09.2021 5 z 5

Čteno v originále, autorův jazyk je velmi hravý, ale kupodivu nikoli obtížný.

Dela111
05.08.2021 5 z 5

K přečtení této pohádky mě přivedlo její skvostné filmové zpracování.
Je to krásný pohádkový příběh, který v sobě spojuje kouzelný děj s tím, co má většina dětí moc ráda - s čokoládou. No které dítě by se nechtělo podívat do továrny na čokoládu a jiné sladkosti, ve které se dějí úžasné věci?
Ten příběh je milý, hravý, plný fantazie, nic tu není nemožné. Vedle kladného hrdiny, malého Karlíka, jsou tu i záporné dětské postavy s negativními vlastnostmi. Nechybí tady ani humor, obzvlášť některé poznámky pana Wonky vyloudí na tváři úsměv.
Hezké počtení nejen pro děti :-).

ElikaS
15.05.2021 5 z 5

Karlíka jsem si zamilovala jako film, který je úžasný, takže jsem se moc ráda pustila do audioknihy, kterou výborně namluvila Bára Hrzánová, spolu se synem. A stejně jako film, i knížku jsme si moc užili. Svět, který Dahl vytvořil je fantastický, dobrodružný a pro děti rozhodně poučný. Celý příběh má něžnou, milou atmosféru a v mnoha situacích se i skvěle pobavíte.

RoBertino27
01.05.2021 4 z 5

Nejspíš jako mnoho dětí mé generace jsem ke Karlíkovi dospěl ve formě obrovského fenoménu zvaného "román na pokračování". Tenhle byl k mání v Mateřídoušce a dokonce jsme ho v hodinách češtiny četli nahlas. Dodnes mě mrzí, že tuto originální verzi s úžasnými kresbami Jaroslava Maláka nemám - čas bývá neúprosný.
Jde sice o dětskou knihu - a pro nás byla Wonkova Medosladká rajská pochoutka tajemným snem - leč mám dojem, že pan Dahl do příběhu vtipně vpašoval odsouzení těch nejběžnějších špatných vlastností - od přecpávání a přezíravost díky mamonu, přes zlozvyky (zde v podobě žvejkaček) až k závislostem (Miky Telekuk) - a to ještě tehdy autor netušil, jak se světem zatočí mobily a sociální sítě vůbec. Proto Karlíka považuji za ideální dílo, které by rodiče svým ratolestem měli povinně předčítat, aby si také leccos připomněli. Ještě slovíčko o filmu - na rozdíl třeba od moderně pojaté a zcela předlohu devalvující Války světů je Burtonův film velmi vlídným zpracováním. Ale nenechte se mýlit - můj názor je určitě ovlivněn velmi povedeným Veruka Salt Song.

Monya.grch
18.04.2021 5 z 5

Krásné, stejně jako filmové zpracování . Přečteno za jedno odpoledne.

Fourcy
10.04.2021 5 z 5

Knihu jsem četla v originále a musím říct, že jsem ráda, že jsem to udělala. Způsob, jakým si hraje Dahl s jazykem, je naprosto geniální a doufám, že se ke knize ještě někdy vrátím. Všem moc doporučuji.