Temný les

Temný les https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/345285/bmid_temny-les-VCP-345285.jpg 4 1138 224

Vzpomínka na Zemi série

Dlouho utajovaná pravda o chystané mimozemské invazi, k níž má dojít za čtyři sta let, byla konečně odhalena a Země se vzpamatovává ze šoku. Zrádci a kolaboranti byli sice rozprášeni, na Zemi však působí sofony, subatomární vyzvědači Trisolaranů, před nimiž není úkrytu a jejichž prostřednictvím se nepřítel okamžitě dozví i o těch nejtajnějších obranných plánech lidstva. Existuje jen jedno místo, kam sofony nedohlédnou do lidského nitra. Organizace spojených národů proto světu představí čtyři jedince, do nichž vkládá svou poslední zoufalou naději: tři uznávané myslitele, vojevůdce a stratégy a jednoho obyčejného, druhořadého sociologa. Luo Ťi se ocitá v centru celosvětové pozornosti, aniž tuší, proč byl vybrán a co se od něj čeká. Ví jen, že je jediným člověkem na Zemi, kterého se Trisolarané bojí.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Host

三体II黑暗森林 (The Dark Forest) , 2008

michaela8442
11.03.2020 5 z 5

Geniální! Stejně jako první díl, košatý rozvětvený děj, propletené příběhy postav, které se z vedlejších stávají hlavními a posléze třeba i zcela zmizí. Vše souvisí se vším, pro mě hluboké myšlenky jednoduše formulované. Kniha jako jedna z mála vyžaduje mé plné soustředění, nedokážu ji "hltat", ač bych ráda. Třetí díl leží připraven na nočním stolku ...

Alma5
15.02.2020 5 z 5

Kniha se mi líbila mnohem více než předchozí díl, hlavně kvůli naprosté nepředvídatelnosti děje a podnětům k zamyšlení. Jsem zvědavá co autor vymyslel v posledním díle.

smazenaryba
14.02.2020 5 z 5

Pokiaľ v prípade prvého dielu vystavávali isté neduhy, ktoré sú teraz, v porovnaní s druhým o čosi viditeľnejšie, tu už pookrievam úplne a skladám autorovi ďalšiu, ešte hlbšiu poklonu.

Podobne ako citovaný Asimov v prípade zákonov robotiky, Liou Cch'-sin umne stavia svoj svet na fikčných zakonoch, ktoré definujú celé dianie v príbehu. Vychádza z často kladenej otázky Enrica Fermiho "Kde sú všetci?". Autorova odpoveď na Fermiho paradox je pointou celej knihy a je to odpoveď veľmi temná, znepokojivá, no podobne ako ďalšie autorove závery, uveriteľná. Mrazilo ma z nej viac, ako pri mnohých hororoch.

Jednou z hlavných predností autora je správne dávkovanie otázok a odpovedí. Niektoré sa tiahnu naprieč celou knihou, niektoré vyvstávajú postupne, no Cch'sin čitateľa po celý čas drží v očakávaní, jemne šteklí jednu z našich najzakorenejších vlastností - zvedavosť, túžbu po poznaní.

Čitateľom, ktorí váhajú, či po trilógii Vzpomínka na zemi siahnuť kvôli jej proklamovanej komplikovanosť, by som chcel odkázať jednu vec. Je to stále beletria a jej účelom je predovšetkým zabaviť a donútiť čitateľa zamyslieť sa. Nepožaduje, aby ste boli experti na fyziku a vesmírnu sociológiu. Choďte do toho.

druzickaster
13.02.2020 5 z 5

Drhý díl opět na vysoké úrovni. Propojení reality s tolika ne-nereálných nápadů je pro mně naprosto úžasné a bavil jsem se. U tohoto pokračování mám na konci dojem jako bych četl minimálně knihy tři, a není to rozsahem, ale množstvím děje a akce, které se v této knize udály. Myšlenka Temného lesa je suprová a mám jí pořád v hlavě. No nezbývá než doporučit i druhý díl a hned potom snad naskočí Vzpomínka na Zemi....

Norri
06.02.2020 5 z 5

Je to epické! Poslouchal jsem to jako audioknihu. Kniha navazuje na knihu Problém tří těles a popisuje přípravy lidstva na mimozemskou invazi, která má nastat za několik století. Je to strhující vyprávění a je v něm spousta zajímavých nápadů. “Vědecký” styl vyprávění zůstal. Hlavní postavy jsem si lehce oblíbil a jejich osudy jsem s nimi docela prožíval. Ke konci, po několika zlomových událostech jsem měl pocit, že se příběh vydal lehce jiným směrem, který už se mi už tak moc nelíbí, ale Liou Cch'-sin to měl dobře promyšlené a konec mě docela dostal. Jsem maximálně spokojený!
Jediná výtka, kterou mám, se týká audioknihy - skoky v čase nebo místě, které jsou v knize pravděpodobně řešeny minimálně novým odstavcem, jsou zde přečteny bez výraznější pauzy a tak jsem se občas divil, že už jsem někde jinde a s někým jiným.

Mike99
02.02.2020 5 z 5

Jsem rád, že jsem se po prvním techničtějším díle rozhodl pokračovat ve čtení. Technická část byla odsunuta do pozadí, jde zejména o osud Luo-Ťi. Kniha se zase dobře čte, napínavý děj, pro mne nečekaný závěr. Budu se těšit na třetí, závěreční díl.
P.S. chyby v ději knih moc neřeším, nejde ohlídat všechno, ale tady v diskuzi ke knize dle mého názoru rozvedu, kde se autor dopustil základní logické chyby.

MichalTršo
02.02.2020 4 z 5

Za mně určitě hezký a originální příběh. I když není kniha naplněna neustálou akcí, vůbec mi to nevadilo. Čtení mne bavilo a již jsem se vrhnul na třetí díl. Menší problém jsem měl opět v orientaci čínských jmen. ????

stanislav.janac
27.01.2020 3 z 5

Prvních 100-200 stran mne nezaujalo, příběh se táhl a na můj vkus i proti prvnímu dílu tam bylo příliš mnoho společenských/politických témat. Po tomto úvodu už kniha pěkně plynula. Posledních 50 stran byl jeden zvrat za zdruhým, kde se naopak autor mohl více rozepsat, což by pro mne bylo určitě větším přínosem než číst 200 stran o čínské společnosti a politice.

trudoš
23.01.2020 4 z 5

„Vesmír je temný les. A každá civilizace je ozbrojený lovec, který se krade podrostem tiše jako stín, opatrně odhrnuje větve před sebou a našlapuje jako kočka. Musí si dávat pozor, protože lovců jako je on je plný les.“
A pak že to nejde bez virtuální reality. Je sice pravdou, že těch šest set stran je pro ústřední pointu maličko moc, ale jak se vyprávění drží víc při zemi, mnohem lépe jsem chápal předkládanou problematiku, ať už fyzikálního nebo filozofického rázu. Škoda té podprahové propagandy mocné komunistické Číny, ovšem když už Američanům nevyčítám jejich egocentrismus v thrillerech, bylo by ode mne férové měřit stejným metrem i na východ od ráje. Takže bez ohledu na politické cítění, musím Temnému lesu přiznat spoustu skvělých nápadů, od běžného standardu výrazně odlišnou stylistiku a zajímavou premisu boje proti mnohonásobně vyspělejšímu nepříteli z druhého konce galaxie. Jen to není akční space opera, ale spíš extrémně nabobtnalá, lehce archaická sci-fi povídka. Jinak dobrý.

Aya81
17.01.2020 4 z 5

KOMENTÁŘ OBSAHUJE SPOILER

Opět skvělé čtení, ryzí sci-fi vystavěné na vědeckém podkladu. Nejsem moc technicky zdatná, takže se přiznám, že jsem moc nepochopila, jak je možné při "zmrazení základního výzkumu" dosáhnout takového technického pokroku, jak je popisován v knize. První část knihy byla z mého pohledu méně záživná (proto snižuji jednu hvězdu), líčení života hlavního hrdiny, volba a postup meditátorů, formování kosmických sil a boj s defétismem, další okrajové dějové linky viz čínští "důchodci" … těžko jsem se tím prokousávala. Ale určitě to bylo pro následný rozjezd důležité. Pak dostala kniha spád zejména v poslední části Temný les. Jedním dechem jsem četla hlavně pasáž o destrukci Sluneční flotily Kapkou a ještě více únik "přeživších" lodí a vypořádání s jejich situací.. moc se mi líbí, že kromě vědecké roviny kniha předestírá i hodně ze sociologie a psychologie, dopady událostí na civilizaci i jednotlivce.

Teď si tedy dám asi malý "oddych" a pak si ráda přečtu třetí díl.

stejcz
12.01.2020 5 z 5

Čtu podruhé a pořád baví. Myšlenka temného lesa je geniální. Sice jednoduchá, ale geniální.
Luo Ti byl pro mě většinu času hodně nečitelný. Vypadalo to, jakoby vlastně do té knihy nepatřil. Až pak ke konci do sebe všechno začíná zapadat. Pořád mu nerozumím, ale aspoň chápu, co měl v úmyslu. A Pejchaj překvapil. Jeho iracionální víra byla pro mě neuvěřitelná, ale opět .. později si to všechno sedlo.
Za mě dost propracované, promyšlené, plno zajímavých veletočů a zvratů.

Lískaran
07.01.2020 5 z 5

Spousty nápadů, jako jsou meditátoři a jejich průvodci, a dějové zvraty cloumající představami o hlavních postavách. Liou Cch´- Sin je vlastně sám meditátorem, který dělá něco jiného, než čekáte. A vedle hard SF (pokud jde tedy opravdu o tenhle žánr) je tu i dost prostoru pro působivá líčení různých krás - zimní krajiny, mimozemských sond, destrukce pozemské flotily… A do toho autor vplétá třeba působivý dialog o tom, v čem je rozdíl mezi průměrnými autory a velkými literárními klasiky minulých dob.

Bonusově vize budoucí zkázy, která je neodvratná, pokud lidstvo pomocí vyspělých technologií nevymyslí plán, některými prvky připomíná současnou atmosféru kolem klimatické krize, jakkoliv tahle paralela v době vzniku románu (2008) neexistovala…

switch.man
30.12.2019 5 z 5

Jistá rozvláčnost první poloviny knihy je zcela nepodstatná vůči geniálním rozuzlením a závěrům druhého dílu trilogie; a je jen začátkem exponenciály, jejíž průběh napínavosti stoupá nejdříve pozvolna, aby poté stoupala strmě vysoko čím dál rychleji. "must-read" pro hard SF fandy. Určitě se nenechte odradit náběhem exponenciály.

Kamba
20.12.2019 5 z 5

Perfektní scifi s novým, svěžím přístupem k některým již zažitým scifi dogmatům. Autorův brilantní princip Temného lesa je stejně působivý, jako princip psychohistorie I. Asimova.
Povinnost pro všechny fanoušky žánru.

Wrent
08.11.2019 5 z 5

Trvalo mi téměř deset měsíců, než jsem se od přečtení první knihy dostal k přečtení Temného Lesa a hodnotím to jako jednu z největších chyb letošního roku. Problém Tří Těles byl skvělý hlavně pro fanoušky sci-fi a technologií obecně, ale Temný Les je ještě lepší, protože přináší stále to samé, ale výrazně zajímavější postavy a napínavější příběh navrch k tomu.

Projekt Mandala je naprosto brilatním autorským nápadem a jak k němu Luo Ti přistupuje je snad ještě lepší... Princip Temného Lesa lze částečně celou knihu vytušit, ale rozhodně doporučuji se do světa tohoto čínského autora znovu plně ponořit.

TipsyChipsy
05.11.2019 4 z 5

Konec (druhého dílu) dobrý všechno dobré. Větší polovinu mě to opravdu nebavilo, bylo to tak nudné a nezáživné, že jsem fakt nechápala nadšení čtenářů. První díl byl o ničem a druhej taky? Ale nakonec to všechno tápání dostalo smysl. Nakonec musím uznat, že autor opravdu přemýšlel o zásadních a hlubokých věcech ohledně civilizace a lidskosti z pohledu logiky vesmíru. Asi fakt dobrý scifi, když se přežije to dlouhý nudný čtení. Vydržať.

LucieT.
05.11.2019 4 z 5

Jak se připravit na nevyhnutelný střet s nepřítelem, který pozorně sleduje všechny vaše plány? Temný les začíná pomalu, tempo je zpočátku možná až zbytečně příliš rozvláčné, ale příběh nutí přemýšlet a postupně vtahuje. Když pominu některé pro mě až iracionální pasáže a nelogické souvislosti, opět velmi promyšlený a nápaditý příběh a zajímavý náhled na budoucnost lidstva na Zemi čínskou optikou. Boj o existenci dvou zoufalých civilizací přes obrovskou vzdálenost v prostoru a čase, jejímž výsledkem je výběr a přežití. Velká představivost a kreativita, nepředvídatelné zápletky a zajímavé úvahy o lidské přirozenosti.

4210
25.10.2019 3 z 5

V dnesni, pro me, absurdni dobe, se uz nedivim nicemu, ani tomu, ze mladym nevadi to soudruzske totalitni mysleni autora(mozna vynucene). Vzdy ve vhodnou dobu nasadi terminy jako soudruh, soudruzka, internacionala, svetovou politickou a soudruzskou solidaritu a korektnost, ale i dalsi reseni na spolecenske bazi. To nikdo uz neumi cist mezi radky, k cemu to smeruje ... vlastne i k obhajobe nesvobodneho rezimu v Cine. Temny les je v tomto ohledu jeste horsi nez Problem tri teles. Nebyt te neomarxisticke propagandy byl by to byl vynikajici sci-fi roman. Na me, jako svobodomyslneho cloveka, to pusobi rusive.

tsal
16.10.2019 4 z 5

Temný les se oproti prvnímu dílu série liší hned v několika bodech. Po rozvláčnosti, která byla patrná hlavně v první polovině Tří těles, zde není ani stopy. Časové skoky tu sice pořád jsou a mnohem markantnější, není jich ale tolik a lépe se v nich orientuje. A byť je alfou a omegou knihy stále matematika a fyzika, v Temném lese spíše vytvářejí prostředí, v němž se odehrává kolize, než že by byly kolizí samou. Forma je o něco lepší, přesto v zásadě stejná. Sterilní a studená jako vesmír sám, bez jakýchkoliv uměleckých ambic. Přesun k poněkud akčnějším záležitostem ale onu pustotu mrtvé pouště naštěstí trochu přebil a vyloženě poznámkových pasáží jsem si tu nevšimla. Celkově mi text přišel čtenářsky přívětivější, a proto dávám o hvězdu navíc.

Pokud bych se měla vyjádřit k obsahu, našla jsem v něm několik témat, která mi již byla mnohem bližší než matematicko-fyzikální jevy (ha, konečně trocha sociologie!). Myšlenka Temného lesa je jednoznačně fascinující, a to i přesto že nebylo až tak těžké ji odvodit. Vlastně jsme návod dostali hned na začátku a každý, kdo se alespoň trochu zamyslel, musel dospět k základní ideji bez obtíží. Dost se mi také líbil střet humanismu a pudu přežití, který byl v prvním díle vcelku snadno a rychle uzavřen. Ve druhém díle nám však znovu nastupuje na scénu a výsledek již není tak přímočarý a nevinný. Rozhodně je však uvěřitelnější.

Na druhou stranu díky přesunu ke mně srozumitelnějším tématům začínají vyplouvat na povrch díry v autorově logice, na které někteří upozorňovali již u matematicko-fyzikálních pasáží dílu prvního. Třeba mediátoři. Hlavně ten nejgeniálnější z nich. Přestože plány prvních tří jsem nebyla schopna prohlédnout (hlavně proto, že nám do nich autor nenechal téměř vůbec nahlédnout), řekněme, že jsem si pod plány elity lidstva představovala něco… elitnějšího. Vedle Luo Ťiho však stále vypadali jako géniové, protože jeho plán byl naprosto průhledný a jeho následné odhalení pak dost směšné.

Takže závěr? Čte se to lépe, baví to více, ale už to nedokážu brát tak vážně.

Jizi
15.10.2019 3 z 5

Druhý díl přinesl překvapivě drtivou většinu odpovědí na drtivou většinu otázek, které postuloval první díl. Ubral na technických popisech, přidal na politikaření, posunul hodiny o pár (set) let vpřed a celé to pocukroval vizí budoucnosti, v níž jsou lidé jiní a vlastně pořád stejní, ve které jsme se jako živočichové posunuli, ale vlastně se nehnuli moc z místa.
Na scéně se objevují nové postavy i staří známí, jejich vývoj a motivace jsou tentokrát (pro mě) podstatně pochopitelnější a srozumitelnější, byť k ději pár výhrad mám (a rozebírat je tu nebudu, protože bych musela zbytečně vyzrazovat děj a o to nikdo nestojí). Kromě zajímavé ústřední zápletky a toho, že autor bravurně zvládl její vysvětlení (což se mnohým nezdaří - vystaví oblouk a po pár stech stranách z něj pak žuchnete tvrdě na zem a nechápete, která bije a že tohle je jako všechno?), mě velmi, velmi baví posunuté epicentrum pohledu do Říše středu, je to jiné, je to zajímavé, je to, řekněme, osvěžující. Stejně jako absence autorovy sentimentality vůči postavám a překvapivé tahy.
Velký palec nahoru za skvělý překlad Aleše Drobka, na knize je vidět obrovská porce práce.
Otázkou je, o čem bude opět o něco rozsáhlejší třetí díl, když už vlastně víme, jak to dopadlo. Nebo nevíme?