Vyzvědačka

Vyzvědačka https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/313596/bmid_vyzvedacka-Heu-313596.jpg 3 415 98

V Coelhově románu Vyzvědačka ožívá skutečný příběh Maty Hari, slavné kurtizány obviněné ze špionáže, která byla před sto lety popravena pro velezradu. Mata Hari byla tanečnice, šokující a těšící publikum za první světové války, a stala se důvěrnicí některých z nejbohatších a nejmocnějších mužů té doby. Odvážila se překonat moralismus a provinční mentalitu počátků 20. století, ale nakonec za to zaplatila vlastním životem. Když v pařížském vězení čekala na popravu, jedním z jejích posledních přání bylo pero a papír, aby mohla psát dopisy.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

A Espiã , 2016

martina.riz
24.01.2018 1 z 5

Na Coelha to je slabota.

kalvera
18.01.2018 odpad!

Knihu jsem nedočetla, protože mě prostě nebavila. Popis života Mata Hari byl plytký a nezáživný. Nuda ! A nemůžu si pomoct, ale proč na mě s tolika autorových děl dýchá deprese ?

zbt81
15.01.2018 2 z 5

Na biografický román mi kniha príde veľmi povrchná pre človeka, ktorý o Mate Hari toho veľa nevie alebo má len základné informácie.
Myslím, že stálo za to viac rozviesť jej dospievanie a manželstvo s kapitánom holandskej armády - úchylným alkoholikom, ktorý ju bil, sexuálne a psychicky týral. A to hlavne preto, že za ich manželstva a pobytu v holandskej Indii sa z Mata Hari stalo to čo ju preslávilo medzi parížskym publikom. Aspoň teda podľa Coelhovo rozprávania.
Takto celok pôsobí veľmi rozpačito. Ako mnohí predo mnou poznamenali: najslávnejšia špiónka svojej doby tu pôsobí iba ako povrchná domýšľavá ženská a klamárka, ktorej šlo len o prachy, slávu a obdiv. Ak aj taká bola nepoznáme úplne jej motývy konania a uvažovania. Hoci na druhej strane sa pýtam: môžeme jej vyčítať po tom všetkom čím si v živote prešla (znásilnenie riaditeľom dievčenskej školy počas jej štúdií, manželstvo s úchylom, smrť dieťaťa...), že sa z nej stala chorobná fabulátorka a povrchná emocionálne otupená osobnosť?
Čo napísať na záver? Mohol to byť skvelý napínavý psychologický životopisný román keby na tom Coehlo viac popracoval a pochopil psychológiu hlavnej hrdinky. Takto je to priemer až podpriemer - škoda, ale aspoň to vo mne vzbudilo záujem sa o Mate Hari toho dozvedieť viac. Za mňa nemôžem dať viac ako dve hviezdy **.

mendule
08.01.2018

Velice mě tato kniha zklamala, mám ráda Coelha, ale tohle je tak plytké a nudné, že jsem to ani nedočetla. Žádný duchovní rozměr, spíš naopak naprosté zaměření se na sebe a hmotnou část života. Celkem o ničem.

tess.de.veles
02.01.2018 odpad!

.....nedocteno :-( bylo to takový povrchní....Jakoby rychlou jehlou spíchnutý.....

hadenka
01.01.2018

Příjemné oddechové čtení.

ferda16
23.11.2017 3 z 5

Příběh mě zaujal. Byl to pro mě nový pohled na tuto ženu. Knížka se čte svižně a byla jsem ráda i za fotografie v průběhu jejího života. Na oddech knížku doporučuji.

Anna 13
01.11.2017 4 z 5

Už od první kapitoly mne to šokovalo...
V dalších kapitolách zraňovalo, pohoršovalo i překvapovalo...

Tohle je dílo netušeného života jedné ženy, příjemného podání. Vrhne na světlo dosud ne až tak známou osobnost, hrdinku či oběť 1. světové války...

Coelho vyprávět příběhy s citem a posláním prostě umí...

Markéta137
30.10.2017 3 z 5

Krátký příběh o vyzvědačce, která vyzvědačkou vůbec nebyla. Kniha nejde moc do hloubky, ale stačila mi ke zjištění, že Mata Hari nebyla zajímavá historická osobnost.

krtica
28.10.2017 3 z 5

I když životopisné knížky moc nečtu,tahle se mi líbila,něco nového jsem se dověděla.

CharlesWard
24.10.2017 2 z 5

Průměrný historický román, o zvláštní osobě z historie.

Jey
17.09.2017 5 z 5

Pro mne opravdu velmi zajímavá a poutavá kniha, která mně zase trochu zlomila srdce, jak to jen některé, opravdu silné příběhy dokážou.

Kristyna95
12.09.2017 5 z 5

Poutava kniha, ktera se cetla jednim dechem. Zajimavy popis udalosti, misty doplnen nejakou tou filozofickou myslenkou, nad kterou jsem se pokazde tak rada pozastavila. Take ocenuji, ze se Coelho, jak sam upozornuje v epilogu, zdrzel popisu zbytecnych a zdlouhavych mist z historie Mata Hari a soustredil se na podstatne a zajimave udalosti jejiho divokeho zivota, diky kterym ma kniha takovou silu.

Jarka 55
06.09.2017 5 z 5

Pro mě super knížka ,vlastně první knížka od Coelho ,co mi sedla. Za mě 5x hvězdička

Vlašule
30.08.2017 4 z 5

Knihy od Coelha mi nesedí. Ale tahle byla fajn :) Zajímavý pohled do historie.

m_friedlova
28.08.2017 3 z 5

Má první kniha od Paula Coelha. Knihu jsem dostala dárkem, sama bych po ní v obchodě s největší pravděpodobností nesáhla. Četla se mi velmi snadno a rychle. Jméno Mata Hari jsem slyšela, nicméně až díky této knize jsem zjistila, komu skutečně patřilo. Hlavní postava mi nebyla sympatická tím, že jí šlo primárně o peníze za jakoukoli cenu. Připadne mi, že si vůbec neuvědomovala nebezpečí situace, do které jako špionka dostala a také na to doplatila. Bohužel, takových bylo nejen za válek spousta. Knihu si přidávám do letošní výzvy.

moncakovinka
22.08.2017 3 z 5

Kniha je celkem odlišná od jiných autorových děl. Největší přínos knihy vidím v tom, že jsem si vyhledala další informace o Matě Hari, což bych asi jindy neudělala.

evasamankova
14.08.2017 3 z 5

Nejspíš tak krátké, že to čtenáře nenadchne ani nezklame...

pajama
10.08.2017

Popravdě nevím, co napsat. Rozhodně je tato kniha jiná než autorovy předchozí.
Paradoxně pro mne bylo její čtení těžší než předchozí. Filozofie se téměř vytratila, naštěstí. Nemám ráda, když někdo podstrkuje myšlenky skutečným historickým postavám. O Mata Hari jsem nic moc nevěděla a tato kniha mne donutila chvíli googlit a zjišťovat nějaké informace.

kayu
25.07.2017 3 z 5

Věděla jsem, že knížka nebude jako autorovy ostatní knihy a proto jsem neměla nijak velká očekávání. Zpočátku mě kniha bavila, ale postupně to opadlo. Přišlo mi, že autor v některých částech moc přeskakuje a já se tak v ději občas ztrácela.