Vyzvědačka

Vyzvědačka https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/313596/bmid_vyzvedacka-Heu-313596.jpg 3 415 98

V Coelhově románu Vyzvědačka ožívá skutečný příběh Maty Hari, slavné kurtizány obviněné ze špionáže, která byla před sto lety popravena pro velezradu. Mata Hari byla tanečnice, šokující a těšící publikum za první světové války, a stala se důvěrnicí některých z nejbohatších a nejmocnějších mužů té doby. Odvážila se překonat moralismus a provinční mentalitu počátků 20. století, ale nakonec za to zaplatila vlastním životem. Když v pařížském vězení čekala na popravu, jedním z jejích posledních přání bylo pero a papír, aby mohla psát dopisy.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

A Espiã , 2016

Gabča670
10.05.2019 2 z 5

Už vím kdo je Mata Hari.hezky napsané,ale stačí přečíst jednou.

Greenfingers
30.04.2019 3 z 5

Asi jsem od této knihy vzhledem k renomé autora čekal více. Kontroverzní Mata Hari bude zřejmě ještě po dlouhou dobu předmětem různých spekulací. Nicméně ve srovnání s velikány špionáže jakými byli např. Sorge, Philby, Lonsdale nebo Abel se jedná spíše o epizodní postavu.

ladna
22.04.2019 3 z 5

Smutné střípky ze života uvězněné Maty Hari.

Vesmich
21.03.2019 5 z 5

Dřeváky, kopy hnoje a mlýny, co melou vodu, by znudily i jiné duše.Ta její byla v Coelhově podání nepokojná a chtěla ŽÍT. Leeuwarden byl a je prostě díra a celé Frísko může být pro podobné typy skoro noční můrou, takže odtud potřebují vypadnout za každou cenu. Tak vypadla a už se vezla. A že k takovéhle jízdě potřebovala specifické dopravní prostředky, jako lži. manipulace a úskoky, je samozřejmé. Bez nich by to nešlo. Kdyby se tak nešťastně neproměnila skoro ze dne na den celá Evropa, tak by jí to vyšlo a mohla se přizpůsobit novým okolnostem jako je stárnutí a takové drobnosti a ještě se do toho opřít. Takhle byla nucena táhnout figurkami moc rychle a někdo prostě táhnul tou její. I tak to teda byla jízda! Klobouk dolů! Ostatně, možná by si byla vybrala prožití Belle Èpoque v Paříži, než konce starých časů na severním pobřeží Nizozemska, i kdyby byla bývala věděla, jak to dopadne

Joannebro
13.03.2019 2 z 5

Knihu jsem přečetla sice rychle, a měla jsem od ní přehnaná očekávní. Příběh Mati Hari jsem znala už předtím, nicméně v této knize mě nijak nezaujal. Respektive jeho podání. Jako oddechová kniha, když člověk neví co tak ano, jinak asi ne.

Jolishka
07.12.2018 1 z 5

Velké zklamání.

Ales.BD
29.11.2018 2 z 5

Příběh bezdůvodně přeceňované prolhané psychopatky, kterou zabila vlastní namyšlenost. Téma je zpracováno pěkně, ale převládl spíše dojem, že za zpracování nestálo. Důležitým kladem knihy asi je, že není moc dlouhá.

Dandy1
18.11.2018 2 z 5

Její jméno mi už jako dítěti znelo magicky. Přesto jsem o ní nevěděla víc, než že byla špionka. Teď po přečtení knihy, kde je popsána jako děvka vlivných mužů, mám pocit, že nebyla ani chytrá ani krásná. Ale spíš jediná lehce k mání. A vůbec pro mě nebyla hrdinkou.

tezzpoletsar
06.11.2018 3 z 5

Nijak zvlášť mě neoslnila. Stručná, celkem čtivá. Moje první od Coelha.

katallinka
12.10.2018 4 z 5

Moc pěkně zpracovaný životopis zajímavé ženy. Nicméně jsem od autora čekala trošku něco lepšího.

jes09
02.09.2018 5 z 5

Opět další kniha, která mě nadchla. Mata Hari a její manipulace s muži.

Lenka_83
06.08.2018 3 z 5

Překvapivě lehká literatura, čekala jsem spíše klasiku. Toto dílo neurazí, ale nijak zvlášť ani nepotěší. Prostě jen oddychovka na víkend.

lucy.sankova
22.07.2018 3 z 5

Některé pasáže byly opravdu zajímavé, ale není to ten "Coelho", který napsal např. Od začátku do konce :)

angel.megy
17.07.2018 3 z 5

Většinou mě knihy Paula Coelho chytnou za srdce, ale tahle se mi k srdci nedostala. Nemůžu ale říct, že by to byla špatná kniha. Téma bylo zajímavě zpracováno.

Tyrkysová
19.05.2018 2 z 5

Bohužel i přes velmi zajímavé téma, z něhož mohl autor vytáhnout výrazně více, působí Vyzvědačka poněkud ploše. Chybí mnohé detaily, více vysvětlení počínání Maty, zvláště z pozdních let jejího života. Všeobecně bych čekala v beletrizovaném životopise více pikantních detailů (a to by zde mohlo být i doslova :)).

makke
17.04.2018 3 z 5

Nemastné, neslané... kniha není vyloženě špatná, jen po jejím přečtení nepřichází nic. Nejsem nadšena, nejsem ani zklamaná, prostě nic. Něco tomu scházelo, ale nevím co, je to, jako když sníte koláč a nedokážete si vzpomenout, jak chutnal, protože jeho chuť byla tak průměrná, že zapadla v tisíci jiných chutí.

Bar16
23.02.2018 4 z 5

Má první kniha od Coelha a první seznámení s Matou Hari. Věděla jsem, kdo byla, ale nikdy jsem se do detailu nezajímala o její život. Knížka je tenká, čte se rychle, příjemné zpestření do tramvaje či jednohubka na sobotní odpoledne.

TipsyChipsy
12.02.2018 5 z 5

Pro mě zajímavé setkání s touto rozporuplnou osobností, zvanou se Mata Hari. Coelho se, myslím, poctivě snaží proniknout k podstatě její povahy. Takovouto knihu od tohoto autora oceňuji více než jeho komerčně úspěšné pseudofilosofické romány, které se vyznačují povrchním chrlením hlubokých mouder.

1.Agness
09.02.2018 2 z 5

Upřímně jsem čekala mnohem víc. Podle mě silné téma, které jde rozvést do mnohem poutavějších rozměrů. Možná šel autor někdy až příliš do detailu, další důležité věci opomenul, někdy mi unikaly souvislosti v rámci odstavce. Poslední část, kterou vypráví právník, mě vlastně vůbec nebavila, čekala jsem rozuzlení a přišlo... závěr slohové práce, snaha pozvednout text o filozofické myšlenky mi přišla naprosto scestná. Je to škoda.

EvaEma
27.01.2018 3 z 5

Není to životopis, to je v knize uvedeno. Mně kniha nepřekvapila, Coelho mě nadchl pouze knihou Veronika se rozhodla zemřít. Všechny ostatní, co jsem četla, jsou z mého pohledu průměrné. A mezi ně patří i Vyzvědačka. Pro mě to bylo seznámení s jedním osudem.