Výpadek systémů

Výpadek systémů https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/449531/bmid_vypadek-systemu-HWw-449531.jpg 3 355 93

Z deníků robokata série

V budoucnosti, která je ovládána technologickými korporacemi, musí být všechny vesmírné mise podpořeny a placeny všemocnou Společností. Výzkumné týmy jsou doprovázeny bezpečnostními androidy, které ovládá Společnost. Nicméně, pokud je svět budoucnosti založen na faktu, že vždy v soutěžích vyhrává nejnižší možná cena, bezpečnost nebude hlavní prioritou. Na vzdálené planetě pracuje tým vědců na povrchových průzkumech za bedlivého dohledu Společnosti. Ta má na místě droida, který ovšem hackoval vlastní systém, nabyl vědomí a nyní se identifikuje jako Vrahokat, byť zatím relativně v tichosti. Zatím pouze pohrdá svými lidskými stvořiteli a jediné co si opravdu přeje, je tiché místo daleko od lidí, kde by mohl přemýšlet nad svou vlastní existencí. Nicméně jeho plány jsou narušeny, když zmizí druhá z probíhajících misích. Tým vědců a Vrahokat musí zjistit pravdu. Vydávají se tedy na cestu...... celý text

Literatura světová Novely Sci-fi
Vydáno: ekniha , Fobos

All Systems Red , 2017

psychousek
20.06.2019

Tato kniha je vlastně taková malá jednohubka. Na začátku zjistíte, že příběh vypráví robotická jednotka, která si upravila kód a zbláznila se do seriálů. Účelem knihy je z pozice této jednotky odvyprávět příběh (jaký - to nepovím, nebudu spoilovat). Četlo se to lehce - což dokládá i to, že za tři hodiny už jsem neměla co číst - poutavě, i v postavách jsem se vyznala. Autorka nezabihá do nejrůznějších perspektiv, jede přímo, a pouze z pohledu jednotky. Knihu mohu doporučit k přečtení.

karol.cadex
19.06.2019 2 z 5

Je to neuvěřitelné, ale KONEČNĚ jsem ji po TŘECH MĚSÍCÍCH dočetla. 160 stran čistého utrpení. Naprosto plochá kniha plná plochých hrdinů. Robokatovi křivdit nechci, ale i přes jeho sebeironii a revoltu byl vlastně plochý také. Toto opravdu ne.

Dragell
06.05.2019 4 z 5

Příjemná, velmi svižná kniha z budoucnosti, kdy lidem již dávno přisluhují roboti s vlastní inteligencí. Autorka záměrně necílí na promyšlenější dějovou linii, aby tak mohl vyniknout záměr této novely – tedy dostat do popředí myšlení robota, který se „osvobodil“ od nadvlády a rozkazů lidí. Příběh je vyprávěn velmi jednoduše bez nutnosti se orientovat v technologiích budoucnosti či sci-fi terminologii, kniha se tím stává dostupnou pro širokou veřejnost. Opravdu tak trochu jiný zážitek.

Ray509
06.04.2019 5 z 5

Příjemně překvapen. Postava Robokata (vtipné oslovení) se vymyká zažitým sci-fi hrdinům a často sám sebe ironicky komentuje. Trochu změna po některých přehnaně vážných a katastrofických sci-fi.
Na novelu slušné a nedivím se, že kniha získala cenu Hugo a Nebula. Originalita se nedá upřít a ani překlad neklopýtá. Uvidíme, jak další díly.

nezbi
02.04.2019 4 z 5

Příjemná jednohubka, škoda né moc povedeného konce. Přesto doporučuji a další díly pořídím, podle zahraničních recenzí kvalita roste.

Archie
28.03.2019 3 z 5

Cetlo se to hezky a svizne, robokat je originalni a sympaticky nevyhrocena postavicka. Ovsem ceny Hugo? Predni mista na pultech prodejen? Ano, uznavam, mene hardcore pojate scifi neujizdejici na technikaliich a dlouhych popisech sveta - to je osvezujici. Nicmene pribeh je opravdu az banalni, postavy (vyjma robokata) nezajimave, vypraveni obcas pusobi az skolacky jednoduse a nakonec neprijde ani zadna vytouzena pointa. Sympaticke, lehkym perem psane, ale prehodnocene dilko.

Steew
26.03.2019 4 z 5

Oddechová scifárna nad kterou se občas pousmějete. Robokat mi přišla jako sympatická postava, pro mě, a díky tomu se mi četla o to lépe. Když od toho nebudete čekat převratný zázrak, může vás mile překvapit. 75%

a.k
25.03.2019 4 z 5

Námětem jednoduchá sci-fi novela s postavou humanoida, který mě moc bavil. Příběh plyne v rychlém tempu a moc dobře se čte. Námět je triviální a nezachází zbytečně ani do odborných popisů technologií. Dokážu si představit, že by mohl zaujmout i čtenáře, kteří prioritně sci-fi nevyhledávají.

Rostax
17.03.2019 odpad!

Mám rád sci-fi literaturu, ale tohleto se dalo přečíst pouze s jistou dávkou sebezapření. Nechápu jak toto dílo mohlo posbírat čtyři ceny. Ještěže jsem si to půjčil, takže nemusel kupovat. Byly by to vyhozené peníze.

JP
12.03.2019 4 z 5

Jestliže vás bavila linie v Terminátorovi 2, kdy John Connor učí T-800, co to znamená být člověk a vážit si lidského života, 'Murderbot Diaries' tohle tahají na další level. Bezejmenný hlavní protagonista je docela pěkný kvítko, nabourá se do své řídící jednotky a v podstatě se osvobodí z okovů, což z něho udělá toho nejvražednějšího sledovače seriálů všech dob. Události a celkově, děj celkem stagnují a přiznejme si to, v celé knize se toho vážně moc nestane. A tak hlavní náplní je zkrátka to, že jste v hlavě a myšlenkových pochodech robokata. A ty nenudí, ba naopak (už jen fakt, že ve svým volným čase, v jakýmkoliv volným oknu, co dostane, čumí na seriály, dokonce vás to začne napadat i v těch nejnevhodnějších okamžicích, bez toho, aby to sám zmínil)... je to slušná zábava, pronikat do mysli, od které máte určitá očekávání - že bude příliš logická, nezaujatá, ale ona je sice plná jisté pragmatičnosti, odměřenosti, ale stejně tak utváří díky nabourání svého centrálního systému (podobně jako se Lister snažil nabourat Krytonův systém v 'Red Dwarf'), velice svérázný humor, nemluvě o jeho interakci s posádkou (respektive snahou o absenci interakce na nezbytně nutnou, což trochu kleští sebeidentifikaci s hlavním hrdinou, ale zároveň sledujete pod touhle slupkou (maskou) i jeho lidskou tvář, stydlivost, protože přeci jen je z části člověk... ale musíte pochopit to nejdůležitější = sledovat seriály). Murderbot si zkrátka jede svoje. Spoustě lidí se ale kniha líbit nebude. Otázka překladu je taky ve vzduchu, rád bych to porovnal s originálem.

Ládja
10.03.2019 2 z 5

Nevím jak tato novelka mohla získat cenu Hugo? Jestli to všechno není v překladu, který z knihy dělá úplně něco jiného. Nějak se mi to všechno nezdálo. Nic z toho(žádné chování ani jednoho z hrdinů) nebylo uvěřitelné. Nic nového. Kdyby to nebylo tak krátké, tak by se dalo čtení považovat za ztrátu času...aspoň, že se to čte rychle a titul má málo stran...

antonin0999
10.03.2019 5 z 5

Robokat se netváří (většinou je nejradši, když se netváří vůbec) jako sympatický společník, ale ačkoliv je stvořením stoprocentně racionálním (žádný roboerot), je s ním zábava. Autorka stvořila velice živou bytost a svět, kde se místo snění pouštějí seriály - a kde se hlavně neustále něco děje a příběh se posouvá plnou palbou vpřed.
Sympatický začátek série, která v zahraničí obdržela nejedno prestižní ocenění.

trudoš
08.03.2019 4 z 5

Řeknu to podstatné hned zkraje - Výpadek systémů je skvělý. Nechci ovšem tvrdit, že Martha Wellsová přišla do žánru s něčím novým. Přesto dokázala textu vtisknout podmanivý drajv, kterým oplývala třeba Harrisonova První planeta smrti nebo Dickův Blade Runner. Je v tom hodně akce, hrst myšlenek a nic víc. Ono na stopadesátistránkovém prostoru není čas na intelektuální výlevy, jelikož by na zápletku už jednoduše nezbylo místo. Přičemž právě ta strohost je na celém vyprávění to nejsympatičtější. Žádné kličky, ale poctivá ruční práce od první až po poslední stranu. Děj navíc získává na určitém odlehčení, o které se stará hlavní hrdina, jímž není nikdo jiný než polokybernetický robokat. Tady je třeba říct, že spisovatelka pojala jeho roli v příběhu poměrně zábavně, poněvadž dotyčný kromě efektivního zabíjení neumí lautr nic. Ani zachraňovat svět, ani bojovat za práva robotů. Už jen komunikovat s lidmi je pro něj velký problém, ačkoliv jeho největší zábavou je koukat na nekonečné telenovely.