Výpadek systémů

Výpadek systémů https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/449531/bmid_vypadek-systemu-HWw-449531.jpg 3 355 93

Z deníků robokata série

V budoucnosti, která je ovládána technologickými korporacemi, musí být všechny vesmírné mise podpořeny a placeny všemocnou Společností. Výzkumné týmy jsou doprovázeny bezpečnostními androidy, které ovládá Společnost. Nicméně, pokud je svět budoucnosti založen na faktu, že vždy v soutěžích vyhrává nejnižší možná cena, bezpečnost nebude hlavní prioritou. Na vzdálené planetě pracuje tým vědců na povrchových průzkumech za bedlivého dohledu Společnosti. Ta má na místě droida, který ovšem hackoval vlastní systém, nabyl vědomí a nyní se identifikuje jako Vrahokat, byť zatím relativně v tichosti. Zatím pouze pohrdá svými lidskými stvořiteli a jediné co si opravdu přeje, je tiché místo daleko od lidí, kde by mohl přemýšlet nad svou vlastní existencí. Nicméně jeho plány jsou narušeny, když zmizí druhá z probíhajících misích. Tým vědců a Vrahokat musí zjistit pravdu. Vydávají se tedy na cestu...... celý text

Literatura světová Novely Sci-fi
Vydáno: ekniha , Fobos

All Systems Red , 2017

gonga
15.09.2022 odpad!

Primitivní brak na jedno použití, porota, či kdo rozhoduje o cenách Hugo a Nebula, musela být úplně mimo, když tomuto krátkému, nudnému dílku udělila jakoukoliv cenu. Postavy ploché, nezajímavé, šustí papírem. Děj neuvěřitelně otravný a plný klišé působí jako by se autorka rozhodla napsat sci-fi, protože je v módě a nese prachy. Jinou motivaci nevidím.

lancelot
03.07.2022 3 z 5

Souhlasím s chaera, kniha je příjemná jednohubka na zaplnění volného odpoledne.

karel.kral
03.06.2022 3 z 5

Mě se to moc líbilo, mám rád svět robotů. Ale co ten konec? Ten úplně chybí. Doufám, že se to vysvětlí v dalších dílech.

Leat
13.05.2022 2 z 5

Přečetla jsem čtyři díly jako e-knihy. Knihy jsou pro mě útlé, daly by se klidně spojit do jedné nebo do dvou. Svět ve kterém se příběh odehrává není vůbec propracovaný. Hlavní postava robokata také ne. A vedlejší postavy tam jsou, jen aby se neřeklo. Plytké ve všech směrech.

Malarkey
03.05.2022 4 z 5

Zajímavá novela o tom, co si myslí android, když se jeho pán snaží kolonizovat planetu. A jelikož je třeba z toho námětu udělat trošku ucelený příběh, začne se to tak nějak srát a sere se to docela obstojně. Ve výsledku je to ale poměrně zajímavé čtivo. Autorka má asi ráda Červeného trpaslíka, protože jinak by do děje nemohla vměstnat myšlenku, že android si nejvíce odpočine u telenovely. Zbytek už je ale vážnějšího charakteru a dojde i k pár solidním akčním scénám. Bavil jsem se a až se jednou dostanu k dalším dílům, moc rád si je přečtu.

Mumbo
03.05.2022 1 z 5

Upřímně nechápu všechny ty významné literární ceny, které kniha obdržela. Nejdřív jsem si myslel, že to je špatným překladem, ale ten, přestože jeho (ne)kvalita určitě sehrála určitou roli, rozhodně nevysvětlí množství nelogičností, které kniha obsahuje. Nedotaženost a logické lapsy nelze omluvit ani nevyzrálostí autorky, když, jak jsem se následně dozvěděl, se jedná už o několikátou autorčinu knihu (autorka začala psát v roce 1993 a Výpadek systémů vyšel v roce 2017). Za sebe bych proto tuto sérii rozhodně po přečtení první knihy nedoporučil. Koupil jsem nicméně první čtyři knihy v akci, takže dám alespoň druhému pokračování ještě šanci.

finka
17.04.2022 4 z 5

EDIT: po dočtení všech dílů bohužel velké zklamání - a takový to mělo potenciál! Už nebudu ubírat hvězdy, evidentně jsem byla tehdy nadšená...

Pohled ze strany umělé inteligence mě neskutečně zajímá (u skvělého Neala Ashera jsem takovou dávku citových výlevů a duše zpytování marně hledala, tady to chtělo až ubrat).
Moc se mi líbí oslovování Robokata tu v mužském (ten robot), tu v ženském rodě (ta jednotka), což pěkně vystihuje bezpohlavnost. Ne jako Ve službách Spravedlnosti, tam byly pro jistotu všichni ženy a umělá inteligence zmatená - tady se velmi orientuje, jen nepozná věk lidí. Ale je pravda, že u Robokata si čtenář intelektuál nepomasíruje ego jako u Ann Leckie, kniha sklouzává spíš k pěknému čtivému braku. Další díly už mám připravené a jsem dost zvědavá, co bude dál. Jak psal Predator3313 přede mnou, také mě cena za knihy zarazila, ale tím lépe.
Fascinují mě ty prázdné stránky mezi kapitolami - v minulém století by tam snad prskli ilustrace - vím, museli novelku natáhnout aby vydala aspoň na útlou knížečku.
Začátek byl slibnější, ve druhé polovině byl potenciál dost promarněn, ale konec potěšil a to z hodně důvodů:
Nevím, co chci, ale nechci aby mi někdo říkal, co mám chtít, a rozhodoval za mě...
Tesat do kamene.
Takže spokojenost.

Ronnie68
27.02.2022 3 z 5

taková kratší sci-fi kniha ... jen pro mě asi neměla ten správný spád ... nějak jsem se nedokázala do hlavní postavy vžít ... asi nebyla zrovna můj šálek kávy ...

jan7113
13.02.2022 3 z 5

Čtivá sci-fi knížka, která ovšem bohužel postrádá příběh. Zajímavá je hlavní postava "polidštěného" robota, tím ale veškerá zajímavost končí. Čekal jsem víc...

Franc
23.01.2022 3 z 5

Příjemná jednoaktovka, která nepostrádala spád, tempo, a vyvolala spoustu otázek, které zůstaly tak trochu nezodpovězeny.

Plusem byl hlavní hrdina, robot? či snad více člověk?, který nevěděl, co sám se sebou, krom sledování seriálů. Jeho rozhodnost, respektive nerozhodnost, touha po samotě konfrontovaná s okolnostmi vynucenou nutností být permanentně středem společnosti, dala příběhu lehce humorní a sebeironizující šmrnc. Prostě v duchu být či nebýt.

Jak jsem ale uvedl na začátku, příjemné počtení, na jehož konci zůstává otázka: O co vlastně šlo? Šlo jenom o hledání sebe sama, nebo tam mělo být něco více? Pokud ano, omlouvám se autorce, ale já to nenašel. I pokud mi to hlavní zůstalo skryto, pro lehkost a svižnou příběhu, hlavního hrdinu, shledávám tuto knihu, či spíše novelu povedenou.

stanislav0373
22.01.2022 3 z 5

Uf... čekal jsem příjemnou oddychovou sci-fi moderního pojetí. Vše tomu nasvědčovalo, ale celkově jsem trošku zmaten. Jasně, je to novela pod 200 stran, takže nemohu čekat bůh ví jaký cirkus, nicméně, chvíli po dočtení jsem si musel položit zcela zásadní otázku: O čem to vlastně bylo?

Nelze upřít jistou originalitu, občas lehký závan humoru a autentičnost vyprávění robokrata, ale více jak na 3* to bohužel nevidím.

chaera
18.01.2022 3 z 5

Rychlá sci-fi jednohubka, přečteno během jedné jízdy vlakem. Kniha je čtivá, ubíhá rychle, ale nepřináší nic nového co se sci-fi žánru týče. Nenadchne, neurazí. Nejspíš si přečtu i druhý díl, vzhledem k délce se jedná o fajn odpočinkovou četbu. 3/5

Liss93
09.12.2021 4 z 5

Už od začátku děj ubíhal, nebylo zde žádné prázdné místo. Bohužel celá zápletka zanikla, na konci jsem vůbec netušila, o co vlastně celou dobu šlo. Plusem je asi jen to, že kniha je krátká a vypravěč zajímavý.

Denny456
06.12.2021 3 z 5

Naprostá jednohubka. V podstatě je to jen delší povídka. Mě se to celkem líbilo, ale kdyby to bylo delší, asi bych se nudil. No zkusím nějaký další díl.

Belanna
02.10.2021 4 z 5

Svižná a čtivá sci-fi jednohubka. Náhled do mysli Robokata s jemným humorem.
Těším se na další.

Atlantis
01.09.2021 3 z 5

Asi úplně nechápu, proč tahle kniha vlastně existuje. Na 150 stranách sledujete příběh, který by v každé sci-fi povídkové knize zapadl jako průměrnost nejhrubšího zrna. Nic extra se nevyřeší, nijak moc se nebojíte, prostředí není zajímavé. Titulní robokat je vlastně takový Robocop, jen v modernějším hávu. Potenciál má obrovský, ale tady je jen naznačen. Knihu jsem dočetl asi tři dny nazpět, ale jméno jakékoliv postavy bych Vám neřekl, tak jsou šedé a obyčejné.
Vlastně nevím, proč hodnotím tak dobře. V druhé polovině knihy jsem se opravdu nebavil, svět mne nezaujal. Asi proto, že jsem se vyloženě nenudil a vidím tam potenciál pro pokračování. Pokud chcete knihu podobného ražení, ale mnohem kvalitnější, zkuste Studené světlo hvězd od Pavla Fritze.

Lethania
31.08.2021 2 z 5

Prostě a jednoduše nuda, která je ještě nudnější tím, čím blíž se čtenář blíží konci tomuto nicneřikajícímu rádoby sci-fi příběhu. Za dvě hodiny nebylo co řešit, a že to byly opravdu dlouhé a trýznivé hodiny. Byla jsem ráda, že jsem se dějem prokousala ke konci, za což bych mohla dost trofej za výdrž. Budu hodně dlouho přemýšlet, jestli si přečtu další díly.

specialista5
06.07.2021 3 z 5

První polovinu jsem přečetl jedním dechem za pár hodin, obrovský potenciál pro další děj, vývoj postav i potenciál pro spoustu vtipů plynoucích z faktu, že jednotka tráví svůj čas sledováním seriálů. Bohužel to autorka nebyla úplně schopná naplnit.
Čte se to dobře, ale úplně cítím že to mohlo být lepší a to mě trochu mrzí.

Selket
22.05.2021 3 z 5

Taková sc-fi jednohubka. Svižná novelka, která měla ale, podle mě, mnohem větší potenciál. Přeci jen by příběhu o bio-robotické jednotce sestavené k aktivní ochraně subjektů, který nabourá svůj systém mimo jiné taky proto, aby si mohl stahovat neomezené množství seriálů, mnohem víc slušel trochu kulhánkovský styl.

Zahonek
04.05.2021 4 z 5