Vynález zkázy

Vynález zkázy https://www.databazeknih.cz/img/books/93_/934/vynalez-zkazy-934.jpg 4 368 48

V tomto vědeckofantastickém románu píše Verne o francouzském vynálezci Thomasi Rochu (Thomas Roch), který nabízel svůj vynález, jenž byl silnější, než všechny zbraně té doby, různým vládám světa. Vždy byl odmítnut, jelikož za něj požadoval obrovské sumy peněz. Po této zkušenosti částečně zešílel a přemístili jej do amerického sanatoria. Odtud byl i se svým ošetřovatelem unesen bohatým vůdcem pirátů, který je uvěznil ve svém sídle – na malém ostrůvku v Atlantiku. Ošetřovatel byl ve skutečnosti inženýr Simon Hart. Měl během Rochova pobytu v sanatoriu vyzvědět tajemství jeho zbraně. Jelikož byl pološílený, uvěřil Ker Karajovi, vůdci pirátů, že všechno bohatství na ostrově je jeho a že se musí bránit cizím lodím, jež mu jej chtějí i s vynálezem ukrást. Sestrojí svůj bleskomet, podle popisu se jeho náboje pohybují vlastní energií, tudíž se podobá dnešním raketám. Když připlují lodě na osvobození vynálezce a jeho ošetřovatele, tak ...... a to už si musíte přečíst sami. Verne ve svém díle popisuje ponorky a zbraně s ohromnou ničivou silou, srovnatelnou s prvními, nejmenšími jadernými střelami. Zde se setkáváme s spisovatelovou prozíravostí a předvídáním budoucích vynálezů.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Josef R. Vilímek

Face au drapeau , 1896

terimila
15.06.2020 4 z 5

Tahle knížečka mi vrací strašně moc vzpomínek. Když jsme s rodiči poprvé jeli k moři, dostala jsem doby devítiletá holka kvótu, že si s sebou můžu sbalit malej kufřík o rozměru necelé A5, svých hraček a her. To není moc. Co si vzpomínám, vešel se tam kromě pastelek a pár anonymních blbostí ještě kapesní tetris... a tahle knížka. Vzala jsem ji myslím jen proto, že se tam hodila velikostně.
A byla to skvělá trefa! Pamatuju si, jak jsem u knížky tajila dech a prožívala osudy nešťastného bláznivého vynálezce i jeho pečovatele inženýra. Mělo to spád, bylo v tom drama... a bylo to neuvěřitelně báječně líčeno. Hlavně ten ostrov! Na skalách divokého severochorvatského pobřeží to mělo obzvláštní grády. Ten vnitřek ostrova! Ty skály! Ta nemožnost uniknout! A ti prevíti, osnující hrůzné plány a zneužívající geniálního a zranitelného vynálezce! Samozřejmě, že jsem Hartovi šíleně držela palce, aby se mu povedlo zjistit, oč běží, přivést Rocha k špetce rozumu a dostat se pryč... To finále s výbuchem bylo fascinující a vlastně dodnes si vybavuju, jak mě z toho mrazilo. Pak jsem se do verneovek položila se vším čtenářským nadšením děcka, toužícího po dobrodružství, které mu nikdy nebylo dopřáno... a ty knížky mi to všecko bohatě vynahradily. Krásné to bylo.

kokrokr
23.05.2020 4 z 5

Tak přesně tohle vydání z roku 1962 v edici Karavana jsem dostal od rodičů a mám dosud. Tehdy mi bylo devět let a dobrodružné knihy jsem po večerech četl jednu za druhou. Co taky dělat jiného. Černobílá televize a rádio bylo to jediné, čím se dalo občas po večerech zabavit. Uzavřené hranice a nedostatek informací ze zahraničí přímo tlačil přemýšlivé lidi k nákupu knih a časopisů. Cestovatelé Hanzelka a Zikmund byli populární a jejich reportáže a cestopisy šli na dračku. Časopis 100+1 zahraničních zajímavostí byl podpultovým zbožím a lidi si jednotlivé ročníky dávali svázat a půjčovali je jen dobrým kamarádům. Dnes je těch informací tolik, že část populace tápe a často naletí i naprostým nesmyslům z dezinformačních stránek.

alabra
06.05.2020 4 z 5

Jako dítě jsem milovala tohoto autora a přečetla, co se dalo. Protože nejsem technický typ, tuhle knihu jsem tehdy nečetla. Tak přišla na řadu teď. Jako vizionář byl současníky nepřekonatelný, na jeho knihy člověk musí pohlédat tehdejší optikou a bude okouzlen. Pro dnešní akční mládež už to nemá to kouzlo. Škoda.

MartyManCZ
13.09.2019 5 z 5

Jeden z nejzajímavějších a nejpoutavějších příběhů od Julka sem si taky konečně přečetl v literarní podobě. Jako dítě sem navštívil dvakrát divadelní představení, viděl film a tak a vždycky mě to tajemno Thomase Rocha fascinovalo. Tak co k tomu říct, klasika kterou sem si moc užil.

mira.l
08.05.2019 3 z 5

No já nevím. Za mě docela zklamání, čekal jsem od toho dle zdejšího hodnocení, t. č. 82%, asi o něco víc. Tak nějak mi to připadá asi jako Tajemný hrad v Karpatech, takové zkratkovité, s poněkud odfláklým koncem, spíš než románem bych to nazval rozsáhlejší novelou. V dnešní době v tom sice můžeme spatřovat jistou analogii a Verneovo vizionářství co se týká použití atomové bomby, ale dějově je to velmi jednoduché, s několika momenty, které jsou spíš k pousmání, prostě takové "pro děti". Nemyslím, že bych to někdy chtěl číst znovu.

Miro.slav
04.01.2019 3 z 5

Stačí dej posunúť z konca 19. storočia do súčasnosti a máme tu námet na bombastický trhák. Piráta nahraďte medzinárodne hľadaným teroristom, bleskomet zase dákou účinnou jadrovou pumou či raketometom, ponechajte šialeného vedca a typického klaďasa, všetko to umiestnite do podzemnej základne na neobývanom ostrove a je to. Verne bol ozaj vizionár. Jediné, čo mi tam nesedelo a čo bolo úplne nelogické, bol fakt, že veľmoci dokázali odmietnuť takúto superzbraň.

hoesch
01.01.2019 5 z 5

kniha , film , mluvené slovo , vše je super

Dvorik
31.12.2018 4 z 5

Zemanův film je snad ještě lepší než kniha a velmi dobře daný příběh kopíruje.

Kuža007
25.11.2018 5 z 5

Jeden z nejúžasnějších verneových románů.

zuzana4291
20.10.2018 4 z 5

Klasika, která se neomrzí. Díky čtenářské výzvě jsem opět sáhla po tomto autorovi a opět nezklamal. Jako dítě jsem jeho knihy měla ráda a až na začátek, který je u jeho knih vždy trochu více popisný (nudnější), tak se velmi dobře čte a má moc hezký děj. Vždy mě překvapí autorova fantazie, co dokázal vždy vymyslet, občas si říkám, že viděl do budoucnosti.

Baushka
25.09.2018 5 z 5

Jak já jsem se zbytečně bála! Knížka je úplně "normální" a krásně čtivá. Žádných extra znalostí fyziky či chemie netřeba!

bararich8
10.09.2018 5 z 5

Moje první verneovka a pecka! Napínavé, čtivé a ve své době určitě i nečekaně inovativní čtení.

ArthasKarfa
19.08.2018 5 z 5

Velmi poutavý příběh tajemného hraběte d´Artigase, vynálezce Rocha a statečného Simona Harta. Je až s podivem s jakou důmyslností dokázal Vern psát o techniciích a jak bravurně popisuje některé technické záležitosti vynálezů a strojů. Příběh je velmi poutavý a zábavný.

danny_21
23.05.2018 4 z 5

Vynález zkázy patří k těm nejpovedenějším Verneovkám, úplně jsem při pročítání stránek viděl scény z úžasného trikového filmu Karla Zemana, který jsem jakožto dítko zbožňoval. Dobrodružství, napětí, technické vynálezy, pořádný zlosyn a hlavně absence růžové knihovny, to je přesně to, proč byl můj nos často zabořený v podobných Verneovkách - 75 %

jiri77
09.11.2017 5 z 5

Jules Verne ,byl jeden z mých nejoblíbenějších autorů dětských let a tuhle knihu jsem si chtěl vždy přečíst. Jsem rád, že mě příběh dostal na chvíli do klukovských let a knížku jsem si patřičně užil. Skvělá kniha.

Tarzan1978
16.09.2017 5 z 5

Vidět film a číst knihu,opravdu velký rozdíl i v ději.
Tato kniha kterou mám je staršího data už psána ve staročeštině, trochu mi to dalo zabrat.

Hanjimka
22.04.2017 5 z 5

Klasická kniha mého dětství. Milovala jsem Verneovky a občas se k nim vracím. Jeho vyprávění mě dokáže znova zase nadchnout.

ber-tram
14.09.2016

Vypravěčsky ambicióznějších »vynálezů zkázy« vznikla od té doby kvanta, leč jedině tenhle si drží alarmující primát. Styl líčení a jádro kauzy jsou tuze naivní, avšak myšlenka extrémně silná a grafické řešení starého vydání - mládežnicky přitažlivého neb s ilustracemi, stránky pak rychleji utíkají - tradiční. 44/16

Rup
26.05.2016 4 z 5

Atomovou bombu si bohužel Roch do hrobu nevzal. Přímočarý a jednoduchý styl; nakladatel asi moc tlačil. Oproti drtivé většině současné „literatury“ jde stále o špičkové dílo.

koubi
03.02.2016 5 z 5

Tato kniha mne oslovila především dějem. Už od začátku jsem se těšil, jak to celé dopadne a jestli to tedy nakonec inženýr Simon Hart zvládne :) poslední stránky jsem doslova hltal :) vřele doporučuji!