Vrány

Vrány https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428791/bmid_vrany-wap-428791.jpeg 4 3675 1135

Komorní příběh, který končí tam, kde začíná tma. Dvanáctiletá Bára se právě nachází na prahu dospívání. Projevuje se u ní výtvarné nadání, ale také živelná a občas nezvladatelná povaha. S nástupem puberty se konflikt mezi její spontánností a touhou matky po nekomplikovaném životě dramaticky prohlubuje. Zvlášť v kontrastu s její o něco starší, poddajnou sestrou. Čím více chce Bára svou přirozenost realizovat, tím úporněji se její okolí snaží tyto nesrozumitelné a průměru se vymykající potřeby ovládnout. Jejího talentu si všimne mladý učitel výtvarné výchovy přezdívaný Frodo, který jí nabídne citlivou oporu v boji s nároky rodiny, jež pod fasádou vnější spořádanosti ukrývá i velmi temná místa. Jenže Bára svoji válku v zákopech nerozumění stále prohrává. Jedinými spojenci se jí tak stávají vrány hnízdící před okny v parku. Vrány, které zpřítomňují přirozenou pudovost prostupující zvířecí i lidské životy. Svět, na který se Bára stále mocněji napojuje. Nabídne jí někdo opravdovou pomoc? Existuje ještě nějaké východisko?... celý text

Mateo67
08.07.2020 5 z 5

Vrány jsou krátké, ale silné. Úsporná, dusitá, děsivě uvěřitelná a přitom citlivá výpověď o (také) naší společnosti. A snad znepokojivá natolik, abychom si všichni, kteří si žijeme ve svých “bezpečných bublinách” připustili, že ne každý kolem nás má stejnou kliku. Jak už tady bylo několikrát řečeno, měla by to být povinná četba, ale pro všechny (nejen rodiče!) nad dvacet.
P. S. Zaměřte se při čtení na (všechny) vedlejší postavy, ty v sobě nesou silnější poselství o stavu “lidství v nás” než až schematické postavy hlavní.

evakmoch
08.07.2020

Tuto knihu jsme si musela dávkovat. Velmi silná a reálná kniha. Stačí se podívat kolem...

Fidoo
06.07.2020 4 z 5

Smutný příběh jedné dospívající dívky. Knížka k přečtení na jeden večer, ale několik dalších večerů o ní budete přemýšlet.

viva71
06.07.2020 5 z 5

Přečtená za pár hodin, ale v hlavě ji budu mít hodně dlouho. Jako matka se zlobím a jako dcera soucítím. Takových osudů určitě není málo a děti si pak následky nesou celý život.

sahha
05.07.2020 4 z 5

Kniha kterou jsem měla přečtenou večer za dvě hodiny. Kniha kterou byla chyba číst večer. Že je bude ,,psycho,, jsem tušila, ale že kvůli ní neusnu.... Lehké čtení to není, přesto doporučuji... napsáno výborně

Dandulka
04.07.2020 5 z 5

Super! Napsáno velmi lehce, přesto mě konec dostal. Dojal až k slzám. V některých chvílích jsem se poznávala v malé Báře, v jiných situacích zase v její matce. To podle toho jak člověk stárne a mění své priority, tužby a cíle.

jannik
03.07.2020 5 z 5

Ufff... tohle byl vazne silny pribeh. Kniha o velkem nepochopeni ditete matkou, ktera vlastne ani chapat nechce, protoze vlastne jen nechape, proc ji to ta Baruna porad dela... Uz na zacatku vse vypovi pojmenovani dcer Katuska a Baruna. Citite rozpor? Citite spravne. Nejdriv jsem jen vrtela hlavou, pak zacaly slzy. Vic ani psat nemuzu, abych neprozrazovala. Jen me desi predstava, ze tohle opravdu muze byt realita.

Christine97
02.07.2020 4 z 5

Při čtení mi bylo místy opravdu do pláče. Silný a pochmurný příběh, který si nebere servítky a poskytuje čtenáři náhled do života utrápené rodiny zmítanou každodenními i seriózními problémy. Oceňuji krásné ilustrace, jež dokonale podtrhly atmosféru příběhu. Kniha mě po emoční stránce naprosto vysílila. Osobně bych si ale dokázala představit knížku o něco delší (cca dalších 100 stránek), některé dějové linky tím mohly být více rozvinuté. Takhle na mě příběh působil v jistých úsecích dost osekaně a přímočaře, bez větší hloubky. Některé postavy jsme proto nemohli více poznat a pochopit jejich důvody chování, což je za mě veliká škoda. Konec hořký a nemilosrdný. Téma je poměrně aktuální, ale kniha jej nedokázala zcela uchopit.

Hani77
01.07.2020 5 z 5

Už delší dobu se chystám k této knize napsat můj druhý komentář: zajímalo by mě, kolik lidí z těch, kteří by chtěli Báru obejmout a pohladit, má doma dítě s problémovým chováním - ADHD apod. Při čtení jsem v Báře pořád viděla jednu z našich dcer. A je to opravdu náročné to zvládat. Jak Bára dělala řízky, úplně jsem viděla naši "Báru", jak také výjimečně dostane chuť něčím překvapit mamku a udělá přitom takový nepořádek (a neuklidí ho po sobě!!), že to unavená matka nevydrží a vyjede na ni. Ono to s tou Bárou opravdu nemuselo být lehké a myslím, že autorka chtěla ukázat i na to, že jsou problémové děti, ale není řešením chovat se tak, jak se chovali Bářini rodiče a sestra, protože to dítěti nepomůže a může to vést až k tragédii. To bylo moje ponaučení z této knihy: ano, některé děti jsou problémové, máme je stejně rádi jako ty "dokonalé" - a v případě problémů je třeba vyhledat pomoc odborníků, protože když to rodiče špatně zvládají, můžou tyto děti udělat něco, co nelze vzít zpátky a může to vést k tragédii. Ale stojím si za svým prvním komentářem v tom, že na ránu byli úplně všichni členové rodiny, vč. Báry. Jen otce bych raději vůbec nekomentovala, ten byl úplně strašný.

A ještě jeden poznatek: čtu teď o životě Josefa Čapka - Poutník pod hvězdami. Napadá mě, že autorka brala inspiraci v matce Josefa a Karla Čapka!! Josef a jeho sestra Helena byli odstrkováni, Karlíček preferován ... a i ten motiv sebevraždy dětí se tam objevuje. A když se matka rozhodla přestěhovat, počkala, až manžel odjede k dceři - a šup, vracel se "domů" do jiného města. Pro mě docela síla. Stojí za to si přečíst alespoň prvních 50 stran.

SanynkaZ
01.07.2020 3 z 5

Tato kniha mě bohužel zklamala. Nemůžu se ubránit dojmu, že byla spíchnutá narychlo horkou jehlou.
Téma je natolik silné, že by si zasloužilo pečlivější zpracování, a hlavně precizní vybudování psychologie postav. To zde totiž fatálně chybí. Matka je zlá, Katuška je zlá, Bára je hodná... proč? Protože to tak autor chtěl. (Mimochodem z celé knihy ta "autorská chtěnost" doslova kape).
Matka byla vlastně prvoplánovou macechou z Popelky, za celou dobu jsem se nedozvěděla, proč na tu Báru tak nasazuje (opět mě napadá jen "protože to tak autor chtěl").
Uvítala bych hlubší sondu do matčiny duše (existuje jistý syndrom, teď si nevybavuji název, kdy žena nenávidí partnera natolik, že podvědomě nenávidí i jejich společné dítě.) Za předpokladu, že by měly dívky různé otce, to mohlo dost dobře fungovat.
Zcela stranou zůstává motiv vran, které jsou tam jen na efekt.
Doufám, že příští Petřina kniha bude lepší.

ipkkk
01.07.2020 5 z 5

Tohle je pecka! Uplně to ze mě vyždímalo emoce. Malá knížka, která má sílu vás rozbrečet. Konec byl hořkosladký a velkolepý. Barči je mi moc líto. Představuju si, jak by mohl dopadnout alternativní konec, že je už dospělá, bydlí se svým hodným manželem v domečku, kde sice není vždy perfektně uklizeno, ale vládne tam pohoda a láska, s rodičema se nevídá a děti mít nikdy nechce, protože by nemohla dopustit, aby někdy někdo trpěl, tak jako ona a bojí, že by byla špatná máma.

terulinek
30.06.2020

Smutný a silný příběh zároveň, přečetla jsem téměř najednou.

Pavlína197
29.06.2020 5 z 5

Obdivuji, jak autorka dokázala vyjádřit Bářino prožívání. Na pár hodin mi bylo zase dvanáct...

432830
29.06.2020 5 z 5

Jednoduse napsano. Autorka situaci nevyhrocovala, protoze to nebylo potreba. I tak rekla vic nez dost.

janyska13
28.06.2020 4 z 5

Je mi z toho úzko a mám husí kůži. Je mi úzko z toho, jak to prostě je, jak to hodně lidí zažilo a bohužel zažívá dál, protože si myslí, že je to normální... Mám husí kůži z toho jak to dopadlo a jak to mohlo dopadnout jinak.

Smonca
28.06.2020 4 z 5

Příběh jedné rodinné tragédie střídavě očima dcery a matky. Za mne škoda, že tam nebyl i pohled ostatních členů rodiny. Vlastně všichni v té rodině byli svým způsobem nešťastní. Bára byla něco jako hromosvod pro nezdary a citové výlevy těch ostatních a takovou zátěž nemohla unést. Bylo mi jí velice líto. Myšlenkové pochody matky mi byly hodně cizí, nejvíc mne iritovala tou snahou zalíbit se a porovnávat se se svým okolím. Chmurné atmosféře příběhu přispěly i nádherné a velmi neotřelé ilustrace.

JancaMia
28.06.2020 4 z 5

Syrové,hodně realistické, neurvalé citové strádání jak od rodičů tak od Kačený ..

zaru0878
25.06.2020 2 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem. Čekala jsem něco víc, ale bohužel nevím, co si mám o ní myslet. Nenadchne, ani neurazí.

Zuzaa
25.06.2020 5 z 5

Poslechnuto na jeden zátah jako audiokniha a bylo to parádní. Příběh je hodně uvěřitelný, postavy propracované a reálné. Skvěle je ztvárnily Veronika Khek Kubařová a Andrea Černá. Jako audiokniha skvělý zážitek.

Kvetulina
24.06.2020 5 z 5

Jednoznačně autorčina nejlepší kniha, smutné, syrové a tak reálné ........