Volání Kukačky

Volání Kukačky
https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/491442/bmid_volani-kukacky-gZd-491442.jpg 4 4745 4745

Kniha, kterou čte celý svět Vzrušující detektivní román J. K. Rowlingové, napsaný pod pseudonymem Robert Galbraith. Když se slavná modelka Lula Landryová zřítí ze svého zasněženého balkonu v londýnské čtvrti Mayfair, dojdou vyšetřovatelé rychle k závěru, že šlo o sebevraždu. Případ se zdá být uzavřen. Lulin bratr má však stále jisté pochybnosti. A najatý soukromý detektiv má za něj odhalit pravdu. Cormoran Strike je válečný veterán, který si z Afghánistánu odnesl těžké zranění, i jizvy na duši. Během řešení případu proniká do světa distingovaných bohatých mužů a krásných svůdných žen, odhaluje skryté souvislosti a sám se ocitá ve smrtelném nebezpečí. Tento napínavý kriminální román působivě líčí atmosféru velkoměstského Londýna – od ospalého poklidu ulic ve čtvrti Mayfair po zapomenuté hospůdky v East Endu a čilý ruch v Soho. Volání kukačky je vysoce ceněný debut Roberta Galbraitha, v němž se poprvé setkáváme s detektivem Cormoranem Strikem a jeho sympatickou pomocnicí Robin, na jejichž další případy se můžeme těšit už nyní.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Kniha Zlín

The Cuckoo's Calling , 2013

Aliii
09.04.2014 3 z 5

Musím přiznat, že kniha mě nechytla tak, jak jsem četla. Líbilo se mi, jak byl vykreslený Cormoran Strike a coby hlavního hrdinu jsem si ho docela oblíbila, nicméně jsem čekala mnohem větší čtenářský zážitek.

raty
09.04.2014 4 z 5

Od této knihy jsem asi čekala moc. Mírné zklamání, ale přesto se kniha dobře četla a určitě zkusím ještě minimálně další díl, abych věděla, jak se budou vyvíjet hlavní postavy.. Já se jen nemůžu srovnat s nadměrným používáním vulgárních výrazů. Vím, že se v prostředí, kde se příběh odehrává, tak mluví. Stejně mi to vadí.

soukroma
05.04.2014 3 z 5

Čtivé, ale děsně zdlouhavé. Kromě Cormorana a Robin byly všechny postavy velmi nesympatické. Prostředí modelingu a bohatých právníků bylo - pro mě - nesnesitelné. Autorka není spisovatelka detektivek, takže se nelze v jejím prvním pokusu divit nejrůznějším nevěrohodnostem v zápletce, samotném zločinu i jeho odhalování. Ale ještě více kritických připomínek bych měla k samotnému líčení příběhu - Rowlingová musí už být zručná a zkušená spisovatelka, ale podání postav (ostatně i jejich podivného rodinného zázemí - tolik nevlastních rodičů a sourozenců a adoptivních dětí na jednom plácku aby jeden pohledal) nebylo uspokojivě stejnoměrné - např. o Robin a zejména o samotné oběti jsme se nedověděli prakticky nic (možná autorka nechala na nás, zda ji - Kukačku? - oceníme jako opravdovou mrchu nevděčnou a sebestřednou), zatímco u ostatních méně důležitých postavách jsme se dověděli od bot po myšlenky v hlavě včetně rodinné anamnézy prakticky vše. Nechtěla jsem při čtení být příliš puntičkářská a kritická, ale seznam kritických poznámek k výkonu autorky mi nakonec v mysli utkvěl hodně dlouhý.
Obecně vzato (nejen u této, ale mnoha dalších moderních detektivek) je nepříjemným trendem nekonečné prodlužování textu, které nepřináší čtenáři absolutně nic navíc, pouze autor/ka si asi víc užije (často nejspíš posilněn něčím, co se projeví ve zhůvěřilostech příběhu či nesrovnalostech vyústění), nebo se někdy spíš trápí, když neví, jak se ze všech postupně nabalovaných záležitostí vlastně vymotat. Kde jsou staré dobré časy spisovatelů detektivek jako McBain či Christieová, kteří na 150-200 stranách stvořili brilantní příběh a neošidili vylíčení svých postav ani prostředí (často také s pohledem hluboko do rodinných zapeklitých historií)....

vnimat_Krasu
01.04.2014 2 z 5

Generikum. Volání kukačky má v sobě tvůrčí originality jako sedmnáctý díl osmé řady kriminálního seriálu Vražedné vraždy. Hrdina je alkoholická troska, policajti by si nenašli ani špínu v pupíku a knižní mustr "postupně všechny vyslechnu a na konci vám oznámím, kdo je vrah" spolehlivě zabíjí jakékoliv napětí i dobrodružnost. Klika Rowlingové, že má tak lehké pero a že si proto Kukačku i přes všechny nedostatky podáte během pár večerů. Napíšu si tedy Ježíškovi o příběh. A třeba se v druhém díle Strikovy série stane zázrak.

Belatris
31.03.2014 3 z 5

Tohle píšu jako předkomentář, v průběhu četby, protože se nedokážu srovnat s překladem. Přečetla jsem prvních pár stran v originále a překlad Ladislava Šenkyříka mi přijde hrozně neobratný a připitomělý. Překlad bratří Medků šel po stylu Rowlingové a dokázal přeložit víc než jen povrchní význam slov a vět.
Uvidíme, jestli si na to v průběhu čtení zvyknu, nebo budu vrčet až do konce a srazím kvůli tomu hodnocení.

Tak dočteno a překlad je suverénně největší slabinou českého vydání Kukačky. Šenkyříka by za to měli přestat platit, protože překládat věty Rowlingové doslova je prostě nemožné a trapné. Co funguje v angličtině pro mě totálně ztratilo kouzlo, sílu i sdělnost v doslovném překladu.

Protože nemám detektivky nijak zvlášť v oblibě, nečekala jsem ohledně zápletky a děje žádné nadšené reakce (taky se nekonaly). Postavy vcelku zvládnuté, jen mi chybělo více pasáží nedějových. Robin i Strike jich na první pohled měli dost, ale jsou odseknuté od děje a nezapadají do celku tak hladce, jak bych si představovala. Mistr v mísení děje a nedějových úvahových pasáží býval McEwan (nejvíc v románu Sobota). Rowlingová to nejspíš po Prázdném místě chtěla trochu omezit, ale na můj vkus se držela v tomto ohledu až moc, a zbytečně mnoho prostoru dala výslechům jako takovým, které často působily zdlouhavě a informace se opakovaly.
Celkově román spadl do kategorie Spotřební zboží do autobusu nebo na dovolenou.

wercayk
31.03.2014 4 z 5

Pěkné, ale místy mi to přišlo zbytečně zdlouhavé. Ale překvapující konec to hodně vylepšil. Rowlingová umí psát, to jí nikdo nemůže odepřít.

zpevSusannah
30.03.2014 4 z 5

Pokud mám zhodnotit tuto knihu, tak se na ni musím podívat dvojím pohledem... Jako detektivka - průměrný příběh, bez šokujících obratů a strunového napětí. Jako kniha od spisovatelky Rowlingová - opět ukázala, že vládne skvělým uměním vyprávět a že i obyčejný příběh může být dokonale čtivý :-)
Sečteno a podtrženo - uděluji čtyři hvězdy.

Kosmik
29.03.2014 5 z 5

Hodně dobře napsaná kniha, napínavá, zamotaná a s naprosto strhujícím koncem

HanaBambi
29.03.2014 4 z 5

Zápletka sama o sobě nebyla nic, co by tu ještě nebylo a (i přesto, že druhá třetina mě čtenářsky velmi uspokojovala) konec mě zlehka rozladil. Dala bych tak 3 hvězdy, nebýt Cormorana! Chtěla bych být jeho oblíbenou třeba neteří z matčiny strany (patologické rodinné zatížení vem čert), chodili bychom spolu na sobotní brunch nebo pili pivo na schodech před kanclem a postupně by mě zbavil mé fóbie z chybějících končetin. A možná bych se časem skámošila i s Robin, ale ze začátku by mě určitě pěkně štvala.

Takže, jestli Rowlingová něco umí, jsou to postavy. Ale co se divím, Rona jsem taky tehdy milovala (a vlastně nikdy nepřestala).

aannyy
28.03.2014 5 z 5

Moc dobra detektivka. Obsahlost pribehu byla velmi dobra a konec rozhodne prekvapil.

Hella
26.03.2014 3 z 5

Uf....no, čekala jsem víc. Po brilantním Prázdném místu jsem zřejmě měla příliš přehnaná očekávání. Je to typická, klasická detektivka s (pře)dlouhými výslechy svědků a pracným skládáním detailů a moc to (pro mě) neodsejpá. Příjemnými momenty byly dialogy Cormorana a Robin a užívala jsem si i stylisticky bohatého jazyka, ale podruhé? ... spíš ne.

Sepurine
26.03.2014 3 z 5

Kniha mi přišla průměrná, zajímavý byl zejména konec a rozuzlení. Četla jsem jí docela dlouho - některé části mě nudily, protože to byly na můj vkus moc zdlouhavé a příliš popisné. Asi jsem, díky mega reklamně, očekávala víc.

Barbastelle
25.03.2014 4 z 5

Dobré to bylo - příjemná detektivka, čte se jako po másle, postavy jsou zajímavé a nečernobílé, prostě paráda.
Protože mám ale ráda knížky, které pro mě mají nějaký přesah, není to stoprocentní.

střapatá
24.03.2014 4 z 5

Kniha se nese v pomalém tempu, prakticky se nic moc neděje a přesto mi těch 480 stran uběhlo velmi rychle. Není to klasická detektivka a nenastane v ní spousta zvratů, jak jsme zvyklí od jiných autorů. Až na závěr je celá kniha složena z vyprávění jednotlivých postav, které líčí svůj příběh mající souvislost s inkriminovanou událostí. Člověk ani nemá šanci odhadovat vraha, protože autor(ka) mu tu možnost prostě nedá, respektive neposkytne čtenáři žádné vodítko, kterého by se mohl chytit. A přesto (nebo právě proto) se kniha čte skoro sama.
JKR zkrátka psát umí, to se musí nechat.

wiana82
24.03.2014 4 z 5

Dobrá detektivka, začetla jsem se hned od začátku, líbí se mi styl psaní...bavilo mě to moc, jen jsem trochu tušila vraha, tak jsem ke konci až tak překvapená nebyla....

Baiba
23.03.2014 4 z 5

Velmi příjemné překvapení, pozvolně plynoucí klasická detektivka se sympatickými hlavními hrdiny, které si okamžitě oblíbíte. Žádnou "rozveklost" jsem nezaznamenala. Naopak docela ráda bych se o protagonistech více dozvěděla. Těším se na další díl. Není to náročné čtení, ale výborně jsem si od ní odpočinula.

Petulla
23.03.2014 5 z 5

Líbila se mi a překvapila mě. Líbily se mi detaily celého vyšetřování i ta "rozvleklost" děje. Bylo příjemné si přečíst po dlouhé době nějakou klasickou detektivku, bez severských typických "manýrů"...

amysa
21.03.2014 4 z 5

Kukačka je příjemná detektivka, velmi dobře se čte a její obsáhlost nebo již zmiňovaná rozvleklost mi vůbec nevadila.... Kdyby byla knížka moc stručná, třeba by jsme se ani nedozvěděli o velmi originálním "vyšetřovacím nákupu" Robin a Cormorana a to by byla, myslím, veliká škoda. Tato dvojice je prostě skvělá, sympatická, moc se mi líbí a zkrátka mi sedí:-) Těším se na další díly této série a jsem moc zvědavá, jak se budou jejich osobní životy nadále vyvíjet a jak se jim bude dařit řešení dalších kriminálních případů. Kromě příjemně plynoucí detektivky je mi knížka sympatická nejen počtem stránek, ale i moc pěknou obálkou. Kukačka se mi líbila víc jak Prázdné místo, to bylo pro mě daleko víc depresivní. A i když už vím, kdo je kdo a znám už i vraha, stejně si Kukačku ráda, s odstupem času, přečtu znovu:-) A to je myslím slušné doporučení pro ty, kteří váhají zda se do ní mají vůbec pustit, dle mého za přečtení určitě stojí!

Gabetka
21.03.2014 4 z 5

V dnešní době přesycené thrillery je to příjemná klasická detektivka, kde vraha odhalí bystrý mozek sympatického soukromého očka, který má k ruce šikovnou a nadšenou asistentku. Celá zápletka stála především na rozhovorech, přesto děj příjemně ubíhal k překvapivému závěru.

martin3683
19.03.2014 4 z 5

Velmi pomalý rozjezd a možná až příliš rozvláčné popisování všech postav (a že jich je) nemůže nijak zkazit dobrý dojem ze sympatických hlavních hrdinů a zápletky. Navíc zajímavé nakouknutí do života celebrit a smetánky v moderním Londýně.