Vlk a dýka

Vlk a dýka https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/474385/bmid_vlk-a-dyka-2Ni-474385.jpg 5 526 526

Notár Barbarič rieši prvýkrát prípad na vlastnú päsť. Notár Barbarič rieši záhadný zločin na hrade lúpežných rytierov. Hrad na hore Sitno oddávna stráži cestu k bohatým banským mestám. Na jeseň roku 1599 je kvôli tureckej hrozbe dobre vyzbrojený, s početnou posádkou. Napriek tomu sa z neho stratí kastelánova dcéra. Zmizne uprostred noci, bez jedinej stopy. Zúfalý hradný správca prosí o pomoc notára Barbariča z neďalekej Štiavnice. Barbarič tentoraz na vlastnú päsť čelí záhade, ktorá zdanlivo nemá riešenie. Šlo o útek, o únos či dokonca vraždu? Situáciu komplikuje fakt, že na Sitne našla útočisko manželka veľmoža Illésházyho, vraj najbohatšia a najmocnejšia žena v kráľovstve. Navyše Barbarič netuší, že hrad má ešte jedného, tajného obyvateľa, o ktorom nikto nesmie vedieť. Do zložitého prípadu sa postupne vplieta krvavá minulosť hradu a sitnianske povesti o zakliatom podzemnom vojsku, o krutých lúpežných rytieroch, o duchoch a zbojníckych pokladoch. Poradí si Barbarič aj bez pomoci Steina a Jaroša?... celý text

Detektivky, krimi Literatura slovenská
Vydáno: ekniha , Slovart (SK)

Vlk a dýka , 2017

Reat
17.09.2018 5 z 5

Výživná a chutná jednohubka! Knížku jsem si jakožto fanatický milovník příběhů Steina a Barbariče schovával na "horší časy" ,ačkoliv jindy bych ji slupnul okamžitě po jejím zakoupení. Měl jsem obavy z vyprávění z pohledu Barbariče, to se nepotvrdilo vůbec, vyprávění bylo velmi svěží a šmrcovní, ale ani druhá obava..totiž neúčast hlavně Steina, ale i (zčásti) Jaroše tolik nevadila. Kniha totiž opravdu působí omnoho komorněji než klasická série "Kapitán Stein a notář Barbarič", příběh se odehrává téměř celý na hradě, popř. ve vesnici poblíž, ovšem jen formou krátkých výjezdů, takže ji lze brát jen jakousi vsuvku, zpestření. Ovšem pochopitelně jen té nejvyšší možné kvality, jako je to u Juraje Červenáka zvykem. Opravdu krásné čtení...

technik1965
03.09.2018 3 z 5

Trochu rýchle rozuzlenie a rýchli koniec, ale inak dobré oddychové čítanie ktoré ma núti vyhľadávať i v knihe spomínané miesta Slovenska.

otesánek
30.08.2018 5 z 5

Trošku, ale opravdu jen trošičku jsem v knize postrádala Steina a Jaroše, ale spíš asi ze zvyku. Jinak pro mne opět skvělé čtení.Detektivní zápletka,mystika a historické podloží.Myslím si, že i samotný Barbarič zvládl zaujmout a nepustit. Trošku už se chlapec otrkal a je odvážnější, což není na škodu. Jen mám opět ten vtírávý depresivní pocit, že nemůžu okamžité chytnout další díl a číct dál nějaký nový příběh s těmito postavami.

Bohemians
24.07.2018 4 z 5

BEZ SPOILERŮ

Přečteno během pár dnů, leckdy byly pasáže, kdy jsem se nemohl odtrhnout. Postavy jsou skvěle napsané, přehledná jména a člověk se orientuje. Vřele doporučuji, měl jsem strach z absentujícího Steina s Jarošem, ale obavy se nenaplnily.

špulo
01.07.2018 5 z 5

Aj mne Stein chýbal. Ale, aj tak kniha stála za to...

sackettboy
16.06.2018 5 z 5

Ďuri znovu nesklamal, aj keď mi v príbehu chýbalo vzájomné podpichovanie Steina s Barbaričom kniha sa čítala dobre a napínala až do konca. Už sa teším na pokračovanie. Žeby sa to odohrávalo na Barbaričovej ....?

iveta3689
29.05.2018 5 z 5

Notář Barbarič vystupuje v příběhu sám. To je na jedné straně škoda, chybělo mi špičkování s ostatními, na druhé straně je to něco nového. Detektivka je to opět zajímavá a napínavá.

soukroma
08.05.2018 4 z 5

První setkání s autorem - rozhodně čtivý příběh, ovšem hodně dlouho hodně pomalý, nakonec zase hodně akční a hodně drsný (pořád jsem čekala, kdy a kde se vynoří titulní vlk a dýka, dočkala jsem se téměř v závěru).
Kniha přináší jen něco málo z historie zejména tureckých "nájezdníků" 16. století, ale do pořádné historické detektivky tomu ještě něco chybí - zejména uvěřitelná pořádná detektivní zápletka a pachatelé, kteří nejsou k odhalení na první pohled.
75%

jarin58
06.05.2018 5 z 5

Opět bez chyby.

niki-chan
21.04.2018 4 z 5

Velmi akční díl se zajímavou zápletkou, ostatně jako vždy. Ale i přes to, že Barbarič je sám o sobě zajímavá postava, Stein a Jaroš dávají příběhům tu správnou celistvost, což mi zde trochu chybí.

avalonek
14.04.2018 4 z 5

Asi "zatím" poslední díl s notářem Barbaričem.Příběh byl zajímavý,akční, smutný.Matěj se nám konečně trošku pochlapil a nebyl to takový zbabělec.Já bych nedokázala vyřešit ani případ zatoulané kočky,ale Matěj je frajer.Mozeček mu šrotoval a nakonec na vše přišel,i když to nebylo příjemné.Ale hvězdu strhávám,že tam nebyl Stein(který tomu dodává sarkazmus) a Jaroš tam byl jen chvíli a to je škoda...

alzbeta4340
26.03.2018 5 z 5

Svižně napsaný příběh, který jsem rychle a snadno přečetla. Detektivní zápletka moc složitá nebyla, ale autor ji dovedně opentlil historickými reáliemi, takže při čtení nepochybujete, že řešíte záhadu.
Ke chvílím odpočinku je tato kniha ideální.

OldřichHanton
18.03.2018 4 z 5

Juraj Červenák je poměrně plodný autor a každý rok nás potěší novým dílem z této série. Napopáté zkusil trochu experimentovat, když jednoho z dvojice vyšetřovatelů nechal odpočívat a navíc zvolil netradiční ichformu. Knížce to ale jen prospělo, po trochu slabším čtvrtém dílu, jsem se zase celou dobu dobře bavil.
Vlk a dýka není rozhodně žádná vysoká literatura, ani tak úplně detektivka. Popsal bych jej jako historický román se záhadou. Kdyby autor vypustil mnohé brutální prvky, mohl by to být klidně dobrodružný příběh pro mládež. Reálie jsou však opět historicky věrné. Pokud hledáte nenáročnou zábavu, mohu jen doporučit.

Joklík8
11.03.2018

Výborná, čtivá kniha. Řekl bych, že nejlepší z celé série.

ivoiro
06.03.2018 5 z 5

Další skvělá kniha celé této série. Doufám, že příběhy hlavních hrdinů budou mít ještě pokračování.

Lolila
26.02.2018 5 z 5

Výborná historická detektívka. Najskôr som si myslela, že to nebude celkom "ok" bez Steina a Jaroša. Ale vôbec nevadilo, že v tomto diely viedol vyšetrovanie len Barbarič a až na konci sa objavil Jaroš:-). Dej bol napínavý a akčný, len veľmi krátky:-). Určite stojí za prečítanie.

peedbook
02.02.2018 5 z 5

Skvelé .... Toto je presne námet na film .... Vlastne všetky diely by boli určite skvelé.
Plné tajomných zákutí, intríg , krásnej prírody, temných uličiek a neskutočných dialógov hlavných hrdinov .....

cori
27.01.2018 4 z 5

Autor namíchal koktejl z klasických dobrodružných prvků (hledání pokladu loupeživého rytíře, tajuplné zmizení, dobývání hradu, tajná chodba) a vytvořil takovou menší "jednohubku" tentokrát bez Steina a seržant Jaroš se mihne jen na konci.
Jediné, co si umím jen těžko představit, je, jak si jednoruký kněz, který přišel o pravačku, zapisoval a zakresloval deník a lepil do něj vylisované květiny. Možná by stačila zmínka, že od té doby, co o ruku přišel, musel se svou prací přestat.

zuzana2599
26.01.2018 5 z 5

Moc ráda jsem zavítala na hrad Sitno a ocitla se v roce 1599, kdy na hrad a okolí útočili Turci a notář Barbarič zde vyšetřoval zmizení panny Veronky.
Byla to parádní výprava, děkuji pane Červenáku !!

katka9574
26.01.2018 5 z 5

Paráda!!! Na knihu jsem se po čtyřech předešlých dílech strašně těšila, za den přečetla a už "slintám" po dalším :-)) Schválně, jestli už v něm bude Barbarič pod střevíčkem ;))