Vlk a dýka

Vlk a dýka
https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/474385/bmid_vlk-a-dyka-2Ni-474385.jpg 4 536 536

Notár Barbarič rieši prvýkrát prípad na vlastnú päsť. Notár Barbarič rieši záhadný zločin na hrade lúpežných rytierov. Hrad na hore Sitno oddávna stráži cestu k bohatým banským mestám. Na jeseň roku 1599 je kvôli tureckej hrozbe dobre vyzbrojený, s početnou posádkou. Napriek tomu sa z neho stratí kastelánova dcéra. Zmizne uprostred noci, bez jedinej stopy. Zúfalý hradný správca prosí o pomoc notára Barbariča z neďalekej Štiavnice. Barbarič tentoraz na vlastnú päsť čelí záhade, ktorá zdanlivo nemá riešenie. Šlo o útek, o únos či dokonca vraždu? Situáciu komplikuje fakt, že na Sitne našla útočisko manželka veľmoža Illésházyho, vraj najbohatšia a najmocnejšia žena v kráľovstve. Navyše Barbarič netuší, že hrad má ešte jedného, tajného obyvateľa, o ktorom nikto nesmie vedieť. Do zložitého prípadu sa postupne vplieta krvavá minulosť hradu a sitnianske povesti o zakliatom podzemnom vojsku, o krutých lúpežných rytieroch, o duchoch a zbojníckych pokladoch. Poradí si Barbarič aj bez pomoci Steina a Jaroša?... celý text

Detektivky, krimi Literatura slovenská
Vydáno: ekniha , Slovart (SK)

Vlk a dýka , 2017

katka9574
26.01.2018 5 z 5

Paráda!!! Na knihu jsem se po čtyřech předešlých dílech strašně těšila, za den přečetla a už "slintám" po dalším :-)) Schválně, jestli už v něm bude Barbarič pod střevíčkem ;))

ritz
18.01.2018 5 z 5

Další napínavá knížka od tohoto autora, výborně se čte, zajímavý příběh.

anickalysano
12.01.2018 4 z 5

Přečteno jedním dechem - Červenák ví, jak čtenáře chytit a nepustit. Příběh odsýpá (možná až moc, kniha je opravdu krátká - jak někdo níže poznamenal až povídková), postavy sympatické, detektivní zápletka ač předvídatelná, stále dost zajímavá. Jen bych si odpustila tu zbytečnou romantiku, to mi nesedlo a do Červenákových detektivek mi to přijde vnucené a laciné - dělá to z kvalitní detektivky jen další tuctovku.

orinka3
07.01.2018 5 z 5

Moc dobře se mi to četlo. Kdo má rád romantické příběhy odehrávající se na hradech, k tomu tajemné podzemí a únikové chodby, ten si přijde na své. Historická detektivka má všechno, co od ní čtenář očekává - napětí, zajímavé postavy i rozuzlení.

MP17
02.01.2018 4 z 5

Knihu vnímám jako takové krátké nadechnutí před dalším "plnohodnotným" dobrodružstvím ústřední trojice. Strhující, dramatická, ale bohužel docela krátká a postrádám také nějaké zásadnější zvraty. Ďuro ale prostě píše nesmírně poutavě, proto musím udělit i nyní vysoké hodnocení.

Boby17
01.01.2018 5 z 5

Moje plná spokojenost s příběhem a všechny hvězdy k tomu. Notář Barbarič opustil pro něj horkou půdu Banské Štiavnice a sám se pustil do vyšetřování záhadného zmizení na nedalekém hradě. A šlo mu to náramně. Děj měl spád a autor skvěle vykreslil atmosféru smrtelně nebezpečných tureckých nájezdů. Naštěstí Barbarič již s rutinou zvládá obsluhu ve Vídni pořízené sedmihlavňové pistole a neváhá ji použít. Už se těším na další pokračování příběhu trojlístku vyšetřovatelů (zase v plném počtu) a očekávám i posun v osobních životech hlavních hrdinů.

Vlk.kh
31.12.2017 5 z 5

Právě dočteno a plná spokojenost. Pěkná zápletka, po pomalejším rozjedu to mělo spád a dokonce se i zaválčilo a rozbilo pár machometánských kebulí, což jednoho také potěší. Trochu mi scházel kapitán Stein a jeho ustavičné brblání, ale aspoň mladý Jaroš se ke konci objevil a mohl opět prokázat mistrovství ve svém oboru. Tak tedy jen piště směle dál, drahý Juraji a hrňte to na nás pod tlakem :-)

Torgal
29.12.2017 4 z 5

Páči sa mi, ako Ďuro zaradil spiatočku a namiesto sústavného zvyšovania stávok a vyťahovaniu čoraz väčších protiríšských sprisahaní naservíroval menší prípad lokálneho rozsahu. Stačí jedno hradisko s dedinou v podhradí, legenda o zlatom poklade a záhadné zmiznutie dcéry hradného správcu. Autor už má budovanie napätia a postupné rozpletanie záhady zmáknuté, takže kniha sa číta jedným dychom. Snáď len náhly vpád tatárov pôsobil trochu ako deus ex machina, inak veľká spokojnosť. 8-/10

tatjana1737
26.12.2017 4 z 5

!!! POZOR SPOILERY !!!

Ježíšek nezklamal, donesl knížku a já si tak mohla splnit dlouho odkládaný bod Čtenářské výzvy.

Pátý Stein a Barbarič, tentokrát bez Seina a jen s trochou Jaroše. Ich forma ovšem vůbec neuškodila, ostatně Barbarič je současnému čtenáři dle mého stále z ústřední dvojice (trojice) nejblíže. Stein je takový černobílý, strohý, občas překvapí smyslem pro humor. Jaroš... nu ano, představa, jak mi naplácá na zadek, je sice lákavá, ale určitě by nezůstalo u naplácání a vsadím boty, že by se mi pokračování výprasku nelíbilo, takže zůstanu u necudných představ a jejich ventilování v čtenářských fórech. Barbarič oproti dvěma předchozím možná vypadá jako měkkota, ale myslí mu to a jak vidno, umí stát na vlastních nohou, aniž by ho zbylí dva drželi za ruce a pomáhali mu chodit. A kromě zdárného vyřešení případu (proč jen si současní autoři libují v popisech násilných činů?) ho možná ještě čekají ohlášky se sympatickou a sličnou dívkou... Čekala bych, že budu víc žárlit, ale zasažení amorovým šípem (jak to vzletně označuje v balících smskách manželův kamarád, když si vyhlédne novou oběť) bylo popsáno tak pěkně, že Barbaričovi tu pěknou a inteligentní pannu přeju - a jí pana notáře. Co my víme, třeba v dalších dílech přispěje svým dílem rozumu i paní notářová Barbaričová.

Doufám, že se autor pochlapí a zavede nás konečně i na Stříbrnou skálu, ať vidíme, která dáma obměkčila i kamenné srdce páně Steinovo. Jen Jaroše prosím neženit. Alespoň prozatím.

tonysojka
23.12.2017 5 z 5

Výborná historická detektivka,stejně jako předešlé knihy z této série,holt Červenák je za ty roky už vypsaný profík.

reara
21.12.2017 4 z 5

Moc dobrý. Zvládnul to i sám...

astroweb
09.12.2017 5 z 5

Jedním slovem : skvělé ! Historická detektivka napínavá, čtivá, perfektní.

KikiZ
05.12.2017 4 z 5

Skvělé jako vždy! Barbarič a jeho sedmička jede tentokrát sólovou jízdu a v akci se začíná stále více pochlapovat, tentokrát dokonce čelí hordám turků na hradě Sitno. Jen mi tam trochu chyběl bručoun Stein (i když podobně jako Barbaričovi - jen chvilku a opravdu jen chvílemi). A kaprála (pardon seržanta) se nakonec přece jen dočkáme. A já se zas nemůžu dočkat dalšího pokračování!

tartan
29.11.2017 5 z 5

Vlk a dýka je zatiaľ najlepšia Ďurova detektívka. Piaty román z historicko-detektívnej série o kapitánovi Steinovi a notárovi Barbaričovi je zároveň prvou sólovkou, navyše podanou z pohľadu notára Barbariča. Je to veľmi osviežujúci prístup. A keďže je známe, že Barbarič je do istej miery autorovo alter ego, je celkom pochopiteľné, že tento príbeh bol napísaný s veľkou chuťou. Je tiež dobré a evidentne prospešné, že si autor dal na chvíľu oddych od vyšetrovania komplikovaných zločinov proti ríši a sústredil sa iba na jedného z podarenej dvojice (trojice) vyšetrovateľov. Ten v tomto príbehu spolu s čitateľom stojí pred klasickou detektívnou záhadou. Kam zmizla z uzavretého sitnianskeho hradu krásna kastelánova dcéra? Staré povesti a legendy ožívajú v podmanivom prostredí a v atmosfére bájneho Sitna, zatiaľ čo okolo sa roja tureckí a tatárski nepriatelia, ktorí v tom čase (r. 1599) naozaj podnikli plieniteľský nájazd na stredoslovenské banské mestá. Napätie je v knihe miestami také intenzívne, že by sa dalo doslova krájať. Strhujúci akčný záver korunuje túto výbornú historickú detektívku, ktorú nepustíte z rúk skôr, ako ju celú prečítate!

shimice
16.11.2017 5 z 5

Zajímavá změna, vyprávění v ich-formě a sólo jízda notáře Matěje, ale doufám, že už se píše další díl a že se v něm opět setkáme s líbeznými názorovými střety původní trojice, které mi tady přece jen chyběly :-) V optimálním případě bych ocenila další rozpracování charakteru a minulosti hlavních postav, pořád je tam co odkrývat (aspoň doufám :-) )

V28
14.11.2017 5 z 5

Klasická detektivní zápletka s hlavní rolí v podobě zmizelé a samozřejmě krásné panny Verony. Tentokrát skoro až banální příběh nebýt to šmrncnuté koncem šestnáctého století s notářem Barbaričem v roli vyšetřovatele. Atmosféra a doba jako vždy zachycená perfektně a čtivě. Příběh určitě utrpěl absencí kapitána Steina a kaprála Jaroše, ale poslední stránky dávají naději, že se snad brzy potkáme s kompletní trojkou.

SONP
05.11.2017 3 z 5

Kdybych měl knihy z této série seřadit podle mé oblíbenosti, zůstala by tahle asi na chvostu. Úplně mi nesedlo umístění děje na tajemný hrad Sitno, ani tak trochu banální případ, který pana notáře vytáhl z jeho staromládeneckého v Schemnitzu. Nakonec se to sice trochu rozjede, ale přece je musím přiznat, že Červenák má na skladě lepší kousky... To poznám už jen z toho, že tentokrát jsem po přečtení knihy negooglil žádné historické reálie. 60%

Modrina
02.11.2017 5 z 5

Jak se zdá, pan notář si vystačí i sám. :) I když na konci přecejen aspoň na (již feldvébla) Jaroše došlo. :) Škoda, že příběh nebyl delší, přečetla jsem to bohužel velmi rychle. Velmi pěkné, doufám, že už se píše další díl.

spider74
01.11.2017

Jako vždy výborné, akorát mi vadí, že příliš krátké. Vzhledem k počtu stran taková větší povídka.....škoda.

pafčaodřeky
26.10.2017 3 z 5

Již tradičně se Juraj vyřádil na ženách a psech (už si dělám čárky).
Detektivní linka dobrá, ovšem červenou knihovnu bych vynechala; ono vnutit mladou hezkou chytrou (ještě ke všemu!) holku takovému ochmatanému starému kozlovi, zvlášť v jejím rozpoložení....to se nedělá!