Viděla jsem vraždu

Viděla jsem vraždu https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/494225/bmid_videla-jsem-vrazdu-oGu-494225.jpeg 4 477 53

Hercule Poirot série

Belgický detektiv řeší tentokrát vraždu spáchanou na halloweenské party. Během oslavy pro mládež konané v předvečer svátku Všech svatých někdo utopil třináctiletou dívenku. Slavná spisovatelka Ariadne Oliverová, která se zábavy náhodou zúčastnila, se rozhodne oslovit Hercula Poirota – nezdá se jí, že by mohlo jít o zločin spáchaný vyšinutým pachatelem v pominutí smyslu. Klíč k záhadné smrti totiž patrně tkví ve větě, kterou pronesla zavražděná Joyce při přípravách večírku: Viděla jsem vraždu…... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Kalibr

Hallowe'en Party , 1969

TaNya_
22.09.2021

Oddechové čtení a tentokrát méně zamotané, než u Poirota bývá zvykem.

konicekbily
04.08.2021 5 z 5

Hodně detektivek slavné autorky je psáno ve stylu "záhada zamčeného pokoje" - tedy počet podezřelých je jasně definován a autorka se vyžívá ve vytváření kombinací možného a i nemožného a vodí nás za nos v zápletce i způsobu provedení a i v osobě vraha - a nakonec má připraveno závěrečné zhodnocení v podání "hlavního detektiva". Pokud tomu tak je - bývám uspokojen. Tak tomu bylo i zde!

85098211
08.02.2021 5 z 5

Jak se zdá, názory na tuto knihu se zde dost různí ;-). Ale já své oblíbené autorce méně než plný počet dát nemohu, ani kdybych chtěla :-). Navíc se mi tento Poirotův případ opravdu moc líbil. Před časem jsem viděla i filmovou verzi, která je také výborná. A to, že se na scéně objeví Ariadne Oliverová, je příjemné oživení celého příběhu. Už začátek knihy čtenáře vtáhne do děje a přestože později tempo tak trochu poleví, vůbec to nevadí. Jak už to bývá u autorky obvyklé, v průběhu vyšetřování dojde i k další vraždě. A zároveň se Hercule Poirot snaží přijít na kloub také jedné staré záhadě, které se týká právě ona zmínka v titulu (tj. viděla jsem vraždu). No a nakonec je všechno úplně jinak, než jsem čekala, pravda je odhalena a spravedlnosti tak učiněno zadost. Jako poznámku na závěr bych jen ráda dodala, že jsem si Ariadne představovala přesně tak, jaká byla ve filmu. Protože se domnívám, že tak nějak mohla vypadat i sama autorka? ;-)

Vesmich
04.01.2021 5 z 5

Tento příběh si, kdoví proč, pamatuji velmi dobře z filmového zpracování, jak se tam ta nepříjemná holčička motá kolem těch jablek a všechno se to odehrává na Den duchů. Je to motivační text zejména pro konzumaci jablek. Jakmile si na něj vzpomenu, jdu hned nějaké chroustat! Vrah mi zůstal, jako obvykle, utajen až do samého závěru.

Kontryhelka
06.12.2020 5 z 5

Opět vynikající detektivka slavné a geniální paní spisovatelky. Komentáře netřeba, vše řekne sama kniha. Za mně skvost, jako každá její kniha.

sgjoli
21.11.2020 3 z 5

Lepší 3 hvězdy - tak 3,5 za mne. :-)
Nebylo to vůbec špatné. Zajímavá zápletka, logicky vysvětlená, celkově se to četlo fajn. Až na ten začátek, ten byl na mne dost pomalý a chvilku mi trvalo, než jsem do děje pronikla. První čtvrtina na mne pomalá, ale zbývající 3/4 vcelku svižné.
Trochu mne rušilo, že autorka pořád dokola opakuje stejnou frázi, zhruba v duchu "aha, tímto směrem se ubírají vaše myšlenky". Možná zbytečná akurátnost a hnidopišství, ale pro mne to bylo při čtení rušivé a trochu otravné.
A poslední důvod, proč nemohu hodnotit naplno, je vcelku prostý - už jsem od autorky jednoduše četla lepší příběhy a tento se k nim příliš nepřiblížil.
Shrnuto, podtrženo - příjemný, leč pro mne průměrný příběh, který neurazí. Leč faktem je, že autorka to umí i lépe...

Parwana
17.11.2020 4 z 5

Opět napínavý a svižný příběh z pera královny detektivek, s dramatem na konci.

astroweb
01.10.2020 5 z 5

Po nějaké době zase Agatha, po drastičtějších kriminálkách příjemné osvěžení, lahodný detektivní bonbónek.

1amu
09.09.2020 3 z 5

Mírně potrhlá Ariadne O. je vlastní karikaturou autorky, která se při psaní knih z této řady asi dost bavila : " Poirot je Belgičan, tak ze svého detektiva udělám Fina", (ještě se švédským jménem). Ale zde pomáhá Ariadne již Hercule P.
Tato kniha je také jedním ze dvou románů, v nichž se obětí vraha stává dítě (tím druhým je Hra na vraždu). Poprvé a naposledy v díle Lady Agathy se v tomto příběhu setkáte s otevřeným hovorem o homosexuální orientaci.
Kniha byla napsána v r.1969, vystupují zde již mladíci s dlouhými vlasy, o pestrobarevném oblečení, sexu a drogách ani nemluvě .
Jedna postava však stojí za pozornost kvůli našemu českému kontextu. K vytvoření Olgy Seminovové, Agathu Christie inspirovala česká učitelka, se kterou si několik let dopisovala. (Více - viz Zajímavosti u této knihy).
Autorka stačila ještě napsat 9 knih. (+ 1976)

kap66
08.09.2020 3 z 5

(SPOILER) Náhodně jsem si brzy po sobě znovu přečetla tři poirotovky a zároveň „oliverovky“, které mi kdysi tak neutkvěly v paměti. Porovnávala jsem si Ariadne Oliverovou z 30. let (Karty na stole) a z 60.–70. let (Sloni mají paměť a Viděla jsem vraždu). Já si teda radši Agathu představuji jako slečnu Marplovou, ale jestli v paní Oliverové opravdu zobrazila něco ze sebe, byť s nadsázkou a vtipem, promítla do ní tady i své stárnutí a ubrala jí na ztřeštěnosti. Zestárla ale i autorka sama, nedá se nic dělat; pořád mě to baví číst, ale tu jiskru už to trochu postrádá. A taky mě zarazilo to, čeho si někteří také všimli: že soucit s oběťmi–dětmi nemá vrah, nějak i chápu, ale že i Poirot se vyjádřil ve smyslu (ne doslova) „patřilo jim to“? Tvrďák...
(Jeden nedoraz, zřejmě překladatelčin: Joyce se ptá paní Oliverové, proč se detektiv z jejích knih jmenuje Finn; on je ale Fin národností, zřejmě podobně jako je Poirot Belgičan, ne?)

Ava365
09.08.2020 5 z 5

Jedna z jejích lepších.

čef
15.09.2019 5 z 5

Poirot opět zasahuje v komplikovaném případu záhadných vražd a zmizení v malém anglickém městě. Tentokráte autorka zvěčnila i sebe, i když pod jiným jménem. Typická konverzačka, při které se dozvíte i leccos zajímavého ze života anglické lepší společnosti a z lidské povahy vůbec. Jinak dobrý průměr.

Silmarien
15.02.2019 4 z 5

Krásna "poirotovka" tento raz bez Hastingsa, ale zato s Ariadne Oliverovou. Nechýba tomu atmosféra, klasické postavy a rôzne odtiene ľudskej povahy, ostatne, ako je pre Agathu typické. Napriek tomu, že som uhádla vraha, sa celý prípad odohral inak a opäť raz bol čas strávený s detektívom, ktorý musel ponamáhať svoje šedé mozgové bunky, veľmi príjemný.

Knižní střípky
06.01.2019 5 z 5

Je to již cca potřetí, co jsem tuto knihu četla a opět mě bavila, i když jsem věděla, kdo je vrahem, ale Agathiny knihy mě nikdy nezklamou a čtu je již od svých cca desíti let, kdy se mi do rukou u babičky na prázdninách dostala její první kniha. A vím,že mě nikdy bavit nepřestanou. I když mě velmi baví současné thrillery, někdy si od nich potřebuji odpočinout a to vždy sáhnu po nějakém kousku z pera této královny detektivního žánru.

MichelleS
20.09.2018 3 z 5

Postarší Poirot, ale stále v kondici, stále elegán. Obvyklé anglické reálie a zápletky (falšování závěti). Na to, že obětí je dítě, překvapivě bez sentimentu. Převážná část příběhu je v dialozích, ale ty se občas trochu točí v kruhu, hlavně v první cca polovině. Zarazilo mě, že závěť podepsali dva svědci, ale při jejím zpochybnění je nikdo nehledal, ale zvali grafology.

Torino
23.07.2017 3 z 5

SPOILER Já mám s touhle knihou jeden problém - jak mohl Leopold vědět, koho vydírat...? Když by Miranda řekla Joyce všechno, tedy i identitu vrahů, tak by se přeci Joyce o vraždě nezmiňovala před vražedkyní a hlavně i v jejím domě, tudíž mi z toho vyplývá, že to Joyce nevěděla, takže to nemohl vědět ani Leopold a tak nemohl vědět, koho vydírat... Protože nevěřím, že by desetiletému dítěti došla souvislost několika zločinů najednou a odhalil by vraha sám. A trochu mi vadí, že tam není přesně řečeno, kdo koho zabil a kdo kdy jen pomáhal... Jinak jsem ale vražedkyni tušila už od začátku, ale zase mě překvapil ten zamotanec a její komplic.

Jane417
21.04.2017 3 z 5

Klasická detektivka, vražda a klasické vyšetřování, zajímavý a překvapivý konec... bylo to kvalitní čtení, ale příběh mě nějak nevtáhnul...

AndyK
26.03.2017 4 z 5

Nemůžu tomu uvěřit, ale šla jsem po správné stopě! Poirot jako vždy úžasný, ale paní Oliverová mi dvakrát nesedla... Nicméně i tak opět skvělá detektivka!

AnetaKor
05.03.2017 4 z 5

Klasická Agatha a přece jiná než všechny ostatní. Trošku mi v ní chyběla ta noblesní atmosféra, která je v jiných dílech.

Bumeso
19.05.2016

Úžasná kniha se skvělým dějem. Jen to rozřešení bylo dost komplikované.