Věž úsvitu

Věž úsvitu
https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/476258/bmid_vez-usvitu-iTI-476258.jpg 4 1615 1615

Bonusový příběh k bestsellerové sérii Skleněný trůn s Chaolem Westfallem jako hlavním hrdinou. Chaol byl vždy věrný svému vládci. To se ale změnilo, když byl skleněný zámek zničen a král Adarlanu se ho pokusil zabít. Chaol sice přežil, ale utrpěl těžká zranění. Jeho jedinou nadějí jsou léčitelé v Atice, pevnosti na Jižním kontinentu. S blížící se válkou se do potíží dostanou i Dorian a Aelin. Aby přežili, musí Chaol přemluvit krále Jižního kontinentu, aby se do války zapojil na té správné straně. Avšak to, co odhalí v Atice, je mnohem důležitější.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , CooBoo

Tower of Dawn , 2017

Samira
24.06.2018 5 z 5

Kniha odlišující se od série již samotným obalem, do ní zapadá i v mnohém vybočuje. Pokud ji vynecháte budete v posledním díle naprosto ztraceni, dostanete však trošku něco jiného, než nač jste v sérii zvyklí.
I pro tento díl jen nezbytná znalost povídkové bonusové knihy Krvavé ostří, kde začíná osud jedné ze stěžejních postav a nejen to .
Ale více k jinakosti knihy, zaprvé se nacházíme ve zcela jiné krajině a jak se říká jiný kraj jiný mrav a za druhé má odlišné poklidnější tempo, které může i některým čtenářům vadit.
Já osobně jsem byla překvapena, že zde Nesryn povýšila na hlavní postavu a možná dostala i o malý kousek více prostoru než samotný Chaol.
Celkově ale hodnotím tento lehce detektivní díl, odhalující nečekaná tajemství a souvislosti velmi pozitivně. Jen v závěru byla použita jedna zápletka, které v knihách opravdu přednost nedávám.
Moc se těším na poslední díl, ačkoli bych ho ráda četla co nejdříve, dala bych přednost klidně delšímu čekání, protože je v závěru série přece jen znát, že je psána rychlou rukou a autorka je fanoušky velmi honěna. Což se nejvíce projevuje na nesedících detailech.
Ale vše odpouštím, protože ať je to jak chce, jsem její veliká fanynka a každá její kniha je pro mne menším svátkem.
Doporučuji!

Tofinka
24.06.2018 5 z 5

Kniha byla naprosto úchvatná, jako všechny knihy od této autorky. Jediné co mi vadí je to, že se dějová linka Aelin nikam neposunula a MY, všichni nadšení čtenáři této série, si musíme počkat na další díl. (Ne, nezvládnu čekat... Ten konec mi prostě rve srdce.. )

Jinak postavy byly opět pěkně propracované, hlavně Yrene Vížka (díky ní mě kniha velmi pevně chytla a nepustila až do konce ❤)... Chaolova sebekritika byla chvílemi už otravná, ale to prostě patří k jeho povaze. A všechny princezny a princové byli také hezky popsaní. (Hasar byla vskutku zajímavá osoba... Taková věrná, oddaná a zároveň mrcha :D Prostě se mi líbí... A Renia... Je mi trochu líto, že Hasařina milenka nedostala trochu víc prostoru, aby nám ukázala svůj charakter.)

Věž úsvitu je opravdu pěkná kniha se zajímavým příběhem a spoustou vtipných scén... Ale kdybych je tu měla vypisovat byl by to HODNĚ dlouhý komentář. Proto sem pouze napíšu jeden "citát", který mne zaujal.

"Budu to střežit. Ať se se světem stane cokoli. Ať mi v cestě leží oceány, hory nebo lesy."

A možná jednu, ale opravdu jen jednu scénku s "Motýlem" :D .

Farasha se ho pokusila kousnout, ale on zatáhl za uzdu dost silně na to, aby pochopila, že si její jezdec uvědomuje, jaká je potvora.

Johana29
24.06.2018 5 z 5

Čte se skvěle.Můžu jen doporučit. Stejně jako předchozí díly.

kklepkaa
21.06.2018 5 z 5

Nikdy bych nevěřila, že bych to mohla o samostatném Chaolově příběhu říct, ale líbilo se mi to. V klasických dílech s Aelin se tam už toho děje tolik, že čtenář si ani na chvíli neodpočine. Tady nás čekala spousta nových postav a poznávání krásné orientální Aticy. A opravdu jsem měla pocit, že si můžu na chvíli vydechnout, to ale neznamená, že by se měl čtenář nudit (to snad v knihách S. J. Maas nejde, ne?)... Je tedy možná fakt, že Chaolova linie by se ale dala o pár stran zkrátit.

Líbilo se mi co autorka udělala jak s Chaolem (zní to po tom všem nemožně, ale je to tak! Chaol už neni pitomec - jupíjajej) tak Nesryn. Trochu mě mrzí, že se víc nezaměřila na Nesryninu linku. Oblíbila jsem si i nové postavy - hlavně prince Sartaqa, kterého tam bylo na můj vkus málo.

Nechápu, proč jsem na plakátech četla, že se jedná o doplňující díl, když je to regulérní pokračování. Čtenář se dozví nové podstatné informace pro Aelinin příběh, takže rozhodně tenhle díl nevynechávejte!

verulik196
20.06.2018 5 z 5

Věž úsvitu se mi opět hodně líbila. Mám prostě autorčin styl psaní ráda. Kniha se četla příjemně, stránky rychle ubíhaly a netrvalo dlouho a byla jsem na konci. Tak jako ostatní díly i tuto knihu doporučuji!

Afrodedek
19.06.2018 3 z 5

Tak teď něco od chlapské části čtenářské obce a aby hodnocení zde byla trochu vyvážená :-D Za mě rozhodně nejslabší část série, pokud tedy máme Věž úsvitu považovat za součást Skleněného trůnu. Rozhodně to není úplně špatné, ale je to neskutečně zdlouhavé a fakt se tam prakticky NIC NEDĚJE. To důležité by se dalo popsat tak na padesáti stránkách a mohlo to být klidně součástí hlavní dějové linie Skleněného trůnu. Určitě to do série patří, o tom žádná, ale... A teď holky do mě ;-)

wajcmanka
16.06.2018 5 z 5

Fantazie, místy trochu telenovela, ale výborná. :) Rozhodně doporučuji.

Maitter
15.06.2018 5 z 5

Říkala jsem, jak to Másová s Chaolem a Nesryn vyřeší, když postrádali dynamiku ostatních párů. Předvídatelné, ale zábavné. Není nutné číst Krvavé ostří, sbírku povídek ze Celaenina putování, ale jsem ráda, že jsem tak učinila. Yrene Vížka je bezva postava. Mimochodem, velice oceňuji překladatelské hříčky Ivany Svobodové. Zní moc hezky.
Korektura trochu pokulhává, ač zdaleka ne tak strašně jako v Říši bouří. Co Kubulíni nezvládli, je popis na obálce – název města je Antica, nikoli Atica. A proč kruci tolik vět na samostatných řádcích? Začínám si myslet, že ta bichle mohla být o něco užší.
Sloh je jako vždy celkem jednoduchý, čtivý, děj odsýpá. Jelikož jsem trapně propadla celému Skleněnému trůnu a nemohla jsem se dočkat pokračování, sem tam jsem přeskočila řádek popisu. Hanba mi, já vím. Musím ovšem uznat, že Másová popisuje chytře; docela stručně, a čas od času připomene zbrklým čtenářům, jak co vypadá.
Idealismus. Prachsprostě nerealistická kniha.
Na konci jsem zavýskla nadšením. Směruje to k epickému závěru. SEM S NÍM.

misak94
15.06.2018 5 z 5

Páni, to byla zase jízda. Srdce se mi několikrát malém zastavilo. Naprosto chápu důležitost tohoto dílu protože tolik es v rukávu, co tentokrát Maasova vytáhla....

anishta
13.06.2018 5 z 5

Prostě Maasová... Bála jsem se, protože Chaol mě v předchozích dílech trochu omrzel, ale tady tento vedlejší příběh má své kouzlo, které mě hodně bavilo... Navíc linie Nesryn a Sartaqa byla skvělá... Je to sice vedlejší příběh než o Aelin, ale každopádně je potřeba ho přečíst... Ale celkem už se těším až tento boj dokončíme... :D

karca5233
12.06.2018 5 z 5

No kde začít... Musím uznat že i přes to že jsem se na knihu těšila a z počátku mi nevadilo kolik má stran v průběhu čtení jsem to ovšem přehodnotila, některé pasáže byli až moc rozvedené a uznávám že jsem listovala k další kapitole abych zjistila jak dlouho se tou nudou budu prokousávat (teď narážím na kapitoly Nesryn - nějak mi tato postava k srdci nepřirostla a do nějaké 400 strany bych se bez ní obešla....). Jinak se mi nové postavy velice líbili i když opět to jak je SJM páruje... no budiž teď už jim přeji jen hezký konec tak jako si ho pro své milované přejí Chaol tak Sartaq... Knihu, potažmo celou sérii řadím na top v knihovně.

Bookgirl
12.06.2018 5 z 5

Knihy jsem se bála. Bála jsem se, že mi v ní bude chybět hodně postav, které se v ní nevyskytují a ano. Chyběly mi, ale přesto můžu tuto knihu kvalitou naprosto přirovnat k předchozím dílům. Byla plná akce a napětí, i když někde by mohla mít rychlejší spád. Všechny nové postavy byly úžasné a zajímavé a obzvlášť jsem si oblíbila jednu postavu, která není tak úplně nová.♥ Některé věty byly podle mě trochu neobratně přeložené, ale bylo to naprosto skvělé a úžasné, jako všechny knihy v této sérii a já nemůžu než doporučit úplně všem!♥♥♥♥

Jandýs
10.06.2018 5 z 5

Paní Maasová má sama obrovský dar nevyčerpatelné zásoby fantazie, se kterou tvoří jiné světy, bytosti, lidi, jejich životy,vlastnosti, osudy a dobrodružství a neméně její dar zahrnuje to, že to umí neuvěřitelně skvěle vyprávět, sypat z rukávu písmenka do knih a z knih do celých sérií, aniž by ubírala na tempu odvíjení příběhů, rozvíjení různých postav, proplétání vztahů atd. atd..
Nemůžu se dočkat dalšího dílu!

an91
05.06.2018 5 z 5

No co dodat..Jako u každé knížky této autorky se po přečtení nemůžu dočkat dalšího dílu. U Věže úsvitu to samozřejmě není jinak..
Knížka byla naprosto super! Někdo by si mohl trošičku stěžovat na pomalejší začátek, ale mě to vůbec nepřišlo, začetla jsem se už od začátku a hltala jednu stránku za druhou :-). Větší akce přišla o něco později, ale takový je prostě autorčin styl - taky nemůže všechno vysypat na začátku :-) ..no a konec???... Jak jsem říkala, nemůžu se dočkat dalšího dílu :-D...Za mě super, jako vždy ;-)

1259
01.06.2018 5 z 5

Naprosto úžasný. Já tu spisovatelku miluju. Strašně moc se těším na pokračování. K celkovému příběhu ze strany Chaola byl úžasný a hrozně napínavý. Fakt se už nemohu dočkat na pokračování.

Arianne
30.05.2018 5 z 5

Musím říct, že to bylo osvěžující. Asi by nebylo na škodu to trochu seškrtat, ale autorka má asi dojem, že napsat cokoli pod 500 stran je pod její úroveň, tak jí tu radost dopřejme. Trochu jsem se toho děsila, ale Chaol mi nikdy nevadil, naopak, byl tím nejlidštějším elementem. Poznali jsme tolik nových zajímavých postav, že nebyl čas dumat nad ztrátou těch starých. A tak namísto Aelin Mistryně Překombinovaných Plánů tu máme dvorské intriky, zcela jiný svět do něhož zlo teprve proniká. Dává nám to zcela nový pohled na válku, kdy vidíme, že není nejlepším nápadem všechno spálit na uhel a na troskách vybudovat znovu, že je stále za co bojovat. A také získáme několik klíčových informací, které je třeba rychle donést na sever. Myslím, že až Chaol zjistí, že na něj na severu nečeká Aelin, bude to dost nepříjemné.
Tak se těšme na poslední díl, kde už se snad všechno uzavře (jinak mi knihovna asi praskne ve švech). V této sérii je rozpracovaných tolik dílčích příběhů, opravdu doufám, že každý z nich se dočká konce, jaký si zaslouží. Je tolik vedlejších postav, které jsem si oblíbila více než Aelin, a netrpělivě čekám, jaký osud si pro ně SJM připravila.

Sharona73
30.05.2018 5 z 5

Tato kniha je ma nejoblibenejsi z cele serie. Hodnotim peti hvezdickami, ale tento komentar se tyka prekladu, ktery je tak priserny, ze se mi chce po pouhych sedmdesati strankach brecet. Male drobnosti bych odpustila, ale nekolik vet bylo prelozenych tak mizerne, ze se zmenil jejich vyznam na opacny. Vazne? To delal google prekladac? Je mi to lito a jsem rada, ze jsem mela tu moznost, precist si to nejprve v anglictine.

Hanisek
28.05.2018 4 z 5

Takže na úvod malé shrnutí. Původně tato série měla mít 3 díly a povídky, což máme suma sumárů 1 716 stránek. Pak nám, ale přibyly další 3 díly a samostatná novela. Jelikož poslední díl bude mít podle prvních odhadů okolo 1 000 stran musíme připočítat dalších 2988 stran. Takže nám to bude dělat neuvěřitelných 4 704 stran. Ještě neuvěřitelnější ale je - jak čtivé to pořád je :-D No tleskám Sarah. Pravdou je, že ve skutečnosti je to série o 8 knihách. Protože, jak povídky, tak novela jsou nepostradatelné díly. :-). Co se týká tohoto dílu, přestože Chaola vážně nemám ráda (což se ani po přečtení nezměnilo) Bylo to dobré, a to hlavně díky Yrene a druhé dějové linky s Nesryn. Možná bych si odpustila ty romantické pasáže, které za mě, více sedí do dvoru než do této série.

PeťkaW.
28.05.2018 4 z 5

Kde začít? Měla jsem trochu strach, aby tento díl nebyl jen vata, která bude děj zbytečně natahovat a vlastně bude o ničem. Samozřejmě vatou svým způsobem je, ale naštěstí pro čtenáře není její čtení zbytečné, protože nakonec se dozvíme informace, které budou pro další děj zásadní. Malé obavy jsem měla i z postavy Chaola, protože se ve svém posledním výstupu moc nepředvedl a řekněme si to narovinu - jeho kňourání bylo tak už trochu protivné, ale naštěstí nám Maas vrátila toho chlapa, kterého jsme si zamilovali v prvních dvou dílech. Co ale tentokrát autorka přepískla, byl dlouhý úvod. Ano, její knihy jsou takové, ale táhnout děj na 300 stránek, než se začne něco dít, je extrém už i na ni. Naštěstí tahle ženská vážně umí psát, takže čtení i těchto pasážích, které byly spíš o seznamování s novými postavami, jejich vzájemnými vztahy a prostředím, utíkalo rychle. Její styl je čtivý a poutavý, i když píše o kameni na cestě, což je její nespornou předností a i ona sama je si toho velmi dobře vědoma a možná právě proto knihy tak natahuje. A závěr byl pak jako vždy epický, velkolepý, srdcervoucí a dechberoucí. Věž úsvitu je pro nadšence této série skvělým zkrácením čekání na další díl s Aelin.

OxxyOyxxO
26.05.2018 5 z 5

Tahle kniha sice nebyla tak dobrá, jako předchozí díly, což z části bylo taky proto, že tam nebyla Aelin XD Bála jsem se, že kniha bude celá jenom o tom, jak se Chaol snaží uzdravit a trochu jsem se toho bála, ale naštěstí tam toho bylo mnohem více. Nesryn jsem si obrovsky zamilovala i když mi v minulích dílech byla trochu protivná. V EoS jsem se cítila trochu provinile, že jsem si ji s Chaolem neuměla vůbec představit... A jsem ráda, že autorka to očividně viděla stejně XD Trochu mě v knize štvala ta romantická linka... Přece jen, Maasová je úžasná ve zvratech, odhaleních a zvratech... A takhle se o ty silné pasáže ochudit romantikou... Zdála se mi tam trochu násilně vespaná. Konec byl tradičně skvělý a já asi umřu než vyjde Kingdom of Ash. A i přes to, že jsem tady teď vyjmenovala spoustu mínusů... Maasová opět zabodova a kniha mi bude ještě hodně dlouho hlodat v hlavě.