Věž úsvitu

Věž úsvitu https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/382716/bmid_vez-usvitu-rVS-382716.jpeg 4 1604 263

Chaol byl vždy věrný svému vládci. To se ale změnilo, když byl skleněný zámek zničen a král Adarlanu se ho pokusil zabít. Chaol sice přežil, ale utrpěl těžká zranění. Jeho jedinou nadějí jsou léčitelé v Atice, pevnosti na Jižním kontinentu. S blížící se válkou se do potíží dostanou i Dorian a Aelin. Aby přežili, musí Chaol přemluvit krále Jižního kontinentu, aby se do války zapojil na té správné straně. Avšak to, co odhalí v Atice, je mnohem důležitější.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: ekniha , CooBoo

Tower of Dawn , 2017

badliar_id
08.09.2021 4 z 5

(SPOILER) "It was agony and despair and fear. It was joy and laughter and rest. It was life, all of it.."

***
K této knize jsem četla i Říši bouří (stejně jsem se vyjádřila u recenze právě na Říši bouří), což je pátý díl této série. Když si na googlu vyhledáte "throne of glass tandem read", tak se vám zobrazí odkazy s postupy, jak správně knihy "dohromady" číst. Obě knihy se odehrávají ve stejný čas, jen na jiném místě..
Začátek knihy mi dal dost zabrat, protože všechno bylo hrozně zdlouhavé a nic moc se tam nedělo.
Byly kapitoly kde byla nějaká akce nebo se tam začalo něco řešit, a já nedokázala přestat číst. Každopádně mě to začalo "pořádně" bavit až nějak od prostředku.
Konečně začaly do sebe určité věci zapadat, ale že to sakra trvalo :D.. Konkrétně tu věc s Maeve jsem nečekala lol.
Rozhodně teď na Chaola pohlížím jinak. Mně nikdy extra nevadil (krom Královny stínů), ale tahle kniha mi otevřela oči. Přesto se tu stále choval jako idiot.
Neskutečně moc ho shipuju s Yrene!! A Nesryn zase se Sartaqem… Tam mi bylo jasný, že oni dva jsou prostě spřízněné duše :)..
Kdo mi tedy pil krev byl Arghun a někdy i Hasar. Ježiši, já měla chuť je oba profackovat aby dali oba pokoj.
Takže vojska máme, informace jsou nasbírané a teď už jen stačí najít Aelin.

Erudite
02.09.2021 5 z 5

Na začátku této knihy jsem trpěla… chtěla jsem okamžité odpovědi a okamžité řešení po dočtení Říše bouří. Pak mě ale svět jižního světadílu okouzlil. Byl to nádech, klid po mnoha dílech napětí. Ne, nebyl to nudný příběh, byl plný barev, nádhery, občasného strachu a uklidnění. A teď už zbývá jen poslední díl který
bude jistě pravým opakem. Kniha do této série jistě patří, je připomínkou toho za co všechny postavy budou v Království popela bojovat.

Heri76
26.08.2021 5 z 5

A já byla na Chaola tak zlá :-)
Dobře, po přečtení této knihy jsem ho vzala na milost. Jeho setkání s Yrene, která nenávidí všechno, co Chaol představuje a jejich pozvolné poznávání jeden druhého, které je neuspěchaným, pomalu se rozvíjejícím hlavním dějem celé knihy mně nezklamalo.

Po neuvěřitelné jízdě předchozího dílu Říše bouří a neskutečném konci byla tahle kniha pro mě takovou oddechovkou. Příběh je poutavý a rozhodně změnil můj pohled na Chaolovu postavu, jeho pohnutky a nepochopitelné jednání, které předváděl v předchozích dílech.
Líbí se mi linie Nesryn, i když jsem měla na začátku pocit, že autorka nevěděla, co si s ní počít a jak ji v příběhu dále udržet. Nakonec jí musím za řešení připsat kladné body a skoro bych nakonec vyčítala, že se jí nevěnovala více do detailu, zejména jejímu rodícímu se vztahu k Sartaqovi, jehož postava se mi dostala pod kůži.

Vůbec bych se nebránila rozvinutějšímu příběhu prince Kashina, který ve mně budil smíšené pocity – nějak jsem pořád čekala, že za tím, jak se chová, jaký je, bude něco jiného. Hasar mi lezla na nervy a zároveň mě bavila. Taková Aelin jižních zemí.
Borte, Falkan, Yeran, Hafiza….nové zajímavé postavy, které by nejspíše mohly vydat na samostatný delší příběh nebo slepou odbočku.

Opět žasnu nad složitostí příběhu, a jak velmi dobře umí spisovatelka prolnout samostatné dějové linky a drobné zmínky do skvělého kontextu. Jak dokonale vše nakonec zapadne na své místo.

Cacolinka
27.07.2021 1 z 5

(SPOILER) No, upřímně? Nejvíc mě tady na té sérii asi štve jak jsou všichni dokonale krásní, dokonale dokonalí...všichni furt jen lapají po dechu a vzdychají rozkoší...i když se skoro nic neděje. Všichni jsou furt vzrušení...a zamilovaní. Yrene je vlastně asi jediná postava, u které její "poprvé" stálo za prd. Ale to by bylo asi moc aby tam Chaol připravil o věneček více hlavních postav..
Jako nechápejte mě špatně. Já ty knihy čtu ráda, ale někdy nad tím co se tam děje, musím kroutit hlavou..:)

lenča30
14.06.2021 5 z 5

Prostě pecka ! Sarah J. Mass mě baví ! L.

Fortuna7
16.05.2021 4 z 5

Za mě to je asi nejslabší díl série. Já totiž obecně Chaola moc nemusím... Ale musím přiznat, že romantická linka v knize se mi libila.
Ale hlavně, je to Maas a já její styl psaní naprosto miluju a jsme její velký fanoušek

johana3160
02.05.2021 4 z 5

Byt to jen o trochu lepsi tak by si zaslouzila 5*. Zacatky autorka ma proste tezkopadne ( nebo ja mam problem se zacist, i kdyz nevim proc), ale konce jsou vazne skvele. Chvilemi jsou popisy trochu rozvlacnejsi a tempo pribehu se narusuje, coz trovhu prave kazi ten “dokonaly” pozitek. Bohuzel natolik, ze si u me kvuli tomu nezaslouzi plny pocet.
I presto byl tento dil nacpany novymi informacemi a spoilery, ktere nektere vazne prekvapily. Za me zvlast jeden. Abych nespoilerovala napisu uz jen: prectete si to, stoji to za to:)

Tereza432
22.04.2021 5 z 5

Z tohoto dílu jsem měla trochu obavy, protože se měl věnovat jen Chaolovi, který nebyl úplně má oblíbena postava. Tímto dílem si mě však Chaol získal a tento díl byl skvělý. Tuhle sérii miluji, je to asi nejlepší série knih, kterou jsem četla. Těším se na další díl.

Iris02
28.03.2021 4 z 5

Začíst se do této knihy po srdceryvném konci předchozího dílu bylo až úmorné. Trvalo mi velmi dlouho, zhruba 2/3 knihy, než mne děj opravdu zaujal a vtáhl. Zbylá třetina ovšem příběh povznesla a dokonce jsem uronila i tu slzu :)

ElizPetrova
27.03.2021 5 z 5

Když jsem po dočtení předchozí knihy zjistila, že tento díl se bude věnovat příběhu Chaola a Nesryn, přistupovala jsem k ní značně skepticky.. nicméně autorka mě opět nezklamala, poskytla nám příběh z jiného úhlu pohledu odlišné země, přinesla nové, zajímavé postavy a musím říct, že při čtení posledních zhruba 200 stran jsem sotva dýchala.. :D Opět naprosto úžasné! Pomalu ale jistě se blíží konec a já vůbec netuším, co budu dělat, až toto velkolepé dobrodružství skončí. Pomalý rozjezd knihy, kde se čtenář seznamuje s trochu jiným světem a jinými postavami mi vůbec nevadil, ba naopak. 5/5 bez debat

yellowstar
24.03.2021 5 z 5

Po předchozím dílu jsem si říkala... jak mám sakra přejít na další, kde je jen Chaol? :D Trošku jsem se toho obávala, ale pak jsem se do toho začetla a rozhodně bych to nepovažovala za slabší díl. Ze začátku se sice nic moc neděje, ale pak se to rozjede a je to super :)

TeoK7
16.03.2021 5 z 5

Asi nejslabší díl celé série, ale přesto že jsem se nejdříve nemohl začíst se mi nakonec hodně líbila.

NikolaJ.
16.03.2021 4 z 5

Knihu jsem četla znovu po dvou letech. Tehdy mě vůbec nebavila a když jsem před rokem četla Království popela, tak jsem ji rovnou vynechala. Byla to chyba, protože mi potom spousta věcí nedávala smysl. Teď jsem si dávala rereading celé série a ač se mi do toho nechtělo, přečetla jsem si i Věž úsvitu. Ale tentokrát jsem se dokázala začít a zamilovala jsem si postavy Yrene a Nesryn. Takže nakonec jsem změnila názor a dávám čtyři hvězdičky, protože na pět to zase úplně nemá.

tessiesulcova
13.03.2021 2 z 5

Nemohla jsem se do knihy začít. Měla jsem dlouhé odmlky a nechtělo se mi ke knize vracet. Pomalý začátek byl pro mě horor.
Nejvíce mě bavila poslední třetina příběhu, kde jsem se vše potřebné informace dozvěděla. Postavy z příběhu mě bavili asi nejvíce.
Chaola jsem si konečně oblíbila, což mi trvalo po třetím díle celkem dlouho, ale jsem za to ráda. Jeho tvrdohlavost mi připomíná mě samotnou. :)
Těšila jsem se na konec, abych se mohla pustit do posledního dílu Skleněného trůnu a konečně se tomu, tak stalo.
Knihu doporučuji jen nezbytně k doplnění důležitých informací pro poslední díl, bez kterého se neobejdete. Postavy byli na knize nejzajímavější a vztah léčitelky Yrene a Chaola. Vztah Sartaqua a Nesryn se mi též líbil, i přes pomalý průběh.

Jsem zvědavá, jak osudy těchto postav obstojí ve válce na severním světadíle, která se blíží každým coulem.

krovacek
07.03.2021 5 z 5

Kdyz jsem uviděla popis, o cem ma byt dalsi dil, nemohla jsem verit vlastnim ocim. A dost vaznr uvazovala o tom, ze ho preskocim... ale pak jsem si precetla par komentaru a prrsvedcily me, abych to zkusila. Ze zacatku se mi cetlo spatne, nervy napjate na pokracovani a to politikareni me tam moc nebavilo. Navic Chaol mi moc k srdci neprirostl, s dost jeho chovanim jsem nesouhlasila. Nesryn me zajimala, ale ne nejak moc. Nastesti se brzy objevila postava Yrene, ktera me zaujala hned od zacatku. No a po chvili uz jsem na Aelin a ostatni zapomnela a hltala i tento strhujici pribeh, rozhodne doporucuji:)

Laf
27.02.2021 5 z 5

Nejdříve jsem nevěděla, co od toho čekat. Celou dobu v hlavní roli Aelin a teď najednou Chaol? Chvilku mi trvalo, než jsem si zvykla, ale jak to autorka umí, kniha mne hned vtáhla a na tuhle změnu jsem si rychle zvykla. Bylo fajn dozvídat se něco nového o jiných částech světa, nových lidech a tak, a zároveň sledovat cestu Chaola a doplňovat si, co zrovna ve stejný čas prožívala Aelin, to se mi na tom líbilo. A díky novým informacím, které se objevily a které na celý příběh vrhají jiné světlo, tak se těším na poslední díl, protože to bude jízda :)

Knihoholka.
22.02.2021 5 z 5

Po konci Říše bouří bylo poněkud kruté věnovat celou další knihu Chaolovi s Nesryn. Ačkoli byl začátek poněkud těžký, výsledek byl opět skvělý. Samozřejmě mi chyběla "tlupa", ale toto dobrodružství bylo stejně tak dobré. Nesryn příliš nemusím, cením si jí jako charakteru, ale není mi ani po tomto dílu příliš blízká, proto mě některé její kapitoly nebavily tolik, ale při čtení kapitol s pavouky jsem si vybavila Rona z Harryho Pottera :D
Celkově byla kniha vynikající, opět jsem se nemohla odtrhnout a jsem velmi zvědavá na finále.

Konfu97
21.02.2021 4 z 5

Ze začátku jsem se nemohla začíst, knihu jsem odkládala.. ale autorka opět nezklamala a ač byly chvíle, kdy mi dej přišel utahaný a bez akce, které zde bylo opravdu málo, konec mi opět vyrazil dech. Již jsem nemohla odložit. Opět jsem byla vtažena do děje a měla pocit, že stojím vedle hrdinů a prožívám vše s nimi. Už se těším na finále.

helsinka_05
15.02.2021 5 z 5

Myslela jsem, že kniha bude jen takovou vatou před koncem, ale nebylo to tak. Tato kniha mě z celé série bavila asi nejvíce (možná to bude mou slabostí pro Chaola :)), v knize se dozvíme mnoho důležitých informací. Tato kniha opravdu stojí za přečtení.

Hellothere
11.02.2021

(SPOILER) Řekla bych, že tuto knihu bych dokázala shrnout velmi jednoduše a to TICHO PŘED BOUŘÍ. Byl to takový klidný, ale přitom naprosto neskutečně důležitý a nezbytný díl. Jsem ráda že Yrene a Chaol dostali prostor. Nějak nevím co si myslet o Nesryn, nějak jsem si k ní nedokázala najít cestu. Ale miluju Kashina, Sartaqa a Hasar. Jsem ráda jak se Nesryn dostala k rukhinům, to bylo neskutečně zajímavé. Myslím si, že bylo důležité si "odpočinout" od Aelin. Protože nás to akorát navnadilo na další dějovou linku. Trochu jsem se bála, aby díl nebyl nudný bez Aelin, Lorcana nebo Jeřába. Tak to jsem hned po první kapitole zavrhla. Prostě díl skvělý jako každý jiný a rozhodně spisovatelka opět dokázala jak je neskutečně talentovaná.