Věž úsvitu

Věž úsvitu https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/382716/bmid_vez-usvitu-rVS-382716.jpeg 4 1602 262

Chaol byl vždy věrný svému vládci. To se ale změnilo, když byl skleněný zámek zničen a král Adarlanu se ho pokusil zabít. Chaol sice přežil, ale utrpěl těžká zranění. Jeho jedinou nadějí jsou léčitelé v Atice, pevnosti na Jižním kontinentu. S blížící se válkou se do potíží dostanou i Dorian a Aelin. Aby přežili, musí Chaol přemluvit krále Jižního kontinentu, aby se do války zapojil na té správné straně. Avšak to, co odhalí v Atice, je mnohem důležitější.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: ekniha , CooBoo

Tower of Dawn , 2017

Denisa153
16.10.2018 4 z 5

Děj byl o proti předchozím dílům celkem nudný, občas se táhl a napínavé chvilky byli jen ke konci, ale i tak mě navnadil na další dil. Dozvěděli jsme se pár nových věcí do skládačky, ale zase toho nebylo tolik, že musela vyjít další kniha. Začíná mi vadit to "párování" postav. Ale je to Sarah J. Maas takže se to čte samo a ani vám nepřijde,že jste právě přečetli asi 600 stran. Postavu Chaola nemám ráda ale tady to docela ušlo a zase jsem si ho celkem oblíbila. Teď jen čekat a čekat na závěrečný díl - doufám, že bude stát za to čekání a bude to velkolepé...

šneki
14.10.2018 4 z 5

Možná je dobře, že této sérii už zbývá jen jeden díl, protože déle bych to asi s postavami nevydržela.
Zde jsem se sice nemusela vypořádávat se stále více otravnější Aelin, ale žádná tajemná síla, která mě vždy nutí číst dál se tu taky neobjevila. Ke konci se děj trochu více rozhoupal a zase mě navnadil na další díl.
Kdybych však nevěděla, že tam bude Manon a Dorian, moje poslední oblíbené postavy, tak bych možná tuto sérii ani nedočítala.
Ale zpět k Věži úsvitu. Zde také nebyly špatné postavy, Yrene je vcelku sympatická a Nesryn má taky něco do sebe, bohužel moje okouzlení už nestoupá do takových výšin jako na začátku, takže tady jsou to pouhé 3,5*.

Nicolynni
10.10.2018 4 z 5

Když jsem se dostala k tomuto dílu, měla jsem rozporuplné pocity. Postavu Chaola jsem si oblíbila hned ze začátku, měl sice špatné období, ale vzhledem k tomu, co se všechno dělo, se nikdo nemůže divit. Těšila jsem se, až se dozvím, jak si vedl a jsem šťastná, jak autorka tento díl zakončila. Oblíbila jsem si i novou postavu Yrene. Nesryn mě nijak nezaujala, přišla mi tam docela zbytečná, hodně částí jsem přeskakovala, až ke konci mě její dějová linka začala bavit, pomohl tomu i Sartaq.
Na tuto sérii jsem se vrhla hned po přečtení Dvoru. Co mě strašně štve ve všech knížkách, tak je obrovské množství překlepů, občas divný překlad slov, někdy se překlad ztrácel i v množství záporů, takže jsem si to musela přebrat sama, občas jsem nevěděla, co říká jaká postava, protože se najednou z postav ona/on, stalo on/on.. ?? Chyby nevyhledávám, ale tady to strašně bije do očí. Co mě ještě víc štve, je překlad jmen. Chudák Rowan, myslím, že by překladatelku roztrhal :D
Ovšem za tohle spisovatelka nemůže. Obdivuji, jak dokáže čtenáře vlákat do děje. Na jednu stranu mám pocit, že je to pro hodně nenáročné čtenáře, ale všechny knížky jsem přečetla hned, nemohla jsem se od toho odtrhnout, což ne všichni autoři dokážou.
Těším se na finále.

Black-stars
29.09.2018 4 z 5

Díl který odhaluje nové a vcelku převratné informace k hlavní dějové linii. Nepřestávám žasnout nad úžasnou propracovaností jednotlivých postav a jejich vztahů, stejně jako nad neuvěřitelnou dějovou a příběhovou mozaikou, která do sebe zapadá a utváří skutečné ucelené dílo. Byť se pojednává o dějovou odbočku nic neubírá knize na čtivosti či zajímavosti. Krásné vyprávění se nese v duchu dobrodružství při kterém se chvíli i tají dech. Líbí se mi, že pro mě dřive podceňované vedlejši postavy si na stránkách této knihy vydobyli svou slávu, svůj příběh a svůj osud. Závěrem pak připravuje půdu na dlouho očekávané finále - kterého se nemohu dočkat.

Nelly
28.09.2018 5 z 5

Po dočtení poslední stránky jsem byla plná - dojmů, dojetí, příběhu, postav. Tento díl mne snad oslovil více, než díly, kde je v hlavní roli Aelin, ke které jsem pořád nenašla ten správný vztah (možná proto, že je to vcelku rozporuplná hrdinka). Ale zde mi k srdci přirostly vlastně dříve vedlejší postavy a celá nová země. Úžasná knížka - nebýt pravopisných chyb, což už je snad u některých překladů pravidlem, byl by to skvost.

Silencia
27.09.2018 5 z 5

Asi nemám, co k tomu dodat. Moc jsem se těšila, že toto bude poslední díl a já se konečně dozvím, jak to dopadlo. Pak jsem bohužel zjistila, že není, nicméně jsem místo toho dostala příjemnou, zajímavou a hlavně přehlednou část příběhu. Nevím, čím to je, ale bylo to jasnější, srozumitelnější a dávalo to větší smysl, než předchozí díl. Jsem moc zvědavá na konec. Už aby vyšel.

Pozor spoilery.
Chaol zůstává mým oblíbencem, je prostě miloučkej. Yrene se k němu skvěle hodí. Nesryn naopak moc ráda nemám, zato ale Sartaq je super. Těším se na další výpravu do jejich světa.

Market116
26.09.2018 5 z 5

Než jsem se vrhla na Věž úsvitu, řekla jsem si, že neuškodí, když si celou sérii znovu připomenu a tak se stalo.
Nechápu, jak jsem si mohla myslet, že tato kniha nebude nic moc, protože v tom jsem se hodně zmýlila. Knihu jsem si zamilovala hned po první stránce. Bylo to něco úplně nového a fantastického. Celý jižní světadíl jsem si zamilovala. Kromě Arghuna :D
Spoilery!
Chaol mě velmi překvapil a dost jsem si ho oblíbila. Ze začátku jsem si říkala, jak to mezi ním a Nesryn bude pokračovat, ale jakmile se na ,,scéně" objevili Yrene a Sartaq, bylo mi to jasné :) jen jsem nečekala, že to bude až tak překrásné...
To všechno co objevili, zjistili a jak do sebe nakonec vše zapadlo, bylo skvělé a zajímavé...přece jen je nějaká naděje. Přesto mi poslední kapitola rvala srdce...
Moc doufám, že se Yrene setká s Aelin.
Díky Bohům, ale především Sarah, že má tak úžasnou fantazii, opět před ní smekám.
Jen si tak říkám, kolik stránek bude mít poslední díl, vzhledem k tak rozsáhlému počtu hrdinů...hrozně se těším, už aby tu závěrečný díl byl.

girdi
25.09.2018 3 z 5

Jen tři hvězdy, je to málo, já vím, ale prostě nějak mi to nesedlo. Zdálo se mi to buď moc předvídatelné, nebo naopak přišly zvraty, které byly až moc neuvěřitelné a dějová linka občas skřípala. Asi jsem narazila na hranici toho, kolik člověk může přečíst v kuse od jednoho autora než se mu jeho styl krapet omrzí. Snad kdybych knihu četla s větším odstupem od předešlých dílů, tak bych ji ocenila víc. Takhle to nějak byla prostě trochu nuda a šeď, i když stále čtivá :-)

Kyta
23.09.2018 5 z 5

*Obsahuje spoilery*

Další skvělý díl této úžasné série! Na "Věž úsvitu" jsem byla hodně zvědavá a trochu jsem se obávala toho, že tento díl nebude tak dobrý jako předešlé díly, ale opak je pravdou! Prostředí, ve kterém se děj odehrával - Jižní světadíl - bylo naprosto unikátní a bylo vidět, že si na jeho vykreslení dala autorka záležet. Nechyběly pořádné zápletky, záhady, napětí ani nečekaná odhalení. "Věž úsvitu" je zkrátka další geniální díl Skleněného trůnu a já nemůžu dělat nic než obdivovat autorku za její úžasnou fantazii, která nezná mezí...

Chaola jsem v průběhu série moc nemusela, ale tento díl mi ukázal, že jsem se v něm mýlila. Zažil spoustu trápení a v životě to neměl lehké. Nesryn jsem si oblíbila ještě méně, ale tady jsem na ni změnila názor. Oba si rozhodně zaslouží pozornost, která se jim dostala prostřednictvím "Věže úsvitu". Oblíbila jsem si také novou hlavní postavu, léčitelku Yrene Vížku - nejdřív byla chladná vůči Chaolovi, ale jak ho začala poznávat, uvědomila si, že není takový, za jakého ho považovala. Bavilo mě, jak se sbližovali a nakonec se dali dohromady. Fandila jsem jim stejně jako Nesryn a Sartaqovi, ti mě bavili stejně tak. Trochu mi bylo líto Kashina, kterého Yrene tak odstrkovala a ignorovala; škoda že jsme se nedozvěděli, co přesně se mezi nimi stalo, že se spolu přestali bavit.
Od začátku mi bylo jasné, že budou Chaol s Nesryn úspěšní a že přemluví velkého khagana, aby vytáhl do války. Ovšem ta cesta, kterou si prošli, byla opravdu velkolepá a stála za to. Autorka nám odkryla spoustu dalších tajemství co se týče Erawana, Maeve atd. Nejzajímavější mi přišla Nesrynina a Sartaqova cesta za rukhiny a následně střetnutí s kharankui. Akorát mě mrzí, že se Chaol neuzdravil úplně... Je sice romantické, že jsou s Yrene svázáni jakýmsi neviditelným poutem a bude ještě zajímavé, jak je to ovlivní na bitevním poli apod. (kdo knihu četl, pochopí), ale mnohem radši bych uvítala, kdyby byl Chaol vyléčen úplně.
V průběhu čtení jsem opět obdivovala autorku, jak to měla všechno geniálně promyšlené. Také v tomto díle vycházela z povídek v "Krvavém ostří" (viz Yrene a Falkan, se kterými se Aelin dříve setkala). Je vidět, že každá postava, která v příběhu vystupuje, má nějaký význam.

5* je samozřejmostí. Už se nemůžu dočkat finále!

Peťule159
13.09.2018 5 z 5

Pane bože.....teď vážně přemýšlím nad tím, co budu dělat po dobu než se k nám dostane další kniha :'(
Kniha byla samozřejmě úžasná, nádherná a boží.....moc se mi na tomto celém příběhu líbí, jak to do sebe vše zapadá....Chaola jsem si oblíbila už na začátku série....Takže tohle bylo úplně fantastické.....právě teď odolávám pokušení znovu knihu přečíst :-)
:-) neskutečně moc se mi těším na další díl, aby zcelil tu prasklinu, co vznikne v mém nitru po přečtení knihy od Sarah J. Mass :-) :-)

Turiel11
07.09.2018 5 z 5

Když se ohlédnu za předešlými knihami, tak mi bylo Chaola velmi často líto. Nikdy to neměl jednoduché a po tom, co se stalo s Aelin, mi připadal vyloženě opuštěný. Od této knihy jsem ale neměla žádná očekávání a spíš jsem byla zvědavá, co přinese. A dostala jsem samozřejmě daleko víc, než by mě vůbec napadlo. Kapánek mi trvalo, než jsem se do knihy začetla, ale jakmile se to stalo, tak bylo velmi těžké ji odložit z ruky. Příběh nenásilně plynul a odkrýval další dílky skládačky. S oblibou říkám, že před čtením knihy SJMaas je nanejvýš nutné navštívit kardiologii, protože u jejích knih hrozí zástavy srdce a infarktové stavy, a tato kniha nebyla výjimkou. Občas mi vážně hlava nebere, jak to ta ženská dělá.?! Jak je všechno propojené a jaké zvraty dokáže vymyslet, při tom to má stále hlavu a patu a člověk si říká, že to vlastně ale dokonale dává smysl?! Ano, občas se "něco" některé postavě "naservíruje". Prostě se objeví "někdo", kdo zrovna ví to, co je třeba vědět, ale to je takový detail ve srovnání se vším ostatním. Knihu jsem si bezezbytku vychutnala a už se VÁŽNĚ těším a zároveň se bojím, co nás čeká v díle posledním.

!!!!!!!!!!!!!!SPOILER!!!!!!!!!!!!!!
Ale mrtvicové stavy prožívám už teď, když si představím, jak Chaol s Yrene přijedou za Aelin-Lysandrou a ta samozřejmě nebude vědět, kdo Yrene je, včetně Falkana a zase budou vznikat bolestivá nedorozumění a smutné situace. Už to úplně vidím!!! :-D

Lutzinka
06.09.2018 4 z 5

Tááák ... Nechtělo se mi do toho, ale musím říct, že jsem to nakonec přelouskala za dva dny.
Bavila mě neskutečně dvojice Nesryn/Sartaq! + Kadara samozřejmě. Možná proto, že nemají žádné zázračné magické schopnosti, možná proto, že mezi všemi nadutými a veleschopnými postavami působí skromně, lidsky a o to víc sympaticky.
Naopak tandem Yrene/Chaol...ne, že by mi vadili, jen mi tak nepřirostli k srdci. Jsem ráda, že Chaol se "uzdravil" a pochopil - KONEČNĚ - že se v předchozích dílech choval jako idiot. Jen jeho duševní "postavení se na nohy" bylo přesnou kopií Aelinina uzdravení. A Yrene bude samozřejmě další mocnou a nepostradatelnou figurkou ve hře.
A jako všichni i já doufám, že Maeve shoří Aelininým plamenem a všechno dopadne tak, jak má. A rozhodně věřím, ŽE SVĚT POTŘEBUJE VÍC TAKOVÝCH PŘÍBĚHŮ! ;-)

Purple7
31.08.2018 3 z 5

Po pětce krok zpět. Nové prostředí a noví lidé si zřejmě žádali předlouhé popisy a vysvětlení. 500 stránek skoro o ničem, nicméně jako vždy silný závěr.

brendiska
24.08.2018 5 z 5

Celkem se to táhlo bez nějakých větších zvratů většinu knihy. Ale Chaol si to zasloužil. Byli mi líto že v předchozích knihách byl skoro za negativní postavu. Provázanost postav se mi na tom moc líbila a novinky v celkovém dějí jsou bombasticke. Sem zvědavá jestli další díl bude konečně finální! Už se moc těším!!

martina1199
23.08.2018 4 z 5

Příjemně překvapilo :-) Chaol získal konečně nějaké plusové body a Maeve se tedy pořádně vybarvila. Mělo to pár slabších momentů, ale jako celek se mi to líbilo. Teď ještě víc než dříve se těším na závěrečný díl celé série :-)

Barča 008
13.08.2018 5 z 5

Doposud nejlepší díl.

Hoshi
09.08.2018 5 z 5

Nejsem si pořádně jistá, co bych měla napsat. Knihu jsem dočetla v noci a ještě ráno ve mně doznívaly všechny nové pocity, poznatky, všechno. Prvních 5 kapitol jsem velice namáhala mozek a přemýšlela, co se odehrálo v Říši bouří a i jsem měla sto chutí Věž úsvitu odložit a znovu si předchozí díl přečíst. Nakonec jsem to neudělala a vše, co jsem četla dřív, se ke mně pomalu vracelo. Sarah nám opět ukázala, že po pomalém rozjezdu nás čeká příjemný čtivý příběh plný zvratů, nových informací a zajímavého konce.
Teď je před námi velkolepé finále a všichni jsme zvědaví, čím nás autorka překvapí a tuším, že se neobejdeme bez kapesníků a trochu se bojím, co si na nás připraví.

Horselen
08.08.2018 5 z 5

U autorky je poměrně nezvyklé, že je příběh vyprávěn jen z pohledu 2 osob. Mně osobně to ale vyhovovalo mnohem víc.
Trošku mě nicméně rozčilovalo, že pokaždé, když jsem se ponořila do osudu buď Chaola nebo Nesryn, přišla další kapitola a s ní ten druhý.
Musím říct, že by mě mrzelo, kdyby nějaká postava umřela, ale už samotný fakt, že každý nakonec přežil, dělá knihu méně uvěřitelnou. Na můj vkus procházely vším moc lehce.
Díky předchozím knihám, které jsem od SJM četla, už mě ani tak nepřekvapily šílené zvraty v ději. Dokonce jsem úspěšně odhadla, kdo jde po Yrene.
Za konec dávám plný počet hvězd.

coffeelover2
04.08.2018 4 z 5

4 z 5 za ten konec, který byl až moc happy.

Yustina
03.08.2018 5 z 5

Trochu jsem se bála, protože tento díl vynechal zcela hlavní hrdinku.. Ovšem autorka nezklamala.. Jako vždy, velmi rychle přečteno. Těším se na další díl :-)