2001: Vesmírná odysea

2001: Vesmírná odysea https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/1760/vesmirna-odysea-1760.jpg 4 1325 175

Vesmírná odysea série

Na samém prahu jednadvacátého století vzlétá ze Země raketa a vydává se s velkolepým posláním na pouť k Saturnu. Ani jeden z obou pilotů však nemá ponětí o pravém cíli cesty. Převratné tajemství střeží tři vědci, uspaní v umělém hibernačním spánku, a šestý člen posádky - nejdokonalejší počítač třetí generace, který současně svým způsobem představuje i nejdokonalejšího člena expedice. Cesta čarokrásným vesmírem se náhle mění v napínavé drama...... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Baronet , Knižní klub

2001: A Space Odyssey , 1968

tlapička
27.01.2015

Klasika moc se mi líbí čtu opakovaně!

Marbo
11.01.2015 5 z 5

Na to, o jak útlou knihu se rovná, je zde nahuštěno až kosmicky mnoho. Pocitově velice intenzivní dílo, které vede k zamyšlení o nás samých ( film jsem neviděl )

Hedwik
14.10.2014 4 z 5

Skvělé téma, skvěle napsané knihy, díky kterým jsem si zamiloval sci.fi. Musím se přiznat, že při prvním dílu jsem se trošku nudil, až tedy na vyjímky, jsem rád, že jsem vydržel. Za to ostatní odysei byly jiné kávy. Neskutečné završení prvního dílu mi stále zní v hlavě a připomíná mi sílu těchto knih..."Můj bože, je to plné hvězd"

geimz
04.08.2014 4 z 5

Fascinujúca kniha. A nehovorím to preto, lebo sa z nej kult, alebo preto, že je mnohými označovaná za najlepšie sci-fi. Vravím to preto, lebo to je jednoducho fakt. Clarke tu hlavne v druhej polovici (i keď úvod s opoľuďmi som si vychutnával) rozvíja také myšlienky, a prostredníctvom Bowmana navštevuje také miesta, až mi rozum zastáva. A to môžem o konci povedať dvojnásob. Snáď mi ešte film, ktorý som doposiaľ nikdy nevidel, osvetlí pár vecí a ja si budem môcť odyseu vychutnať naozaj naplno.

Aqualung
16.07.2014

Kdoví, co bylo na začátku a ještě jednou kdoví, co nás čeká?Pan Clarke otevřel dveře tam i tam.Věřme mu, nechme se jím protentokráte vést.Vede nás svou fantazií do krásných obrazů, kterým se prostě chce věřit.Na začátku "kdosi" ponechal na Zemi pár monolitů, které se postaraly o jemné, ale zásadní proměny nervových struktur našich živočišných předchůdců.A začalo to uchopením zvířecí kosti a vraždou....Ale naši předchůdci se najedli a začali se hnát ve vývoji raketovým tempem kupředu.Posléze oštěp,luk a šípy, střelné zbraně a ve finále řízená střela......Vzpomínáte?A jaksi průběžně a paralelně se objevilo náboženství, umění, filozofie a politika.No a jsme najednou doma.Co? A tady se monolit ozval podruhé a nakopl nás do vesmíru k Saturnu na Japeta.David se po jistých peripetiích a souboji s Halem 9000 úspěšně dostal na Japeta a Hvězdnou bránou tam, kam již před ním dorazily stovky představitelů jiných civilizací, které byly zasety na tisíci jiných světech.Došel až sem jen proto, aby podstoupil další "operaci" a byl tak zbaven tělesné schránky a stal se vlastně Bohem s lidskými rysy.Kdoví, co nás čeká za dveřmi, které David otevřel...........Ale nechme to zatím být. A

Skabiez
13.07.2014 5 z 5

Je neuvěřitelný, kolik se toho vejde do tak malýho "balíčku". Naprostej majstrštyk, kterej nenudí od začátku až do konce. Pro všechny sci-fi žrouty naprostá povinnost! Odyseu jsem přelouskal po Clarkově Měsíčním prachu a obě tahle díla mě přesvědčila, že to od něj neni poslední tvorba, co bych kdy viděl..

Radka17
12.07.2014 5 z 5

Skvělá kniha, Clarke mě naprosto oslnil! Na svou dobu velmi nadčasové dílo se stále aktuálními otázkami. Bavilo mě, jak vše zapadalo do sebe, až se z toho sestavil obraz smyslu života! To vše brilantně sepsané. U této knihy jsem se opravdu nenudila, takové sci-fi je přesně pro mě. Teď už jen knihu porovnám s filmem a pak se vrhnu na další Clarkovo dílo Rajské fontány :)

orson
04.06.2014 4 z 5

Konečně jsem si vyplnil mezeru ve svém scifi vzdělání :) Teď ještě kouknout na ten film, podle kterého byla kniha napsaná. Ve své době to musela být bomba. Dnes jsou některé scény trochu úsměvné, ale pořád to je nadčasové dílo.

panHnědý
18.04.2014 5 z 5

Pojednám vůni stránek i s propojeným pocitem stříbrného plátna: **** Představte si tvůrce, který dokázal maximální vrchol ve své práci, kde dosahuje vrcholné limity - tam si Stanley Kubrick pohrává a přidává další detaily do naprosté dokonalosti (tam, kde Stanley Kubrick ve své práci skončil ho nemůže jiný režisér jakkoliv následovat). Dílo, které pochází z jiného světa, nebo dílo, které může být odkazem naší civilizace pro mimozemskou civilizaci (jak to všechno kolem nás vzniklo?). 2001: A SPACE ODYSSEY mi mluví z duše. Tohle dílo mně zavedlo daleko za náš svět, při prvním zhlédnutí jsem se možná dotknul hvězdy, to jsi přesně nepamatuju, ale jedno vím jistě, nikdy na ten pocit nezapomenu. Vesmírná představivost už není minulostí, je nám odhalena, můžeme sledovat její krásu, tajemství a její nekonečnost. Existuje konec? Jiné světy? Nebo můžeme proniknout do jiné galaxie, jiné dimenze, nebo se vrátit v čase? ******* Myšlenka, která spadá do nejpřitažlivějších snů - ve snech, kterých se může divák během sledování dotknout a po skončení díla ve svých myšlenkách i splnit. ****************************

Kmotr99
05.02.2014 5 z 5

Každý milovník sci-fi musí přečíst knihu a vidět film. u mě by asi nakonec po dlohém přemýšlení vyhrál film. Bez knihy by ale žádný film nebyl a i tak není kniha o moc horší než film. A když přihlédnu ještě k k dat prvního vydání (případně uvedení do kin) musím říct: Nadčasové!!!

opic 12
20.01.2014 5 z 5

Právem klasika. Tak trochu i klíč k pochopení Kubrickova díla se spoustou odboček,která ve filmu nebyla. Clark rozhodně zaujmul i po tolika letech,jsem zvědavej na další nekonečné putování.

withoutchild
20.10.2013 5 z 5

K přečtení knihy jsem se dostal až roky poté, co jsem viděl Kubrickovu filmovou verzi. Musím říct, že jsem byl mile překvapen, jak je příběh propracovaný a poskládaný (ve filmu mně to připadalo jen jako jeden velký zmatek). Úžasné sci-fi, které jsem hltal a přečetl snad najednou.

karvak
25.08.2013 5 z 5

Do půlky se to tak nějak rozjíždí, druhou polovinu knihy jsem dočetl doslova na jeden zátah. A to jsem předtím viděl film a zhruba věděl, co se bude dít. Skvěle vymyšlené, krásně popsané, kam se může ubírat vývoj civilizace, krásně zachycená atmosféra osamělosti dvojice astronautů v kosmu, umělecky popsaná kosmická tělesa, které míjejí, a dění kolem nich. Tato kniha musí nadchnout každého snílka o cestování vesmírem.

kniholka
30.05.2013 5 z 5

Nemám slov. Četla jsem a četla a připadala si, jako bych létala Vesmírem taky. Zkrátka úžasná kniha, která nikdy neomrzí.

Dalex
11.04.2013

Když už jste u toho přečtěte si i Setkání s Rámou http://cs.wikipedia.org/wiki/Setk%C3%A1n%C3%AD_s_R%C3%A1mou

adam.ruby
24.03.2013

stejně jako film je kniha dobrá, i když u filmu ten úvod byl hodně specifický, ale pak se to rozjela v parádní jízdu...

pistalka
24.03.2013 5 z 5

Kniha mě zasáhla nedlouho poté, co jsem viděl epochální filmovou adaptaci Stanleyho Kubricka, film pro mě natolik nedotknutelný v jakémkoliv ohledu, že jen rozebírání jednotlivých aspektů by stálo za samostatný článek nebo diskurz. Přesto jakékoliv srovnávání knihy s filmem dostává nový rozměr s uvědoměním si, že obojí vznikalo současně: tedy zatímco filmaři pracovali na filmu, Clarke psal příběh (a obojí pak vyšlo současně v roce 1968). Byl to tedy řekněme společný společensko-vědní projekt a díky vzácnému sblížení a porozumění obou aktérů (kteří se navzájem ovlivňovali) vznikl čirý kult, kdy se film v podstatě v ničem zásadním neliší od románu a kdy si Kubrick zaslouží uznání se výtečné zfilmování naprosto nezfilmovatelného a neuchopitelného konce knihy.
Diskuze o tom, jak chápat příběh vesmírné odysey, je živá doteď, přičemž autoři diskutujícím jejich dilema neulehčili a zůstali zticha. V té záplavě interpretací se pokusím i já prezentovat vlastní názor, jak odyseu chápu sám, přičemž to nemusí být správně, ale nikdo mi to v podstatě nemůže vzít, protože oficiální pravdu ví nejspíš jen zesnulí autoři a tu se asi nedozvíme.

(Obsahuje SPOILERY!)
--- Příběh začíná několik milionů let zpět na africkém kontinentě. Pozorujeme tlupu tvorů, kteří sice jsou inteligentnější než jiní okolo, v podstatě však jen kopírují diverzifikaci jakékoliv doby, kdy vždycky vedle sebe žijí živočichové rozličného stupně vývoje. Podstatné ovšem je, že nevykazují znaky lidství ani převratného vývoje, ba co víc, jsou to utrápené bytosti, bojující o přízeň každého dne v nehostinném prostoru plného silnějších nepřátel. Následně se zjevuje monolit, těleso zcela jednoznačně mimozemského rázu, popírající fyzikální zákony, známé opům i čtenářům dvacátého století. Monolit vyzařuje do okolí zvláštní energii, jejímž účinkem je zvýšení inteligence okolních jedinců (v tomto případě opic). Opice se postaví na zadní končetiny, vezmou do ruky kost a začnou ji používat nejen jako nástroj, taky však jako zbraň proti nepřátelům, díky níž se z řadového obyvatele planety stane již navždy dominantní tvor. Tím končí první část příběhu, ve filmu trefně pojmenovaná „Počátky lidstva“, v knize neurčitěji „Předvěká noc“. Monolit (v podstatě technikálie s určitými vlastnostmi) je podle mě i popřením teze některých, že vesmírná odysea je o hledání boha nebo božského. Kdyby tomu tak skutečně bylo, potřeboval by bůh k evoluci nástroj technického rázu? Nebyl by mnohem spíše schopen jakékoliv změny zaštítit svou božskou aurou a vytvořit je tvůrčím potenciálem vlastní osobnosti (viz například kniha Genesis Starého zákona)? Tahle má domněnka se jeví jako pravděpodobnější v kontextu osobnosti Clarka (ateisty), znám je například jeho výrok: „Věda je jediným náboženstvím lidstva.“ Vím, že celý diskurz ohledně odysey se jen hemží otázkami jako „Odkud jsme se vzali?; Jaký smysl naše bytí má?“, o to ale podle mého názoru ani jednomu z autorů nešlo. A proto vnímám jako hlavní poselství i myšlenku celého díla fakt, že lidstvo je v podstatě malé oproti nekonečnosti vesmíru a celá naše dokonalost (nebo spíše nedokonalost) může být kdykoliv konfrontována s něčím daleko vyšším a nesnesitelně inteligentnějším, co jen stěží můžeme pochopit. O tom je přece poslední část knihy a poslední půlhodina filmu. A taky samotný začátek, který v kontextu tohoto dělá z celého vývoje lidstva jen nebohý experiment něčeho. ---

turbosound
08.03.2013 5 z 5

Klasika sci-fi. Mé první setkání s panem Clarkem asi před patnácti lety, a od té doby jsem celou sérii četl asi čtyřikrát. Tak moc mě jeho vize baví.

Daxie L. Jesus
10.02.2013 5 z 5

Clarkova epicono pro-fi sci-fi aneb obrovský kus dokonalosti.

Phoenix16.cz
03.01.2013 5 z 5

2001 je pro mě jedna z nejlepších knih od A.C.C. Překonali ji snad jen Ráma a Konec dětství. Příběh začíná kdesi v pravěku, což na první pohled s dalším dějem, kdy se hlavní hrdina dostává k Saturnu, nesouvisí, ale opak je pravdou. Během čtení jsem několikrát měla pocit, že nevím, co se to v té knížce odehrává, ale než jsem došla ke konci, bylo ve všem jasno. 2001 není lehká kniha na víkendový odpočinek. Pokud se do ní nezakousnete pořádně, po chvíli zjistíte, že jde tak trochu mimo vás. Za zmínku rozhodně stojí i filmová verze příběhu, která vznikala současně s knihou a tím pádem je tak trochu její součástí. Rozhodně nemá cenu koukat na film, pokud neznáte knihu, protože ve filmu se žádného vysvětlení odehrávaných událostí nedočkáte.