2001: Vesmírná odysea

2001: Vesmírná odysea https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/1760/vesmirna-odysea-1760.jpg 4 1325 175

Vesmírná odysea série

Na samém prahu jednadvacátého století vzlétá ze Země raketa a vydává se s velkolepým posláním na pouť k Saturnu. Ani jeden z obou pilotů však nemá ponětí o pravém cíli cesty. Převratné tajemství střeží tři vědci, uspaní v umělém hibernačním spánku, a šestý člen posádky - nejdokonalejší počítač třetí generace, který současně svým způsobem představuje i nejdokonalejšího člena expedice. Cesta čarokrásným vesmírem se náhle mění v napínavé drama...... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Baronet , Knižní klub

2001: A Space Odyssey , 1968

Serja
10.12.2016 5 z 5

Kvalitativně na úrovni Kubrickova zpracování.

laepus
14.10.2016 5 z 5

Základ sci-fi literatury bez ohledu na to, jestli znáte, nebo neznáte (úžasnou) filmovou adaptaci. Výprava do vesmíru, momenty poznání, konflikt s umělou inteligencí.

Baiba
30.09.2016 5 z 5

Překvapivé. Neviděla jsem film od Kubricka, ale z různých anotací jsem měla pocit, že je příběh úplně o něčem jiném :) Clarke má úžasnou představivost. A konec ve mně nechal mrazivé ticho... :) Nechápu, proč jsem se Odysee tak dlouho vyhýbala.

marcela6183
03.08.2016 4 z 5

Stále si nejsem jistá, jestli je fimové zpracování tím, co knize svědčí, nebo ji zabíjí. Každopádně na podkladě skvělé knihy jsem se rozhodla odsledovat i film. Nebyla to úplná ztráta času. Ale zase ani takové nebeské blaho, jak by "kultovní film" mohl dát.
To byla spíš nemístná preambule ke knize, která je pro mne ještě stále skvělá na téměř pět hvězd. Kterou ale ne úplně umím strávit a pochopit. Stále mi i po několikátém čtení NĚCO uniká a chybí. Znáte to, když čtete slovo od slova, pomalu a těžce - a i přes to vám utíká nějaká myšlenka. Nebo ji možná nevidím. Asi jen nemám ráda to nedějové pustoprázdno na konci, kdy Hal selhal, Bowman zmizel a to zatracený mimino poprvé zaplakalo.

parxel
03.08.2016 4 z 5

Dnes už v podstatě sci-fi klasika, která má ale stále co nabídnout. Pokud bych měl něco vyzdvihnout, tak je to především záběr knihy, neboť na takto útlou knihu je množství zahrnutých témat skutečně ohromující. Nicméně detaily nechci prozrazovat, abych někoho nepřipravil o překvapení. Rozdhodně doporučuji všem příznivcům sci-fi.

Film od Kubrika také stojí za to vidět, ale místy je to pěkné psycho. Tak se na to připravte a nenechte se odradit.

GreenMagritte
29.05.2016 5 z 5

Klasické dílo sci-fi literatury, které ani po mnoha letech neztrácí nic na své genialitě. 2001: Vesmírná odysea jsem poprvé viděla ve filmové verzi a byla jsem unešená jak příběhem, tak vizualitou. Kniha od světoznámého autora vědeckofantastické literatury mne zajímala, ale nečekala jsem od ní tak sugestivní zážitek jako z filmu. Musím však přiznat, že pociťuji tato díla jako rovnocenná co do významu i obsahu. 2001: Vesmírná odysea pro mne nepředstavuje jenom zdařilé sci-fi, ale mimořádně vizionářský příběh, který strhuje svým inteligentním námětem a umožňuje zamyšlení nad základními otázkami jako je původ lidského rodu, možnost navázání kontaktu s mimozemskými civilizacemi a naše technické dovednosti, jak tento kontakt navázat.

kirkous
07.01.2016 4 z 5

Knihu jsem četl kdysi hodně dávno, řekl bych tak v osmdesátých letech, tak jsem si již stěží pamatoval, o čem vlastně je (zvlášť, když na Kubrickovu adaptaci jsem ještě nenašel čas a sílu). Měl jsem trochu obavy, že to bude vykopávka, ale nakonec odpoutám-li se od některých představ, jak to bude vypadat na začátku 20. století, jsem byl spokojený, možná také proto, že jsem tentokrát zvolil anglickou verzi. Nejlepší mi přišla úvodní část, Clarkova nedarwinistická hypotéza zrodu člověka, a potom vůbec problematika umělé inteligence.

david5746
06.01.2016 3 z 5

Na můj vkus rozvlekle o ničem. Na rozdíl od filmu (koncentrovaná nuda, sledovatelná tak snad pod drogama) to má alespoň nejaký smysl, ikdyž finále mi nedocvaklo ani na třetí přečtení.

jirincz
03.01.2016 4 z 5

Viděl jsem prvně film, i když spíše útržkovitě, nebavil mě... Přistupoval jsem tedy trochu se skepsí k tomuhle dílu. O to nadšenější jsem byl. Úvod s pravěkými lidmi byl pro mě až moc dlouhý a utahaný, zkrácení by mu celkem pomohlo. A i pro mě jako křesťana ne úplně akceptovatelné. Nicméně pak se začalo odehrávat samotný děj a byla to super jízda. Souboj s Hallem byl opravdu skvělý i samotná cesta k Jupiteru a to co tam našel bylo skvěle provedené. Na druhou stranu úplný závěr mi přišel celkově nějaký divný, asi jsme ho pořádně ani nepochopil....

danny_21
30.12.2015 4 z 5

A.C. Clarke a jeho fascinující a nejznámější dílo o kosmické cestě lidstva za poznáním vlastní minulosti a které se stalo inspirací pro další autory jak knižní, tak filmové v několika podobách. Společně s Stanleym Kubrickem potom převedeno i na plátno a vznikla legenda. Prvotní nalezení monolitu, Davův souboj s Hallem i finální explore cesta jsou velkým zážitkem i po tolika letech - 85 %

Michael15568
26.12.2015 5 z 5

Četl jsem knihu, viděl film... Fascinující odkaz těm, kteří ještě neprohlédly...

Etelea
03.12.2015 4 z 5

Viděla jsem útržky z filmu a očekávala jsem, že celá kniha bude o " umělé inteligenci, dohadování s Hallem a jediným superhrdinou, který se od něj nedal zabít" a byla jsem vedle jak ta jedle. Kniha mě pohltila tak, že jsem ji nemohla odložit. Je mi 31 let a nechápu, jak jsem mohla doteď chodit po světě, aniž bych to četla :-) Jdu do dalšího příběhu série a doufám, že bude stejně skvělý.

Rawen616
17.11.2015 4 z 5

Klasika a povinná četba pro všechny milovníky pravé scifi. Začíná velmi pozvolna a s blížícím se koncem to graduje do psychodelické sekvence, kdy hlavní hrdina cestuje do zcela neznámé části vesmíru. Když uvážim kdy to bylo napsáno, tak je to neskutečně nadčasové. Film je oproti knize malinko jiný a i když je skvostný, tak kniha je v mých očích rozhodně lepší.

Karcoolka2210
08.11.2015 5 z 5

Nikdy by som nepovedala, že raz prídem na chuť sci-fi. Ale čím ďalej, tým viac mám tento žáner rada. Vesmírna odysea je považovaná za klasiku v tomto žánri a právom. Je to zaujímavý príbeh o mimozemskej inteligencii. AJ

Antares
21.10.2015 5 z 5

Výborná knižka, ktorá si ma získala už v priebehu čítania a získala popredné miesto v mojom osobnom rebríčku. Film som zhliadla už pred cca 10 rokmi a vďaka knihe som ho možno zase o kúsok lepšie pochopila. Otáznikov sa pri tomto diele asi zbaviť nedá a tým narážam na záverečnú časť knihy, ktorá je emocionálne najintenzívnejšia a graduje spôsobom ťažko pochopitelným. Ale asi práve preto je dielom tak príťažlivým. :) Rozhodne sa k nej ešte vrátim a rozhodne idem čítať ďalšie Clarkove knihy.

Daydreamer
14.09.2015 5 z 5

Nejprve jsem viděl film, který jsem ne zcela pochopil. Takže jsem si opatřil knihu a hned po prvním přečtení jsem si ji navždy zamiloval. Nikdy jsem nečetl popis něčeho takového, co Bowman prožívá po vstupu do "Japetova oka". To je prostě úchvatný zážitek, úchvatná autorova vize budoucnosti. Dokonalý čtenářský zážitek!

TheMajkee
26.07.2015 3 z 5

Další klasika, která mě ne zcela oslovila, jelikož i takto poměrně staré dílo lehce překračuje lidské chápání, a to i v dnešní moderní době. Právě popisy různých raketových technologií a fyzikálních pouček či teorií, kterých kniha obsahuje opravdu kvantum, mi znesnadňovaly plynulý průběh četby. Oprostím-li se od tohoto aspektu, příběh samotný v podstatě nabízí to nejzajímavější až v poslední třetině. Tato vada jde ovšem na vrub velkému množství sci-fi filmů, které jsem viděl, a které mi značně ztěžují dívat se na Vesmírnou odyseu jako na jakéhosi praotce žánru, ze kterého ostatní už jen čerpají nebo ho vykrádají. V době, kdy kniha vyšla se ovšem muselo jednat o naprostou bombu, která otevírala ty nejhlubší fantazie a představy o vesmíru. Dnes už ji lze jen těžko označit za něco převratného a výjimečného.

lord-artoo
03.07.2015 3 z 5

Co mají společného Star Wars, Star Trek, Stargate, Alien, Interstellar a bezpočet jiných děl, která mi zrovna na mysl nepřichází? Clarkovu Vesmírnou odyseu, a to proto, že ji horem spodem vykrádají. To však neznamená, že je Vesmírná odysea čtení zábavnější než díla výše zmiňovaná. Její autor dává zakusit pocitům běžného života blízké budoucnosti, strachu o život, tiché prázdnoty vesmíru, z nepochopitelného jiného. Vzbuzení těchto pocitů je však to jediné, co kniha přináší a to je pro mě málo. Ne každý je čtenářem Clarka, ne každý je milovníkem Hard SF. Já jím nejsem.
Hodnotím lepšími třemi hvězdičkami, přičemž oceňuji styl i přínos světové SF, ale nemohu jinak.

lushi
30.06.2015 5 z 5

Pro mě nejlepší kniha ze série Vesmírná odysea. Příběh je strhující, tenká knížečka je napěchovaná úžasným příběhem. A ten příběh! Prostě dokonalost. Ráda bych věřila, že touto knihou si musí sci-fi zamilovat prostě každý.

Jejda
02.06.2015 5 z 5

Naprosto zásadní kniha pro všechny milovníky sci. fi