Velká čtyřka

Velká čtyřka https://www.databazeknih.cz/img/books/56_/56202/bmid_velka-ctyrka-skh-56202.jpeg 4 508 66

Hercule Poirot série

Hastings se po roce a půl dostává kvůli práci z Jižní Ameriky do Londýna a ihned se vydává za Poirotem. Ten se však právě připravuje na cestu do Ria za zakázkou. Plány mu ale překazí neznámý muž, který k němu vpadne do pokoje a ještě než se zhroutí, napíše na papír číslo 4. Když se probere, vypráví cosi o Velké čtyřce. Tři osoby jsou známy, ale kdo je záhadnou čtyřkou? Poirot si uvědomuje, že jeho cesta do Ameriky ho měla jen odlákat pryč z Anglie. Vydává se tedy na stopu čísla čtyři...... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Knižní klub

The Big Four , 1927

Alizon
27.04.2018 3 z 5

Detektivky od Agathy Christie mam moc rada, ale jejich par snah o "spionazni detektivni roman" (krome teto si vybavuji jeste "Hodiny") se moc nepovedlo. Velka ctyrka je snad nejhorsi detektivka co jsem od ni cetla. Tri hvezdicky davam snad jen z ucty k autorce.

karimatka1
21.01.2018 3 z 5

Znám lepší knihy od této autorky. Původně jsem si ji půjčila, že v ní vystupuje Vera, ale nakonec jsem ji zařadila mez knihy vydané poprvé před rokem 1950.

Aymira
10.11.2017 2 z 5

Báchorka, která nemá s detektivkou mnoho společného, i když mrtvých je v ní požehnaně. Jde vlastně o několik jednotlivých příběhů (případů), které v konečném důsledku propojuje zločinecký gang zvaný Velká čtyřka. Poslední třetina knihy už se četla mnohem lépe než začátek, neboť jí nechyběl spád - ačkoliv zde dosáhlo vyprávění téměř fantaskních rozměrů. Charakteristickým znakem celé knihy je ukvapenost vyprávění, kdy se děj mění odstavec od odstavce, aniž by bylo dostatečně vystupňováno napětí, takže celé to nakonec vyznívá poněkud groteskně.

ElGreco
02.10.2017

Nepříliš zdařilé. Bohužel i mistr tesař se někdy utne.

Shui-Xian
01.06.2017 3 z 5

Ve značné míře souhlasím s komentáři, které vykreslují Velkou čtyřku jako poměrně slabou a nezdařilou. Myslím si, že tenhle Poirotův vleklý souboj Christie trochu překombinovala. Ději chybí přirozený spád - obě strany se střídají v úderech a příběh posouvají nikoliv v logickém řetězci, ale v shluku efektních představení, která v zásadě představují jen záminku k Poirotovým okázalým trikům. (Zvláště v případě finální konfrontace působí jeho řešení téměř salónně - jako vytáhnutí králíka z klobouku). I přesto, že řadou motivů evokuje Velká čtyřka dojem z peripetií jiného slavného detektiva (SH), nepřináší onen mrazivý a tísnivý pocit, že kriminalista čelí mocnému zlu. Čtveřice padouchů, jakkoliv chladnokrevně vylíčená, nepůsobí přesvědčivě. Její postupy jsou buď příhodně toporné, aby mohl Poirot zazářit, anebo mysteriózně zákeřné, aby bylo učiněno zdání nebezpečnosti a nepolapitelnosti. Zkrátka, postrádala jsem při čtení Agathinu typickou důmyslnost a um vytvořit příběh plný očekávání. Knize příliš vysoké hodnocení nedávám, ale rozhodně nemůžu říct, že by tím u mě klesla i jindy výborná autorka...

misha006
20.03.2017 4 z 5

Nezvyklá kniha s Poirotem, která se zabývá špionážní zápletkou. Děj je poněkud rozvláčný. Chvilku se něco děje a najednou se toho děje zase až moc. Rozhodně bych knihu ale neodsuzovala a jsem ráda, že jsem si jí četla.

Lolila
30.12.2016 3 z 5

Táto knižočka určite nepatrí k tomu najlepšiemu čo spisovateľka napísala, ...celkom vtipné čítanie:-). Ale nevadí, určite nezanevriem na knihy od A. Christie.

Miška.Miška
30.10.2016 2 z 5

Toto byla moje první kniha od Agaty Christe. Čekala jsem od toho skvělou detektivku a .... Buď jsem si vybrala její nejhirší knihu a nebo toto není můj styl. Upřímně nevím jestli se mám pouštět do další knihy protožetahle kniha se mi vůbec nelíbila, četla jsem jí a přemlouvala se abych jí dočetla.

Ivan F
01.03.2016 1 z 5

Tentoraz neviem, či sa mám smiať, alebo plakať. Toto úbohé dielko je skutočne nepodarenou knihou a pravdepodobne aj najhoršou knihou od Agathy. Myslím si, že ani ona nebola spokojná. Okrem toho Poirot je na dôchodku, má ktovie koľko rokov a pritom šplhá po popínavej rastline z prvého poschodia? Rozhodne z neho Bond nebol a nebude a táto poloha mu vôbec nesedí, práve naopak, pristane mu také to povestné puntičkárstvo a zapájanie toľkokrát spomínanej šedej kôry mozgovej. Nie som si istý, či práve Agatha nemala svoju šedú kôru mozgovú v stave otupenosti, keď písala tento nepodarok.
P.S. Šedú kôru mozgovú mala v rozhádzanom stave: manželova nevera, matkina smrť, termín u nakladateľa, jej senzačné zmiznutie, publicita v novinách.

radomir8224
17.02.2016 2 z 5

Zatím nejhorší "poirotovka", kterou jsem četl. Padouši kteří chtějí ovládnout svět, vraždí kdekoho na potkání nakonec udělají to co udělali. To se fakt nepovedlo.

RobinzeŠenova
10.12.2015 3 z 5

Tohle se nepovedlo. Jednotlivé povídky slepené dohromady v román a příliš akční Poirot, to se mně příliš nelíbilo. Poirota vnímám jako skutečného v jistém imaginárním literárním světě, a proto mám problém tento román přijmout. Na druhou stranu musím uznat, že román byl vcelku čtivý.

woodward
15.08.2015 3 z 5

Podivný pokus paní Agathy o thriller. Tohle se fakt nepovedlo. No co, i mistr tesař...

RadkaKabát
26.05.2015 1 z 5

Autorka o ní sama řekla, že nikdy neměla vyjít. Nedivím se. Je to hrůza

AlphaCrucis
13.04.2015 5 z 5

Neobvykle akčně koncipovaná detektivka. Zaujala mne od první do poslední stránky. Snad jen ten závěr byl akční až přespříliš. Nic to ale nezměnilo na čtivosti.

wikiniki
12.06.2014 5 z 5

Sice z trochu jiného "soudku", než na co jsem od Agathy zvyklá, ale i tak jsem byla nadšená a překvapená z celého děje.

markétka2002
14.03.2014

nic moc, ale naše milá Agatha byla tenkrát v kryzy tak jí to odpuste

metrolog
25.02.2014 3 z 5

Zdá se mi, že Agatha si pohrála s motivem Sherlocka Holmese. Ostatně narážky typu "Každý správný anglický detektiv má chytřejšího bratra...", akční děj a zápletka skutečně spíše připomíná Sherlocka a i kapitán Hastings zde předvádí Watsona se vším všudy. Chvílemi jsem si vzpomněl i na film muž z Acapulca a Boba Saint-Clara . Zvláště na pasáž "A teď tě Bobe zesměšním..." Opravdu jsem chvílemi nevěděl, jestli se nejedná o recesi. Dokonce, asi kdybych neviděl na obálce jméno autorky, myslel bych si, že se jedná o nějakého rádoby pokračovatele Poirotovského odkazu. Myslím si, že při psaní této Poirotovky už měla autorka svého hrdiny tak trochu plné zuby. V té době asi klíčil nápad vytvořit slečnu Marplovou, kterou vydá za necelé tři roky potom. Nicméně podle počtu dalších pokračování Poirota je vidět, že se jí ho stejně jako A. C. D. nepodařilo svého hrdinu, který si začal žít svým vlastním životem, umlčet. Ale to je jen můj laický názor. Jinak kniha je pohodová a rozhodně stojí za přečtení.

Kmotr99
05.02.2014 2 z 5

V porovnání s ostatními knihami Agathy Christie musím dát jen dvě hvězdičky. Jak už bylo napsáno, akční styl Agatha prostě neumí a vyznívá to mnohdy spíš legračně. Poirot je prostě lepší, když jen tak sedí a přemýšlí. Na druhou stranu se to docela dobře četlo.

bukiet
05.10.2013 3 z 5

Při četbě této knihy můžete nechat šedé buňky mozkové klidně spát. Detektivka se nekoná. Poirot si s Hastingsem vyzkoušeli akční žánr a moc jim to v něm neslušelo. Během četby jsem neustále myslel na Roberta Krafta a jeho Nobodyho. Kraft by za toto dílko dostal hvězdičky čtyři, Agatha však jen tři.

Marčullkas
24.07.2013 3 z 5

Knihu jsem už hodně dávno.
Opět výborně zpracovaná a promyšlená! Jako vždy Agatha nezklamala.