Ve stínu Říše

KoupitKoupit eknihuAudiokniha

I více než sedmdesát let po skončení druhé světové války tvoří třetí říše a vše s ní spojené nedílnou součást naší historie, ale také popkultury. Dokonalí padouši, slizcí gestapáci, hororové obrazy koncentračních táborů, brutální řežby na bitevních polích od Atlantiku po Pacifik, od Evropy přes Afriku po Asii…, ale i bláznivé černé komedie nebo svérázné městské legendy. Jen máloco kdy podnítilo tolik rozmanitých příběhů. Málokdo dokáže představovat tak dokonalé bezcharakterní zlé postavy nebo naopak terče parodie a posměchu jako nacisté. Právě proto jsme dali nacisty na hraní těm nejlepším spisovatelům a spisovatelkám domácí fantastiky napříč generacemi. Připravte se na popkulturní blitzkrieg, jaký jste ještě nezažili! Obsah: První část - Boj začíná Oni (Markéta Klobasová) Opona padá, hra skončila (Julie Nováková) Jitro po zlé noci (Tomáš Bandžuch) Dým nad Mnichovem (David Šenk) Druhá část - Boj zuří Dos grojse genereraj (František Kotleta) Tenkrát na Ukrajině (Pavel Fritz) Ahaswehrmacht (Petr Stančík) Meyrink (Petr Schink) O lidském dobytku (Roman Bureš) Chlad věčnosti (Jakub Mařík) Dokud nás smrt nerozdělí (Míla Linc) Část třetí - Boj nekončí... Argentinské probuzení (Jan Kotouč) Digimengele (René Vaněk) Stroj na výrobu havranů (Petra Lukačovičová) Na vlastní kůži (Kristina Sněgoňová) Jediný člověk (Lucie Lukačovičová) Nacimars (Dan Černý)...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/356874/ve-stinu-rise-7mE-356874.jpg 3.9139
Povídky, Literatura česká, Sci-fi
Vydáno, Epocha (ČR)

Kniha Ve stínu Říše

MartinProtschke
15. listopadu

Tak mě celkem překvapilo, jak máme kvalitní autory. Kromě Bureše a Kotlety jsem od nikoho ze zúčastněných nic nečetl, ale většina povídek je skvělá.

Finskej

Dobrá antologie se stylově různorodými povídkami. Většině čtenářů se patrně nebudou líbit všechny, na druhou stranu většinu čtenářů zaujmou alespoň některé. (Osobně mi jich přišla zajímavá většina a ta jedna mě prostě jen nezaujala. Tak vysoké procento zájmu u většiny antologií nemívám.)

Fuckenbrau

Ve finále u mě nastal po přečtení trochu rozpačitý pocit. Některé povídky mě dost nebavily nebo nudily a to procento bylo bohužel pro mě docela vysoké.
Jako jó, našlo se tam pár "kulervoucích" a objevil jsem nějaké pro mě neznámé domácí autory, ale celkově jsem se na čtení tak moc netěšil a pak to četl docela dlouho.

Takže tak 30 procent za ****, 40 procent *** a 20 procent pouze za **.

Marketplace

4*, ale když jsem udělal průměr, tak 3,5. Dle mého top 5 - Dým nad Mnichovem; Dos grojse genareraj; Tenkrát na Ukrajině; Chlad věčnosti a Argentinské probuzení (všech pět *****) Moc dobrá byla i povídka Na vlastní kůži, ale mírně mne zklamal konec. Nakonec nejslabší povídky byly hned v první části - Opona padá, hra skončila a Jitro po zlé noci.

kure91

Pokud bych bral hodnocení antologie čistě aritmetickým průměrem jednotlivých povídek, tak su skoro přesně na rozhraní 3* a 4*, ale budu zlý a dám nižší hodnocení. A důvod hned přidám. Ze současné trilogie Antologií dua Hokr, Kyša jsem Říší četl až po Apokalypse a musím říct, že kdybych je četl v opačném pořadí, tak si nejsem jistý, jestli by mě Říše nalákala na čtení pozdějších sbírek. U několika povídek mi v Říši přišlo, že se jedná o duchařiny, celkově mi žánrové či lépe tématické rozpětí nepřišlo tak velké jak u Apokalypsy a proto hodnocení, jaké jsem dal. K jednotlivým povídkám v jejich kartách, kdybych měl vyzvednou jednu, která za to dle mě absolutně stojí, tak je to (bacha, nebude to Kotleta) Chlad věčnosti, který mi přišel super svým námětem a byť šlo o duchařinu, tak tu z mého pohledu byla využitá opravdu zajímavě.

jockel
18.11.2019

Nejvíc se mi líbila povídka Na vlastní kůži od Kristýny Sněgoňové, nejméně Jitro po zlé noci od Tomáše Bandžucha.

kethy
05.11.2019

Ne, nebylo to ono. Jen prostě průměr. Povídky jsou ošemetné a individuální. Proto se snad nikdy nedostane antologie tolika povídek na 100%. Nejde to! Nejlepší "O lidském dobytku" a "Chlad věčnosti". Nejhorší a to jednoznačně, je příběh, který napsal Tomáš Bandžuch "Jitro po zlé noci".

Ashermind
25.08.2019

Áno, nájdu sa tu aj slabšie poviedky ale väčsina je nadpriemer a pár ich stojí za prelúskanie celou touto bichlou.

Poviedka ktorá sa mi čítala hrozne ťažko bolo Argentinské probuzení, hoci ona ako jediná mala príbeh, ktorý by sa dal označiť za hlboký, avšak autor nepíše moc dobre (minimálne táto poviedka mi prišla byť napísaná na silu.

Stroj na výrobu havranů bol zaujímavý avšak okrem jedného hákoveho kríža do tejto zbierky podľa mňa nepatrí.

Poviedky čo musím vyzdvihnúť sú: Tenkrát na Ukrajině, Digimengele a osobne som si pošmákol aj na Meyrinku.

Nacimars hoci absolútne plytký, bol výborným zakončením tejto antológie a áno zasmial som sa pri ňom najviackrát (možno trošku menej než pri Digimengele ale aj tak som v tejto zbierke očakával hlavne ponuré poviedky, no je fajn mať aj niečo čo sa neberie tak vážne.

Za mňa 4*.

Poslední tango v Havaně