Válka s Mloky

Válka s Mloky https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/36155/valka-s-mloky-36155.jpg 4 4100 469

Toto dílo se pohybuje mezi novinovým žánrem a uměleckou fikcí; souvislost s oblastí publicisticky potvrzuje reportážní dokumentárností, uvolněnou kompozicí, fejetonním přiřazováním jednotlivých motivů - do sféry fikce proniká zejména obsažným, mnohoznačným, hyperbolizujícím obrazem mloků. Srůst těchto dvou poloh umožnil Čapkovi dosáhnout velké šíře záběru, celistvosti a obecné platnosti jakoby všeobsáhlého pohledu na buržoazní svět. V tomto obrazu nejdříve převažuje tón humoristický, postupně však přibývá prvků ostře satirických: jimi Čapek stále hlouběji odhaluje a zesměšňuje problematické společenské vztahy.... celý text

Vaceda
12.03.2021 5 z 5

Fenomenální dílo Karla Čapka, které stejně jako R.U.R. varuje, před přejímáním člověka role boha.

Sberatelbananu
19.02.2021 5 z 5

Karel Čapek byl nadčasový. Na Válce s mloky se mi nejvíce líbí skloubení různých jazykových stylů. Ať už šlo o originální způsob řeči kapitána Van Tocha, jenž mi dala zabrat při jazykovém rozboru, parodii novinářského stylu nebo chlad striktní úředničiny (v části, kde mločí právníci obhajují právo mloků zničit svět). S tím souvisí Čapkova originalita. Námět mi přišel zajímavý a celkově mě kniha bavila tak, že jsem ji zhltla během jediného dne. Obdivuji, co všechno byl Čapek schopný ukázat díky vcelku prostému nápadu o mločí rase, akorát zrovna to hlavní téma jsem v díle tolik neviděla. Vím, že mloci měli hlavně symbolizovat fašisty, ale mně osobně to tak nepřišlo. Tedy z části, protože mloci vyvyšují svoji rasu nad lidskou. Já mloky vnímala spíše kladně. Přece jenom jsou na začátku popisovaní jako mírumilovná a inteligentní stvoření. Všemu špatnému se naučili až od lidí. Brala jsem je tedy jako prostředek, kterým ukázat, co jsou lidé zač. A že nejhorší lidskou vlastností je jejich lenost, která celou situaci způsobila.

Fabian00
13.02.2021 4 z 5

Nestárnoucí kniha nabírající na aktuálnosti s každým cyklem opakovaných dějin.

Usire
25.01.2021 3 z 5

Bohužel zklamání. Asi mi nesedí styl Čapkova psaní, ale není to nic co by mě uchvacovalo. Nápad je tam dobrý, jen to provedení kapku pokulhává.

Nicole_picole
22.01.2021 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, co byla kdy napsaná. Dokonalost.

Mythology
16.01.2021 4 z 5

Nesmrtelná. Dokonale nadčasová, jedním slovem dechberoucí. Nikdy si Karla Čapka nepřestanu vážit.

allebra
16.01.2021 4 z 5

Kniha je nadčasová, musím přiznat, že se mi zvláště prostřední část nečetla zrovna lehce. Ke konci mě mrazilo a ještě dnes ve mně obsah knihy doznívá. Určitě stojí za přečtení.

Dominik_13
15.01.2021 5 z 5

Jasně jasně, skvělý obsah, zábavný děj, důležité poselství... Ale nezapomeňte na tu vytříbenou a nápaditou formální stránku! Střídání pohledů různých postav? Jasně. Novinové ústřižky? Ty se vždycky hodí. Dopisy? Ano. Odborné pojednání o mlocích? Proč ne. Zápis z valné hromady? Sem s tím. Rozhovor autora se sebou samým? Wow!

lokonla
07.01.2021 5 z 5

Kniha je nadčasová, geniální. Když jsem ji četla, promítaly se mi před očima události z dnešních dní.

s1ombrehimawari
25.12.2020 5 z 5

Vřele doporučuji. Jen měnění vyprávění příběhu je něco, kde by se člověk snadno spálil při matuře, takže bacha. Nápad je moc pěkný a o pointě příběhu by se dalo mluvit veledlouho.

vendy246
09.12.2020 5 z 5

Válka s mloky mne velice překvapila a bavila. Obdivuji Karla Čapka, kterého jsem vpodstatě objevila a doceňuji ho až teď... Kniha je úchvatná, mnohovrstevnatá, s přesahem. Dokonalé vykreslení lidského chování, přístupu jednotlivce, národních zájmů, vztahu lidí k jiným živočišným druhům a problému přelidnění. Tedy přemločení tss tss tss...

Krukron
28.11.2020 5 z 5

Tak jsem si konečně přečetl tu klasiku všech klasik. Zatímco neustále bojuji s dočtením Hovorů s T.G.M., tak Mloci mi šli lépe od ruky. Je to kniha velká svým obsahem, nese určitá poselství, která se s lety žel Bohu skoro naplňují. Upřímně jsem si myslel, že se mi to bude líbit víc. Nevím proč. Možná kvůli tomu, že začátek byl opravdu skoro až pohádkový a romantický, což se zlomilo po první čtvrtině knihy. Další dvě čtvrtiny pro mě byly takové zdlouhavé, zbytečné na smyšlené informace a prostě mě to nebavilo. Ke konci to dostalo trochu švih, ale jen trochu. No a závěr byl pěkný, ale opět Ala autor vlastně neví jak knihu ukončit.. Až se delším toho, co píši o svém zamilovaném Čapkovi, ale nemůžu si pomoct. Snad mi to jeho velká duše odpustí.

Petzar
28.11.2020

(SPOILER) Skvělá kniha. Sice byla místy příliš popisná a odborná, ale moc se mi líbila postupná proměna mloků. Ze začátku si mloci hleděli svého. Lidé si je ale kvůli penězům zotročili. Nakonec je sami naučili, jak bojovat a zfanatizovali je, aby bojovala za svá práva (tak se stalo z mírumilovných stvořeních vraždící monstera). Mloci ovládnou celý svět, přičemž lidé ani nemohou uvěřit, jak se to mohlo stát.

Šura
27.11.2020 4 z 5

Kniha se mi poměrně těžko četla, zejména prostřední část. Obsahově geniální. Nejsilnější moment - přání pana Povondry, aby nám to ty děti odpustily. Budeme si to taky říkat při předávání Země našim dětem?

dlhator
24.11.2020 5 z 5

Genialne.

anyaaa
22.11.2020 5 z 5

Ts tss tss. Geniální kniha.

velkyel
14.11.2020 5 z 5

skvela kniha. tss ts ts tss tss

gambinka87
11.11.2020 5 z 5

Karel Čapek je nehynoucí klasika. Nemohu mu ubrat hvězdičku, přestože se kniha čte s děsem a přitom pocitem, že to vše tu v podstatě již bylo, je a bude. Tísnivý pocit, alegorie, která (bohužel) nebude asi nikdy zastaralá. Rozhlas připomínal dnešní koronavirové zprávy. "Přečteno" jako audiokniha

2032
10.11.2020 5 z 5

Zajímavý námět této knihy od věhlasného spisovatele první republiky mě velmi zaujal.

Archie
30.10.2020 3 z 5

Atmosfera upadku, dekadence narodu i jednotlivcu, mlcici vetsina, drobne ustupky za cenu docasneho blahobytu a bezpeci, sila penez, xenofobie, odlidstovani, nebezpeci technologie. A dalo by se pokracovat. Platne pred druhou svetovou valkou, platne dnes. Absolutne nadcasove. Kniha se navic dobre cte, byt z dnesniho pohledu se uz nejedna o nic sokujiciho. Zaslouzene povinna cetba, ac dnes platna spise jako zamysleni, nezli nejake strhujici vypraveni.