Válka s Mloky

Válka s Mloky https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/36155/valka-s-mloky-36155.jpg 4 4107 469

Toto dílo se pohybuje mezi novinovým žánrem a uměleckou fikcí; souvislost s oblastí publicisticky potvrzuje reportážní dokumentárností, uvolněnou kompozicí, fejetonním přiřazováním jednotlivých motivů - do sféry fikce proniká zejména obsažným, mnohoznačným, hyperbolizujícím obrazem mloků. Srůst těchto dvou poloh umožnil Čapkovi dosáhnout velké šíře záběru, celistvosti a obecné platnosti jakoby všeobsáhlého pohledu na buržoazní svět. V tomto obrazu nejdříve převažuje tón humoristický, postupně však přibývá prvků ostře satirických: jimi Čapek stále hlouběji odhaluje a zesměšňuje problematické společenské vztahy.... celý text

Atanone
08.06.2020 5 z 5

Vážně nechápu, jak jsem na tuhle skvělou knihu mohla zapomenout. Možná to znamená, že bych si měla oprášit ty bouřlivé emoce, které ve mně kdysi dávno vyvolala

martinaandulka
06.06.2020 5 z 5

Pan Čapek psal nadčasově,je to napsáno jako napínavý příběh,který má hloubku moudrosti,uvědomění jsi lidských chyb,které lidstvo dělá stále stejné.Napsal to v roce 1935 a je v té knize cítit velká obava světové války což autor byl velice uvědomělí,ale bohužel víme jak to dopadlo... .
Ps.o velemlocích jsem se dozvěděla díky pražské zoo,která má od roku 2014 pavilon a je tam odkaz na pana Čapka a dozvíte se mnoho o velemlocích.

TOMASEK2012
26.05.2020 4 z 5

Bylo to napínavé :-D

WildEv
21.05.2020 5 z 5

Velmi zábavná kniha, avšak s vážným tématem. Obsah zajímavý a naprosto top je jazyková stránka. Mám ráda, když se autor ponoří jak do děje, tak i do jazykových prostředků. Tady to Autor s velkým A zvládl naprosto bravůrně. Perfektní podobenství na dost vysoké úrovni, ne-li té nejvyšší.

michal7852
06.05.2020 4 z 5

Kniha se čte dobře, děj ubíhá rychle, i přesto, že nejsem fanda starších knížek, tak na mě tahle zapůsobila. S Čapkem rozhodně nekončím :)

MilanCFC
29.04.2020 5 z 5

Tak tady opravdu, ale opravdu nelze jinak než smeknout pomyslný klobouk před mistrem Čapkem. Zvlášť přihlédneme-li k době a roku napsání. Tu laťku si sám za ta léta nastavil zatraceně vysoko a je až k nevíře, kolikrát ji ještě dokázal posunout výš. I proto se dost těžko říká, že jde za mě o jedno z jeho nejlepších děl, když ta ostatní jsou také jedny z nejlepších. Obsahově je to ale kniha na světové úrovni a po jazykové stránce je to také naprostá petarda, která tu nemá obdoby. To je opravdu jízda. Zkrátka další geniální dílo, které se postará o úžasný čtenářský zážitek. Stoprocentně doporučuji. Ts-ts-ts.

Majklll
23.04.2020

Kniha je to velmi dobrá, přínosná i zábavná. Autor dobře zakomponovává anglická slova do českého textu. Děj je dobře zpracovaný a rychle se do něj vžijete. Kniha je hodně zajímavě zakončená, mohu ji jenom doporučit.

RaDaR26
18.04.2020 5 z 5

Sedmkrát nominován na Nobelovu cenu za literaturu a ani jednou ji nezískal. Nechápu to. Všechny jeho knihy jsou geniální, Válka s mloky nevyjímaje. Je to nesmrtelná kniha, která se bude číst i za stovky let, protože lidstvo je stále stejné a nedokáže se ponaučit ze svých chyb.

Sariska
15.04.2020 5 z 5

Klasická česká literatura. Nestárne.

Rolada88
14.04.2020 5 z 5

Čekal sem něco jiného ale dostal jsem daleko lepší požitek než jsem čekal , četl sem o knížce různé diskuze a články a tak sem si předctavoval příběh trochu jinak psaný ale byl jsem až moc milé překvapen. Kniha se četla sama a krásně mě vtáhla do děje . Nevim čím to bylo jestli stylem psaní či nevim ale krásně sem si přemítal v hlavě jak to tam vypadá atd to se mi dlouho nestalo u knihy jako bych tam byl součástí mločího zkvétáni . Myslím si že zůstane dlouho ve mě ta kniha. mrzí mě že jsem ji tak dlouhá léta oddaloval . Dávám plný počet hvězd 100%!!!!!

Sabina335
07.04.2020 3 z 5

Zajímavá kniha o nástupu fašismu. Moc se mi líbí styl vyprávění - v knize jsou přímo novinové články, které knihu svým způsobem ozvláštní.

laepus
01.04.2020 5 z 5

Trošku jsem váhal mezi čtyřmi a pěti, ale díky famóznímu závěru se přikláním k těm pěti. Je až neuvěřitelné, jak velký byl Čapek vizionář a jak se snažil alespoň z pozice spisovatele varovat svět před nebezpečími, jež na něj číhají - nesváry mezi národy, přebujelá byrokracie a plané diplomatické tlachání, klasický nechumelismus typu "nás se to netýká, to je problém jiných" či varování před nekontrolovatelným technickým pokrokem. Až je zarážející, jak je to stále aktuální... A zároveň je to celé psáno s nadhledem, lehkým neustálým vtipem a přitom hloubka myšlenky se nikdy neztrácí.
"Soudruzi Mloci! Kapitalistický řád si našel svou poslední oběť. Když se už jeho tyranie počala definitivně tříštit o revoluční rozmach třídně uvědomělého proletariátu, zapřáhl zpuchřelý kapitalismus do svých služeb vás, Dělníci Moře, zotročil vás duševně svou buržoazní civilizací, podrobil vás svým třídním zákonům, zbavil vás veškeré svobody a učinil vše, aby vás mohl beztrestně a brutálně vykořisťovat..."
"Nato se i německý tisk počal horlivě obírat baltským Mlokem. Zvláštní váha se kladla na to, že právě vlivem německého prostředí se tento Mlok vyvinul v odlišný a vyšší rasový typus, nesporně nadřaděný všem jiným Salamandrům. S opovržením se psalo o degenerovaných Mlocích mediteránních, zakrnělých tělesně i mravně... Od Velemloka k německému Nadmloku, tak znělo okřídlené slovo té doby."
"Otázka zní: Je a byl vůbec kdy člověk schopen štěstí? Člověk jistě, jako každý živoucí tvor; ale lidstvo nikoliv. Celé neštěstí člověka je v tom, že byl nucen stát se lidstvem, nebo že se jím stal příliš pozdě, kdy už byl nenapravitelně diferencován v národy, rasy, víry, stavy a třídy, v bohaté a chudé, ve vzdělané a nevzdělané, v panující a porobené."
"Naučili se užívat strojů a čísel a ukázalo se, že to stačí, aby se stali pány svého světa. Vynechali z lidské civilizace všechno, co v ní bylo neúčelné, hravé, fantastické nebo starobylé; tím z ní vypustili, co v ní bylo lidského, a převzali jenom její holou praktickou, technickou a utilitární stránku. A tato žalostná karikatura lidské civilizace se má ohromně k světu."
"Prosím tě, jak by mně nebylo lidstva líto! Ale nejvíc mi ho bylo líto, když jsem viděl, jak se samo stůj co stůj hrne do té záhuby. Člověk by křičel, když se tak na to kouká. Řval by a zvedal obě ruce, jako by viděl vjíždět vlak na špatnou kolej. Teď už se to nedá zastavit. Mloci se budou množit dál, budou dál a dál drobit staré pevniny."

Jak jsem už psal - konec je naprosto fantastický, když se autor baví sám se sebou, jak by vlastně měl knihu ukončit. Nebudu samozřejmě spoilerovat, ale uvedu alespoň dva poslední řádky:
"A potom?"
- - - Dál už to nevím.

chaera
22.03.2020 5 z 5

Když jsem se do tohoto díla prvně pouštěla, nečekala jsem, že se mi bude líbit tak moc. Poslouchala jsem ji jako audioknihu (vřele mohu doporučit, namluvená byla skvěle) a slupla ji na jeden zátah. Určitě se k ní ještě někdy vrátím, skvělý příběh. 5/5

PPardinio
12.03.2020 5 z 5

Úžasná knížka, jedna z nejlepších, kterou jsem kdy četl. Karel Čapek napsal Válku s mloky již před 84 lety a je až neuvěřitelné, jak je kniha stále aktuální a aplikovatelná i na dnešní dobu. Myslím si, že pro mě bylo jen dobře, že jsem knihu četl až 13 let po maturitě a mohl tak lépe docenit veškeré myšlenky, styl a formu, kterou je psána. Doslova jsem hltal novinové články, vědecké pasáže ze života mloků a jejich postupné upevňování moci. Stále doufám, že se lidstvo jednou poučí ze svých chyb. Karel Čapek byl mistr slova a spisovatel s ohromnou slovní zásobou a přehledem. Zde jsem si opravdu přál, aby knížka byla delší.

Atak
04.03.2020 5 z 5

Čekal jsem něco jiného, ale nakonec výborné čtení.

Vandina
26.02.2020 5 z 5

Tak jsem vzal svůj nůž a tu škeblu jsem otevřel; hmátnu prstem, není-li tam perla, ale nebyla tam, jenom ten škaredé sopel, jako ten slizovaté mollusk, co v těch škeblách žije. Tak na, povídám, ts-ts-ts, sežer si to, když chceš.

Hallo, hallo, vy lidé..

1259
22.02.2020 5 z 5

Knížka se čte lehce a rychle, ale jakmile se narazí ve druhé části na ty články je to na hodně dlouho a pak se čte knížka zase na pohodu. Je to hodně poučné a člověk si v ní najde i zalíbení.

Ellen16
02.02.2020 5 z 5

Příběh jsem znala ze školy, ale vlastně jsem knížku nikdy nepřečetla. Až do teď. Čapek je skvělý spisovatel a zatím mě všechno, co jsem od něj četla, pozitivně překvapilo. Propracované, s myšlenkou, nadčasové.

RendyaDav
13.01.2020 5 z 5

Knížka ,která mě velice překvapila jak je dobře napsána...

ronnie_vrh
11.01.2020 4 z 5

capek mě sral, protože jsem jeho jméno kazdej den slychavala ve škole asi tisíckrát a ja si myslela, ze je overrated. ale není. fakticky frajerský, hluboký i vtipný a skvělý a tak