Válka s Mloky

Válka s Mloky https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/36155/valka-s-mloky-36155.jpg 4 4107 469

Toto dílo se pohybuje mezi novinovým žánrem a uměleckou fikcí; souvislost s oblastí publicisticky potvrzuje reportážní dokumentárností, uvolněnou kompozicí, fejetonním přiřazováním jednotlivých motivů - do sféry fikce proniká zejména obsažným, mnohoznačným, hyperbolizujícím obrazem mloků. Srůst těchto dvou poloh umožnil Čapkovi dosáhnout velké šíře záběru, celistvosti a obecné platnosti jakoby všeobsáhlého pohledu na buržoazní svět. V tomto obrazu nejdříve převažuje tón humoristický, postupně však přibývá prvků ostře satirických: jimi Čapek stále hlouběji odhaluje a zesměšňuje problematické společenské vztahy.... celý text

ibáG
11.01.2020 5 z 5

Podtrhávala jsem si věty a myšlenky stejně jako u Lišek na vinici od Feuchtwangera. Je to nadčasové dílo uplatnitelné kdykoliv a neubráním se částečného srovnání s Orwellem. Nečetlo se to tak snadno jako např. Krakatit (vynechávám pohádky a povídky), ale u Čapka vím, že nosná je ta myšlenka. To je podobné jako R.U.R. Tam je příběh střední kvality, ale podstatný je ten apel, vize, důsledky... Je to první knížka, u které jsem si řekla, že si ji někdy přečtu ještě jednou, abych vše dobře pochopila a
taky proto, že jsem občas něco přeskočila, třeba v kapitole o pohl. životě mloků, a taky mě rušily ty vložené novinové články, i když je to propracované a je zde vidět, že byl Čapek novinář:). Vše už tady bylo řečeno, jen doplním, že je pro mě Karel Čapek jednoznačně náš nejvýznamnější spisovatel. Škoda politiky a strachu, že není nositelem Nobelovy ceny. Aspoň vidíme, že to není žádná berná mince.

"Po osazení prvních mločích kolonií v Severním a Baltském moři zjistil německý badatel dr. Hans Thüring, že baltský Mlok vykazuje - patrně vlivem prostředí - některé odlišné tělesné vlastnosti; tak prý je o něco světlejší, kráčí vzpřímeněji a jeho lebeční index svědčí o lebce delší a užší, než je hlava jiných Mloků. Tato varieta dostala jméno der Nordmolch čili der Edelmolch. (...) Od Velemloka k německému Nadmloku, tak znělo okřídlené slovo té doby..."

"Soudruzi mloci! Kapitalistický řád si našel svou poslední oběť. Když se už jeho tyranie počala definitivně tříštit o revoluční rozmach třídně uvědomělého proletariátu, zapřáhl zpuchřelý kapitalismus do svých služeb vás, Dělníci Moře, zotročil vás duševně svou buržoazní civilizací, podrobil vás svým třídním zákonům, zbavil vás veškeré svobody a učinil vše, aby vás mohl beztrestně a brutálně vykořisťovat. (...) Utlačení a revoluční Mloci celého světa, spojte se! Poslední bitva už nastává!"

"To udělali všechno lidé. To udělaly státy, to udělal kapitál. Všichni chtěli mít těch Mloků co nejvíc - Všichni na nich chtěli vydělat. My jsme jim taky posílali zbraně a kde co - My všichni za to můžeme."

Hellrampage
27.12.2019 5 z 5

Čo ešte napísať o tejto klasike, o ktorej mnohí predo mnou napísali diplomové práce? V 35 roku to bola naozaj odvaha niečo takéto napísať a pritom to vychádzalo v novinách. Najväčšia podobnosť s prichádzajúcim nacizmom je vidieť až pri konci tretej knihy, kedy Nemci chceli vytvoriť "čistú rasu" Mlokov.... no a v 39 začala druhá svetová. Čo viac písať... Nadčasové a stále aktuálne dielo.

Bara Zelenkova
26.12.2019 5 z 5

Váhala jsem po prvních stánkách, ale pak jsem se chytla a začalo mne to bavit. Velice vizionářské dílo, klasika která snad zestárla jenom stylem psaní.

befel
09.12.2019 5 z 5

Čapkova genialita a mistrný jazyk.. metafory a podobenství.. na téhle knize jsem se učila milovat českou klasiku.

natylavirova
02.12.2019

Hned od začátku mě kniha nijak moc nenatchla. Pro mě byla velmi zdlouhavá, ale pro čtenáře se zálibou tohoto žánru je to ideální četba.
Popisování mloků bylo opravdu detailní a rozvinuté. Já bych změnila popis mohl být určitě kratší nebo stručnější, ale pro lidi ve 20. století bylo toto popisování nejlepší pro jejich představu.
Tuto knihu bych doporučila.

renefer
22.11.2019 4 z 5

Má obliba tohoto spisovatele roste s věkem. Zatímco na základce jsem ho bytostně nesnášela teď ho čtu ráda. Opravdový znalec lidské povahy.

LucySmile
21.11.2019 5 z 5

Velmi zajímavá a dobrá kniha. Ne nadarmo se říká, že Karel Čapek měl největší aktivní slovní zásobu. Dokonalý příběh se skrytým významem. Do toho ještě zasazeny novinové články udělaly knihu mnohem více zajímavou. Moc povedené.

ŽužuLin15
02.11.2019 3 z 5

Ze začátku mě kniha moc nezaujala, na posledních stránkách se děj pořádně pohnul a dost mě překvapil, nakonec jsem na knihu změnila názor. Nápad, použít v příběhu zrovna mloky, je svým způsobem geniální.

BeyondHorizon
31.10.2019 4 z 5

(SPOILER) Čekala jsem, že mloci budou mnohem agresivnější a válka začne dříve (ne na posledních 80 stranách), byla jsem překvapena. Mloci jsou vlastně dost sympatičtí tvorové, brání se pouze v krajních mezích a snaží se vyjednávat, pokud možno, nenásilnou cestou. Válka de facto začala z jejich nouze a z lidského strachu. Je to příběh o tom, co se stane, když lidstvo na sebe vezme odpovědnost větší, než dokáže unést.
Líbilo se mi, jak realisticky Čapek mločí otázku pojal a že se nedíváme očima jediné osoby, ale že dění sledujeme z globálního hlediska. Je znát, že Čapek si mloky promyslel do nejmenšího detailu a i když je množství informací o nich možná až nadbytečné, oceňuji to. Novinové útržky byly hezkým stylistickým doplňkem, který dotvářel atmosféru, jenže mě také zpomalovaly. Druhá část knihy se vleče a plynulé čtení se ruší tím, jak pořád musíte skákat mezi "poznámkami pod čarou". To je asi jediné, co mi na knize vyloženě vadilo.
Myslím, že (nejen) fanoušci dystopie by tuto knihu rozhodně neměli přehlédnout, jelikož je kniha stále relevantní. Čapek viděl dopředu. Fakt, že knihu napsal těsně před 2. světovou válkou, jen přidává na ponurosti.

IvaKo
31.10.2019 5 z 5

Poutavý sci-fi příběh vyprávěný bohatým jazykem a rozmanitými styly - prostě mistrovské dílo klasika. Varování před lidskou hamižností, lhostejností a pokrytectvím má, bohužel, přesah až do dneška, protože člověk je v podstatě pořád stejný.

terimila
23.10.2019 3 z 5

Jedno z mála děl, kde je děsně těžký hodnotit hvězdičkama. Po dlouhým rozmýšlení dávám průměr - vím, že to je skvělé dílo, ale ne pro mě. Je neskutečně prozíravé, závažné a kvalitní , ale... já se do Čapkových katastrofických sci-fi nedovedu začíst. A to přitom jiná příšerně vizionářská díla zvládám, válečnou literaturu hodně můžu a apokalyptickou scifi též. Ale na Čapka asi nemám buňky.Postupně jsem dávala jsem šanci několika jeho vizionářským knihám a u Mloků jsem vydržela nejdýl, ale nakonec jsem to vzdala. Nešlo to. Stejně jako u několika dalších (R. U. R., Krakatit) jsem to vzdala ve chvíli, kdy se nebezpečí začne rozlézat po světě jako mor a nikde nesvítá naděje. Pak prostě nedovedu číst dál. A čtení pro mě nemá být utrpením, ale má mi přinášet radost, takže to vzdám a nedělám si násilí. Mrzí mě to, Čapka si hrozně vážím a vím, že uměl a viděl... ale nezvládám ho. Snad se to jednou změní.

PS: Po absolvování rozhlasové hry musím hodnocení trošku zlepšit (i když stále nechávám 3 hvězdy - což je slušné, ale není to dílo, které by mě strhlo a chtěla bych se k němu vrátit). Dalo se to. Mlokové zaujali a vlastně jsem ta stvoření naprosto chápala - zprvu je lidé využívali a mučili, nu, tak nám to potom vrátili. I v dnešní době to má své poselství. Etika, vztah ke zvířatům, vlastně i problematika umělého života, prozíravost a uvažování o důsledcích toho, co děláme, koho podporujeme, koho zbrojíme... Je to dobré, má to dobrý námět a zajímavé myšlenky. Ale dalo se to zpracovat líp, poutavěji a psychologičtěji.

rutto45
22.10.2019 5 z 5

Nadčasové dielo, ktoré dokaže šokovať svojou aktuálnosťou aj po takmer 85 rokoch. Čapek bol určite prorok.

Janadvorackova
05.10.2019 3 z 5

Audio:
Jako předpověď války, chování lidí, následujících režimů: děsivé a přesné.
Lidé jsou furt stejní. Někdo psal "alegorie." Ano, to sedí.
Ve škole mě kniha nebavila, člověk musí k takovým námětům dospět.
Jsem ráda, že jsem si ji konečně poslechla, ale styl a forma nebyli úplně pro mě.

Asterixxka
16.09.2019 5 z 5

Moje nejoblíbenější kniha ze všech! Čekám dlouho, najde-li se nějaký konkurent, ale zatím stále drží prvenství a asi ještě dlouho bude.

baacinka
13.09.2019 4 z 5

Čapkova tvorba je zvláštní. Zcela přesně pojmenovává cesty, kterými se lidé té či oné doby řítí do té či oné záhuby, a přitom je geniálně originální. Člověk to čte a říká si: "sakra, vždyť on má pravdu a běhá mu mráz po zádech." A to platí v 30. letech stejně jako dnes, lidé nejsou poučitelní. Ale něco v Čapkově jazyku je, co čtenáři umožní knihu dočíst a mávnout rukou. Asi proto ho nikdo neposlouchal. Pro mě osobně je to spíš plus, nezanechá to pachuť a člověk bude v klidu spát, i když si to přečetl a v průběhu čtení běhal mráz po zádech. Není potřeba před spaním odreagovat mozek něčím přízemním a veselým. Ale jt o vážně plus? Nevím, čtu ho ráda - čte se to hezky, obdivuji se práci s jazykem i originalitě a nápaditosti a přitom si říkám, že má ve všem pravdu, ale pak to ve mně nezanechá moc trvalý dojem.

Fillipa
02.09.2019

Kvůli Válce s mloky jsem na ZŠ (8. tř ?) málem ztratila pomyslný titul královny ročníku v literatuře :) Češtinářku jsem ohromila názorem, že nelíbí, příliš fantastické. Chuděra se opírala o stůl a pravila, že tedy s Hitlerem v zádech se fašismus lépe popsat nedal - hnědý mor u Národního divadla. Tenkrát se plně projevilo, že utopie a scifi nebudou moje parketa. Snad mi odpustila, všechna ostatní Čapkova díla mám ráda a povídky zbožňuji.

AliStejsy
02.09.2019 1 z 5

Nedočetla jsem. Po několika skvělých knihách od Čapka byla tahle zklamání. Nedokázala jsem se pořádně začíst

Ortie
30.08.2019 5 z 5

Upřímně ze školy jsem čekala, že najdu mnohem více narážek na fašismus, ale překvapivě nikoliv... Objevila jsem mnoho jiného: přílišný konzum, otroctví, upozornění na válku, varování před překotným pokrokem, samozřejmě i zobrazení totalitních režimů (nejen fašismu), lidskou chtivost a společnost, nezájem o ostatní a mnoho dalšího.
Kniha byla úžasná, bavila mě jazyková hravost, satira, posměšné zobrazení společnosti. Mrazilo mě při představě, jak moc se v některých ohledech Čapek trefil.
Jsem ráda, že jsem si knihu přečetla a objevila v ní mnohem více a jiného, než jsem čekala.

kata.krizova
27.08.2019 5 z 5

První knížka, kterou jsem od Karla Čapka četla. Musím říct, že jsem moc nevěřila že mě bude bavit a zpočátku mě opravdu moc nezaujala. Později jsem se však dostala do děje a druhou polovinu knihy jsem přečetla "jedním dechem". Nakonec musím říct, že ten příběh je opravdu geniální.

Elen telemna
27.08.2019 5 z 5

Páni, to je tak chytré, až mám pocit, že v mé hlavě dojde v nejbližší době k šílené explozi!
Musím se přiznat, že zprvu mě kniha příliš nezaujala a mnohdy jsem se ke čtení musela nutit. Ale jakmile jednou prolomíte tu barikádu, která dělí vaši naivní vizi světa od Čapkova opovržlivého pohledu na lidskou pýchu a mocichtivost, už není cesty zpět.
Kdekdo by mohl tvrdit, že příběh je až příliš nereálný a antiutopický a autor se jen snažil představit lidstvo v co nejhorším světle. Hloupí jsou ti, kteří berou poselství knihy na lehkou váhu! Karel Čapek už tehdy dobře prohlédl chamtivost a sobectví lidských srdcí a jeho dílo je tak nadčasové a zároveň tak aktuální, až mi z toho běhá mráz po zádech.