Válka s Mloky

Válka s Mloky https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/36155/valka-s-mloky-36155.jpg 4 4107 469

Toto dílo se pohybuje mezi novinovým žánrem a uměleckou fikcí; souvislost s oblastí publicisticky potvrzuje reportážní dokumentárností, uvolněnou kompozicí, fejetonním přiřazováním jednotlivých motivů - do sféry fikce proniká zejména obsažným, mnohoznačným, hyperbolizujícím obrazem mloků. Srůst těchto dvou poloh umožnil Čapkovi dosáhnout velké šíře záběru, celistvosti a obecné platnosti jakoby všeobsáhlého pohledu na buržoazní svět. V tomto obrazu nejdříve převažuje tón humoristický, postupně však přibývá prvků ostře satirických: jimi Čapek stále hlouběji odhaluje a zesměšňuje problematické společenské vztahy.... celý text

Jack Bauer
05.06.2012 2 z 5

Kniha mě nějak zvlášť nezaujala, možná je to stylem psaní. Myšlenka je sice dobrá, ale celé mě to přišlo jaksi zmatené, až hloupé. Možná kdybych žil v tehdejší době, tak by se mi to líbilo. Pokud je toto dle některých komentářů Čapkovo nejlepší dílo, tak o další už nemám zájem. Hodně mám rád Krakatit, ale jako film Temné slunce, knihu jsem nečetl. Staré sci-fi knihy dnes už nemá cenu číst, i když jsou na tehdejší dobu hodně dobré, tak dnes už téměř nečtivé a mnohdy velice hloupé. Např. od Trosky Zápas s nebem, v mládí má nej kniha, po druhém pozdějším čtení jsem ji vyhodil. Tak je to i s verneovkama, H.G. Welsem a pod.

Póžislava
03.06.2012 5 z 5

Skvěle zpracováné sci-fi. Čapek byl génius.

chamyl
11.05.2012 5 z 5

Klobouk dolů, četl jsem s otevřenou pusou! Pro mne zcela neuvěřitelně vizionářský sci-fi román, který je dnes skutečností. Nejprve neškodní a nevinní mloci v podstatě odkázání na pomoc lidí, kvůli lidské hlouposti, ziskuchtivosti a slepotě prosperují a i díky svým reprodukčním schopnostem plíživě získávají navrch nad svými původními dobrodinci. Politikaření, zákulisní hry, zpupnost a hladovost, ochránci mloků před lidmi, kteří nevidí fakt, že už spíše lidé potřebují chránit před mloky. Právníci, kteří budou hájit práva kohokoliv, kdo jim zaplatí bez ohledu na spravedlnost či zdravý rozum. Jak dnešní! Nevím, zda tímto dílem Karel Čapek narážel na něco konkrétního, či chtěl poukázat na lidstvo obecně, ale jistě nečekal, jak aktuální jeho dílo jednou bude. Můžeme jenom doufat, že správně odhadl i konec své knihy...

Gahanka
18.02.2012 5 z 5

Od Čapka má nejoblíbenější. Doufám, že si ji někdy přečtu znova!

v-andrea
15.02.2012

Celkově se mi kniha líbila, má úžasnou myšlenku i příběh, ale vůbec se mi nelíbilo zpracování... Jeden velký zmatek. Zvláštně zařazené novinové výstřižky, celé je to až zdlouhavé. Teď na ni vzpomínám v dobrém, ale určité pasáže jsem spíše přežívala než prožívala.

jarmi182
09.02.2012 5 z 5

Žádná kniha mě tak neovlivnila, četl jsem čtyřikrát, psal na ni seminární práce, doufám ve filmové zpracování. Více nebudu komentovat, to by bylo na dlouho. Karel Čapek byl člověk.

Peggy.SRG
06.01.2012

Dokonale propracované detaily, člověk si chvílemi myslí, že je příběh skutečný. Vše, oč tam jde, má svůj původ. Krásné, klobouk dolů. Doporučuji.

dragonfly
30.11.2011 5 z 5

Skvělé, skvělé, skvělé! Tato kniha patří mezi mé nejoblíbenější z oblíbených. Myslím, že jí můžu vřele doporučit každému, kdo hledá četbu k zamyšlení..

Thrashator
26.11.2011 5 z 5

Jedno z nejlepších děl podle mého názoru nejlepšího českého autora Karla Čapka. Jeho jedinečný cit pro jazyk, výborná fantazie, ale především skryté vlastnosti či obavy před blížící se hrozbou z nacistického Německa.

WEIL
13.11.2011 3 z 5

Jako dospívajícího mě to vyděsilo, když jsem ale pak viděl prvně mloka, tak jsem nechápal, že si autor vybral právě mloky k povýšení je nad lidskou civilizaci.

Ikkju
10.11.2011 5 z 5

Výborné, jenom nevím proč tuhle knihu nemůžu v knihovně najít ve svém oblíbeném fochu SF... Komixové zpracování v Kometě se mi též líbilo...

Addie
16.10.2011 4 z 5

Vždycky jsem Čapka uznávala jako spisovatele, ne pro jeho ,,prestiž", ale protože jsem na základě jeho knih došla poznání, že si úctu zaslouží. Tato kniha nebyla výjimkou. Totiž co je víc, než když spisovatel zprostředkovává pravdu? Samotné varování společnosti před hrozbami ani nelze ocenit tak, jak si to zasluhuje.
Ač nerada, musím odebrat hvězdičku za prostřední dokumentární část, u té jsem vážně skřípala zuby, i když vím, že tam nebyla bezúčelně.

Gimli
18.09.2011 3 z 5

Myslím, že Válka s mloky je silná alegorie své doby, i když spousta úvah je aktuálních i dnes. Určitě bych tohle Čapkovo dílo docenil víc, kdybych žil ve 30. letech 20. století nebo kdybych měl daleko větší znalosti tehdejší doby (které mám, musím přiznat, pramalé). Ale i kdybych výše zmíněné splňoval, asi by mi stejně jako dnes neseděl styl, jakým je kniha napsaná. Úvodní část s kapitánem van Tochem je v podstatě normální vyprávění s notnou dávkou humoru, které mi vyhovovalo. Ovšem jakmile se Mloci začínají šířit, mění se román spíše ve sbírku fejetonů (byť dobrých) a vyprávění se tříští. Pokud kniha nejprve vycházela na mnoho pokračování v novinách, pak je to s přihlédnutím k době vzniku pochopitelné. Mám-li však Válku s mloky brát jako jednolitý román, musím říct, že mně ta roztříštěnost rušila a nejednotný styl mi hodně vadil.

Ver8nika
30.07.2011

Knihy Karla Čapka mají v mé knihovně největší zastoupení, procházím antikvratiáty a už je v podstatě jen dosbírávám, aby byli kompletní. Tuto knihu jsem koupila za 5Kč a k udivení je to první vydání. A po přečtení pro mě kniha, která má tu nejvyšší hodnotu.

Skvělé dílo, srovnávání, vize...při čtení člověk občas nechápe, že byla vydaná již roku 1936 a ne o pár let později...

eraserhead
30.06.2011 5 z 5

Jedno z nejlepších děl Karla Čapka psané zajímavou, až zvláštní, přesto pro Čapka takřka typickou, formou. Poprvé jsem to v dětství četl jako komix v nějakém komixovém časopise (Kometa????) a už tehdy mne to zaujalo, ale původní knižní verze, s níž jsem se setkal až po letech, je nedostižná. Velmi alegorické dílo plné podobenství a odkazů k mnohému z lidské historie i člověka jako takového, jeho myšlení, chování a bytí. V tomto díle Čapek dokázal mistrně skloubit myšlenku s poselstvím, varováním, humorem a klasickým čtivým příběhem. Strašně mě baví ta část s hollywoodskou herečkou.

Kvothe
29.03.2011 5 z 5

Čapek byl skutečně vizionář - a to nemám naučené ze školy, tak to je:-)
Tolik odkazů v jedné knize. Za všechno si může člověk - trochu metafora R.U.R. - i za svou vlastní zkázu.
Nadmlok - navíc ještě v německu :-)
No dalo by se toho napsat hodně a vše by platilo - uzavřu: Výborná kniha, kterou je téměř nutnost přečíst.
Karel Čapek je jeden z nejlepších českých autorů a jeho slova jsou trvale platná.
Doporučuji!

S1M0NE
28.03.2011 4 z 5

Skvěle propracované sci-fi, někdy mi nad tím až zůstával rozum stát, co všechno Čapek při jeho psaní dokázal promyslet - viz třeba kapitola o rozmnožování Mloků. Navíc lze v knize objevit spoustu zajímavých odkazů k zamyšlení nad tím, kam lidstvo vlastně spěje.

papaja
26.03.2011 5 z 5

Kniha plná nebezpečných skrytých přirovnání a významů, chytlavá, čtivá a působí velice realisticky, těžko uvěřit že je celý příběh smyšlený.

Stammel
31.01.2011 5 z 5

Tato kniha má spoustu úžasných vlastností.

Jednou může být Čapkův geniální cit pro jazyk, se kterým dovede věrně i v nadsázce, vtipně i mrazivě vystihnout snad jakýkoli jazykový styl. Od originální čechoangličtiny kapitána Van Tocha, přes parodie novinářského či vědeckého stylu, po chlad striktní úředničiny (právníci profesionálně obhajující právo mloků zničit svět jsou neskutečně děsivou scénou). Díky jazykovým hrám je také kniha nadupaná spoustou prvotřídních hlášek.

Druhou, související vlastností, může být Čapkova formální originalita. To, o co se samoúčelně snaží lecjaký postmodernista, tedy o kloubení stylů a formální barvitost, to se povedlo Čapkovi už tehdy. Navíc naprosto přirozeně, nehledaně; tak, že to nekazí obsah, ale naopak krásně ho to podtrhuje. Kdyby měla postmoderna trochu soudnosti, tak uzná, že byla Čapkem završena a ukončena;-)

Třetí, nejkrásnější vlastností, je Čapkova schopnost vidět. Vidět jakým způsobem se civilizace chová, jak je to pitomé a kam to může vést. Ona ta kniha vlastně není o mlocích, ti jsou pouze spouštěcím mechanismem, díky kterému se ukazuje především to, co jsou zač lidé. Je možná jedinečné v dějinách sci-fi, co všechno dokáže Čapek díky vcelku prostému nápadu o mločí rase ukázat, zachytit, zkarikovat.
Bylo by totiž velmi nefér omezovat Válku s mloky na román navážející se jen do nacistického Německa. To je jen jedna z bravurních kritik zde obsažených, byť možná ta nejšťavnatější. Podobně fungují navážky do jiných zemí (krásné parodování do sebe zahleděných Angličanů například) i jiných ideologií, včetně rasismu, vyšinutého akademismu, povrchního katolictví i omezeneckého čecháčkovství.

Neznám výstižnější a ironičtější pointu, než je tato: "Co dělat, svět se snad propadne a potopí; ale
aspoň se to stane z obecně uznávaných důvodů politických a hospodářských, aspoň se to provede za pomoci vědy, techniky a veřejného mínění, s vynaložením veškerého lidského důmyslu!"

Troufám si tvrdit, že válka s mloky patří mezi nejcennější knihy světové literatury. Vracím se k ní často a vždy se vzrušením.

Čmoudová
31.01.2011