Válka s Mloky

Válka s Mloky https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/36155/valka-s-mloky-36155.jpg 4 4107 469

Toto dílo se pohybuje mezi novinovým žánrem a uměleckou fikcí; souvislost s oblastí publicisticky potvrzuje reportážní dokumentárností, uvolněnou kompozicí, fejetonním přiřazováním jednotlivých motivů - do sféry fikce proniká zejména obsažným, mnohoznačným, hyperbolizujícím obrazem mloků. Srůst těchto dvou poloh umožnil Čapkovi dosáhnout velké šíře záběru, celistvosti a obecné platnosti jakoby všeobsáhlého pohledu na buržoazní svět. V tomto obrazu nejdříve převažuje tón humoristický, postupně však přibývá prvků ostře satirických: jimi Čapek stále hlouběji odhaluje a zesměšňuje problematické společenské vztahy.... celý text

Auguri
26.03.2013 5 z 5

Velmi čtivá kniha, co lidé dokážou udělat. Říká se, že lidstvo nemůže nic vyhubit, kromě samotného člověka.

Wichita
21.03.2013 5 z 5

Ani nevíte, jak moc jste měl pravdu, pane Čapku.

klarka05
15.02.2013 5 z 5

Můj první Čapek a rozhodně ne poslední! Smutné je, že od napsání této knihy se toho ve společnosti mnoho nezměnilo...

kika 13
11.02.2013 3 z 5

Dobrý román z pera uznávaného autora.

between
25.01.2013 4 z 5

Před skoro 20 lety jsem četl komiksovou verzi tohohle díla a moc se mi to líbilo. Teď jsem si řekl, že si zkusím přečíst originál. Podstata stejná a nebyl jsem zklamán i když musím říct, že místy tam bylo už moc vědeckých rozborů kolem mloků. Autor výborně vystihuje sebedestruktivní povahu lidstva.

HannyC
03.01.2013 5 z 5

Málokdo, opravdu málokdo dokáže předvídat skutečnou tvrdou realitu ... pouze moudří dokaží předpovědět důsledky na první pohled "málo" nebezpečných činů ... (viz letošní amnestie) ... Čapek byl moudrý pán ... výborný pozorovatel ... a bezchybný znalec slabé lidské povahy založené na sobectví (které je nutné k přežití) ... popis druhé světové války jak na dlani ... nechápu, že ho nikdo nevyslyšel ...nikdo nerozběhl kampaň proti válce ... jako dnes nikdo nerozbíhá kampaň za člověčenství a lidskou slušnost ... holt jsme odsouzeni k zániku ... a válka s mloky ... čtivá napínavá a lidská kniha to jen potvrzuje ....

pipuska73
02.01.2013 3 z 5

Kniha mě oslovila jen na chvilku, a asi ne moc, protože jsem si jí vytáhla u maturity a nepamatovala si detaily :D

Flooper
02.01.2013 4 z 5

Závěrečný monolog autora patří mezi to nejlepší a nejtrefnější co jsem kdy četl :).

xxiixxi
28.11.2012 5 z 5

Výborně propracovaná kniha a člověk si díky ní uvědomí, jak je dnešní čeština oproti té předválečné chudá. Ale moc mi nevyhovoval styl, kterým byla její velká část psána - jako novinové výstřižky. Pro mě dost nepřehledné, ale možná to bylo tím, že jsem ji četla jako e-book, jak vypadá originál, netuším, třeba je to nějak lépe formátované :-). Obsahuje pravdivé myšlenky a poučení. Ale dost se to vleklo, na posledních několika stránkách se to rozhýbalo a pak konec přišel moc rychle. Nepodobá se knihám, které obvykle čtu (dívčí románky :-D) a pro mě je to příliš těžká literatura, ale je to pěkná kniha.

bibi.r
28.11.2012 5 z 5

Velmi pravdivá ohledně lidství a společnosti.

Hrefna
21.11.2012 5 z 5

Strhující kniha, skvělý styl i stavba knihy. Co dodat více, snad jen to: že cesta do pekla, je dlážděna dobrými úmysly...poučíme se někdy?

gacie
31.10.2012 4 z 5

Výborná kniha od výborného spisovatele. Naprostá spokojenost.

Jirka Š.
21.09.2012 5 z 5

Ze školy jsem měl o této knížce úplně jinou představu a tak mě mile překvapilo, že je zde mnoho ironických a sarkastických prvků (ironii a sarkasmus mám rád, když jsou dobře realizované), které knížce dávají i humoristický nádech. Moc se mi líbila.

Aliii
07.09.2012 5 z 5

Úžasná kniha, od Čapka jedna z mých nejoblíbenějších. Četla jsem jí několikrát a i když příběh znám, nijak to nesnižuje můj silný zážitek z ní...

Livien
11.08.2012 5 z 5

Pro mě byla Válka s mloky neskutečně silným zážitkem. Na jedné straně fascinující stavba celého díla - počínaje příběhem, pokračuje úryvky z novin, vědeckými pasážemi a takřka dějepisným zápisem událostí, na straně druhé dílo naprosto dokonale reflektující tendence společnosti od počátku věků, ke kterým se bez sebemenšího poučení uchylujeme zas a znova. Obyčejný člověk se pak cítí naprosto bezmocný. Co dodat víc - geniální dílo. Pro mě rozhodně!

ILDK
22.07.2012 4 z 5

Tato knížka je opět úžasný zážitek, jediné, co mě trošku rušilo, byly novinové články o mlocích, ale na kráse díla to neubírá. 5z5!

Vojta
19.07.2012 5 z 5

Karel Čapek touto knihou uštědřil lidstvu mocný direkt. Mistrovským stylem se vysmál všem vadám moderní civilizace, nejen fašistům, ale i konzervativcům, byznysmenům, komunistům, modernistům, intelektuálům, vědcům, hollywoodským hercům a mnoha dalším. Opravdu bravurní literární výkon na vysoké jazykové úrovni. Na druhou stranu je trošku deprimující, že Čapka nikdo doopravdy neposlechl. My dnes můžeme obdivovat jeho skvělou práci, pravda však je, že nesplnila svůj hlavní účel. Lidstvo se stejně muselo poučit v praxi, a to velmi drastickým způsobem. Mít pravdu je jistě skvělá věc, ale mít pravdu a přesto být bezmocný už asi tak skvělé není.

Peggy Sue
15.07.2012 4 z 5

Čapek je jedním z mých nejoblíbenějších českých autorů. Proto když jsem v knihově narazila na Válku s mloky, neváhala jsem a ihned jsem si ji půjčila. Ze začátku mi přišla odlišná od jiných jeho děl. A nemohla jsem se zprvu dostat do děje. Ale potom mě pohltila ta geniality,retrospektiva a neuvěřitelná promyšlenost toho díla. Možná má pomalý začátek a není pro všechny. Pro mě byla ale úžasným zážitkem.

honajz
19.06.2012 2 z 5

Já si nemůžu pomoct, ale přišlo mi to slabé. Třeba Krakatit vtáhne do děje, má skvělou atmosféru. Ale tohle mi přišlo takové narychlo uplácané, nekonzistentní (jistě, vycházelo to na pokračování v novinách, ale to není omluva přece, když to nakonec vyjde jako jedna kniha), často takové i nevyrovnané co do stylu řeči. Paralela s nacismem mi někdy přijde příliš umělá a násilná.

oolinkaa
14.06.2012 5 z 5

Nejdříve jsem se toho dost bála, ale bylo to kouzelné. Nemohla jsem oči odtrhnout. Určitě si ji přečtu někdy znova!