Úzkosti a jejich lidé

Úzkosti a jejich lidé https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428786/bmid_uzkosti-a-jejich-lide-ztx-428786.png 4 2066 575

Úzkosti a jejich lidé je naprosto bláznivá komedie o skupince rukojmích zajatých při prohlídce bytu. Neúspěšný bankovní lupič se uvnitř zamkne s přehnaně nadšeným realitním makléřem, dvěma morousy závislými na nákupech v IKEA, jedním potměšilým multimilionářem, smutnou starou paní, ženou v pokročilém stadiu těhotenství, otravným chlápkem a králičí hlavou. Nakonec to lupič vzdá a všechny propustí, ale když pak dovnitř vpadne policie, byt je… prázdný. V následné sérii zmatených výslechů všichni vylíčí svou verzi událostí a před čtenářem vyvstane klasická detektivní záhada: Jak se lupiči podařilo utéct? Proč všichni tak zuří? A hlavně — co se to dnes se všemi děje?... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Host

Folk med ångest , 2019

jasmína
09.01.2021 3 z 5

Nevím proč, ale tento druh humoru mi nesedí, ani u knížky Muž jménem Ove, Medvědín .....

Můj problém, ale aspoň jsem knihu zkusila a skoro celou přečetla.

Ale další už asi vzdám.....

IVANA0123
07.01.2021 5 z 5

Bavila jsem se, moc. Do psaní Frederika Backmana jsem se zamilovala od první přečtené knížky. Lidskost jeho knížek a jeho schopnost rozesmát a často i rozesmutnit mě vždy chytne od prvních stránek a nikdy nepřestane bavit. Vztahy, které popisuje nejsou jednoduché, ale vždy z nich dýchá naděje, že bude líp. A tato kniha není jiná, možná jen trochu bláznivější. Přesto jak člověk čte dál a poznává jednotlivé postavy hezky "kousek po kousku", začne je mít rád nebo už mu tak moc bláznivé nepřijdou. A každá, i na první pohled ta nejhorší postava, dostane vždy šanci ukázat, že i ona má srdce a je v ní i něco krásného a dobrého, třebaže hluboko schované. Protože nikdo není jenom černý nebo bílý, stejně jako každý z nás. A tak se budu trochu opakovat, je mi líto, že jsem na konci. Ale jedním jsem si jistá, ke knížce se časem vrátím.

A neodpustím si ještě trochu jednodušší zhodnocení inspirované knihou:
Je ta kniha dobrá? "To je hloupá otázka! Kadí medvěd v lese?"

(1/21)

kleozpatra
05.01.2021 3 z 5

Nestačila jsem počítat svoje lidi, jejichž úzkostem tuhle ňamku nadělím. Na začátku. Ke konci jsem ubírala ze strachu, že mě tou károu plnou sladkobolného sentimentu polovina obdarovaných umlátí.

_Brunetka_
04.01.2021 5 z 5

Naprosto nejdokonalejší knížka, kterou bez debat řadím do TOP knih za rok 2020. Autor má osobitý styl psaní, který bych byla schopná poznat mezi tisíci dalšími a který se vám zaryje do srdce – troufám si taky tvrdit, že patří k jedněm z těch nejlepších vůbec. Já jsem si užívala každé slovo a příběh mě chytil od první stránky. Opět se tu setkáváme s naprosto geniálními postavami, které jsou fantasticky vykreslené, a přestože jsou charakterově rozdílné, zároveň je tu ten úžasný prvek, který je spojuje a já vám garantuju, že je budete všechny milovat a nebudete schopní si najít svého oblíbence. Kniha je dojemná až do morků kostí, já jsem brečela jako želva a samotné slzy mi vhrkly do očí tolikrát, že jsem si je ani nestírala, protože jsem si nechtěla narušovat čtení – dlouho jsem se s něčím takovým nesetkala. Dlouho jsem taky nečetla něco, co by v sobě mělo takové nepopsatelné kouzlo a skrývalo v sobě takový kus pravdy na každé stránce, příběh je vážně provázen nespočetným množstvím myšlenek, které vás nenechají spát. Tohle dílo ve vás vyvolá řadu emocí – smutek, dojetí,… což ty nejlepší kousky umí. Kniha pracuje s mnoha tématy, která mi vzala dech (po humoru tu vážně není stopy) – dospívání, láska k druhému člověku, špatné věci, soucit, smrt, ztráta blízkého člověka, chyby, selhání, rodičovství, neúprosnost času, touha dělat věci správně, zmařené naděje, úzkosti, snaha být normálním člověkem, což se ne úplně daří, propast mezi generacemi, pokrok doby, jakási životní síla… Tohle dílo vás taky bude neustále nutit přemýšlet nad tím, jestli existuje vůbec něco, co se dá stanovit jako definice normálu a dojde vám, že navzdory všem rozdílům jsme vlastně všichni stejní a můžeme se ocitnout v situaci, o které jsme nikdy netušili, že jí budeme muset čelit. Poděkování autora s autobiografickými prvky mě dostalo. Tahle pecka vám sice párkrát zlomí srdce, ale poskytne vám nepopsatelný zážitek a já bych ji z fleku zařadila do povinné četby, protože by si ji měl přečíst každý.

terezaba1
03.01.2021 4 z 5

První půlkou jsem se spíš prokousávala, moc mě nebavila..ale ta druhá.. jedním slovem WOW! Nakonec dávám 4 * jako průměr za obě části :-)

makry
02.01.2021 5 z 5

Knihu jsem objevila,právě díky databázi.Hned mne především zaujala obálka knihy až poté jsem zjistila kdo je autorem.Má představa o ději z popisu knihy byla jiná,než byla realita. Ale nic to nemění na tom,že jsem byla velmi spokojená.Knihu jsem četla jedním dechem a jak už tu někdo psal jak vše začalo v půlce knihy do sebe krásně zapadat tak to byla pro mne pecka.

Lily101
31.12.2020 5 z 5

Zvláštní kniha v dobrém slova smyslu.

Arella
31.12.2020 5 z 5

Tohle bylo tak krásné. Backmanův rukopis se trochu změnil, jako by vyspěl, ale stále má své charakteristické rysy. První kapitoly jakoby byly poskládané náhodně a já začínala být netrpělivá, ale jakmile začali jednotlivé kousky zapadat do sebe, objevila se taková krása a hloubka, kterou jsem nečekala. Nádherný kus. Krása. Jsem nadsená. A chci další knihu, Fredriku Backmane!

Pozde
29.12.2020 5 z 5

Po dočtení mi bylo jako po pohlazení. Přečetla jsem i tiráž ;). Lepší zakončení čtenářské sezóny 2020 jsem si asi nemohla přát. Občansky letošek za moc nestál, ale dokud budou mezi námi tak laskavé knihy a hlavně jejich předlohy, nebojím se ničeho. Po dočtení "Houbařky" od V. Hanišové a "Vděku" od D. de Vigan jsem přemýšlela, jak málo jsme schopni slovně vyjádřit nejhlubší city - záporné i kladné. U Backmana to šlo všechno krásně mimoverbálně, až se tajil dech a rosily brýle. Krásná přehlídka toho nejlepšího, co v nás dřímá, podaná vtipně - s nadsázkou - a zároveň dojemně. A až si příště budu připadat jako blbec, budu vědět, že v tom nejsem sama :o). Nejen za to veliký dík.

domihruzkova
28.12.2020 4 z 5

Opět ze života.
K zamyšlení.
Hluboké.
A smutné.
Hezké.
Občas veselé.
Zahřeje - hlavně ten konec.

„Tohle je příběh o lecčem, hlavně však o blbcích. Proto bychom si hned zkraje měli říct, že prohlásit člověka za blbce je velmi lehké, pokud zapomeneme, že být člověkem je většinou k zblbnutí těžké.“

Ctenar1202
27.12.2020 4 z 5

Kdesi jsem četla, že se u ní budu smát...no nesmála jsem se. Přesto mi kniha parádně sedla a bavila mě moc.

Skupina lidí, kteří se přišli podívat na prodávaný byt se stane shodou náhod rukojmí. A postupně se začínají dávat do hovoru a čtenáři se rozplétají životní příběhy, radosti, smutky a obavy všech rukojmí.

Je to příběh humorný, některé situace jsou k pousmání (ale záchvaty smíchu nečekejte), ale mě zcela pohltila ta psychologická stránka příběhu.

Skvěle vykreslené postavy.

JáŠárka
26.12.2020 5 z 5

Na tuto knihu musíte mít náladu. Je komická i smutná, spletitá, plná uvěřitelných lidských příběhů. Příběh je podáván po "dávkách" z mnoha úhlů, podle počtu zúčastněných osob. Musíte se pořádně soustředit, aby Vám příběh dával smysl. Ale pokud se prokoušete do půlky, pak je to až do konce jízda plná smíchu a slz a určitě nebudete zklamaní.

Mermaida
26.12.2020 5 z 5

Taková trochu jiná Backmanovka...
Ze začátku jsem si říkala, že tentokrát to nebude vůbec ono, ale čím více jsem četla, tím více mi docházela "hloubka a duch" této knihy. U knihy jsem se smála i ukápla nějaká ta slza. Prostě Backmanův styl: lehce smutný, ale jinak celkem veselý a humorný příběh k zamyšlení a s "odkazem" plným moudrosti.

zuzi1162
24.12.2020 2 z 5

Nooo ... nektere jeho knihy mam fakt rada, ale jine jsou uplny opak i kdyz rozdily ve stylu zas tak prilis velke nejsou. Asi jde o tema. Tato kniha patri bohuzel k te druhe skupine, muslea jsem se do cteni nutit a obcas nejaky ten odstaveck preskocila ... a ak se k nemu musela vracet, protoze autor velice rad vpasovava dulezite informace prave do techto casti textu :)). Kazdopadne dalsi knihu zkusim rada, treba budu mit vetsi stesti.

Zuuuza
24.12.2020 5 z 5

Báječný příběh. Trochu veselý, ale především mnohem hlubší, než se zdá. Končila jsem čtení v slzách. Doporučuji!

Adellll
24.12.2020 5 z 5

Má první kniha od autora. A určitě taky né poslední. Pokud hledáte něco odpočinkového, tak je tato kniha přímo pro vás. Plus se u ní stoprocentně zasmějete.

lusila
23.12.2020 2 z 5

Neviem.... mňa to nebavilo. Ako keď niekto čaká dobrú komédiu a pustia paródiu.

Altaria
14.12.2020 5 z 5

Během čtení hlasitý smích i ukápnuté slzy dojetím. Jedno čtení rozhodně nestačilo. Určitě se ke knížce vrátím, třeba zrovna když budu pociťovat úzkost.
Krásné!

LunaL.
13.12.2020 5 z 5

(SPOILER) Nejlepší kniha za poslední dobu! Hodně čtivá, dělalo mi problém ji odložit. Líbily se mi krátké kapitoly, i to, jak se příběh postupně "dával dokupy". Ze začátku spousta věcí nedávala smysl, ale jak jsem četla dál, zjištovala jsem toho víc a víc. Až do poslední stránky! To bylo asi nejlepší, že každá stránka byla zajímavá. Vůbec mi nevadilo, jak se prolínala přítomnost s budoucností a minulostí. Naopak. A obdivuji, jak to někdo takhle dokázal napsat! Jen mě překvapilo, že příběh skončil možná až velkým happy endem, ale na druhou stranu, proč ne?
Určitě doporučuju!

myryjam
12.12.2020 5 z 5

Zezačåtku mě kniha nezaujala, ale pak mne vtahla a nepustila. Tentokráte opět správná dávka moudrosti a lidství opepřena skvēlým severským humorem.

humor švédská literatura tajemství

Fredrik Backman
švédská, 1981
2014  92%Muž jménem Ove
2017  89%Medvědín
2020  87%Úzkosti a jejich lidé
2015  84%Babička pozdravuje a omlouvá se
2016  87%Tady byla Britt-Marie

Kniha Úzkosti a jejich lidé je v

Přečtených2 692x
Chystám se číst1 030x