Zimoděj

Zimoděj https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/1809/bmid_uzasna-zemeplocha-knihy-o-tonicce-b-I4O-1809.jpg 5 657 53

V devíti Tonička Bolavá porazila krutou Královnu víl. V jedenácti bojovala se starodávným zlem kradoucím těla. Ve třinácti Tonička musí čelit nové výzvě: chlapci. A chlapci mohou být trochu problém, když je vám třináct... Ale Zimoděj není doopravdy chlapec. Je to samotná zima – sníh, vichřice, rampouchy – to všechno dohromady. Když se zamiluje do Toničky, může jí udělat růže z ledu, ale jeho přirozeností jsou vánice a laviny. A chce, aby Tonička zůstala v jeho lesknoucím se zmrzlém světě. Navždy. Tonička bude potřebovat všechnu svou prohnanost, aby přežila do jara. Bude také potřebovat pomoc všech svých přátel, od mladých čarodějek až po legendární Bábi Zlopočasnou. A ještě - Svobodnej národ! Ty nejodvážnější, nejhouževnatější a nejsmradlavější piktmužíky, jací kdy byli vyhnáni ze Země víl – ať už se jí to líbí nebo ne. Vypadá to na velmi chladné období, protože jestli Tonička nepřežije do jara – jaro už nepřijde. Úžasná Zeměplocha - 3. kniha o Toničce Bolavé, přeložil Jan Kantůrek.... celý text

Romány Fantasy
Vydáno: , Talpress

Wintersmith , 2006

karel3856
15.01.2015 5 z 5

Sérii o Toničce jsem začal číst od posledního dílu. Byl jsem k námětu původně trochu skeptický, ale naprosto neprávem. Knihy mají velkou hloubku, kterou jsem v knihách pro mladší čtenáře nečekal. Jasně mi pan Pratchett dokázal, že spisovatele jeho formátu není dobré podceňovat. Jsem naprosto našený a těším se na další díl s mladší Toničkou :)

gomaki
08.09.2014 5 z 5

Jsem z tohoto dílu jaksi rozpačitá.
Toničku mám ráda, Fígla musí milovat každý :) i tam bylo dosti mých oblíbených čarodějek...jen mi tenhle díl trval strašně dlouho než jsem ho přečetla ... možná je to tím, že mi v ruce přistál nový telefon a já si hrála s ním, ale faktem je, že se mi k ní těžko vracelo.
Ve chvíli, kdy Tonička dostala jistý "dar" se to začalo rozjíždět :) dostalo jistý nádech a já opět nemohla oči odtrhnout.
Je tady, ale jedna věc, kterou bych ráda vytkla - Letní dáma - zasloužila by si více prostoru. Chápu, že to je příběh hlavně o Zimodějovi a Toničce, ale Letní dáma není tak úplně nepodstatná, co si budeme povídat :)
Suma sumárum je tohle další parádní kniha od Terryho, ve které se setkáme s našimi přáteli z předchozích dílů:)

Gyta, Esme a Nac mac Fíglové jsou prostě zárukou každé Zeměplochy:)

Maica
20.02.2014 3 z 5

Pro mě trošku slabší knížka ze série. Jako by jí nějak scházela hlavní linka. Spíš by se měla jmenovat "Tonička zachraňuje svět před věčnou zimou a taky Anagramu (tedy samozřejmě Anagrama učí Toničku a její kamarádky) a občas se objeví Zimoděj a Roland". Což by byl ale trošku dlouhý název, takže si pan Pratchett vybral jen jednu z nastíněných variant, přestože nedostala výrazně největší prostor. Už jsem ale přišla na to, co mi na těchto knížkách (asi jako jediná věc) nesedí - buď je Tonička extrémě schopná a rychlá, nebo má na Zeměploše den aspoň 30 hodin. Jo, ještě bych si chtěla postesknout, že se tu objevilo žalostně málo Fíglů.

Felsenberg
31.01.2014 5 z 5

Takhle vzniká a vypadá opravdová zima! Přírodní síly, zima a léto, mráz a žár, muž a žena, rovnováha. Bravo Toničko, bravo Bábi, bravo Terry ...

helmiczka
31.08.2013 3 z 5

Pri čítaní sa mi vybavil jeden pojem - Harry Potter. Tým nechcem povedať, že by kniha bola zlá. Ani dobrá. Len konštatujem, že mala rovnakú atmosféru. A bol to asi najlepší diel s Toničkou.

AjťačkaTýnka
29.08.2013 2 z 5

Moje první a poslední kniha tohoto autora. Nepřišel mi na chuť. Příběh se mi velice líbil, ale to jeho psaní mi jde proti srsti. Sto lidí, sto chutí... :)

mercedes1j8
09.08.2013 5 z 5

Miluji knihy od Pratchetta a příběhy o Tiničce Bolavé jsou nejlepší :D

Karin_w
15.03.2013 4 z 5

Dřívější příběhy o Toničce se mi tolik nelíbily, ale po tomhle díle svůj názor přehodnocuji a asi jim dám ještě jednu šanci :-) Zimoděj byl krásný příběh, klidný a milý

lanusinka
11.01.2013 5 z 5

Další skvělé pokračování Toniččiných dobrodružství... Jenom mi trochu přijde, jako by ve všech knížkách měla mít o dva roky víc než se tam píše...

Zajda
31.07.2011 5 z 5

Nac Mac Fígli si zamilujete. Kéž by Terry napsal příběh kde by Fíglové hráli hlavní role :)

stilgar1
16.04.2011 5 z 5

Čím je Tonička starší, tím více se mění i charakter příběhů, v nichž vystupuje. Stále více se blíží tomu, co známe z ostatních knih o Zeměploše. Zimoděj, ač nevyšel v samotné sérii Úžasná Zeměplocha, ale v sérii vedlejší - Příběhy ze Zeměplochy (minimálně tedy u nás - jak to bylo v Británii opravdu nevím), je už tomu velmi blízko, o čemž svědčí i to, že se zde mnohem více angažují i postavy známé z děl jiných. Zimoděj je podle mě plnohodnotnou částí Úžasné Zeměplochy a poskytuje takřka až nadměrné množství zábavy.
P. S. Začínám být přesvědčen o tom, že Nac Mac Fíglové jsou bezkonkurenčně tím nejlepším, co Pratchett vymyslel. "A kde že je moje bůhovado? Je totok moje bůhovado? Robí to "píp"! To je fták-kuřacko! To nejni mý bůhovado!..."

st.me
27.02.2011 5 z 5

Vzít si díl, ve kterém jsou Nam Mac Fíglové, je prostě zárukou, že zábava FAKT bude. Tyhle modrý víly by si fakt zasloužili samostatný díl jen o sobě. I když na druhou stranu, když jsou s Toničkou, tak je to takový vyvážený celek. Kdyby byly samy, tak by se to nejspíš šeredně zvrhlo. Šeredně pro někoho.
Jak tu psali už jiní, Tonička díl od dílu moudří, dospívá a umí víc a víc. Ne že by to ho neuměla dost, když jí bylo devět.
A klasický dodatek na závěr. Těším se na další díl s ní :)

Selhan
30.11.-0001 5 z 5

Knihy o Toničce jsou zvláštní. Skoro jako by k Zeměploše nepatřily. Děj je vlastně dost mrazivý, a v tomto díle doslova. Ovšem nebojte se, že by zde nebyla zábava. Nac Mac Fíglové se o ni postarají stoprocentně. Už jen to, že tyto víly vyhodili z vílí země protože pořád chlastali a smrděli za své.