Sekáč

Sekáč https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/285977/bmid_sekac-CbE-285977.jpg 5 1596 130

Smrť je nezvěstný. Předpokládá se, že, jaksi... odešel. Pravdou však je, že dostal výpověď. To samozřejmě působí určitý zmatek, jaký ostatně vznikne pokaždé, když zrušíte nějakou hodně využívanou službu veřejnosti. Zeměplochu pomalu naplňuji nejrůznější duchové, a skupina bojovníků za práva mrtvých má najednou víc práce než kdykoli předtím. Zatím se kdesi daleko na venkově objeví podivný, velmi skromný cizinec, který, jak se ukáže, umí skvěle zacházet s kosou. Jeho obrovský bílý kůň se skvostným postrojem sice vypadá jako kradený, ale začínají žně a každé ruky je zapotřebí. Cizinec nastoupí jako vítaný pomocník na farmě slečny Zahořalé a pustí se do práce, i když chvílemi tak nějak po svém...... celý text

Literatura světová Humor Fantasy
Vydáno: ekniha , Talpress

Reaper Man , 1991

Akana
15.03.2022 5 z 5

Už jednou, v Mortovi, se Smrť pokusil užívat si života. Tehdy z vlastní vůle, tentokrát jako nedobrovolný penzista. V obou případech je tím samozřejmě zaděláno na spoustu legrace i filosofie, nejlépe v jednom balení. A aby toho na jednoho Smrtě nebylo moc, druhou půlku taškařice vyváženě obstarává osvědčená parta mágů, se kterými se taky nikdy nenudíte...

Luicy
06.03.2022 4 z 5

Smrť si mě získal hned při prvním setkání s Pratchettovou Zeměplochou. Neskutečnej sympaťák. Škoda jen, že v této knize nedostal tolik prostoru, který jsem čekala. Nicméně i tak se jedná o super příběh s filozofickým přesahem.

"Kdyby lidé věděli, kdy zemřou, žili by mnohem lepším životem."
OBÁVÁM SE, ŽE KDYBY LIDÉ VĚDĚLI, KDY ZEMŘOU, PRAVDĚPODOBNĚ BY NEŽILI VŮBEC."

Patro
18.01.2022 5 z 5

OK, tak tohle byl ten největší trip, jaký jsem kdy četla, a to jsem si myslela, že mě od Pratchetta už nic nepřekvapí.
Smrťova dějová linie byla úžasná, opravdu hodně mě bavila a nesla krásné myšlenky. Ten druhý děj...no, řekněme, že si to musíte přečíst sami.
Krleš!

anonymní.Ilja
30.12.2021 5 z 5

Tak jako jsem se s Mortem - svou první knihou že Zeměplochy - zamiloval do Pratchetta, s knihou Sekáč jsem se hluboce zamiloval do Smrťe, který je jednou z nejkrásnějších a nejikoničtějších (přestože téměř okrajových) postav na Zeměploše.

Otázka zní: co se stane, když se Smrť rozhodne, že si dá oraz, když ho teda nepotřebují, odloží svůj černý plášť a pustí se do služby na farmě?

evvva
26.10.2021 5 z 5

Proč? Proč se s Terrym potkávám až skoro v padesáti? Tak dlouho skrytý a utajen a přitom tak moc blízký...co řádek,to poklad,co slovo, to perla...neskutečný překlad, klobouk dolů...všem,kdo váháte... směle do toho! Krleeeeeš!!!

Bája89
22.08.2021 4 z 5

Poslechnuto jako audiokniha v nepřekonatelném podání Jana Vondráčka. Je pravda, že s první polovinou jsem krapet bojovala, ale nakonec jsem opět podlehla. Smrť byl skvostný a člověk ho má rád prakticky od prvních řádků. Příběhu nechyběl vtip ani určitý filozofický přesah, které nutí čtenáře/posluchače přemýšlet nad některými věcmi ještě dlouho po dočtení/doposlechnutí.

Usire
09.07.2021 5 z 5

Výborný díl, který má velký filosofický přesah. Smrtě musíte mít prostě rádi, právě proto, je to oblíbená postava řady lidí a tady dostala značný prostor. Jen mne mrzí, že toho prostoru mohlo být i více. Dění v Ankh-Morporku bylo zajímavé, ale osobně bych se raději více zabýval právě Smrtěm.

Mona-Lisa
06.05.2021 5 z 5

"Kdyby lidé věděli, kdy zemřou, žili by mnohem lepším životem."
OBÁVÁM SE, ŽE KDYBY LIDÉ VĚDĚLI, KDY ZEMŘOU, PRAVDĚPODOBNĚ BY NEŽILI VŮBEC."
Být čtenářem Pratchetta a vracet se do Zeměplochy je jako být členem tajného spolku. Jakmile jsi vevnitř, je ti společníkem
neskutečně pestré panoptikum postav s ještě jiskřivějším humorem v pozadí. Je třeba být se na pozoru každou stránku. Nikdy nevíš, co ti může uniknout - narážka z pole
fyziky, filozofické zamyšlení, romantická chvilka a nebo to byl jen sarkastický hlod?
Tento díl se zaměřuje na Smrtě, jeho nedobrovolný odchod do důchodu a co to obnáší pro obyvatele Zeměplochy.
Není to nic veselého, to říkám rovnou. Lidé neumírají, opouští svá těla ale nemá je kdo převádět na druhou stranu.
Takže se staví do fronty, neví kam by se vrtli a vzniká tu pěkná mačkanice.
Taky tu víří všude kolem nahromaděná životní síla. Svět se jednoduše vychýlil z rovnováhy.
Objeví se samozřejmě někdo, kdo situaci zachrání. A protože Pratchett umí krásně psát hrdiny, kteří se tak stali jen díky
probíhající situaci a většinou nemají ponětí, co dělají; je tento díl opravdu perla. Vtipnost, kam se podíváš.
Kniha skáče mezi Smrťem, dožívajícím zbývající čas na farmě a Ankh-Morporkem, kde se situace s nahromaděnou životní sílou vyostřuje.
Jestli se nebojíte hodně bizarní a specifické fantasy, doporučuju.
Celou knihu zařazuju mezi lepší kousky ze Zeměplochy a konec byl jeden z nejdojemnějších vůbec.
"MĚL JSEM V PLÁNU UKÁZAT VÁM DIVY SVĚTA. NÁDHERNÁ MĚSTA. COKOLIV BYSTE SI PŘÁLA," řekl Smrť.
"Cokoliv?"
"ANO."
"Pak tedy půjdem na vesnickou tancovačku. Chodím tam každý rok, spoléhají na mě, vždyť to znáte."

ParallyShawy
09.04.2021 5 z 5

Zajímavě filosoficky postavená vtipnokniha. Je pravda, že jsem očekával více pasáží s Vilémem alias Smrťem, ale pomalu si začínám zvykat, že od Terryho nedostanu úplně vše. Ke konci knihy jsem se přistihl, že při čtení si malinko tancuji... ANO!

toni-az
27.03.2021 5 z 5

Tradičně vtipná knížka ze Zeměplochy z mými oblíbenými postavami Smrtěm a čaroději. Tentokrát mi to nicméně přišlo nějak víc filozofické než obvykle, což rozhodně není na škodu. Člověka to donutilo zamyslet se nad smrtí ale hlavně nad časem. Zajímavě vysvětlené některé aspekty, např. jak smrt může stihnout vše naráz.

Shaxx
24.03.2021 5 z 5

4,5*

Smrť dostal ,,výpověď" z výkonu svého povolání a zakouší jaké je to být...skoro smrtelníkem. Jak se mění cennost jednotky času, jak tíživě či radostně mohou působit utíkající vteřiny.
A protože zatím probíhá výběrové řízení na nového Smrtě, trochu kolabuje byznys s umíráním, protože není, kdo by kosil mrtvé. Životní energie nemá kam jít a je jí všude plno, což se musí nějakým způsobem projevit..

Smrť - moje oblíbená postava ze Zeměplochy. Krysí Smrť je ňuňán. A Hrabě z Nosfernetu, co k tomu dodat :D :D

Půl hvězdy jsem dala malicherně dolu z toho důvodu, že Smrťových částí bylo na můj vkus málo a části z Ankh-Morporku mě chvílemi zas tak nebavily.

handulli
20.03.2021 5 z 5

Pratchett je jediný autor, který mě dokáže při čtení rozesmát.
Není asi nic, co by už nebylo řečeno přede mnou. Skvělá satira skrývající spousty hlubších myšlenek. Jenom Pratchett je dokáže zakomponovat do děje naprosto lehce a ještě vtipně.
Pomocný dělník Smrť-Vilík, trhlí mágové a jeden jejich nemrtvý kolega, ale dojde i na bojácného bubáka nebo upíra z Nosterfernetu a samozřejmě liga za práva (ne)mrtvých. Doporučuji!

---------
"Není to starý Rumpál. Starý Rumpál byl mnohem starší."
"Starší? Cože? Starší než mrtvý?"
---------
„Stůjte! To bylo moje nejlepší roucho!” zakřičel za prchajícími. „Chtěl jsem, aby mě pohřbili v mém nejlepším… No a teď se na něj podívejte! Víte, jak špatně se štupuje hedvábí? Vraťte se! Podívejte se, a ještě navíc je ta díra ve dvojitém švu, no ale tohle, to už -“
Chvilku poslouchal. Neslyšel nic jiného než zvuk pádících nohou, který se rychle vzdaloval.
Rumpál Žička si vytáhl nůž z těla.
„Málem mě zabili, grázlové,” zabručel a odhodil zbraň daleko od sebe.
---------
„Slyšel jsem, že nejste jenom mrtvý, ale že vás prý i pohřbili,” naklonil se za ním zvědavě Afekt, když Rumpál šouravě vykročil.
„To je pravda.”
„Pořádného chlapa ale jen tak něco nepoloží, a když už, tak zase vstane a jde dál, nemám pravdu?”
---------
„To je ono! Bohatý lidi by si dali vždycky kvůli šesťáku vrtat koleno.”
„Jasně. Vostrá a bohatá. Ale máklá.”
„Nemůžeš bejt bohatej a máklej. Když si bohatej, můžeš bejt akorát výstřední.”

adellza
25.01.2021 5 z 5

Sekáč byla má první zkušenost s knihami od Pratchetta a byla to určitě správná volba! Doporučuji nejen milovníkům fantasy, ale i lidem jako já - "fantasy začátečníkům".

meren
25.01.2021 5 z 5

Byla by chyba považovat Pratchetta za autora "jen" vtipné fantasy. Naopak, jeho Zeměplocha překypuje satirou a tolika pravdami o lidském životě, až je to kolikrát k neuvěření co vše dokáže v jedné knize pojmout. Ano, existuje spoustu filozofických knih, které jdou více do hloubky. Na Pratchettovi se mi ale líbí, jak dokáže myšlenky lehce, lidsky, a pravdivě podat. Samozřejmě, v některých knihách se mu to daří více, v některých trochu méně (ale stále s vysokým standardem). Sekáč je zrovna tím dílem, ve kterém se mu to filozofování daří velmi zdařile (a sranda je to stále).
Smrť v Sekáčovi ukazuje, proč je po právu považován za jednu z nejoblíbenějších postav Zeměplochy. A navíc, v kom chcete najít většího filozofa o životě a smrt, než  ve smrťákovi s přesýpacími hodinami a touhou nepromarnit ani vteřinu svého zbývajícího života. Mágové se ale samozřejmě nenechali v této knize zahanbit a sází jednu perlu za druhou. A i mrtví se svým hnutím za práva zesnulých k tomu mají co říct (protože smrt se rovná automatické diskriminaci, jak nám vysvětlí Půlbotka).
Jedenáctá Zeměplocha patří k nejzdařilejším dílům, a zároveň ukazuje vše, co na téhle sérii miluji. A už teď se netěším na tu chvíli, kdy dočtu poslední díl.

"A celou tu dobu starodávné hodiny nad krbem tikaly a tikaly a odsekávaly mu vteřiny života. A ještě před nedávném se mu zdálo, že je jich tolik..."

puczmeloun
22.01.2021 4 z 5

No nebýt to Pratchett, ťukám si na čelo, co je to za podivné spojení dvou prakticky nespojitelných příběhů. Jenže oba mají svoji hloubku, každý by si zasloužil vlastní knížku a zároveň slouží i jako nosiče na neuvěřitelné množství (u Pratchetta už klasické) dalších menších námětů, odkazů a scének. Od klasických témat, jako je smrt, osud, stáří či čas (skvělý začátek s jeho různým vnímáním) po drobnou vynalézavost řemeslníků, lumíky, japonské bojové pokřiky, zhmotněné nadávky, evoluci spojenou s nárůstem počtu supermarketů (kniha je z 90. let, že :), "lovce pokladů s bičem" a pošťouchávání do finančních úřadů.

Navíc v audioknize zvolený interpret - Jan Vondráček pro mě nesmazatelně spojený se Zeměplochou skrze angažmá v Maškarádě jako Sardelli - dokáže zasáhnout proměnami vlastního hlasu velké množství zdejších postav a oproti Mužům ve zbrani od stejného nakladatelství je vše přirozenější (na komediální fantasy :) a nejde tak prakticky nic vytknout. Znova velká radost poslouchat...

Pro mě jako zeměplochofila je mimochodem zajímavé, že Sekáč je mladší než Mort, to bych ani neřekl (dokonce se Sekáč ani netváří jako 2. díl).

MadamC
07.01.2021 5 z 5

Samozřejmě nemohu jinak, než dát 5 hvězd. Opět nesmírná jízda nabitá vtipem a nečekanými událostmi, které vám rozhodně zvednou náladu. Smrť je prostě nejlepší a když se k tomu přidá banda věčně zmatených mágů, mág, který měl zemřít a nezemřel, paní Bochánková a Jeden-muž-kbelík a do toho všeho přijde skupina, která volá po rovnoprávnosti mrtvých/nemrtvých...je to ten nejlepší guláš, který se jen tak nepřejí.
Čteno jako audiokniha.
Doporučuji všemi 20!

ElfkaEleanor
24.11.2020 5 z 5

Pro Smrtě mám zkrátka slabost... Nemohu jinak než knihu doporučit :)

Vidlička
18.11.2020 5 z 5

"ŘÍKEJTE MI VILÍK."

Smrť suspendován, pročež nákupní vozíky terorizují Ankh-Morpork! Další Pratchettovská jízda obrazně i doslova, když má dokonalá a opět maximálně zmatená grupa mágů snahu dát vše do pořádku!! Absolutně doporučuju!!! Krleš!!!!

Atuin
12.10.2020 5 z 5

Pratchett byl prostě ďábel. Tohle je jedna z jeho nejlepších jízd. Tady není malých postav.

kurama45
07.10.2020 4 z 5

No jo no… Bez smrti by nebol život ono.
Príbeh o Sekáčovi, ktorý na chvíľu preradil na poľnohospodárstvo a o mŕtvych, ktorí sú až príliš živí. Mimochodom, dávajte si pozor na kompost :O!

Zeměplocha smrt

Terry Pratchett