Pravda

Pravda https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/476/zemeplocha-pravda-476.jpg 5 813 63

„Zvláštní vydání! Zvláštní vydání! Přečtěte si! Pohyblivý tisk přichází do Ankh-Morporku! Cech rytců uvažuje o svém zrušení!“ Tak začíná dvacátý pátý díl cyklu Úžasná Zeměplocha. Tentokrát vtrhla síla pokroku do největšího města Zeměplochy v podobě velkolepého objevu tisku. Skromný pisálek Mikuláš ze Slova se díky náhodě stává prvním editorem novin Ankh-Morporská kometa a snad není ani nutné dodávat, že nic nepůjde hladce. Ne každý je totiž nadšen tímto pokrokem a ti, kdo se mluvit nepřejí, rychle objevují umění „No Comment!“ Velkou komplikací je i obvinění lorda Vetinariho z vraždy svého asistenta a následný pokus o útěk. Když se pak do záležitostí plete investigativní žurnalista (s „notebookem“ v ruce), je nasnadě, že může být odkryto mnohem závažnější spiknutí... Kniha je opět plná břitkého humoru, myšlenky se prohlubují a kvalita zůstává. Úžasná Zeměplocha, kniha 25., přeložil Jan Kantůrek.... celý text

Literatura světová Humor Fantasy
Vydáno: , Talpress

The Truth , 2000

zuzana4291
25.04.2020 4 z 5

Moc hezký příběh o novinařeně a vzniku na Zeměploše. Kniha se dobře čte a opět autorům humor nezklamal.

Boby17
28.03.2020 5 z 5

Ano, Terry Pratchett to skvěle napsal a Jan Kantůrek to pro nás do češtiny skvěle vymyslel! Příběh prvních novin v Ankh-Morporku je nejenom zábavný, ale chvílemi mě nutil i k zamyšlení, zvláště, když "lež oběhne svět dřív, než si pravda stačí obout boty". Určité -ané paralely lze najít i ve světě kolem nás (neúplné přídavné jméno pochopí jen ten, kdo knížku četl). Za mě jednoznačně všech pět hvězd.

patch
20.03.2020 3 z 5

Opět skvělé čtení od tandemu Pratchett - Kantůrek. Někdy mám dojem, že překladatel dodává knize další rovinu. Nejvíce mě pobavilo záhlaví Komety, kde z původního sloganu Pravda vítězí vzniklo tiskovou chybou Pravda vyděsí. A jméno hlavního hrdiny Mikuláš ze Slova, to také pobaví.

iskovsky
18.03.2020 4 z 5

Trocha ťažkopádny začiatok, ale potom sa mi podarilo naladiť na tú správnu vlnu a čítanie som si parádne užil. Trpaslíci dokážu vyrobiť zlato z olova a TP dokáže z aného hovna postaviť mrakodrap a ťahať ho tak vysoko, až cestou nahor dospejete k bodu, že nemá zmysel uvažovať nad tým, ako to celé drží pokope a radšej si budete užívať výhľad, pretože s každým momentom nahor vás niečo malé prekvapí, niečo malé rozosmeje a dokopy je tých maličkostí toľko, že vám to zohreje čitateľskú dušu a pohladí váš šiesty zmysel pre nezmysel...
PS: palec hore pre postavu zabijáckeho kunsthistorika Tulipána a jeho aný lingvistický zlozvyk...

Aleen
28.10.2019 5 z 5

Konečně mají i v Ank-Morkpolku i noviny!! A že přišly do města s pěkným vyrválem! Jsem velký milovník Pratchettovsko-Kantůrkovského humoru. Všechny postavy jsou vybroušeny do nejmenšího detailu. Tohle prostě musíte milovat. Tu dokonalost, spád a satirický pohled na náš svět. Přesně takhle si totiž představuji fungování všech médií :-)

Affares
28.08.2019 5 z 5

Obdivuji a vždy budu obdivovat Pratchettovo umění vzít vážné téma a zasadit jej do děje, který je mistrovsky vyvedený. Je na pomezí zábavy a úsměvů díky postavám a prostředí ale také vede k hlubšímu zamyšlení a poselství. Kniha Pravda je za mne jedna z nej právě díky tomuto spojení.

Sněžková
14.08.2019 5 z 5

Léto znamená dovolenou. Dovolená znamená klid a zábavu. A klid a zábava pro mě znamená Pratchett. A alespoň dva. Tři. I víc.
Moc ráda se k této knížce vracím. Zbožňuji Otta von Schreklich a jeho monology a dialogy přepsané panem Kantůrkem do češtiny. Běží mi při čtení v hlavě jako audiostopa a i kdybych nechtěla, musím se smát. Mikuláš ze Slova je tak trochu „divný brouk“, ale zcela chápu jeho zápal pro práci. A o trpaslících z tiskárny ani nemluvím. A vždy, když se knížka blíží k závěru (četla jsem ji už několikrát, tomu se zkrátka neubráníte), napadne mě jen jediná věc: „Proč -aně není delší?“

mia.com
01.08.2019 4 z 5

Další bezva příběh ze Zeměplochy, tentokrát o vzniku tištěných novin a k tomu záhada s lordem Vetinarim. Jako vždy jsou postavy úžasné a měla jsem pocit, že všechny znám. :)

Pan Petr
20.02.2019 3 z 5

Se Zeměplochou teprve začínám a dávám zatím na rady čtenářů. Šalamounsky jsem si zde na Databázi našel ty nejlépe hodnocené a vzhledem k tomu, že jako jedna z top vyběhla Pravda, bez váhání jsem si ji zakoupil. Jenže ouha, asi půjdu proti proudu,ale tahle knížka mě prostě nezaujala. Nejsem žádný znalec Pratchetta, ale co můžu srovnávat, delší a na děj i na postavy obsáhlejší díla v jeho podání nejsou prostě ono. Jistě, přendat naše dějiny do dějin Zeměplochy a nechat knihtisk vymyslet trpaslíky, je nápad parádní. Má to i další světlé momenty, ale celkově jsem se nudil a v množství postav se ztrácel. Je to jen můj názor, své fandy kniha vzhledem k hodnocení evidentně má, ale já k nim patřit nebudu. Od Pratchetta a ze Zeměplochy raději příběhy kratší, ale o to víc údernější a ty, kde se autor soustředit na humor a ne na to, jak natáhnout děj a popsat co nejvíce stran.

Alix
18.02.2019 3 z 5

TP patří mezi mé oblíbence, Pravda ale ve mně nezanechala žádný hlubší dojem. Velitel Elánius tady plnil pouze roli křoví, Neviditelnou univerzitu jsme jen prolétli, akorát mne nadchnul upíří fotograf Otto. To byla trefa do černého!

Anathiel
03.01.2019 5 z 5

Vtipná metafora investigativní novinařiny v největším měste světa, Ankh-Morporku.

sarka9190
09.11.2018 3 z 5

Pravda je u mne slušný průměr. Mám u Pratchetta jiné oblíbence. Faktem je, že jsem pravdu zhltla na posezené a pamatuji si z ní jen velmi málo, zatímce jiné příběhy ve mně nechali hlubší otisk.

jakub2199
03.11.2018 5 z 5

Mezi tvorbou ze Zeměplochy není mnoho knih, které obsahují uzavřený příběh, nebo lépe uzavřený ansámbl postav, které se již nevrátí jako hlavní postavy v jiných knihách. Proto je komplikovanější je hodnotit v porovnání s ostatními příběhy, například sérii s Hlídkou. Ale mohu s radostí prohlásit, že Pravda obstojí i v porovnání s těmi nejlepšími knihami ze Zeměplochy. Podle mě patří příběhy, v kterých je představen nový vynález, či koncept mezi ty nejlepší. Hravost fantazie Sira Terryho má otevřené pole a může se plně projevit. A právě jeho "world-building" je tak poutavý protože odpovídá na otázky, co by na to a to asi řekli v Ankh-Morporku? A samozřejmě nic není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Co se tak rozvlekle snažím říct je, že jde o další excelentní knihu excelentního literárního génia.

DivnýJanko
25.09.2018 5 z 5

Vynikajúce. A podobnosť s realitou dneška je čisto náhodná. Ale vyžaduje čítať medzi riadkami, dokonca by som povedal, že momentami je kniha nekorektná čo si isto nikto nevšimne. ;)

Mortymer
27.02.2018 5 z 5

Jeden z nejhezčích výtvorů pana Pratchetta :)
Mikuláš objevuje taje nového světa žurnalistiky v krásném nadhledu a celý příběh doplňují staré známé figury plus Vincent Vega a Jules Winnfield zeměplošského světa ;) ...good

BarkaS
12.11.2017 4 z 5

Zajímavé paralely se současnou ČR. Tvarismus (rasismus) a strach z neznáma silnější než rozum, svoboda tisku, pravda a lež. Vlastně už to ani nebylo tak odpočinkové čtení jako dřív, ale opět to ukazuje, jak velký znalec lidí Pratchett byl.

Gustik5
10.11.2017 5 z 5

Velmi povedená kniha, Mikuláš ze Slova je opravdu sympatickou postavou. Bylo dost zajímavé sledovat vznik Komety. Jsem také velice rád, že ve knížce nechyběla má nejoblíbenější postava celé knižní série, velitel Elánius.

Pravda vítězí (vyděsí)!

P.S. Chudák pan Tulipán! Takový znalec umění! Dokonce měl i ertepli! :)

Tom Riddle
04.09.2017 5 z 5

Alchymisté se o to snaží celá staletí úplně bez úspěchu, mágové to sice dovedou, ale s nevalnými (a především dočasnými) výsledky, to trpaslíci, ti to konečně dokázali. A co že to dokázali? Přece změnit olovo ve zlato. Vůbec ale ne tak, jak byste si nejspíš mysleli.

S pětadvacátým dílem a vynálezem tiskařského lisu obyvatelé největší zeměplošské metropole, starého, dobrého, špinavého a milovaného Ankh-Morporku, objevují kouzlo denního tisku, netuší ovšem o jeho stinné stránce, se kterou se vypořádává jeho editor a náš hrdina Mikuláš ze Slova. Najde se totiž celá řada vlivných lidí, kterým se vůbec nelíbí, když kolem postává neškodně vypadající člověk s poznámkovým blokem, a zapisuje si všechno, co se šustne. Obzvlášť, pokud kolem šustí spiknutí na odstranění Patricije.

Všeobecně vzato je u mě Zeměplocha záležitostí veskrze srdcovou, samostatné díly potom velkou houpačkou, neb Malí bohové se řadí k jednomu konci (tomu výbornému až nesmrtelnému), Pyramidy a Pohyblivé obrázky zase k tomu druhému (tomu skutečně pouze lehce nadprůměrnému až průměrnému). Velice mě proto těší, že Pravda se mnohem víc přibližuje Malým bohům, ať už svojí trefnou satirou novinařiny a komentářem o povaze člověka a povaze lidu (velice důležitý rozdíl), crossoverem s Hlídkou (Pravda je řekněme ze tří čtvrtin samostatně stojící díl, z jedné čtvrtiny Hlídka), účastí řady těžkých favoritů (Patricij, Gaspoda, Elánius) či skutečně zábavnou a zajímavou ústřední "záhadou", která dává zapomenout na záhadu minulou, a napravuje tak všechno, co se Elefantovi nepovedlo.

Třešničkou na dortu jsou potom postavy nové, vedle fascinujícího pravdomluvného Mikuláše je skvělá samozřejmě i neohrožená reportérka Sacharóza, u mě ovšem vítězí krevní abstinent a fášnifý fotograf Otto Schrecklich, který s každým stiskem spouště blesku změní sebe na hromádku popela, mě na člověka dusícího se astmatickým smíchem.

Čarodějky na cestách/Malí bohové, Mort, Hrrr na ně!, Soudné sestry, Pravda, Muži ve zbrani, Zajímavé časy, Těžké melodično, Dámy a pánové, Nohy z jílu, Maškaráda, Carpe Jugulum, Čaroprávnost, Stráže! Stráže!, Sekáč, Lehké fantastično, Erik, Poslední kontinent, Barva Kouzel, Otec prasátek, Magický prazdroj, Pyramidy, Pátý elefant, Pohyblivé obrázky

Azizi
16.04.2017 5 z 5

Perfektný vtipný príbeh o novin(k)ách v Ankh-Morporku. Najmä prvá polovica knihy bola skvelá, druhá o niečo slabšia. Mirka Miškechová - Žurnalista

mozkit
05.01.2017 4 z 5

Další fajn kniha ze série Zeměplochy, tentokrát je tématem žurnalistika, novinařina atd. Když je něco napsáno v novinách, tak to prostě musí být pravda :)