Carpe Jugulum

Carpe Jugulum https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/474/bmid_carpe-jugulum-65a1a1477e258.png 5 915 62

Magráta s Verencem mají dceru a připravují velkou oslavu k jejímu křtu. Na oslavu jsou pochopitelně pozvány i čarodějky - Bábi, Stařenka a Anežka Nulíčková. Bábino pozvání ukradnou straky a Bábi, která se cítí tímto domnělým přehlédnutím uražena, se rozhodne opustit Lancre, protože dojde k názoru, že už ji ostatní čarodějky nepotřebují. Na obřad dorazí poslední hosté, rodina upírů z Überwaldu. Chtějí získat Lancre, chtějí, aby se jeho obyvatelé stali jejich služebníky... a potravou. Jsou strašliví, protože se zdá, že nemají žádné zábrany a nedají se zastavit... Úžasná Zeměplocha, kniha 23., přeložil Jan Kantůrek.... celý text

petrarka72
17.05.2017 5 z 5

Loučení s Terrym Pratchettem.

Martin_Eli
14.04.2017 4 z 5

Průměrný Pratchett, nebylo to zlé, ale ostatní knížky o Zeměploše mám mnohem raději.

Šárka_D
11.01.2017 3 z 5

Tohle byla z mého pohledu snad nejslabší Zeměplocha. Bohužel, upíři mě moc nezaujali :(

VeronikaZ
07.07.2016 5 z 5

Tentokrát mi přišla "nejzábavnější fantasy" podstatně vážnější, přesto pořád Úžasná.

mozkit
28.06.2016 3 z 5

První pratchettovka které dávám jen 3 hvězdy. Nebo možná 3.5. Nějak mě vůbec příběh nechyt a hodně jsem se do toho nutil. Téma upírů mě nechytlo. Taky mi připadalo málo Bábi v knížce a Magráta už je holt "velká". :)

Barbarka_CZ
10.01.2016 5 z 5

Pro mě osobně asi nejlepší Čarodějky, naplno se tu projevila skutečná síla Bábi.

tlllk
07.09.2015 4 z 5

Na čarodejky to nebolo zlé aj keď Elánius je predsa len Elánius...

Kraken84
24.03.2015 5 z 5

Velká fantasy švanda o čarodějkách, upírech, pidimužících a tak.

Felsenberg
17.03.2015 4 z 5

Mám pocit, že každé Terryho dílo by mohlo začít větou - Další skvělé dílo Terryho Pratchetta :-) Knihu jsem začal číst na počest smrti Mistra, jakmile jsem se o jeho skonu dozvěděl. Velmi mě to vzalo a týden jsem myslel jen na něj. Prolínal se ve mě smutek, že nás Mistr opustil, ale zároveň radost z toho, co dokázal svou fantazií vytvořit a jakou radost, soudě i podle komentářů zde, jeho dílo v nás vyvolává. Proto bych chtěl jen obyčejně poděkovat - Díky Mistře za to, co jste vytvořil a co jste nám všem tím dal. Samotné Carpe Jugulum je velmi zajímavé, i když bych to mezi to nejlepší od Mistra nezařadil. Nastoupivší rodinka Strakupírovic je kouzelná a jak už zde v komentářích zaznělo, nemohl jsem se zbavit podobnosti s Twilight :-) A stejně jako tamní partička, tak i zeměplošská mi sympatická nebyla a obě mi kvalitně pijou krev :-) Čarodějky opět skvělé a Bábi je opět neuvěřitelná. Tomu říkám Žena a Osobnost! Ta nejde nemilovat a neobdivovat.

T.Louie
15.05.2014 5 z 5

Já nevim jak to ta Bábi dělá, že je ve všech knihách tak úžasná! Mimochodem.... nedáte si někdo šálek čaje? :))

Morgause
06.02.2014 5 z 5

Úžasný pratchettovský humor opět nezklamal. Od trolla-celníka s fiktivní závorou přes antivegetariánské upíří debaty až po svéráznou mluvu Nac mac Fíglů. Ale tenhle příběh má kromě toho i úžasnou hloubku. Předsudky - co s nimi? Zahodit a naivně se snažit o přátelský kontakt se všemi a se vším? Ale pak můžete skončit s hradem plným upírů, kteří jdou po krku vám i celému přilehlému vesmíru. Na druhou stranu, ne všechny čarodějky tančí nahé kolem ohně a ne všichni kněží boha Oma upalují jako na běžícím pásu. Pravda je relativní, takže jak to vlastně je? Upíři, reverend Ovísek i Bábi Zlopočasná mají tu svou a Pratchett v dialozích postav staví tyhle všechny pravdy zamyšlení hodným (ale i zábavným) způsobem proti sobě.

wooloong
29.09.2013 5 z 5

Terry Pratchett a jeho knížky o Zeměploše prostě nemají chybu. Je to přesně ten druh šíleného, bláznivého, hravého a absurdního humoru, který miluju. Navíc se mezi všemi těmi nafoukanými mágy, svéráznými čarodějkami, chemicky nestabilními draky, vznešenými upíry, huhňajícími Igory, zručnými skřety, chamtivými trpaslíky, sympatickými zombíky, pomalými trolly se sklonem k závislostem, zručnými skřety, sexy vlkodlaky, noční hlídkou v čele s Elániem, knihovnami s pokřiveným časoprostorem a knihovníkem s dlouhými pažemi, zálibou v banánech a slovní zásobou zahrnující Ook (a to je jenom stručný a neúplný výčet) najdou i geniální satirické postřehy a opravdu hluboké myšlenky, které povyšují Pratchettovo dílo z kategorie "prostě taková srandička s barevnou paperbackovou obálkou" do kategorie "Literatura".

Meče byly nahrazeny modlitbami, které měly každopádně na svědomí mnohem méně mrtvých, snad až na ty velmi dlouhé, a církev se rozpadla na tisíc skupin a skupinek, jež se neustále přely a dohadovaly mezi sebou a jejichž poslední formou byl zřejmě Ovísek, který se hádal sám se sebou.

Čarodějky v čele s novopečenou matkou Magrátou, Igorové, Smrť a upíři.

Verrrunka
12.08.2013 5 z 5

Opět jsem se velmi dobře bavila. Zeměplocha se čte skoro sama a díly, kde vystupují čarodějky, jsou snad jedny z nejlepších.

BooksLucyKing
12.06.2013 5 z 5

Čarodějky vs. Upíři - brilantní nápad...Jsem ráda, že se tu zas po pár dílech vyskytovala hodně Magráta, fakt mi chyběla a Agnes s Perditou byli taky perfektní dvojka. A když k tomu přidáme Bábi,Stařenku, Omniánského kněze a povedenou rodinku upíru, skřítky a potrefeného Verence, tak se nedá nic jiného než bez přestání číst a smát se a smát a smát...

stopař
03.05.2013 5 z 5

Pratchett nezklamal...

lanusinka
22.11.2012 3 z 5

Nevím, nějak mě to nedokázalo zaujmout, obvykle Pratchetta čtu jedním dechem a tady se mi mysl pořád toulala někde jinde. Ale nedokážu říct konkrétně proč..

helmiczka
02.11.2012 3 z 5

Magráta je späť!!! Túto holku mám vážne rád. A veľmi pútavý je vývoj osobnosti otca Ovíska.

vhumanik
17.08.2012 5 z 5

Pár nových postav a skvělé staré dobré čarodějky v kombinaci s upíry po Pratchettovsku...
Výborná záležitost!

Azizi
26.07.2012 3 z 5

Carpe Jugulum mi tak trochu pripomína paródiu na Twilight. Alebo skôr (podľa dátumov vydania) mi Twilight pripomína anti-paródiu na Carpe Jugulum? Aj keď môže to byť tým, že ja som tých kníh o upíroch zatiaľ veľa nečítala (vlastne už iba ilustrovaného Drakulu). Eh ale no vážne... Istý klan upírov, Strakupíri/Cullenovci, sa sťahuje do nového mesta Lancre/Forks, aby tu mohli začať nový život. Každému sa javia byť veľmi milí a zdvorilí, jediný kto upírom vonkoncom nedôveruje sú miestne čarodějky/vlkolaci. Strakupíri/Cullenovci sú trocha iní než ostatní upíri, a to rodinným spôsobom života a tým, že sa vyhýbajú istým zaužívaným upírím tradíciám. Majú aj určité zvláštne schopnosti. Dokážu čítať myšlienky ľudí, či dokonca ich aj ovplyvňovať. Syn pána Strakupíra/Cullena, mladý charizmatický Vlad/Edward, sa zahľadí do Anežky/Belly, ktorá nie je nejak zvlášť krásna, nevie tancovať, ani na prvý pohľad ničím nevyniká... Keď zistí, že nedokáže preniknúť jedine do jej mysle, zaujme ho tým ešte viac. Rozhodne sa ju chrániť a nedopustí, aby ju niektorý z upírov premenil proti jej vôli, alebo ju dokonca zabil. Celá upíria rodina Vladovo/Edwardovo rozhodnutie rešpektuje a jediná, ktorá nemá Anežku/Bellu príliš v láske je jeho pekná sestra Lacrimosa/Rosalie... Ďalej by som povedala, sa už knihy uberajú vlastným smerom a ja rozmýšľam, ako by som to celé ukončila. Nech teda Om sprevádza vás a Bruta je nám večným príkladom.

Weiler
20.04.2012 5 z 5

Pratchettova kniha představuje upíry ve vší parádě. Návrat Magráty, jako jedné z mých nejoblíbenějších postav, potěšil a ani nebyl na úkor Anežky. Bábi taky zažijete, jako ještě nikdy předtím. A kdyby to snad nestačilo, máme tu fantastického Igora.

upíři čarodějky

Terry Pratchett