Čaroprávnost

Čaroprávnost https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/454/bmid_caropravnost-6Ov-454.jpg 4 2288 213

Když se na Zeměploše narodí osmému synovi osmé dítě a je to také syn, dostává podle tradice do vínku kouzelnickou hůl a stane se z něho mág. Dcer se tento nepsaný zákon netýká, protože s ženami zeměplošská magie vůbec nepočítá. Stařičký kouzelník Podomní Kšaft si až příliš pozdě uvědomil, co způsobil, když svou hůl předal právě narozenému^ osmému potomku osmého syna, aniž se přesvědčil, zda je to kluk... Nejlegračnější a nejpodivuhodnější fantasy v této i jakékoli jiné galaxii... celý text

Literatura světová Humor Fantasy
Vydáno: , Talpress

Equal Rites , 1987

BarkaS
05.11.2018 4 z 5

Nejsem si jistá, ale potkali jsme se ještě někdy s Esk a Simonem? Myslím, že ne. A není to škoda? Tahle Zeměplocha je pořád ještě v plenkách, ale už se pan Pratchett začíná rozehřívat a proměňovat v mistra. Už se těším na další díly, byť už asi po desáté :).

Hadati
04.10.2018 4 z 5

Jeden ze slabších zeměplošských románů, kdy je však třeba toto hodnotit spíše v porovnání s ostatními zeměplošskými díly, než s knihami jiných autorů. V této knize se poprvé setkáváme s Bábi Zlopočasnou. Jedná se o čarodějku z Beraních hor, která je postavena před obtížný úkol – vychovat dívku Eskarínu jako mága. Problémem však je, že magická univerzita, kde se mágové učí ovládat své schopnosti, je ve vzdáleném velkoměstě Ankh-Morpork. Druhým problémem je, že na univerzitě nemohou studovat ženy. To si ale Bábi nenechá jen tak líbit.
Přestože jde o první román s Bábi Zlopočasnou, nejedná se o tu Bábi, kterou byste mohli znát ze série o Čarodějkách začínající Soudnými sestrami. Fakticky to je ta samá osoba, ale T. Pratchett ji ještě nevyvinul do její konečné podoby. Je takovým polotovarem. Skutečná Bábi je totiž velmi přísná a nesmlouvavá, kdy si nenechá nic líbit. Tuto část sice „čaroprávná“ Bábi částečně má, ale má i něco z dobrotivosti Stařenky Oggové (také viz román Soudné sestry).

Lucie89
01.10.2018 4 z 5

Knihy od Pratchetta jsou pro mě velice specificke a trvá mi, než se do nich ponorim a zatím to nikdy nebylo naplno. Přesto tomu dám ještě šanci ..

RyonMathrin
11.09.2018 5 z 5

Pozor, spoilery!!!
Příběh dítěte, které se podle jisté tradice mělo stát mágem... Ale protože osobě předávající kouzelnou hůl do vínku novorozenci včas neřekli pohlaví toho mimina, vytvořil mága z děvčátka...
Tradičně bohatý a hravý jazyk autora popisuje magii na Zeměploše jednak z pohledu mágů a pak z pohledu venkovské vědmy.
Eskalína je sympatická hrdinka, nejvíce si pamatuji její tvrdohlavý pokus o dočasné vtělení v orla. Lahůdka. A samozřejmě Bábi Zlopočasná, to je jedna z mých oblíbených postav :-)
Miluju, jakým způsobem Pratchett píše o imaginárním světě, kde je spousta věcí zparodovaných a naruby, a přece v tom vidím náš svět. Čas od času knihy odhalí hlubší myšlenku, a přitom tak jemně a do všudypřítomného humoru to tak perfektně zapadá ... také kvůli tomu je mám tak rád.

icewind
08.09.2018 3 z 5

Je to jiné než první dva díly, až teprve zhruba v poslední třetině děj najede na rychlejší tempo prvních dvou Zeměploch a doslova zjistíte kde nechal mág hůl. Klidnější a nebál bych se říct místy až komornější způsob vyprávění na mě působil celkem příjemně a ke konci jsem si oživil i moje oblíbené vícenásobné čtení některých pasáží při pocitu, že se trochu ztrácím :-) Ovšem z prvních tří dílů mi tenhle kousek vyšel jako nejslabší a sice jen o špičku odřeného klobouku, ale v rámci hodnocení této série to na čtvrtou hvězdu nebylo.

Janniska
01.09.2018 5 z 5

první kniha od tohoto autora a těším se na další.Fakt mě to bavilo :-)

KillHurt
09.07.2018 4 z 5

Po x letech přečtené podruhé. Upřímně jsem si jen mlhavě vybavoval o čem vlastně kniha je. Humor je skvělý, ale Esme Zlopočasná ještě není úplně tou postavou, na kterou jsem si zvykl v dalších knihách. Myšlenka rovnoprávnosti na Zeměploše se line ve spoustě dalších dílech a je fajn, že autor začal s rovnoprávností mezi muži a ženami. Dám si Zeměplochu asi celou. Už se těším na Morta.

slaska77
11.06.2018 4 z 5

Zajímavě zpracované téma ženských mágů a mužských kouzelníků a jedné opravdu zlobivé čarodějné hole, které jsem vstřebávala opět formou úžasné audioknihy čtené přímo panem Kantůrkem. Bába Zlopočasná v tomto dílku velmi dobře funguje a často vidí svým selským rozumem to, co je jiným skryto. Od Terryho si na chvíli dávám pauzu, ale už teď se těším na další díl, který svým názvem slibuje, že se setkám se svojí oblíbenou postavou.

ipkkk
08.06.2018 1 z 5

Dočetla jsem to, ale zábavná jízda to nebyla.

Terezulina
14.05.2018 5 z 5

za mě musím říct, že jsem se pobavila :-)

Elman
09.05.2018 3 z 5

Celkem banální příběh o tom, že i dívka může být mág, nic víc, nic míň. Nebýt v knize postava Bábi Zlopočasné, která je jako jediná opravdu zajímavá a prokreslená, nedočetl bych to. První půlka knihy se čte skvěle, druhá pro mne byla utrpením a konec jsem dočetl s přemáháním. První půlka knihy za čtyři z pěti, druhá půlka za dvě z pěti, jednoduchá matematika.

jakub2199
09.05.2018 4 z 5

Je těžké zpětně soudit tuto knihu. Pozdější knihy s čarodějkami jsou podle mě lepší, ale i Čaroprávnost je úžasná. Pro někoho kdo četl více knih ze zeměplochy by bylo nejlepším vysvětlením říci, že se kniha stále hledá. Jsou přítomné všechny elementy výtečné zeměplošské knihy (boření stereotypů, černý humor, unikátní forma vypravěčského stylu, unikátní fantazie, hravá dětskost s vyzrálou dospělostí, četné kulturní reference a další) ale je to nekonzistentní. V jednom okamžiku jste ponořeni v ději a stránky vám utíkají mezi prsty a v dalším čekáte až se bude něco dít. Přes zdánlivě negativní vyznění je to nádherná kniha rozhodně jedna z lepších a bezpochyby nebude zklamáním pro nikoho, kdo ji dá šanci.

hanak_v_exilu
17.04.2018 4 z 5

Přišlo mi to takové nedotažené, a kupodivu krátké. Pratchettovy knížky mají často pokojný nástup a pozvolna se rozjíždějí k drtivému finále. Tady přišlo tak rychle, že jsem ho téměř nepostřehl. Z námětu se určitě dalo vytěžit víc, ale jsem rád, že se vytěžila alespoň Bábi Zlopočasná.

Liana
11.04.2018 5 z 5

Moja zatiaľ 3. Pratchetovka. A táto sa mi páčila z tých troch najviac. Skvelý humor, a veľmi sa mi páčila hlavná účinkujúca dvojica Bábi a Esk. Proste skvelé a tešim sa na ďalšiu v poradí - t.j. Mort.

Alex.rrr
04.04.2018 4 z 5

U Pratchetta se skvěle bavím. Trochu mě zamrzelo, že nebylo popsáno samotné dámské studium na univerzitě, na které jsem se celkem těšila. Jinak se mi kniha velice líbila. Bábi je skvělá postavička a doufám, že na ní v dalších dílech narazím :)

TERRORDROME
26.02.2018 3 z 5

Vedel som že oproti prvým dvom bláznivým Zemeplochám to bude útlm a ono aj bol. Story o prvom potenciálnom ženskom mágovi mohol byť klasický príbeh o zarputilom outsiderovi čo ide hlavou proti hydrantu, ale Prattchet ešte minimálne v tejto knihe akosi nedokáže ucelene vyprávať a neustále iba skáče z jednej strany na druhú. Sú tam jasne vtipné pasáže ( aj keď humor je tu jemnejší než ten Mrakoplašovský ) ako úvod kde príde jeden čarodej umrieť do dediny zvanej Kyslá Prdel, oprava lietajúcej metly ( a vôbec všetky scény s metlou po záruke ) neochotným trpaslíkom či prechod tržnicou plný náhodných kúziel... a neustále pripomínanie že Bábi Zlopočasná používa knihy len na leštenie svojej zadnice. To že sa na humor netlačí celý čas neberiem priamo ako nedostatok, ale bez nonstop gagov to chce silnejší dej a ten ma nepresvedčil. Mal som pocit že veľa vecí sa tu mihá hore dole a nakoniec nič z toho vlastne nie je podstatné. Malá hrdinka sa niečo učí, ale k ničomu to nie je, chvíľu kúzli ako divá, potom je zrazu úplne bezmocná a nakoniec niečo dokáže tým že nič nedokáže! No a Bábi Zlopočasná mi spočiatku prišla dosť blbá ako furt menila názor, ale postupne mala stále viac zábavných momentov. Značne rozhárané.

Veggi
08.02.2018 4 z 5

Já si příběh velmi užila. Vtipy, narážkami a srandami se to jen hemží, jen je to mnohem jemnější humor, než v jiných dílech : )

venora
03.02.2018 3 z 5

až tak moc se toho v knize neděje, i přesto jsem přečetla za dva dny... stále čekám na ty nepřeberné zástupy vtipů, o kterých všichni milovníci Zeměplochy mluví (a píšou)...

zdenek2831
25.01.2018 1 z 5

Ze začátku originální pojetí klasické zápletky, těšil jsem se, co bude dál a ono furt nic a nic, až jsem začal číst něco jiného.

Torgal
29.12.2017 3 z 5

Po skvele bláznivom Ľahkom fantastične nečakaný útlm a preladenie na serióznejšiu nôtu. Autor sa venuje zbrusu novým postavám, tempo je voľné, humoru pomálo a držiaceho sa pri zemi. Neinformovaný čitateľ by si dokonca mohol knihu pomýliť s úplne štandardnou fantasy! Kvôli priškrteniu autorovej fantázie a nevýraznému príbehu som si ju až tak neužil, hoci nemôžem povedať, že by sa mi čítala zle. Minimálne postavy má veľmi sympatické. 6/10