Buch!

Buch! https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/482/bmid_buch-uT5-482.jpg 5 879 54

Koumské údolí? To je to místo, kde trollové přepadli ze zálohy trpaslíky... nebo to snad ze zálohy přepadli trpaslíci trolly? Stalo se to velmi daleko a velmi dávno. Jenže jestli teď Sam Elánius, velitel ankh-morporské městské hlídky, nevyřeší vraždu jednoho trpaslíka, bude muset přihlížet, jak trollové s trpaslíky bojují znovu a přímo před jeho kanceláří. Zatímco kolem něj se rozpadá jeho milovaná Hlídka a duní válečné bubny, musí odhalit každou stopu, být chytřejší než každý vrah a pokořit každou temnotu a najít řešení. Ach ano... a každý den v šest hodin, pravidelně, bez jakékoliv výjimky, musí dorazit domů, přečíst svému malému chlapečkovi knihu Kampak se poděla má kravička? A doprovodit čtení všemi pravými zvuky zvířátek z hospodářství. Jsou věci, které prostě udělat musíte.... celý text

Literatura světová Humor Fantasy
Vydáno: , Talpress

Thud! , 2005

demlice
18.03.2015 5 z 5

Paráda! Jak jinak uctít památku nejoblíbenějšího autora, než vzít do ruky jeho knihu a přečíst ji? Udělal jsem to a udělal jsem dobře! Buch! je velice povedená a mám takový pocit, že v dnešní době i dost aktuální. Tohle prostě Pratchett umí! Na Elaniovi miluju to, jaký má respekt v práci, jaký naopak dokáže projevit respekt před ženou a to, jak miluju svého syna. "Kdepak je má kravička?" mi zní v uších a nepřestávám se při tom usmívat :-)

Túrin
04.02.2015 5 z 5

Kdepak je má kravička?!?!?

Fairiella
02.11.2014 5 z 5

Když se vás pokoušejí zabít, děláte to správně. Jdete-li někam, kde se cítíte nejistí, neptejte se, co si vzít s sebou, ale jaké myšlenky zanechat doma. Tohle a mnoho dalšího připomíná jedna z nejlepších knih Terryho Pratchetta. Krásné. Jedna z těch, kterou zavřete a víte, že konec přišel přesně v pravou chvíli. Humpfff!

Aimee1
19.07.2014 5 z 5

Výborné.

gomaki
09.05.2014 5 z 5

24.4.2014 - zakoupeno
8.5.2014 - přečteno

Elánius sice není nejostřejší nůž v šuplíku, ale přímý a čestný jako nikdo jiný a nikdy se nevzdává. To se jen tak říká v AM, ale my, co známe Elánia už nějaký ten pátek, tak víme, že je ostrej až až :) pokud nepočítáme situace s Kravičkou :)

Tenhle díl má spád a vtip a bohužel i kus reality, co si budeme povídat. Kolikrát v naší historii, se "ničily nebo měnily" důkazy?

Elánius je stále cynický, vtipný a tvrdohlavý polda, který má nově jednu velkou slabinu, která ho dělá naprosto lidským a ještě více tvrdohlavým než býval:) Karotka je stále Karotka, jeho nechápavost sarkasmu mě vždy pobaví. Angua, Sally, Řiťka a Táňa je prostě skvělá banda - není nad dámskou jízdu:) A v neposlední řadě si Noby a Fred drží svůj standard :)

PS: „Vyplnousenato!“

narcisonanis
15.02.2014 3 z 5

Ze všech knih o hlídce mne asi nejméně bavila a snad i objektivně hodnoceno je tam méně vtipu, než jsem u Pratchetta zvyklý. Je to také poprvé, co mi přílišné zaměření na postavu Sama Elánia přišlo nudné a nepříliš zajímavé – na úkor například trojlístku Angua, kapitán Karotka a nová postava upírky-policistky. Asi jsem měl Elánia mnohem raději jako cynického a životu odevzdaného policistu. Jako postavě mu však jeho přerod a vzestup ve společenském žebříčku přeji :D Pro mne jedna za slabších knih TP.

Martina Zápoto
15.10.2013

Skvěle se četlo, doporučuji...

SimonaZ
01.10.2013

Kdepak je má kravička??? :)

helmiczka
26.04.2013 4 z 5

Je to Samuel Elánius! To je má kravička! :)

lanusinka
04.01.2013 4 z 5

Takový normální Pratchettovka...

ŽabákDokvákal
09.07.2012 4 z 5

Pro mě spíše průměrný zeměplošský díl...
Ale souhlasím s ostatními, že u "Kdepak je má kravička?" jsem také slzel smíchy!

stilgar1
28.03.2011 4 z 5

Samuel Elánius prošel od svého prvního objevení se v románech o Zeměploše úžasnou proměnou - ze ztroskotance, opilce a neúspěšného poldy se stal (z velké části díky Karotkovi) poldou úspěšným, později vévodou a dokonce i manželem jedné z nejbohatších žen Ankh-Morporku. V předchozím románu o hlídce se Elánius stal také otcem - a o tom, jak se s tím vypořádal, a co pro něj otcovství znamenalo, pojednává v podstatě kniha Buch! Mimo to se čtenář dočte i zajímavé věci o historii sporů mezi trpaslíky a trolly a konečně i o tom, co se stalo v tom zatraceném Koumském údolí.
Kniha Buch! je v mnoha ohledech velmi povedená - na druhou stranu je v rámci Zeměplochy průměrem a mezi romány pojednávajícími čistě o hlídce je podle mě zatím částí nejslabší. Je to možná proto, že oproti dvou částem předchozím (Pátý Elefant a Noční hlídka) nepřináší žádný koncepčně zajímavý příběh a ani příliš neprohlubuje zeměplošské univerzum. Vrací se tak k "jednoduchosti" prvotních románů, což by bylo přijatelné, kdyby se také stejnou mírou vrátil k četnosti humorných situací, na které jsem byl zvyklý. Pratchett to však nečiní, a proto mi některé části nemohly nepřijít zdlouhavé.

tan
07.02.2011 5 z 5

Strana jedna začínala velm slibně:

Dělá na mě "béé!"
To je ovečka!
Není to má kravička!

Pak, jak se zdálo, se autor bezpečně zmocnil materiálu, s nímž pracoval:

Dělá na mě "íhahá!"
To je koníček!
Není to má kravička!

V tomto okamžiku autor dosáhl vrcholu svých tvůrčích sil a další části textu vytryskly přímo z hlubin jeho trýzněné duše.

Dělá na mě "humpff!"
To je hroch!
Není to má kravička!

Tomuhle se vyrovnají už jen "Hole mágů" a "Ježčí píseň".

Alma-Nacida
30.11.-0001 5 z 5

Myslela jsem si, že není možné, abych slzela u slov: "Kde je má kravička?". No zjevně to je možný, Pratchett je slovní mág.