Buch!

Buch! https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/482/bmid_buch-uT5-482.jpg 5 879 54

Koumské údolí? To je to místo, kde trollové přepadli ze zálohy trpaslíky... nebo to snad ze zálohy přepadli trpaslíci trolly? Stalo se to velmi daleko a velmi dávno. Jenže jestli teď Sam Elánius, velitel ankh-morporské městské hlídky, nevyřeší vraždu jednoho trpaslíka, bude muset přihlížet, jak trollové s trpaslíky bojují znovu a přímo před jeho kanceláří. Zatímco kolem něj se rozpadá jeho milovaná Hlídka a duní válečné bubny, musí odhalit každou stopu, být chytřejší než každý vrah a pokořit každou temnotu a najít řešení. Ach ano... a každý den v šest hodin, pravidelně, bez jakékoliv výjimky, musí dorazit domů, přečíst svému malému chlapečkovi knihu Kampak se poděla má kravička? A doprovodit čtení všemi pravými zvuky zvířátek z hospodářství. Jsou věci, které prostě udělat musíte.... celý text

Literatura světová Humor Fantasy
Vydáno: , Talpress

Thud! , 2005

BarkaS
19.06.2018 4 z 5

Komorník Jeefes ozbrojený sekáčkem na led nemůže nechat nikoho chladným. Samík začíná žvatlat a starej dobrej Elán rozehraje partii s Přivolanou temnotou. Prostě Buch! Jako vždy skvělé. Díky, Terry.

malazluta
02.03.2018 5 z 5

Pratchett prostě nezklame... tento díl je skvělý, opět:-)

Banny_L
01.03.2018 5 z 5

Kdepak je má KRAVIČKA!!!?

Alix
26.01.2018 4 z 5

Samuel Elánius, velitel Hlídky, řeší nejen své osobní problémy, týkající se určité hodiny, kdy prostě MUSÍ číst malému Samíkovi jeho oblíbenou knížku, ale řeší také lidskou hloupost, závist a nenávist. K těmto třem zajímavým hnutím mysli totiž stačí lidi jen trošku popostrčit. Neověřená zpráva, zaručená informace, důraz na vlastní identitu, protože ta jiná identita je špatná... A hlavně, pokud se nějaká informace často opakuje, stává se pravdivou.
Četla jsem tuto knihu znovu včera a ohromilo mne, jak dobře nás pan PT znal.

knedlik
17.01.2018 4 z 5

Buch! není nejlepší Pratchettovou knihou, ale rozhodně jednou z nejtemnějších. Zve nás do hlubokého trpasličího podzemí protkaného spletitými chodbičkami a tunely, kde lze nalézt spoustu věcí, ale mnohdy je lepší, když je nehledáte; ukazuje nám pokročilou techniku, ať už se jedná o vodotěsná zařízení či plamenomety a zahaluje nás Přivolanou temnotou (pozn. s prasečím ocáskem :-)).
A taky bourá mýty o vztazích a věčném sváru mezi troly a trpaslíky a ukazuje, že dějiny píší vítězové, bez ohledu na to, že se neví, která strana zvítězila.
Děj knihy je temný, občas, pravda, příliš neurčitý a jaksi nekonkrétní a beze spádu, na který jsme zvyklí, na druhou stranu finální scéna s Elániem v podzemí je naprosto geniální, dokonalá a pro mě nezapomenutelná a vše to vynahrazuje. Filozofické okénko o temnotě vnější a vnitřní je jen třešničkou na dortu.
Osobně velmi oceňuji, jak se postupně v knihách na sobě navazujících vyvíjejí vedlejší postavy - v této mě neuvěřitelně bavila postava Jeefese, který se těší mnoha schopnostem a jeden by se až bál pomyslet na to, jaké schopnosti to jsou. A body ode mě dostává i malý, roztomilý Paco. Vtipné poznámky o tělesných metamorfózách nejmenovaných druhů a ženských problémech, co si vzít na sebe už ani nezmiňuji. :-)

"Existovalo jedno staré vojenské rčení, kterým Fred Tračník s oblibou popisoval něčí dokonalý úžas a zmatek. Jedinec v takovém stavu nedokázal podle Tračníka poznat, jestli je v prdeli nebo u snídaně."

Gustik5
10.11.2017 5 z 5

Díla pana Pratchetta patří k mým nejoblíbenějším, no, a tuto knihu mám ze všech zdaleka nejradši. Z celé Úžasné Zeměplochy totiž zdaleka nejraději čtu knihy o městské hlídce, zvláště o Samuelu Elániovi. Navíc mám pocit, že sem autor vložil nejvíce pravd a zkušeností, které dle mého pocházejí přímo z jeho vlastního života...

bertrand
10.10.2017 4 z 5

Mám rád knihy ve kterých vystupuje Elánius a jeho věrní strážníci. Oproti jiným zeměplošským je tu naděje, že převládne příběh nad formou a laskavý čtenář mého typu si nebude každých x stránek klást otázky typu: "proč tohle vlastně čtu" , "o čem to cafra je" a "nebude lepší usínat u něčeho jiného méně uspávajícího".
Tak to bylo i u této knihy a tak mohu vřele doporučit a zařadit si mezi ty oblíbenější Zeměplochy.
Příběh slušný, takřka detektivní, vtípků pomálu, akčních, hrdinských a mýtotvorných aspektů přehršel a dokonce tu mágové opravdu úspěšně (1x) použijí magii, což se u Prachetta asi také často nestává....prostě knížka pro nefanouška Zeměplochy tak akorát.

Eremites
26.07.2017 5 z 5

Posloucháno jako audio kniha v autě na cestě na dovolenou. Existuje lepší kombinace než Zeměplocha s Elániem v hlavní roli, dovolená, léto a uši plné dokonalého humoru pana Pratchetta? Možná ano, ale moc jich nebude :-)

Posloucháno společně s juniory a dokonce jimi kladně přijato, za což jsem moc ráda. Pokud to pro ně zafunguje jako pozvánka do úžasného světa Zeměplochy, budu ještě raději.

A k samotnému příběhu? Co dodat, Elánius patří mezi mé zeměplošské favority a tady dostal maximální množství prostoru ukázat, co v něm je - a ač tedy není nejostřejším nožem v šuplíku, mé srdce si získal dokonale. A v kombinaci s "Kde je má kravička?" je pro mne prostě hrdinou číslo jedna!
Nesmírně blízká mi byla taky vlkodlačí Angua se svými věčnými trably s upíry a šamponem "Hodná holka - proti blechám".
Obzory mi rozšířily pasáže podrobněji popisující historii trpaslíků a trolů, přičemž minimálně trolí "úderný jazyk" považuji za mimořádně účinnou metodu při jednání s některými lidmi - bohužel u nás je tento jednací jazyk zatím nepovolený.

boxas
09.07.2017 5 z 5

Skvělá kniha! Nejvíc se mi líbily pasáže o knížce Kdepak je má kravička? Ale to asi každému. S přehledem mě pokaždé rozesmál démonek iPaco a jeho snaha zavděčit se " Vložte svoje jméno" čili Elániovi. To fakt nemá chybu!

MGT
14.06.2017 3 z 5

Kniha mě celkem bavila, ale...
Nějak jsem se nemohla soustředit na děj, moc jsem se v tom nevyznala.
Kdo vlastně zničil tu přivolanou temnotu? Kdo to k Elániovi mluvil v trpasličí jeskyni?
Nějak jsem to neposbírala

aneta8890
02.03.2017

Jak se píše v komentářích níže, Pratchett zde pozbývá svého specifického humoru a kniha je opravdu trochu natáhlá... ale to patří k záplavě temnoty, kterou přináší.

Poprvé jsem se po nočním čtení hlídky dívala z postele do temných koutů s pocitem nejistoty a dalo by se říct, že i s mírným strachem. Kniha byla samozřejmě zhltlá za pár dní, ale zanechala skvělou pachuť, která mi připomíná že historie je důležitá, že rasová nenávist nemá logiky, i to, že pod zemí je další úžasný svět, který skrývá plno pokladů a hlavně letokruhy prastaré Země.

Byl to neobyčejný příběh s tajemnou atmosférou a musím říct, že snad první Pratchettova kniha, která ve mě nezanechala konkrétní myšlenky nebo vzpomínky, takový ten klasický milý úsměv, jak super to zase na Zeměploše bylo, ale jen nejistý pocit.. takový černý něco v zádech.

david5746
29.11.2016 3 z 5

Příběh o Koumském údolí, které se skloňuje z leva z prava a maskuje současné rasové a kdejaké jiné problémy. Osobně mi to přišlo zbytečně natahované, zas tolik děje tam ve finále nebylo a závěr jako takový mě taky úplně nevzal ani za srdce, ani za bránici. Není to propadák a hromada lidí je nadšená a já bych asi taky byl, kdybych Zeměplochu neměl za posledních 20 let načtenou celou několikrát a nebyl zvyklý na trošičku vyšší úroveň.

petulka.sasanka
26.11.2016 5 z 5

Příběhy o hlídce nikdy nezklamou!!!! Knihu jsme si užívala od začátku do konce.

Terien
04.06.2016 5 z 5

Dávná bitva trpaslíků a trolů, která v jejich s srdcích nikdy neskončila. Prastaré tajemství, hlídka, nahá upírka a vlkodlačice (v lidské podobě) brodící se spolu bahnem :D...tento díl mě prostě bavil.

andik007
09.01.2016 4 z 5

Začátek se trochu táhl, ale pak už to byla měla...
Doporucim nejprve přečíst Stráže stráže, pak se to tak táhnout nebude, protože v této knize jsou popsány hlavní postavy. Věděli jste treba, že kapitán byl alkoholik a víte jak se dá dohromady s lady B. prectete si Stráže stráže

Karlos227
06.01.2016 4 z 5

vynikající

Azizi
16.12.2015 2 z 5

Trpaslíci a trollovia na Zeměploche idú tak nejak celkovo mimo mňa. A keďže táto kniha bola v podstate celá o nich, akosi som sa pri nej väčšinu času tak trochu nudila. Jasne, je to stále Pratchett, nečíta sa to zle alebo tak, ale príbeh, humor i nápaditosť sa mi tento krát zdali o niečo slabšie.

Jennkie
10.07.2015 4 z 5

Velice zajímavá a samozřejmě vtipná sonda do historie zeměplošských národů a také do rodinného života Sama Elánia.
Místy se mi sice některé Pratchettovy teorie věcí zdály trochu moc překombinované, ale pořád sedí a vypovídají mnoho o povaze naší reálné společnosti. Tento autor by, je i bude nadále v mé knihovně číslo jedna!

trudoš
09.06.2015 5 z 5

Číst Pratchettovy knihy je pro mě jednoduše naprostá slast. Jen jsem Buch! otevřel a za chvíli už jsem byl na konci, i když chudák malá měl skoro 500 stran. Jistě, uvědomuji si, že podstatný děj je na začátku a na konci, a to uprostřed je jen rafinovaná vata. Ale je cukrová, a tu já můžu v jakémkoliv množství. O to víc, když se jedná o Městskou hlídku. Velitel Elánius tak opět nezklamal.

Eigis
20.03.2015 5 z 5

Zeměplocha je prostě záruka kvalitní zábavy. To co zde, ale autor chtěl říci je to, že když existuje rozum a dobrá vůle, nezáleží na náboženství, národnosti nebo kultuře. Fakt, že je toto sdělení zabaleno v tak vtipně inteligentní formě je o to cenější a mnozí by se z tohoto přístupu mohli poučit. Ačkoliv ruku na srdce kvůli tomu Zeměplochu nečtu, důvod je především skvělý humor, ale určitá nadstavba mezi řádky nezaškodí.