Otec prasátek

Nadešel předvečer Svátku prasečí hlídky. * Je nápadný klid. * Sněhu je dost, červenek celá hejna, ozdobený stromeček za každým oknem. Je však absolutní nedostatek velkého tlustého muže v červenobílém oblečení, který doručuje hračky... * Ten zmizel. Dětská vychovatelka Zuzana ho musí najít nejpozději do rána, jinak nejen, že nikdo nedostane dárky, ale nevyjde slunce. A naneštěstí jsou jejími jedinými pomocníky havran s oční vadou, krysí Smrť a bůh kocoviny. * A co je ještě horší, někdo leze komínem. Není to bába. Tentokrát má místo kosy pytel, ale je na něm něco smrtelně povědomého. * HO. HO. HO. * Šíří se podivné zvěsti. * A jestli se vám navíc kýve nějaký zub, buďte opatrní...

Úžasná Zeměplocha, kniha 19., přeložil Jan Kantůrek. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/47_/470/otec-prasatek-zVD-470.jpg 4.6722

Úžasná Zeměplocha (20.)

Hogfather (1996)

Literatura světová, Humor, Fantasy
Vydáno:, Talpress

Aleen

Já miluju Vánoce!! I ty Zeměplošské!! A pokud se ukáže Smrť nemůže být jinak, než veselo...Tohle prostě žeru, svět pana Pratchetta je jedna velká bžunda...A jak on to má všechno promyšlené, aby to štymovalo s našimi zvyky a obyčeji a nešvary a švary...Člověk si uvolní bránici...

Tom Riddle

Chýli se čas Prasečí hlídky, děti čekají na dárky, tajemní auditoři se (znovu) snaží srovnat lidstvo s plochou, a ze Zuzanky je dospělá žena, která se snaží žít život tak normálně, jak jen je to pro vnučku Smrtě možné. K její smůle je ovšem ona jediná ta, která může předejít katastrofě, neb její dědeček má na starosti docela jiné věci.

Smrtě jako postavu miluju, spolu s několika málo vyvolenými (Bábi, Elánius, Mrakoplaš) se pro mě řadí k úzkému vrcholu nejlepších postav Plochy, a dost možná půjdu proti proudu, nicméně tenhle díl se pro mě řadí mezi nejslabší. Největší podíl na tom má fakt, že se již (jako u Smrťových příběhů) tradičně opakuje schéma tří linek (Smrť/Zuzanka, mágové, Časnačaj), a ač ta první je vynikající (především pak všechny situace, kdy se Smrť pokouší chovat jako Otec prasátek a ty, kde se Zuzanka snaží jít proti vlastní přirozenosti), mágové jsou linkou průměrnou, která se někdy trefí a jindy je zase úplně mimo, a linka vraha Časnačaje mě vyloženě otravuje. Mám rád záporáky, pleticháře, elfy, dokonce i auditory, ale tohle velké dítě se zlověstně vyhlížejícím okem, které s potěchou trhá mouchám křidýlka a doprovází to psychopatickým smíchem, mě prostě nebaví, a je to o to horší, že se hned na začátku obklopí partou nevýrazných pochopů (Broskyňa, Kočičák a spol), kterým bych snad přál rychlý skon, jenom abych nemusel číst jejich kapitoly.

Je to škoda, protože taková scéna s Nobym či Smrťův rozhovor se Zuzankou o víře se můžou směle řadit k tomu nejlepšímu, co mistr Pratchett může nabídnout. Takhle se u mě jedná jenom o slabší čtyři hvězdy.

Čarodějky na cestách/Malí bohové, Mort, Soudné sestry, Muži ve zbrani, Zajímavé časy, Těžké melodično, Dámy a pánové, Nohy z jílu, Maškaráda, Čaroprávnost, Stráže! Stráže!, Sekáč, Lehké fantastično, Erik, Barva Kouzel, Otec prasátek, Magický prazdroj, Pyramidy, Pohyblivé obrázky

shmaic

Nemohu jinak, než napsat, že toto byla PRDEL!:-)
Zároveň ale nevidím důvod, proč právě toto je jedna ze zfilmovaných knih. Ano, je jedna z nejlepších, ale to jsou všechny ze série Zeměplochy, že?

PanTomina

Terry P. je (byl) člověk obdařený neuvěřitelnou fantasií a velice bystrým způsobem uvažování. Často se mi u jeho knih stává, že mezi legracemi a lehčím způsobem psaní narazím na tak silnou filozofickou myšlenku, že mě to doslova posadí na zadek. Mám to rád. Tato Kniha není nejlepší, ale za přečtení stojí.

MC87

Pro mě jedna ze tří nejlepších Zeměploch, kterou jsem navíc poprvé četl s teplotami 39-40C, což mi ještě víc umocnilo zážitek a hlavně představivost. Mágové a Smrť, který se snaží zachránit ducha Vánoc a rozdává dětem dárky. Krysí smrť sype jednu hlášku za druhou, Zuzana je totálně logická a SMRŤ se totálně snaží, i když se mu třeba během nadělování dárků počůrají vánoční prasata.Tenhle smrtící koktejl si logicky zasloužil zfilmování, které také doporučuji.

carcassonna

"To, co se tady odehrává...je akt pravé dobročinnosti..."
TO TEDY NENÍ
"Cože? Jak se odvažuješ -"
KDE JSI BYL MINULÝ MĚSÍC? BUDEŠ TADY PŘÍŠTÍ TÝDEN? NE. ALE DNES V NOCI CHCEŠ UVNITŘ CÍTIT TO PŘÍJEMNÉ TEPLO SPOKOJENÉHO JÁ. CHCEŠ, ABY O TOBĚ DNES VEČER ŘEKLI -JAK DOBRÉHO TO MÁME KRÁLE.

Perfektný príbeh na Vianoce. Tento diel sa mi zdal viac filozofický a obsahoval oveľa viac skrytých významov. Hlavne to však bolo o viere, fantázii, aké je pre nás dôležité, všetky tie vymyslené príbehy uchovať - tie tu boli už odpradávna, a ak by sa vytratili, stratili by sme časť samých seba - hlavne čaro detstva. Vraj už odmala by sme sa mali učiť veriť týmto malým klamstvám, aby sme neskôr v dospelosti mohli uveriť v tie veľké, ako je morálka, spravodlivosť a podobne.
"TOHLE NESMÍ BÝT SMUTNÝ ČAS. PŘEDPOKLÁDÁ SE, ŽE ČAS SVÁTKU PRASEČÍ HLÍDKY BUDE ČASEM RADOSTI, HOJNOSTI A MÍRU. A SLÁB TEN, KDO ZTRÁCÍ V SEBE VÍRU! A MALÝ TEN, KDO MALÝ MÁ JEN CÍL!"

Feanor
14.12.2016

Moje najobľúbenejšie vianočné čítanie.

Aredhelka
02.08.2016

Podle mne rozhodně špičková kniha! :) Není tu pro mne co vytknout :)

Johncze
22.07.2016

Bohužel pro mě zatím nejslabší díl celé série. Sešli se tu nezajímavé postavy a příběh příliš neodsýpal.

BLeeCraleek
21.05.2016

I u jiných knih se Smrtěm se mi líbí, jak se snaží pochopit ty lidi. Zuzanka!
Ten humor, Pratchett mě totálně baví. Šílená kniha!

wiix
16.05.2016

Bravúrne dielo! Inteligentný humor, sarkazmy a narážky spracované do fantasy...to som vôbec nečakala, že ma to bude až tak baviť. Všetci detskí superhrdinovia s ešte báječnejšími vlastnosťami a tajomstvami v jednom.

Totojsemja
04.02.2016

Nejlepší kousek knihy na světě: a pak Jack podsekl fazolový stvol a přidal tak ke krádeži, svádění a nepovolenému vniknutí do soukromého objektu, o nichž už jsme mluvili, ještě vraždu a ekologický vandalismus, ale prošlo mu to a žil pak šťastně až do smrti. Ani jedinkrát ho nepotrápilo svědomí po tom, co všechno provedl, ani jedinkrát se necítil provinile. Což dokazuje, že když jste hrdinou, může se vám prominout skoro všechno, protože se nikdo neodváží klást vám nepohodlné otázky.

MGT
04.02.2016

Super kniha, ale měla jsem radši Smrtě sklízecího obilí.
Toho děje bylo místy až hodně a stával se chvilkama nepřehledný, ale kde je Smrť, tam nemůže být špatně vůbec nic. Ráda jsem vzpomněla starého Smrďu.

Vyprdnoutsenato

alzbeta4340
27.01.2016

"Může to být nebezpečné. Nevěřím, že je tam dobrovolně. Myslíš, že bys byl co platný v boji?"
"Samozřejmě. Dokážu lidi pozvracet!".... str. 274
" Myslíte, že naděluje lidoopům dřív než lidem?" "To je zajímavá myšlenka, pane. To z velké části odpovídá mé teorii, že lidé pravděpodobně pocházejí z opice"..... str. 325
Vřele doporučuji.

juckey
06.10.2015

Proč mi nikdo dřív neřekl, že je Pratchett tak vtipný! Bych ho hltala a smála se od rána do večera a nebála se Smrti a čekala, až se zjeví oh god of hangovers. Co se možná bude líbit i vám, pokud se chystáte na prvního Pratchetta, jako se to teď stalo mně, že se nebudete nudit, zapíšete si pár poznámek a užijete si to, jářku, velkolepě..

Lady Dracula
21.09.2015

Jedním slovem: Dokonalost :)

HO, HO. HO. ;)

hancijar
17.07.2015

Prvni sem videla film, parada. Ale kniha, to je neco. Snad jedna z nejlepsich knih o zemneplose. Klobouk dolu.

Ellbereth
02.04.2015

Pro mě jedna z nejlepších knih o zeměploše. Doporučuji!

metrolog
09.02.2015

Nikoho z milovníků Zeměplochy nezklame. A NEJENOM JE! :-)

Mako123123
03.02.2015

Tak ako i predchádzajúce časti aj toto je plné fantasy, humoru, filozofie atd... I ked teraz mi to prišlo už trochu viac zmätené. (už pri niektorých iných knihách mi deje prišli zmätené, také detinské ) Akože bud že tá kniha mala mať jednoduchšiu zápletku alebo väčší priestor na vysvetlenie... pre čitatela. Lebo akože bol tam
SPOLER! - vrah mal na objednávku nadbytostí zničiť Santu a to urobil tak že sa preniesol do zázračného neexistujúceho sveta- hradu zúbkovej víly pomocou vozu z donášky jedla, aby tam ukradol zuby detí zúbkovej víle ktorá bola v skutočnosti celú dobu prvotný bubák ktorý k ľudom namiesto toho aby ich strašil časom citovo prilnul, a si obľúbil deti, pomocou ktorých (detských) zubov, ich (deti) ten vrah ovládal a nanútil im neveriť na Santu. ... nič zložité v konečnom dôsledku ale kto by to na začiatku povedal, že? :D o tom, prečo Mezinima umrel (ved ho nezranili),
Koniec Spoileru
...kam sa občas vyparili krysí smrť a havran Járku počas Zuzankinho cestovania, a podobných nevysvetlených veciach (alebo aspoň veciach ktoré mohli byť zrozumiteľnejšie, lebo ja som ich v knihe nezachytil, napríklad to prečo vrah udrel Benja pri prvom stretnutí, alebo prečo ho Benjo poslúchal, som zistil až pri filme) ani nevravím.

knedlik
17.01.2015

Nápad! Nápad je to, čeho jsem si na Otci prasátek cenila nejvíc. Situovat Smrtě do role Santa Clause mi přijde prostě jako dokonalý fór - a i způsob, jakým je to podané a jak se do této role vžívá... (Asi se mi nepodaří dostat z hlavy výjevy, kdy dvoumetrový kostlivec navlečený v červenobílém oblečku prolézá úzkým kouřovodem, který na konci má dvířka jen zvenčí a jeho suché zhodnocení této situace jako "tomu já říkám bezohlednost" a tak podobně :-)). Obrovské plus dávám i za postavu Žlučoblije, jakožto největšího sympaťáka příběhu. Nicméně jak zde již zaznělo, Otec prasátek není z dílů, u kterých byste se smáli neustále. Přesto se čte velice hezky a četné narážky na kde co vykouzlí mnohdy opravdu široký úsměv na rtech. S hodnocením váhám...Tak čtyři a půl hvězdy.

Matka se zhluboka nadechla
„To jí nemůžete dát!“ vykřikla. „To je hrozně nebezpečné!“
TO JE MEČ, vysvětloval Otec prasátek. MEČE JSOU VYROBENY K TOMU, ABY BYLY NEBEZPEČNÉ.
„Vždyť je to jenom dítě!“ zvolal pan Krumple.
JE TO POUČNÉ.
„Ale co kdyby se pořezala?“
TO BY PRO NI PŘEDSTAVOVALO VELMI VÝCHOVNOU LEKCI.

Samaret
24.12.2014

Nádherné a docela mě překvapilo, jak moc se knihy film držel :D

eliska6826
18.11.2014

Další naprosto bezkonkureční kniha o Smrťovi (nejen o něm) :)

chropovec
19.01.2014

Hogfather, neboli otec prasátek je jedna ze třetí série Zeměplochy, a patří mezi fantasy humorné knihy. Můj smysl pro humor u britského autora, se jevil jinak, ale přesto chválím, jelikož jsem film viděla, a musím dodat, že i lidem, kteří autorovi knihy nikdy nečetli nelitovali, přesto se tam i kritika objevovala, ale to je jiná věc názoru. Hogfather mě s bavil, a postavy? O tom žádná, Časnačajova geniálnost, až k zbláznění, a se Smrtěm úžasně dokonalou ztvárností místo otce prasátka, samozřejmě žádné spoilery, Zuzanina statečnost, a Albertovo odporné kouření...

Bear Reader
27.12.2013

Nápad kdy Smrť místo aby bral, tak naděluje je geniální. Knížka výborná a dokonce i filmové zpracování se mi líbilo. A to nebývá zvykem.

Market = )
01.10.2013

Místy mi to přišlo kapku zdlouhavý, ale pořád je to Zemplocha, že jo :-). Většinou mě spíš než hlavní příběh zaujmou různý maličkosti a drobnosti, který mě bavěj a tohle nebyla výjimka :-).

SimonaZ
01.10.2013

HO HO HO - BYL JSI LETOS HODNÝ...? Smrť á la Santa nemá chybu, je to perfektní parodie :)

wooloong
29.09.2013

Terry Pratchett a jeho knížky o Zeměploše prostě nemají chybu. Je to přesně ten druh šíleného, bláznivého, hravého a absurdního humoru, který miluju. Navíc se mezi všemi těmi nafoukanými mágy, svéráznými čarodějkami, chemicky nestabilními draky, vznešenými upíry, huhňajícími Igory, zručnými skřety, chamtivými trpaslíky, sympatickými zombíky, pomalými trolly se sklonem k závislostem, zručnými skřety, sexy vlkodlaky, noční hlídkou v čele s Elániem, knihovnami s pokřiveným časoprostorem a knihovníkem s dlouhými pažemi, zálibou v banánech a slovní zásobou zahrnující Ook (a to je jenom stručný a neúplný výčet) najdou i geniální satirické postřehy a opravdu hluboké myšlenky, které povyšují Pratchettovo dílo z kategorie "prostě taková srandička s barevnou paperbackovou obálkou" do kategorie "Literatura".

Bohužel pohyblivá scénka panenek z celého světa měla nepopiratelné potíže. Hudební automat pod nimi sice stále hrál "Když na sebe budem hodní, budeme se všichni hodni", ale vodítka, která oživovala loutky, se pokroutila, takže klačský hoch tloukl obřadním oštěpem do hlavy omnijskou holčičku, zatímco dívenka ve slavnostním kroji Achátové říše kopala malého čalamadorského druida do zadní strany roucha. To všechno přítomné děti nadšeně pozorovaly a fandily celé scénce bez nejmenšího náznaku diskriminace.

Ke Smrťovi a čarodějkám mi přibyla další oblíbená postava - bůh kocoviny.

Verrrunka
12.08.2013

Dá se vůbec narazit na knížku ze Zeměplochy, která nebude vynikající? :-) Báječné čtení, přečetla jsem skoro jedním dechem..

Maica
13.07.2013

Moje první knížka ze Zeměplochy, doufám, že ne poslední. :-) Líbí se mi představa tohoto neustále překvapujícího světa, s jeho tradicemi, svátky a samozřejmě taky obyvateli.