Už nikdy pěšky po Arménii a Gruzii

Už nikdy pěšky po Arménii a Gruzii https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/355873/bmid_uz-nikdy-pesky-po-armenii-a-gruzii-3IQ-355873.jpg 4 1630 376

Po dvojici bestsellerů přichází princ Ládík s další knihou – tentokrát o cestě do Arménie, Gruzie a Náhorního Karabachu. Ladislav Zibura se vydává do těch nejzapadlejších vesnic, aby mohl poslouchat příběhy místních a načerpat něco z jejich moudrosti. Alkohol teče proudem a mladý dobrodruh důvěrně poznává kulturu plnou pohostinnosti, rozhodných slov a sovětské nostalgie. Své zážitky z kavkazského putování Zibura líčí s tradičním humorem a sebeironií, pro které ho čtenáři nenávidí a milují.... celý text

martin9666
05.02.2022 4 z 5

Některé příběhy Mašiny Ladislava se zdají být až skoro neuvěřitelné. Zarážející je také množství panáků, které byl schopný autor při putování vypít. Kniha je velmi zábavná, přičemž humor je většinou ironický a někdy i trochu nihilistický. Po přečtení jsem měl chuť co nejdříve někam vyjet a navštěvovat cizí krajiny a bavit se s kýmkoliv na potkání.

Metla
02.02.2022 4 z 5

- „Tohle bude tvůj pokoj. Jestli chceš, můžeš si přišroubovat žárovku,“ nabídl mi velkoryse, když mě zavedl do místnosti zavalené harampádím. Pokud bych plíseň na stěnách považoval za květinovou výzdobu a vojenské lůžko za postel, pak by snad komoru šlo z legrace označit za pokoj. „Děkuji, je to tu moc hezké,“ prohlásil jsem omylem. -

Z cest, na které mě zatím Ladislav vzal, mi tato byla nejbližší – ve smyslu, že bych se do těchto krajin ráda podívala a nejspíš i místní obyvatelé by mi byli kulturně blízcí, jakkoliv vůbec nesdílím jejich vášeň pro konzumaci alkoholu. Což je také hlavní důvod, proč strhávám hvězdu: stovky repetitivních vět na téma „šel jsem tudy, pozvali mě chlastat, ožral jsem se jako mužik a jsem na to v podstatě hrdý“. Až na tenhle detail, pro leckoho jistě sympatický, jsem se ovšem v Gruzii a Arménii skvěle bavila. Snad napomohla rozmanitost dopravních prostředků (jak je patrné už z obálky, tentokrát Ladislav nespoléhal pouze na vlastní nohy), snad svéráz charakterů, snad převážně horská krajina, jakou jsem si dokázala představit. Příjemný humor je autorovým standardem, stejně jako fakt, že se soustředí na lidi a popis prostředí poněkud zaostává. Stejně je lepší vidět to na své oči, získat vlastní vzpomínky… kdo ví, třeba na stará koulena opustím pec a vyrazím zkoumat terén za hranicemi rodné hroudy. Pokud Ladislav nekecá a coby mrzká žena bych nemusela čelit neustálým nabídkám k devastaci jater, možná Gruzii a Arménii opravdu navštívím. Nalákal mě, kluk jeden blonďatá, fanaticky pozitivní. 80%

esfinge
16.01.2022 1 z 5

Tento díl mě, bohužel, nebavil. Stále dokola alkohol...

loolee
07.01.2022

Teda mě se cestopis moc líbil, průběžně jsem si při čtení googlila o Gruzii více a myslím, že se do té země musím podívat. Líbí se mi autorova slovní zásoba a vyjadřování.

iva1154
03.01.2022 3 z 5

Příjemný cestopis mladého spisovatele a hlavně cestovatele Ládi Zibury. Určitě si od něj něco v brzké době zase přečtu.

Karoley
27.12.2021 5 z 5

Další skvělý cestopis mladého Ladislava Zibury, který se tentokrát vydává za dobrodružstvím na Kavkaz. Putuje po Arménii, Gruzii a Náhorním Karabachu, chvíli pěšky, kolmo a nakonec autostopem, vždy ale s humorem. Moc příjemné čtení, pobavila jsem se a něco nového i dozvěděla.

"Projet Kavkaz a opíjet se do němoty umí každý. Ovšem projet Kavkaz a jen tak si příjemně pochlastávat, to je skutečné umění."

Jůšo
15.12.2021 5 z 5

Musím souhlasit s něčím, co bylo přede mnou již víckrát zmíněno - na můj vkus až příliš mnoho alkoholu. Ale i přes to dávám 5 hvězd, protože jsem se velmi příjemným způsobem dozvěděla informace o dalším koutu světa a navíc mi Láďův humor zkrátka sedl. Už dlouho se mi nestalo, že bych se u knížky musela tak často nahlas smát.

sony09
15.12.2021 5 z 5

Tak to byla zase jízda. Jako vždy vtipné, skvěle a samozřejmě plné alkoholu . Láďa je prostě neuvěřitelný.

HelenBarbora
10.12.2021 5 z 5

Naprosto skvěléééééé, pane Ziburo, děkuji :)

The_Kim
19.11.2021 4 z 5

Velmi čtivá kniha, Láďův humor mi sedí a častokrát jsem se zasmála. Za co strhávám hvězdu jsou pasáže o pití alkoholu, kterých je na jednu knihu až přespříliš a ke konci už čtenáře vyloženě otravují.

PabloFuentes
14.11.2021 3 z 5

Vůbec netuším, jak tohle pojmout. Chápu, že pan Zibura chtěl asi zachytit co nejvíce ze svého cestování, což je úžasné do své osobní sbírky a dejme tomu k nějaké archivaci vlastního života, ale na mě jako čtenáře to prostě úplně nezafungovalo. Ve výsledku teď znám osobní život kdejakého horala na Kavkaze (což neznám ani u vlastních sousedů), a kdo a jak chlastá, ale po dočtení prostě nemám pocit, že bych měl touhu Gruzii nebo Arménii navštívit. Přitom v Gruzii jsem byl a je to nádherná země. Pan Zibura má na psaní talent, to se mu upřít nedá, ale v rámci knihy bych určitě ubral pasáže o chlastu, informace o tom, kde kdo studoval a třeba přidal fotky z cest.

knihomolmoravy
29.10.2021 5 z 5

Tohle je moje první kniha od Zibury. Předtím jsem o něm nikdy neslyšel. Nejdřív se čas s touto knihou táhl, pak s každou stránkou stupňoval humor. I když je tohle dílo napsáno humorně, něco se zde dá přiučit. Shrnuto: kdyby Marco Polo
žil v současnosti, používal často ironií, byl alkoholik a cestoval po Gruzií a Arménií.

veronika0269
18.10.2021 4 z 5

"Věnováno všem, kdo na cestě být chtějí, ale nemohou."

Moje první kniha od Zibury, půjčená od kamarádky. Nemyslela jsem si, že budu kdy číst cestopisy. Bylo to vtipné, svěží, nejde úplně o návod jak cestovat, spíš si odnesete ten dojem. Čte se to moc dobře, bavilo mě to.

Co mi v knize chybělo jsou fotky míst a lidí, o kterých princ Ládík Mluví a nějaká mapa. Ráda bych sledovala, kde se zrovna nacházíme a nemusela u sebe mít telefon s mapou :-)

karolina5333
15.10.2021 5 z 5

Úžasná kniha! Vtipná, zajímavá, se spoustou malých velkých životních pravd.
Tak a teď chci jet do Gruzie!

‐-------------
Buddhisté říkají, že když člověk nějakým způsobem překročí pravidla, která si sám stanovil, nikdy by toho neměl litovat. Měl by si to naopak užít.

Některé věci jednoduše nejde vymyslet potichu a sám.

Člověk ale bohužel musí pracovat s tím, co zrovna má - a když je sám, platí to taky.

Těžko hledat lepší důkaz blahobytu než skutečnost, že vedeme životy tak nesnesitelně snadné, až do nich potřebujeme přidávat dobrodružství.

Pocity jsou jako Rusové. Přicházejí tehdy, kdy je jeden nečeká, a zpětně člověka přesvědčují, že je vlastně pozval.
Každopádně jsem svoje pocity vždycky poslouchal, protože by stejně přicházely tak dlouho, dokud bych to neudělal.

Je to právě iracionální strach, který nás vede k hloupým chybám.

To, jací jsou lidé kolem mě, jednoduše kopíruje mou náladu.

Život je dosud příliš vzácný na to, aby se lidé mohli jenom míjet.

Skutečná svoboda pro mě začíná tehdy, kdy se přestanu brát vážně.

"...no co,když se pije,tak se lije."

"A takovej milej člověk si včera byl," vydíral mě Igor. Já se ale nedal. Nic jsem mu nesliboval a svobodu má člověk jenom jednu.

Andulino
01.10.2021 5 z 5

(SPOILER) Jsem opět nadšena. Ladislavovy knihy mám moc ráda, zúčastnila jsem se i jedné jeho přednášky. Zbožňuji laskavý humor prince Ládíka, proložený hlubšími pasážemi, které mě vždy dostanou, možná až dojmou. Vyzdvihuji i překrásné ilustrace, Tomski&Polanski odvedli opravdu skvělou práci.

Tato konkrétní kniha o cestování Gruzií, Arménií a Náhorním Karabachem je novinkou minimálně ve způsobu cestování, kdy Ladislav zkombinoval pro něj typickou chůzi s jízdou na kole a stopem. Rovněž intermezza, zaměřená na historickou zajímavost či drobný příběh nebo vysvětlení, dotvořila krásně skladbu knihy. Konkrétně dějiny Arménie se mi četly těžko, úděl arménského národa se smutnými příběhy o pohřešovaných členech rodin, předcích vyvražděných v rámci genocidy a neustálém pnutí mezi sousedícími národy jistě život neusnadní. Schopnost Arménců se nade vše povznést a užívat si maličkostí a každodenního života mě osobně motivovaly k tomu být vděčná a pokorná.

Někteří recenzenti kritizují Ladislavovy knihy kvůli opakujícímu se typu vtipů. Já jsem se však na každý další vtípek nesmírně těšila, takový humor je mou krevní skupinou a nepřijde mi laciný ani trošku. Zaujal mě koncept časové podvýživy v našich uspěchaných životech, trochu znechutilo, jak Láďa omylem snědl ježka, pobavily příběhy o tom, jak se pozval k jehovistům domů nebo jak si na něm matka zkoušela nalepování řas.

Příběh o tom, jak zachraňoval štěňátka, mě odzbrojil, a proto si sem přepisuji pár vět:

--- V případě, že na mě psi zaútočí, do nich zkusím kopat. A když spadnu na zem, jen si zakryji obličej a budu dělat mrtvého. Jak prosté. "Něco zkuste a uvidíte. Vypálím vám boudu, odvleču štěňata do útulku a posypu zahrady solí," představoval jsem si v duchu, abych si dodal odvahy. ---

--- Namísto nich se v křoví schovávalo něco dokonale nepravděpodobného - dvě malá štěňátka. Jedno se mi zakouslo do tkaničky a odmítalo pustit. Jen zbabělec si vybíjí zlost na dětech svých nepřátel, proto jsem se rozhodl k situaci postavit jako muž. "Ježíši, pusinky maličký, kdo vás tu takhle nechal?" zeptal jsem se štěňat, která mi odpověděla jen dalším naříkáním. ---

--- Mám s sebou tašku plnou štěňátek, která neopustím, dokud jim nenajdu novou rodinu. Hlavně jim nesmím dát jména. Kdybych jim dal jména a pak je musel opustit nebo nedejbože utopit, urvalo by mi to srdce. Když jsme o tři hodiny později odpočívali v lese, Bob a Sebastian pobíhali kolem igelitové tašky. ---

Když si procházím naposledy knihu, koukám na ilustrace a připomínám si jednotlivé příběhy, vlastně mi dochází, že mi po dočtení knihy bylo smutno, že už je konec. Naštěstí nám všem Ladislav připravil ještě minimálně dvě další!

A nakonec jedna věta pro připomenutí: "Když má člověk dobrou náladu, svět mu to vždycky oplatí."

Percabethka
27.09.2021 2 z 5

Po poslechu několika skvělých rozhovorů se Ziburou jsem se na tenhle cestopis opravdu těšila. Musím ale přiznat, že jsem celkem zklamaná. Přijde mi, že 80 % knihy Zibura jen vypráví co a s kým pil, kde si kupoval alkohol a jak s kocovinou jezdil na kole. Těch zbylých dvacet procent jsou pak většinou krátké příběhy místních lidí, kterých je ale příliš v poměru k nějakému popisu krajiny. Co se mi ale líbilo je Ziburova stylistika - knihu to ale nezachránilo a já se většinou do čtení docela nutila.

Pralinka1910
16.09.2021

Fenomén Zibura mě hodně zajímal. Uz jen ta krásná kresba na obalu. V každé kapitole obrázek, to má málokterá kniha pro dospělé.
Tak jsem se do toho s nadšením pustila … a nedočetla.
V cestopisu bych ocenila víc popisu přírody, okolí, památek. Když jsem knížku odkládala, tak jsem si říkala: Proč vlastně tento člověk cestuje? Podle všeho, aby poznával lidi. Aha, nový druh sociálního cestovatele!
Z popisu domorodců, toho co kde snědl a vypil, ale ukapává místo vděčnosti, kterou bych očekávala, když jsem hostem, spíše jízlivost.
Možná, ze to není pohrdání v pravém slova smyslu, ale snaha autora o všudypřítomný humor.
V úterý jsem byla na přednášce cestovatele Jiřího Kolbaby. Mluvil o Islandu, ne o území bývalého Sovětského svazu, a byly to dvě hodiny plné respektu, nadšení, uznání a nezmerneho obdivu. Ať už mluvil o ovcích, jídle nebo lidech.
Pan Zibura je jedinečný. Nemá v našich podmínkách konkurenci. Mezi originalitou a úspěchem je jakési pokřivené rovnítko. Takže jeho úspěch chápu.
Počkám několik let a pak po něm sáhnu znova. Třeba dozraje…

Budu si pamatovat, co tvrdí samurajové: Ze všechna důležitá rozhodnutí by měl člověk udělat do pěti úderů srdce, pak už zapojuje mozek.

Parwana
12.09.2021 4 z 5

(SPOILER) Moje druhá kniha od tohoto autora, který nezklamal. Čím dál víc obdivuju jeho odvahu vydávat se na daleké cesty na vlatsní pěst, navíc do takové destinace, jakými jsou právě Arménie a Gruzie - sama bych se bála projet je na kole nebo stopem... a těch stakanů vodky... někdy mi bylo prince Ládíka vážně líto.

Asteroid
07.07.2021 5 z 5

Jelikož jsem Arménii i Gruzii navštívil, tak je pro mě tato kniha od Zibury nejzábanější a mně nejbližší. Také mi zde nejvíce sedne autorův styl, který je - kupodivu - v knihách trochu rozdílný. Těším se na další vyprávění.

LEGACY
02.07.2021 4 z 5

"Skutečná svoboda ale neznamená skutečné štěstí. Jak jsem se už mnohokrát přesvědčil, dokonce se navzájem vylučují. Opravdu naplňující štěstí totiž vyžaduje lidskou blízkost"
Princ Ládík je bezesporu všemi mastmi mazaný, zároveň je to ale brilantní vypravěč, jehož prostřednictvím se úzká veřejnost dozvídá méně dohledatelné informace takřka z první ruky. Boří se tak v očích některých Čechů stereotypy, že v arménských horách nenajdete internet, že stopováním si dříve nebo později spálíš ruce, nebo že v oblasti Náhorního Karabachu probíhají jatka sedm dní v týdnu. Sledovat jejich kulturu, zvyky, horlivost a pohled na svět, vše umocněno jejich historií na mě udělalo dojem. Byť je Ladislav profláklý, cestuje ve velkém stylu. Trochu ho podezírám z fabulování a přikrášlování si informací, ale budiž - dělám to konec konců taky. Jinak je ale kniha skvělým příkladem toho, že cestování, místa, ušlé kilometry jsou super, ale to co si člověk nejvíce pamatuje jsou lidé a jejich životní osudy - to je to, co se na člověku otiskne ze všeho nejvíce. Pokud jste knihu ještě nečetli dám vám jednu radu i já - střízlivý knihu nečtěte - uvidíte, že se se stakanem české borovičky do knihy začtete mnohem více a bude vám hej. Lokh lyava a poklona cestování a svobodě

Arménie humor cestopisné příběhy cestopisy Gruzie pěší turistika Zakavkazsko

Ladislav Zibura