Utrpení knížete Sternenhocha

Utrpení knížete Sternenhocha https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/3006/mid_utrpeni-knizete-sternenhocha-KMf-3006.png 4 823 116

Autor ovlivněný především filosofií A. Schopenhauera a F. Nietzscheho a inspirováný jejich radikálním individualismem a koncepcí vůle napsal ve dvacátých a třicátých letech několik pozoruhodných próz, které právem patří do evropské literatury. Utrpení knížete Sternenhocha (1928) je fiktivním deníkem jednoho z předních velmožů říše německé na počátku 20. století, "jenž by se byl dozajista stal nástupcem Bismarckovým, kdyby Osud nebyl vrhl na jeho cestu mohutnou osobu Helgy-Démony". Kniha vychází s ilustracemi předního českého grafika Vladimíra Kokolii.... celý text

katarina4591
02.11.2019 3 z 5

Dodnes vlastně nevím co si o knize myslet. Bylo to vlastně docela dobré, ale přitom tak divně znepokojující....

jaryn
05.10.2019

Opravdové sadomasochistické hody... Klímovy názory a postoje jsou natolik vyhrocené, že působí v lepším případě směšně. Otázka je, byl-li Klíma blázen hodný posměchu, anebo obyčejný čtenář mého ražení je naopak zavrženíhodný blb, jak by mě jistě autor otituloval, přidávaje zřejmě mnohem víc a barvitějších adjektiv i substantiv... Klíma, napěchován k prasknutí filozofickými myšlenkami Berkeleyho, Schopenhauera nebo Nitzscheho, vyráží tyto ze sebe svým typickým humpoláckým způsobem, jako by chtěl oslovit jenom lůzu a ty nejposlednější vyvrhele a kurvy. Toto mě na něm odrazuje. Byl jistě inteligentní a vnímavý, svým způsobem snad i geniální (on sám o tom zřejmě nepochyboval), ale zároveň to byl člověk, jehož psychika byla přinejmenším labilní... Ano, toto je spíše hodnocení autora samého než onoho konkrétního textu, avšak Klíma byl 1) tím, co psal, v tom byl myslím skutečně sobě věrný a 2) psal vlastně neustále to samé, takže jeho charakteristika je současně charakteristikou jakéhokoli jeho opusu.

Eulenleiterin
07.08.2019 5 z 5

Neuvěřitelně skvělá kniha, dokonalá atmosféra, bezchybný požitek a nádherný jazyk. Prostě bájo něco takového číst.

Michalka98
29.07.2019 4 z 5

Šílený příběh, který však má své kouzlo. Nejspíš proto, že je tak šílený.

Nuny
15.06.2019 5 z 5

Z každé stránky na vás dýchá Freud.
Nechci se stát: jsem!

Tanja00
17.04.2019 3 z 5

Knihu jsem začala číst, protože jsem byla zvědavá, jak Klíma pojal výsměch knize Utrpení mladého Werthera a musím říct, že bravurně. Na začátku jsem se i párkrat zasmála, ovšem postupně mě smích přešel a přemýšlela jsem na tím, jak ho to vůbec napadlo. Celkově to vůbec není špatné, jenom v některých chvílích bych řekla až moc bizarní. Zkrátka na takovou knihu nenarazíte každý den.

JulianaH.
18.03.2019 4 z 5

Můj čtenářský zážitek je vlastně zvláštní: když jsem zrovna četla, nemohla jsem se odtrhnout, a když jsem knihu odložila, těžko se mi k ní vracelo. Což neznamená, že by mi působila nějaké morální pohoršení. Matka mojí spolužačky prý dostala Klímu coby svatební dar, ale nebyla ho ze samého zhnusení schopná dočíst – ale o nic takového u mě nešlo. Můj neklid byl daný spíš koncentrací třaskavých myšlenek v expresivních představách.

Je to rozhodně jedno z nejevropštějších (nesvětovějších) děl v české literatuře, plné aluzí na Berkeleyho, Nietzscheho, Fichteho a Schopenhauera, dílo na rozhraní (novo)romantismu a dekadence. Imponoval mi jazykový humor: jména jsou zároveň hříčkami.
Helga, jak sám autor píše, je „pokusem o geniální ženu": fantastický myšlenkový experiment, možná lehce schopenhauerovský. Byla by vlastně technická chyba mluvit o jejích vlastnostech, protože Helga není tak docela člověk. Každopádně za tuhle postavu se Klímovi klaním.
Dlouho jsem přemýšlela, proč si jako dějiště vybral Německo. Nejspíš puzení autorské intuice: ve Francii nebo v Anglii by se takový příběh odehrát nemohl. Potřeboval teutonskou hloubku a niterné běsy.

Je to divná věc, samorostlá, ale dobrá, řekla bych.

topi80
05.03.2019 4 z 5

Brilantní kombinace černého humoru, expresivního ukájení se ve vlastní zvrácenosti a horroru. Skvostné dílo. Bez ohledu na to, že netuším, kde čtenáři nacházejí v beletrii Ladislava Klímy tu filosofii, o které se tu rovněž v komentářích často píše :-)

Inozuka
02.03.2019 5 z 5

Tu jednou byl jsem puzen neodolatelnou touhou po něčem komickém, bizarním a transcendentálním ... veden absolutní Vůlí sáhl jsem již po několikáté v podobném rozpoložení po Utrpení knížete Sternenhocha a opět uchvácen byl jeho velikostí stejně tak i zvráceností a bojem jeho Deamony za pomstu svou a spasení božské. A se zavřením knihy opět saturován vědomím velikosti jedince a všemocnou silou Vůle.

Chingiz
03.02.2019 5 z 5

Povedané vlastne všetko, tak nebudem papagájovať. Iba som chcel upozorniť na film Jana Němce V žáru královské lásky. Scénár je napísaný podla tohto Klímovho románu. Hrajú Čok, Chýlková, Landovský, etc. Šílenost. Jak kniha, ale trochu iné.

pixiepickpocket
21.12.2018 3 z 5

Zajímavá kniha, ke které jsem se dostala vlastně náhodou.

Nejvíce mne bavily pasáže, kde se Jeho Jasnost, Trottl, Sternenhoch potýkal se svým duševním stavem. Bylo dost komické pozorovat všechno to jeho bláznění. Musím rovněž vyzdvihnout právě autorův (černý) humor. Zpočátku jsem se domnívala, že pro mne bude problémem "zastaralejší" jazyk, je ale tak zajímavý a bohatý na adjektiva, že jsem si na něj velice rychle zvykla.

Co mne tak úplně nezaujalo bylo, na mne až moc komplikované, zabředávání do filozofie. Až později jsem si přečetla, že autor byl především filozof (a taky alkoholik) a jeho myšlenky mi tak v návaznosti na knihu dávají větší smysl. Při samotném čtení mě to ale tak úplně nebralo.

"Ještě bych rád něco duchaplného připsal – – čury mury ťumťumťulum – –"

sgjoli
16.12.2018 5 z 5

Tuhle knihu naprosto miluju. Styl psaní je neuvěřitelně strhující, dějově je to neskutečný psycho, ta psychologie postav je fantastická. Nemohla jsem se od toho odtrhnout. Četla jsem to již několikrát a pokaždé to byla naprostá pecka. Moc moc doporučuju!

SSTknihy
18.10.2018 4 z 5

Šílenství bez hranic, špikované černým humorem a hluboce filozofickými myšlenkami. Zločin a trest v přímém přenosu, završen šíleným tancem kostlivců na dně kobky. Kdo to vezme vážně, bude po zásluze potrestán :-)

MakiMel
15.09.2018 4 z 5

Fascinující a fantaskní příběh zasazený do minulosti o postupném příchodu šílenství.

Miliarda
01.09.2018 4 z 5

Tato kniha se nedá popsat, tu si musíte přečíst. Tato kombinace Lady Fuckingham a filosofických tezí Fridricha Nietzcheho je natolik pitoreskní, že jí po přečtení prvních řádků neodoláte. A když k tomu přidáte velmi libozvučný jazyk, kterým je tato kniha psána, nebudete se od ní moci odtrhnout. A proč tedy po vší té chvále "jen" 4 hvězdy? Jelikož někdy toho bizáru bylo i na mě trochu moc.

Pokud se i přes některé negativní recenze rozhodnete knihu přečíst, myslím, že nebudete litovat:)

Barkku
17.07.2018 4 z 5

Skvěle osvěžující humorné čtení tříbící ducha ;-) Dlouho jsem se tak nepobavila. Zároveň dobře vystavěné napětí a odvážný autor. Škoda, že už dnes tací nejsou :)

los
10.07.2018 3 z 5

ach, proč jsem Sternenhocha nedostal do spárů, když mi bylo patnáct - to by bylo deset hvězdiček

iz67
24.05.2018 5 z 5

Přečteno po několikáté květen 2018:
Daemono, do prdele mi vskoč!
Nemusíte mít nastudovano, abyste pochopili, že je to tak strašná legrace, která si nestanovuje žádné hranice !

Eluška
04.04.2018 5 z 5

neuvěřitelně, nepopsatelně uchvacující

blackholesun32
21.12.2017 4 z 5

Já teda Klímu doopravdy nerad (hlavně teda pfilozofa), notabene jsem Utrpení knížete už kdysi četl, teď jsem se k němu vrátil z pracovních důvodů a ejhle! Vzal jsem jej trochu na milost, když pominu to, že se utrpení opravdu dobře čte, tj. odsejpá, tak mě především bavil Klímův humor, jímž je kniha napěchovaná od začátku do konce. Je to humor, jak vystřižený z Red meatu, který mám skutečně hodně rád; nu a samozřejmě mě zaujalo i pár myšlenek v knize vepsaných, nicméně to neznamená, že bych se teď na Klímu lačně vrhal, kupoval si nový díl sebraných spisů, etc.