Utrpení knížete Sternenhocha

Utrpení knížete Sternenhocha https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/3006/mid_utrpeni-knizete-sternenhocha-KMf-3006.png 4 823 116

Autor ovlivněný především filosofií A. Schopenhauera a F. Nietzscheho a inspirováný jejich radikálním individualismem a koncepcí vůle napsal ve dvacátých a třicátých letech několik pozoruhodných próz, které právem patří do evropské literatury. Utrpení knížete Sternenhocha (1928) je fiktivním deníkem jednoho z předních velmožů říše německé na počátku 20. století, "jenž by se byl dozajista stal nástupcem Bismarckovým, kdyby Osud nebyl vrhl na jeho cestu mohutnou osobu Helgy-Démony". Kniha vychází s ilustracemi předního českého grafika Vladimíra Kokolii.... celý text

leny.wood
02.07.2021 4 z 5

Síla. Rozhodně to není čtení pro každého - vulgární až obscénní popisy, amoralita. Je to jiné, hodně jiné, mnohdy bylo těžké porozumět.

hana0990
11.05.2021 4 z 5

Pro silnější povahy, ale za mě super.

Emberas
01.05.2021 5 z 5

Na tuto knihu rozhodně nezapomenete a buď se stanete jejím fanouškem, nebo ji zatratíte jako něco bizarního až odporného. Já se přidávám k první skupině. :-)

Česneksmedem
10.04.2021 4 z 5

Prý groteskní romanetto. Budu tomu věřit, ale dal bych před to ještě absurdně. Je pro mne dost těžké toto dílo rozebrat a trochu mu porozumnět. Řekl bych, že pro autora je daleko důležitější vůle než tradiční rozum. Otázkou je, proč se hlavní hrdina jmenuje Sternenhoch (stoupající hvězda). Ty úlety bych připisoval jeho egosolismu. Pokud vím, tak Klíma rád používal slovo osvobození. Dle závěru knihy dovozuji, že osvobození dopřál i knížeti.
Rozhodně to není oddechová kniha, ale i takovéto je dobré si občas přečíst.

mi-380
07.04.2021

Je tu plno odporných a zvrácených postav, vlastně, jiné tu snad ani nejsou, a také se podle toho chovají. Až na ně budu mít náladu, vím, kde je najdu a pak to snad celé pochopím. Zatím po první čtvrtině odkládám na neurčito.
X % (684 hodnotících se dostalo na docela vysoký průměr 82 %).

„Nu, vždyť ti říkám vždycky, že jsi má malá pitomá sviňka!” zabručel a převaloval si ji sem tam, zkoumavě, jako když lev překlopuje svou tlapou uloveného člověka nevěda, je-li ještě živ či mrtev. A moje roztomilá panička nechala sebou válet jako váleček na nudle a pološeptala dál, ovazujíc si podle možnosti rány zbytkem svého šatu.
„To jsem! Sviňka, čubka, žížala — ženská! Hnojiště...“

Tapanka
05.04.2021 5 z 5

Ohromně silná knížka!

ThrisaManx
22.01.2021

Tato kniha se určitě objeví v mém výběru nejlepší klasiky. I když vlastně jen těžko bych se odvážila vám ji doporučit. Je to drsné. Drsné, brutální, nechutné, jen pro silné žaludky. Kolikrát vám bude u knihy zle. A stejně budete číst dál a tak nějak se možná stydět za to, že se vám to vlastně líbí. Že číst dál musíte, protože vás to jinak nepustí. Nepřiznáte to. Ale tak to bude. Možná to má nudnější části, ale jako celek...to prostě asi stojí za to, no. Jen si připravte kýbl a pořádné nervy.

záškodník
10.01.2021 2 z 5

Příběh bohatého, nesympatického a pomalu uhnívajícího přizdisr*če. Slohově čtivý román, jen kdyby i ty myšlenky měli hlavu a patu. Snaha o absurditu byla jediným záživným faktorem tohoto jinak nezáživného deníku/románu. Autor oplývá černým humorem, kéž by ho tam bylo více.

terezarath
07.01.2021 3 z 5

Uf... Jednoznačně uf. Vybrala jsem si to jako jednu z knih ke zkoušce. Nebyl to můj šálek kávy jak stylem psaní, tak ani příběhově ne. Jsem ráda, že si autor odpustil barvité popisy osudu manželky, protože i ten lehký náznak mi tam naprosto stačil. Zvládnu horory, zvládnu vraždy, ale co je moc, to je moc.

decouble
28.11.2020 4 z 5

Neznaje filosofické podhoubí románu, nemůžu jej toliko docenit. Ale zdá se mi, že klíčem k uchopení je silná subjektivita vyprávění. Z té pramení jednak většina (černého) humoru, protože vtipnost kniha čerpá především z toho, že hlavní hrdina je degenerovaný slabošský šlechtic, který sám sebe vidí jen v tom nejlepším světle, ale kdykoliv popisuje sebe a své hrdinné chování, tak to dost silně odporuje tomu, jaká je realita (jakožto skupinově vnímaná objektivní vlastnost).

Subjektivita je ale i klíč k uchopení příběhu, dává vypravěči nakonec až nelidské/nadlidské schopnosti a během jeho intenzivního nadšílení (jak to sám kníže nazval) může nakonec doznat lásky a odpuštění. A ono je to v jádru morbidní óda na lásku (nebo spíš touhu po lásce) jako nejvyšší hodnotu skrze kterou je možno dojít vykoupení.

Subjektivita se ukáže být důležitá i v konstrukci příběhu, protože Sternenhoch jako se jako vypravěč ukáže být velmi brzy i krajně nespolehlivý (věřte někomu, kdo se s metrem padesát a chybějícím chrupem považuje za krasavce). Část příběhu se tedy ukáže být jeho obelháváním sama sebe a zůstává otázkou, kolik dalších zkreslení reality čtenář nepostřehne.

Takže ano, některé ty filosoficko-teologické pasáže jsou docela natahované, ale krom toho máte v ruce dobře napsaný, nesmírně černohumorný, morbidní a místy strašlivě intenzivní a brutální román.

Veramark
27.11.2020 4 z 5

Musím říct, že začátek mě naprosto uhranul. Postava Helgy byla absolutně dokonale zvrácená a situace, které nastávaly zcela absurdní. Totální nelogika v kombinaci se zvrhlostí mě dost fascinovaly. Někde uprostřed knihy mě to bavit přestalo, mám pocit, že se děj nějak zastavil, ani mi nepřišlo, že to někam spěje. Když jsem se ale prokousala touhle částí, která nebyla zas tak dlouhá, opět se vrátilo mé nadšení. Sternenhochovo šílenství je vylíčeno naprosto bravurně, nevíte, jestli se opravdu jedná o bláznovství, nebo je to skutečnost. Filosofická myšlenka je naprosto zřejmá. A konec je silný, naprosto přesně zakončuje všechno, co jsme si s knížetem prošli. Je to zvrácené, je to absurdní, je to groteskní a je to geniální.

IvikaS
24.08.2020 4 z 5

Vtipně bizarní.

Hyacint
27.07.2020 5 z 5

Četl jsem, když u nás vyšlo poprvé. Okouzlení příběhem mezi šílenstvím a realitou, černý humor, trochu té (pop)filosofie, to mě tehdy dostalo. Do dneška jsem si pamatoval ovšem především úvodní pasáže, a kupodivu ne celé vyznění příběhu.
V podstatě bez očekávání jsem si knížku přečetl teď a čím dál jsem četl, tím víc mě Sternenhoch vtahoval a já jsem znovu objevil poklad, na kterém se mi ovšem líbí trochu jiné věci, než před lety. Ladislav Klíma mě znovu zasáhl, a tentokrát se trefil úplně přesně.

HoneyH
15.06.2020 5 z 5

Jak je to bizarní, tak je to skvělé. Dílo, u kterého se člověk dokonce i zasměje, což bych ani nečekala.

Vendulin666
26.05.2020 4 z 5

Některé slovní obraty mě uváděly v srdečný smích ????

666Jitka
25.05.2020 5 z 5

Šílené, ujeté, bizarní, perverzní, ale přesto skvělé dílo, které jsem zhltla najednou, protože jsem nemohla přestat číst...

LordSnape
09.03.2020 3 z 5

Takový zmatený divadýlko, které může leckoho šokovat. Místy jsem kroutil hlavou a jindy se zas bavil. Mám pocit, že se tahle kniha nedá ani pořádně hodnotit. Nicméně mě však velmi štval ten jeho postoj ke svý ženě, který byl prostě docela přehnaný a chycený za koule. Ale zas co by člověk čekal od mizogýna.

mirektrubak
17.01.2020 3 z 5

Číst tuhle knížku mě bavilo. Bavilo mě to oproti mým předpokladům a jaksi proti vlastní vůli. Cítil jsem totiž, že tohle není můj styl, že tohle by mě mělo snad i trochu odpuzovat, vyvolávat ve mně odpor. Nicméně, výstižně můj pocit vystihuje metafora čtenáře matej7838, který o romanetu píše přede mnou, a přirovnává čtení k prozkoumávání a prošahávání obzvláště impozantní modřiny – trochu to bolí, trochu je to hnusné, ale jednomu to prostě nedá pokoje, i když asi ví, že nic dobrého z toho nevzejde.
Moje zaujetí ale časem docela sláblo („Blaze tomu, kdo vydechne po prvních ranách,“ říká kníže v jiné souvislosti), zatímco na začátku moji pozornost držela bizarně humorná komunikace manželů a groteskně sebeobdivný náhled Sternenhocha na sebe (příkladem: „Ale dnes nabyl jsem ihned srdnatosti – vyskočil a horempádem, zděšeně křiče, pádil jsem odtud.“), postupem času bylo té absurdity už moc, monology Daemony nebo císaře se mi jevily skoro nekonečné a celá ta dryáčnická atmosféra začala být únavná, místy až otravná. Ale konec zase leccos napravil, to musím říct.

Nedokázal jsem se přimět, abych četl Utrpení jinak než jako svéráznou grotesku, filozoficky to pro mě žádnou hodnotu neneslo. Schopenhauera neznám, ale odkazy na Nietzscheho byly na hraně nechtěné (nebo chtěné? co já vím?) parodie – dalo mi to vzpomenout na moje kamarády z mládí, kteří si něco málo z téhle filozofie nastudovali a pak se prezentovali jako záměrní egoisté a egodeisté – ne proto, že by byli autentičtí zastánci podobných směrů, ale z obyčejné touhy učinit se ve skupině odlišným a zajímavým. Jako když dospívající dítě nahlas řekne sprosté slovo a kouká se, co jako dospělí na to. Nefungovalo to ani tehdy a nefunguje to na mě ani teď u Klímy (připouštím zároveň, že se může jednat o podvědomou obrannou reakci, o jakýsi literární ekvivalent pubertálního vzdoru ve smyslu „Když tě vidím, Klímo, jak se mě snažíš vyvést šokujícími scénami z klidu, tak já ti tu radost neudělám a just se budu tvářit, že to se mnou ani nehnulo!“ :-).
Každopádně: potřeba uvádět čtenáře v úžas vlastní odvahou k překračování zdánlivě nepřekročitelného si své obdivovatele zákonitě najde, i po sto letech, nepochybuji o tom. A když je to takhle barvitě a zábavně podáno, tak proč ne?

matej.kulistak
27.12.2019

Na začátku,při popisu ošklivky, ke které je Sternenhoch neodolatelně váben, jsem čekal parodii na Utrpení mladého Werthera. O to víc mě překvapil náhlý skok k erotice a sadomasochismu. Zdaleka neposlední překvapení. V jisté chvíli začaly všechny postavy nadávat, posléze filozofovat a prohlašovat se za Boha, ještě později blábolit, až se v tom všem vynoří i komika. Těžko soudit, kde začíná šílenství a kde končí jen patologická touha po tabu: fekální erotice, radosti z vraždění, vulgárnosti, psychického týrání atd. atd. Filozofie knihy je veskrze německá: božský egoismus dovolující vše, naprosto cílená nesmyslnost, jakási preciznost v tom všem a pohrdání nezasvěcenými.
Je to kupodivu fascinující. Asi jako když člověk obdivuje modřinu impozantních rozměrů a podivuje se tomu, jak se nečekaně zbarvuje do netušených odstínů. A byť ho to bolí, působí mu zvláštní potěšení si na ni sahat. Kdyby mi svědomí dovolilo knihu hodnotit, nejspíš by to muselo být pět hvězd, ale jelikož bych neměl to srdce doporučit ji někomu ke čtení, zdržím se.

Ava365
08.12.2019 5 z 5

Kniha ve vás zůstane ještě dlouho po jejím přečtení. Hodně bizarní záležitost. :)