Tsunami

Tsunami https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/516918/bmid_tsunami-646ce32c5837a.png 4 597 154

Den Eminých narozenin se kvapem blíží. Kromě členů její rodiny se však na oslavu chystá i jeden nezvaný host – minulost, kterou všichni považovali za dávno mrtvou. V návalu nečekaných emocí tak začnou ožívat události z jedné dovolené v Thajsku, která otřásla osudy všech zúčastněných. Polozapomenuté vzpomínky se vracejí se silou tsunami a hrozí, že rodinu plnou tajemství rozmetají na kousky.... celý text

pohoda58
28.10.2022 5 z 5

Byla jsem velmi překvapená, kniha byla super, těším se na další knihy této spisovatelky.

KnihománieN
26.10.2022 4 z 5

Čtení tak zvaných rodinných kronik jsem si poslední dobou velmi oblíbila. Co mě na nich nejvíce baví jsou především vztahové problémy a sítě ze lží a záhad. Z tohoto žánru bych mohla doporučit například knihu Paví hody nebo romány Radky Třeštíkové. Nyní k nim přidávám i Tsunami od Karin Krajčo Babinské.
Kniha je rozdělena do tří částí - současnosti, návratu do minulosti přibližně před 20 lety a opětovného návratu k začátku. Dostáváme tedy jak uvedení do děje, tak rozvíjení a poté konečné rozuzlení. Vše se v knize točí okolo rodiny, která je opředena mnoha tajemstvími a to nám dává jedinečnou příležitost se od knihy v podstatě neodtrhnout, jelikož sotva se jedna ,,záhada" vyřeší navazuje druhá. A právě odhalení a rodinné drama je vaším průvodcem po celou knihu. Nejvíc mě ovšem upoutaly vztahy. Nacházíme spousta neobvyklých vztahů, zakázaných vztahů, problematických vztahů, rodinných a milostných vztahů i vztahů z minulosti. Kniha je na vztazích postavená, je to její základ, a ten základ je fantastický a propracovaný. Jelikož se všechno a všichni nějakým způsobem prolínají a sem tam se objeví nějaká lež, častokrát nastane i nevěřícný okamžik, lehce depresivní nádech a dech vyrážející řešení. Každopádně atmosféru to ještě umocní. K tomu napomáhá také časové prostředí Thajska v roce 2004, které není v příliš výrazné roli, spíše jako pozadí k dokreslení, ale životy hrdinů ovlivní neskutečně. Myslím, že čtenáře zase na oplátku ovlivní celý příběh - mě například pomohl uvědomit si přítomnost štěstí v našich životech - a to nejen lehce smutnou atmosférou.

Rozhodně bych nechtěla takto divoké vztahy a osudy zažít ve skutečnosti, i když mají určitě něco do sebe, například dobrodružnost, ale ve formě knihy je to opravdu milá záležitost a příjemné čtení, proto vám doporučuji právě knihu Tsunami.

4,5/5⭐

Janis060
23.10.2022 5 z 5

Název je opravdu výstižný, tohle bylo tsunami. Obě roviny děje jsou plnohodnotné, překvapivé a nepředvídatelné - krásný popis přírodního úkazu v Thajsku i vztahů v rodině. Přečteno za 2 dny. Pro mě opravdu jedna z nejlepších knih, co letos vyšla. A k tomu byla i krásná autogramiáda v Ostravě, kde oba, Karin i Richard vtipně bavili čtenáře, teda hlavně čtenářky :-).

terryaknihy
18.10.2022 3 z 5

Strašně dlouho jsem se nemohla začíst a dost tomu pomáhal celkový tón obrovské deprese, který na mě při čtení lehal. Jedná se o celkem náročnější dílo v rámci komplikovanosti psychologie postav, jelikož rodina, které se příběh věnuje, je plná tajemství. Tajemství, která mají všichni a postupně za ta léta je rozežírá zevnitř. Na jednu stranu je zpracování postav výborné a vytříbení některých postav v průběhu příběhu je zajímavé.
První dvě třetiny knihy se celkem mimo zajímavé popisy postav hodně dlouze táhly. Poslední třetina tu knihu absolutně odbourala! Tsunami, která ovlivní život celé rodiny je zpracovaná perfektně a se spoustou děsivých detailů. Lehce jsem si vzpomněla na výborný film Nic nás nerozdělí. Na styl psaní jsem si tedy musela celkem zvykat, ale kdybych se na začátku tak dlouho nezačítala, bylo to vcelku povedené dílo.

JankaProchy
18.10.2022 5 z 5

Opět obrovská pecka!!!! Knihu jsem doslova vdechla, cte se uzasne, pribeh poutavy, napinavy. Moc doporucuji, hodnotim plnym poctem a uz se tesim na dalsi knihu ️

HraJan
17.10.2022 5 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem a musím souhlasit s tím co napsala paní Hloušková, když knihu hodnotila, že patří k tomu nejlepšímu ve svém žánru co letos u nás vyšlo!!Jednoznačně doporučuji!!

bohoušek65
15.10.2022 5 z 5

Za mě super knížka, příběh Vás rychle vtáhne

pavlu
11.10.2022

Kniha Tsunami napsaná opět skvěle, jako všechny předchozí příběhy od Karin. Příběh čtenáře vtáhne do děje a nelze se od knihy jen tak odpoutat.

MichaelaMila
07.10.2022 3 z 5

Na formu jsem si musela dlouho zvykat

EvikU.
07.10.2022 5 z 5

Tsunami je hotová smršť pocitů. Je to nejen o tsunami v Thajsku v roce 2004, ale je to i o tsunami v rodině. O komplikovaných vztazích, které v rodině vznikají ať už nedopatřením nebo špatným rozhodnutím některého z rodiny…

Kniha mne vtáhla do příběhu od první stránky. Čte se rychle, přečetla jsem ji na tři otevření. Skrývá tajemství, které by rozbilo na kousíčky celou rodinu. A i když není prozrazené, hlavní hrdinka si to vytrpí i tak. Kniha se dělí na přítomnost, druhá část minulost a třetí část zase přítomnost.

V knize je krásně vyobrazeno, jak si láska nevybírá. Láska vzniká a když je neopětovaná, může přerůst v nenávist a nebo pomstu. Skoro každé postavy mi bylo líto. Od babičky Naďi až po vnučku Céline.

Každý děláme v životě chyby, později už můžeme jen vzpomínat, co jsme měli udělat jinak, ale čas nejde vrátit. Skvěle zachycená psychologie postav. Román jsem si užila i s jeho smutnými chvilkami. Takový je život. Knihu doporučuji.

Ivuska.09
06.10.2022 4 z 5

Překvapilo mě, na co všechno odkazuje název tohoto románu. Původně jsem myslela, že je jen metaforický, ale on je i doslovný! Zápletka mě bavila, každá rodina má nějaké problémy a tady jimi autorka skutečně nešetřila! Téma samo o sobě sice není originální (nevěra atd.), ale zpracované je dobře. Navíc příběhu nechybělo napětí, které mě nutilo číst dál. A ani samotnému závěru nemám co vytknout. Myslím, že ráda sáhnu i po předchozím autorčině románu.

mag097
06.10.2022 4 z 5

Tak tohle bylo skvělý! Vůbec jsem nevěděla, co od knížky vlastně čekat,ale moc mile mě překvapila. Neměla hluchá místa, příběh svižně plynul, já si čtení užívala a nedočkavě jsem otáčela stránku za stránkou
Autorka dobře vykreslila charaktery postav a člověk tak měl při čtení pocit, že na té zpropadené rodinné oslavě sedí s nimi.
Tajemství, lži a škobrtnutí jednotlivých členů rodiny postupně vyplouvala na povrch a já kolikrát nestačila zírat Zároveň to ale nebylo překombinované, a všechno v příběhu dávalo smysl.
Příběh není ani žádným složitým románem s hlubokými myšlenkami, které nebude stačit vstřebávat, ani ale letní bláznivá komedie, o které po přečtení nebudete vědět, že jste ji vlastně přečetli. Knížka se nachází hezky na pomezí, je čtenářsky dostupná, zároveň ale nutí k zamyšlení. Myslím, že má šanci zaujmout spoustu čtenářů, tak třeba zaujme zrovna i vás.

Jane2016
06.10.2022 5 z 5

Po několika letech jsem teď znovu dostala možnost přečíst si knížku od autorky Karin Krajčo Babinské, před lety jsem od ní četla knihu se jménem Za sny, tehdy jsem z knihy měla neutrální pocity, proto jsem se cítila jako bych teď po letech autorku vlastně četla poprvé a o to víc jsem se těšila s čím přijde tentokrát a jak nás překvapí.

A jsem nadšená, knížku jsem přečetla během jednoho odpoledne jedním dechem, strašně lehce jsem vklouzla do příběhu, který jsem si náramně užila. Všechny postavy byly skvěle vykreslené, skutečně ani jedna postava nebyla plochá, tak moc jsem se do nich vžila až se mi občas jejich trápení vsáklo pod kůži. Myslím, že tohle bude jedna z těch knih, které i po dočtení tak jednoduše nedostanu z hlavy.

Knížka plynula velmi pomalu a jelikož mi při samotném čtení celý den pršelo, přišlo mi to přesně vhod. Až přibližně za polovinou příběhu přichází velký zvrat, který mě zasáhl a velmi překvapil. Nechci spoilerovat, ale je se na co těšit! Nudit se určitě nebudete!

Pokud hledáte knížku na zamračené odpoledne, tak knížka Tsunami Vás podle mě zaručeně nezklame. Já sama jsem skutečně nadšená a rozhodně se podívám na knížky, které autorka napsala v minulosti – Hvězdy na cestě (2020) a Kecy kecy, kecičky (2017).

Sabča92
05.10.2022 4 z 5

Pojmenovat knihu Tsunami byla naprosto perfektní volba. Nejen že vypráví o osudném prosinci 2004, kdy se tato tragédie skutečně odehrála, ale i v přeneseném významu dává smysl. Osudy hrdinů určují jejich rozhodnutí, ať už se jedná o život bez lásky, o rozhodnutí založit rodinu po jedné "nehodě", nebo žít ve lži, hrdiny tak nakonec smete vlna podobná té, kterou zažili v Thajsku, a přesto ničivější.
Kniha je rozdělena na tři části. První a poslední se odehrávají v přítomnosti, a prostřední část vrací hrdiny do minulosti, ve které se něco přihodilo, co ovlivnilo životy jich všech.
Tsunami je příběh soustředěný kolem jedné rodiny. Na úvod musím podotknout, že se nejedná o běžnou rodinku, součástí této byste asi nechtěli být. Ani já ne. Adéla je starší dcera Emy a Milana, která je v ledasčem po svém otci. Ve druhé části, kdy je náctiletá, ji poznáváme jako klasickou teenagerku s běžnými problémy. Prožívá svou velkou první lásku, ale zároveň si uvědomuje, že není ani z poloviny tak dokonalá jako její matka, která má na svůj věk daleko lepší postavu a je krásná. Ženské hrdinky nejsou dokonalé, ale stejně tak tomu není ani u mužských postav. Dva bratři, kteří jsou odlišní nejen vizuálně, ale především svým chováním. Robert je postava, která se vykresluje postupně, a pokud vám tu nechci vyspoilerovat celý příběh, nemůžu dále pokračovat. Je to ale velmi zajímavá postava, která se velmi vyvine.
Karin Krajčo Babinská má rozhodně co nabídnout čtenáři, který hledá příběh ze života o lidech, kteří chybují. Knihu mohu rozhodně doporučit.