Den trifidů

Den trifidů https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/228324/bmid_trifidi-den-trifidu-eDk-228324.jpg 5 5608 830

Trifidi série

Ten zážitek si málokdo na světě chtěl nechat ujít. Tajemné zelené záblesky, snad až odkudsi z hlubin vesmíru, šlehaly oblohou, celou noc trvala ta ohromující podívaná. Pro drtivou většinu lidstva to byla poslední věc, kterou viděla. Nadpozemský jev většinu zemské populace oslepil. Jedna katastrofa by však planetu nezdecimovala. Musela se k ní připojit druhá. Průmyslové rostliny, genetickou mutací proměněné v pohyblivá, jedovatě žahající monstra, využijí oslabení pána tvorstva a začnou jej systematicky vyhlazovat z povrchu zemského. Nastal den trifidů. Bude zároveň posledním dnem člověka? Na to odpovídá klasická katastrofická sci-fi britského autora, nad jejíž četbou se nechce věřit, že vznikla před více než půl stoletím.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , BB art

The Day of the Triffids , 1951

Meda77
30.11.2021 5 z 5

Tady není co komentářit.Wyndham byl vynikající autor, ačkoli napsal jen pár knih, tak kvalita byla rozhodně nadprůměr. Den trifidů se považuje za nejznámější a nejlepší román, dočkal se filmového a seriálového zpracování. Kniha se právem řadí do klasiky. Je skvělá. Doporučuji.

Česneksmedem
03.11.2021 5 z 5

Po tolika komentářích napsat něco nového, to mám šanci asi jako sněhulák ve slévárně. To ale nic nemění na skutečnosti, že z mého úhlu pohledu je číst tuto knihu počtvrté daleko smysluplnější, než byť jen poprvé číst třeba „O čem sním, když náhodou spím“.
Tato apokalyptická a postapokalyptická sci-fi je prostě geniální, skvělá až závislácká. A svůj podíl na tom (v tomto vydání) má i překladatel Jaroslav Kořán. Pět hvězd je prostě málo!!!

pohoda58
28.10.2021 4 z 5

Super kniha, na to, že je již starší, stále zaujme.

koudja
07.10.2021 5 z 5

Kdysi dávno nám cizí náhodný starší pán o tomto díle velice poutavě vyprávěl. Potají jsme se mu smáli a připadal nám trochu divnej, a o knížce jsme usoudili, že je to asi nějaká blbost.
Prd… Je to dobrý! Stojí za přečtení.

madem
05.10.2021 5 z 5

Na to, kdy byla kniha napsaná, tak dodnes bere dech.

Berg1
25.09.2021 3 z 5

Rozhodně je to čtivé, originální a zábavné. Na to, že je hlavním tématem zánik civlizace mi to ale přišlo moc málo tísnivé a depresivní. Většina postav se chová tak, jako by se vlastně ani tolik nestalo. Během čtení máte pocit, že zažíváte dobrodružství s Tomem Sawyerem a ne likvidaci zbytků lidstva masožravými rostlinami. Možná to byl záměr a za mě to účel oddychového čtení na dovolenou splnilo. Příliš vážně se to ale brát nedá a zdejší hodnocení mi přijde relativně hodně nadsazené.

Emberas
19.09.2021 5 z 5

Velmi dobrá sci-fi, přestože byla napsána před mnoha lety, stále má co říci a vtáhne vás do děje.

Sixao
17.09.2021 5 z 5

Ani se nechce věřit, že kniha vyšla před 70 lety. Naprosto skvělé od začátku do konce.

heavy66
16.09.2021 5 z 5

Lidé zbavení zraku v městě plném jedovatých predátorů? Taková anotace románu způsobí, že citlivější povahy prchnou v hrůze před takovou knihou! Odolnější povahy si užijí hororové scény i budování nové společnosti v podmínkách prvobytně pospolných. Den Trifidů to je tátamáma postapo literatury!

kalache
31.08.2021 5 z 5

...Den trifidů a Malevil,povinná četba!...

DuSiČíst
30.08.2021 4 z 5

Skvělý dědeček žánru postapo, kdy místo zombíků lidstvo decimují chodící kytky. Velmi nadčasové. Posloucháno jako audiokniha a možná v budoucnu přečtu papírovou a přidám i tu poslední hvězdu.

DomYell
30.08.2021 5 z 5

Nevim kolikrat jsem se dival, kdy ze byla kniha vydana... Popira svym vznikem svou dobu. Ma to hlavu a patu, ma to dej, ma to i beznadej, super cteni.

oskli
16.08.2021 5 z 5

Nostalgicky jsem po dvaceti letech knihu otevřela s trochou nejistoty, jestli mě to pořád bude bavit. Trifidy jsem četla párkrát na gymplu a pak jsem si je párkrát vzala do vlaku cestou na vejšku. Tenkrát mě bavili. A nezměnilo se to. Pořád je to pro mě kniha, která má co říct. Pro nás doma jsou Trifidi vzrostlé kukuřice, které se ve větru o sebe otírají a chřestí. Taky je v tom vidíte? My jak máme za barákem kukuřičné pole, jsou to prostě od konce léta Trifidi :-) Wyndham napsal nesmrtelné dílo, které opravdu nestárne. Souhlasím s názorem, že tahle kniha by měla mít místo v povinné četbě.

mareksevc
12.07.2021 5 z 5

objavené vdaka tejto stránke ! neskutočne nadčasová kniha, dobu predbehla snad o 50 rokov . Posledných 60 strán som si vychutnal najviac a určite siahnem po pokračovaní , samotná myšlienka konca sveta v tejto podobe je fascinujúca

Renatka11
19.06.2021 5 z 5

To bylo tak skvělé čtení! Zábavné, chytré, naprosto nepředvídatelné a přitom uvěřitelné! Jsem strašně ráda, že jsem se díky databázi dostala k další výborné knížce a stydím se, že jsem o ní do té doby neslyšela nebo si na to aspoň nevzpomínám. Přitom vznikla už v době narození mých rodičů. Doporučuju všema deseti a řadím k mým top čtenářským zážitkům.

Sharrymt
17.06.2021 5 z 5

První kniha tohoto druhu, kterou jsem přečetla. Popravdě trvalo mi se začíst. Je to prostě ten typ knihy, u které se musíte přebrodit přes první stránky a postupně začínáte být víc a víc zvědaví, co bude dál. Nakonec jsem knihu hodně dlouho nemohla dostat z hlavy a jsem ráda, že jsem ji po prvním neuspěšném rozečtení rozečetla ještě jednou.

666Jitka
09.06.2021 5 z 5

Tato vynikající klasika se neodmyslitelně zapsala mezi kultovní knihy Sci-Fi žánru. Skvělý apokalyptický příběh, který byl výborně a čtivě zpracován si zaslouží čtenářský obdiv i dnes po 70-ti letech od jeho prvního vydání - tleskám.

Jorgito
16.05.2021 3 z 5

Kánon scifi literatury - Ano..91% - Ne..je to prosté scifi, nikoli o hrozbě z/ve vesmíru..na SŠ bych to dal povinně ...ale má to své meze

asfi
10.05.2021 5 z 5

Paradna kniha,urcite odporucam..
Uvidime co ponukne druha cast..

Any26
03.05.2021 5 z 5

Upřímně nechápu, proč se tahle knížka nenachází v seznamu povinné četby (ale tak to mám u více knížek...).
Jakožto čtenáři jsem v podstatě ihned vtáhnuti do dění "nového světa", jehož předchází celosvětová posedlost sledování úchvatných zelených blesků tzv. večer komety, prostřednictvím našeho vypravěče, který v průběhu tohoto lidského unesení, leží v nemocnici se zafačovanýma očima po napadení trifida.

Musí to být strašné a v celkové podstatě to vystihuje tahle věta z knížky:
"Při ozvěně ztracené minulosti, na prahu neznámé budoucnosti".

Bylo neuvěřitelné jak nám autor v první části knihy neudává příliš velkou pozornost na trifidy, jasně byli tam slabé náznaky, ale celé jejich nebezpečí a síla vrcholila ke konci díla. Dílo má taky náznak toho že vždycky budou existovat lidé, kteří chtějí uplatňovat svou nesmyslnou "politiku", "filozofii", nastolit "řád" pod výhružkou války.

Já tenhle styl děl prostě miluji a strašně mě mrzí, že si je spousta lidí ani nepřečte, a tím pádem nemůže ocenit přinejmenším zčásti to, co oceňuji já.
A jestli tohle čtete a doposud jste neměli štěstí vtáhnout se do děje této knihy, neváhejte, berte ji, čtěte a eventuálně šiřte dál svým blízkým a známým. Já bych se k této knížce taky nedostala díky jiné knize autora - Kukly (rovněž brilantní), k níž jsem se taktéž dostala jistým pobídnutím.

Příběh plný zkoušky těžkých chvil, nutnosti vypuštění všech lidských zásad a vštěpované morálky, navrácení se k vlastnímu hospodaření, vytvoření silných pout, a vždy malé naděje v nejistou budoucnost.